Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Hrkanje bolest koju treba lečiti  (Pročitano 6177 puta)
03. Okt 2006, 10:32:54
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
mob
Apple iPhone SE 2020
Prvo Odeljenje za patofiziologiju sna u Srbiji
Hrkanje bolest koju treba lečiti

Prvi put u domaćem zdravstvu, u Institutu za plućne bolesti u Sremskoj Kamenici, organizovano je Odeljenje za patofiziologiju sna, to jest za lečenje bolesti sna i hrkanja.

Poznato je da je hrkanje problem koji muči veći deo stanovništva, ali informisanost o tom poremećaju je još uvek slaba. Manje se, naime, zna da hrkanje oštećuje srce, krvne sudove, pluća, mozak, remeti nivo šećera i masnoće u krvi, dovodi do impotencije i pogoršava već postojeće bolesti. Pored toga, u najgorem slučaju, hrkanje može da dovede i do naprasne smrti tokom spavanja.

- Svaki laik zna da neki ljudi hrču, to je povezano sa prekidom disanja tokom noći. Hrkanje je znak da je protok vazduha smanjen, zato treperi i vibrira nepce. Kada hrkanje prestane tokom noći, prestaje i protok vazduha, to jest disanja i tada nastane „slip apnee“. To je opasno zato što neki ljudi mogu da se ne probude. Tada dolazi do naprasne smrti, mada je to retka pojava. Ali, bitnije za opštu populaciju je to da hrkanje izaziva čitav niz drugih poremećaja - oštećuje se srce, respiratorni sistem, mozak - priča dr Ivan Kopitović sa Odeljenja za patofizologiju sna.

U najblažem slučaju, Kopitović navodi da su ljudi koji hrču često gojazni, preko dana pospani, dremaju, imaju glavobolju, nemaju koncentraciju i ne mogu da obavljaju svoje dnevne aktivnosti. Mnogi se žale da ne mogu da spavaju jer im hrče muž ili žena te, kako ističe, supružnici, u stvari, prvi ustanovljavaju problem, ali mu često ne pridaju veći značaj, upravo zbog nedovoljne informisanosti.

- To nije čudno jer je lečenje poremećaja spavanja i u svetu relativno nova stvar. U Beogradu postoje lekari koji se bave tim poremećajima, ali ne postoji i ovakvo odeljenje. Za dijagnostiku poremećaja koji nastaju tokom spavanja, lekare sa Instituta za plućne bolesti u Sremskoj Kamenici obučavao je pre šest meseci dr Siniša Trbović iz Amerike - priča dr Kopitović.

Jedna od mogućnosti za lečenje hrkanja je korišćenje CRAP aparata koji vazduh pod pozitivnim pritiskom ubacuju u disajne puteve i ne dozvoljavaju da dođe do njihovog kolapsa, odnosno „slip apnee“. I, što je najvažnije, ti aparati sprečavaju hrkanje.

- Aparati se mogu postaviti u pacijentovom domu, a za kompleksnije slučajeve predviđeno je lečenje na Odeljenju. Odeljenje će imati četiri specijalno opremljene sobe sa centralnim monitoringom pomoću kojeg će moći da se prati disanje četvoro pacijenata tokom noći - kaže dr Kopitović.

M. Maleš

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Juzna pruga,Stara skola...

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1532
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Samsung J6
ne slazem se sa tim jer ja kako kazu nenormalno hrcem,tj ako se ne ishrcem nisam se ni naspavao,pa mene su kad smo bili za vreme rata na kosovu polivali vodom da kako oni kazu Smile ne otkrivam polozaj jer ja kad hrcem sa Kosara se cuje do Tirane,nego badjavni lekari pa mora nesto da rade 
IP sačuvana
social share
ride till your legs go numb...
Pogledaj profil WWW GTalk Skype Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
mob
Apple iPhone SE 2020
SPAS ZA HRKAČE
U Institutu za plućne bolesti u Sremskoj Kamenici počeli su da leče hrkanje, za "hrkače" spremne četiri potpuno zvučno izolovane sobe

Najglasniji hrkači prave buku veću od sto decibela, što je bučnije od zvuka koji ljudi čuju na prilazu aerodromima prilikom poletanja džambo-džeta

CPAP aparat je mobilan i koristi se tokom spavanja. Pacijent sam stavi sebi masku na lice i tako se registruju rad njegovog srca, disanje, zasićenost krvi kiseonikom, moždane aktivnosti...

