Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Laganje je značajan korak u dečjem razvoju  (Pročitano 3000 puta)
05. Dec 2004, 11:30:10
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Laganje je značajan korak
u dečjem razvoju

Kao i većina roditelja, vi ćete možda biti ljuti, povređeni, ili se čak osetiti izdanim kada prvi put otkrijete da vas je dete slagalo. Ali stručnjaci tvrde da laganje predstavlja normalan deo njegovog emocionalnog i intelektualnog razvoja, zapravo nešto što u tom razvoju igra pozitivnu ulogu. Oni podsećaju da su bitni ljudski kvaliteti - nezavisnost, sposobnost da se stvari sagledavaju u perspektivi i kontrola nad emocijama - oni isti koji mališanu omogućavaju da "nakiti" svoju priču.

Počinje se od druge

Dugo se smatralo da sasvim mala deca uopšte i nisu u stanju da slažu. Međutim, novija istraživanja pokazuju da većina devojčica i dečaka nauči da efektno laže između druge i četvrte godine. Eksperti kažu da se prva uspešna laž može označiti kao značajno postignuće jer je ona potvrda detetovog otkrića da su njegov um i razmišljanje odeljeni od roditeljskog. Ova laž svedoči o tome da je ono otkrilo reč "ne", što mu pomaže da povuče granicu između svojih i tuđih misli, želja i osećanja.

Naravno, deca se i laganju uče od odraslih. Od roditelja i nastavnika koji im na suptilne, ili manje suptilne načine ukazuju na mogućnosti da se zaobiđe istina. "Pogledaj onog smešnog čiku", povikaće neko dete. Ono će takođe reći da mu se ne sviđa bakin poklon, a hranu lošeg ukusa će odbaciti uz izraz "bljak". Ali odrasli će mu staviti do znanja da ova vrsta iskrenosti nije uvek dobrodošla.

Da je linija između govorenja istine i toga da se ne povrede drugi veoma tanka. Osim toga, deca su stalno u prilici da slušaju odrasle dok lažu. Punoletni ljudi koji su učestvovali u jednom američkom istraživanju su, recimo, priznali da za nedelju dana u proseku slažu 13 puta. Svi mi govorimo "prigodne" laži, a naša deca to posmatraju i uče, mada ponekad nisu sposobna da verno slede obrazac.

Zašto deca lažu

Razume se, u dečjem laganju postoji progresija. Na prvom nivou, kada mališan ima dve ili tri godine, on želi da izbegne kaznu, ili da dođe do nagrade, tako što će izgovoriti nešto za šta zna, ili veruje da nije istina. Dobru ilustraciju za to "početničko laganje" pruža ponašanje dvogodišnjaka i trogodišnjaka koje je ispitivala grupa američkih stručnjaka.

Ta deca su smeštena u sobu s kamerama, i rečeno im je da ne treba da se osvrnu na igračku koja se nalazila na stolu iza njihovih leđa. U sledećih pet minuta 90 odsto njih je to ipak učinilo, a otprilike dve trećine tih radoznalaca je pokušalo da sakrije tu činjenicu. Jedna trećina je direktno lagala, a druga nije odgovorila na pitanje o tome, praveći se da ga nije čula.

Prema rečima psihologa, želje i maštanja u ovom uzrastu često "zakrčuju put" onome što je stvarno. Trogodišljak će "lepo" započeti neku priču, a onda će joj iznenada pridodati delove koji odgovaraju idejama u njegovoj glavi. Laži u tom životnom dobu mogu da "prođu", ali su trogodišnjaci u principu loši lažovi. Nemajući svest o tome da će njihov slušalac razmišljati o njihovoj izjavi ili namerama, lažu u pogrešno vreme ili na pogrešnom mestu, i ne trude se da "pokriju tragove" svoje male prevare.

Kad shvate da je laž loša

Do četvrte godine, deca shvate razliku između istine i laži, i znaju da je laganje loše. Zato u ovom uzrastu uglavnom govore istinu, a kada lažu, to je i dalje očigledno. Ali ipak postaju veštija u obmanjivanju, jer su tada u stanju da uzmu u obzir slušaočev odnos prema njihovoj izjavi. Kada su američki istraživači ponovili eksperiment s igračkom, ispitujući decu koja su imala od četiri do šest godina, otkrili su da su ona starija u većem broju odolela iskušenju da pogledaju u zabranjenom pravcu.

Ali ako su to uradila, bila su sklonija da o tome lažu. Kod te starije dece je uočeno još nešto: pošto bi bacila pogled na igračku, nisu izgledala baš jako srećno. Međutim, izraz na njihovom licu se menjao onog trenutka kada bi neko od istraživača ušao u prostoriju. Ona su tada, u stvari, navlačila "masku".

U četvrtoj ili petoj godini se shvata da će slušalac procenjivati lažnu poruku. Ali deci je i dalje teško da vide da li im se veruje ili ne. Jedan petogodišnjak je "problem" formulisao ovako:"Nikada ne treba da lažeš jer su mozgovi u glavama odraslih tako pametni da to uvek otkriju".

Prefinjeniji način laganja se javlja između šeste i osme godine. Deci u tom uzrastu bi bila potpuno razumljiva rečenica ovog tipa:"Jovan hoće da njegova majka pomisli da se on oseća loše zato što baka ne dolazi u posetu". Kada su "mali ljudi" na tom nivou razvoja, nedoumicu ne izaziva samo sadržaj onog što govore, već i njihov motiv ili stav.

Kada napune 10 ili 11 godina, deca su u većini slučajeva dobri lažovi. Ali ni roditelji i nastavnici više nisu zavedeni zvukom njihovog glasa, nevinim izrazom lica, ili "egzotičnim" opravdanjima.

Šta vi treba da radite

Frensis Stot, klinički psiholog s Erikson instituta u Čikagu kaže da vam u toj situaciji neće pomoći bes. Malom detetu je laganje način da dobije ono što želi, što je normalno i zdravo. Nema svrhe ni da ispitujete njegovu priču kao da ste nekakav detektiv. Ono bi zbog toga imalo osećaj da mu se ne može verovati, da s njim nešto nije u redu.

Čak i kada napuni četiri ili pet, i shvati šta je istina, malo je verovatno da ćete je iz njega izvući ako ga o nečemu direktno pitate. Ukoliko dobijete "istinu", biće to samo zato što ste ga prinudili da vam je kaže. Ali šta ćete postići time što će ono, priznati da je polizalo čokoladu s torte? Sigurno ga nećete