NOVI SAD - Na Institutu za plućne bolesti u Sremskoj Kamenici prvi put u našoj zemlji počeli su da leče hrkanje! Poremećaj spavanja leči se najsavremenijom metodom, razvijenom u Sjedinjenim Američkim Državama, a na čelu projekta nalaze se direktor Instituta dr Aleksandar Milovančev i dr Ivan Kopitović.
Hrkanje se nekada lečilo operacijom nepca, ali je, prema rečima dr Ivana Kopitovića, to bilo kratkotrajno rešenje. Hrkanje je prestajalo, ali je poremećaj disanja ostajao. Zbog hrkanja može da dođe do dizbalansa čitavog organizma, jer se smanjuje količina kiseonika u krvi, što utiče na rad srca, pluća, mozga, koncentraciju, potenciju, kao i regulacije šećera i masnoće u krvi.
- Hrkanje je zvučni fenomen koji se javlja najčešće kada se spava na leđima. Zbog suženja disajnog puta, tada dolazi do vibracije nepca. To ne mora da znači da postoji poremećaj disanja, ali se zna da svaka druga osoba koja spava na leđima hrče. Teških hrkača je 20 odsto. Ima i onih koji ne hrču, ali imaju poremećaj disanja ili takozvanu slip apneu, do koje dolazi kada se ždrelo suzi ili zatvori - objašnjava dr Kopitović.
Neverovatan je podatak, kaže Ivan Kopitović, da najglasniji hrkači prave buku veću od sto decibela, što je bučnije od zvuka koji ljudi čuju na prilazu aerodromima prilikom poletanja džambo-džeta.
- Mi smo imali jedan takav slučaj. Ostali pacijenti na odeljenju nisu mogli da spavaju od hrkanja. Sada smo za "hrkače" izolovali četiri sobe, tako da ostalim pacijentima više ne smetaju - priča Kopitović.
On objašnjava da se slip apnea dijagnostifikuje polisomnografijom. Preko kože merimo rad srca, disanje, zasićenost krvi kiseonikom, moždane aktivnosti... Slip apneu i hrkanje lečimo pomoću CPAP aparata, koji pod pozitivnim pritiskom od četiri do deset santimetara vodenog stuba ubacuje vazduh u disajne puteve. Aparat je mobilan i koristi se tokom spavanja. Pacijent sam stavi sebi masku na lice i tako se registruju svi parametri.
- U Americi trećinu udesa sa teškim posledicama izazivaju vozači koji imaju slip atneu i zato tamo ne možete da dobijete profesionalnu vozačku dozvolu ako imate poremećaj disanja. Takođe, ne možete da obavljate nijedno opasno zanimanje, poput rada na visini, u kontroli letenja i slično - nabraja dr Kopitović.
On dodaje da je nova metoda apsolutni hit, jer ima izuzetno veliki procenat izlečenja. O tome svedoči i pacijent N. M. iz okoline Novog Sada.
- Zbog hrkanja sam imao velike probleme sa ženom i porodicom. Brak mi je čak bio pred raspadom. Posle primene CPAP aparata, koji je praktičan i bezbolan, u moju porodicu se vratila harmonija. Ko nije imao slične probleme, ne može ni da zamisli kolika je ovo pomoć za hrkače - kaže N. M. za Press.
A. PAVLOVIĆ

Spasite mi treći brak


Kada su mediji objavili informaciju da za hrkače postoji spas, svi su navalili na Institut u Kamenici. Jedan poznati sportski radnik zavapio je na prijemnom odeljenju: "Ljudi, dva braka sam rasturio zbog hrkanja, a treći mi je pred raspadom. Spasavajte me ako možete!"
Jedan Novosađanin hrkao je tako glasno da je čitavu porodicu preselio u prizemlje, a on ostao sam na spratu da spava. Pored toga što je prešao u "samce", morao je i čitav sprat kuće zvučno da izoluje.

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.108 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.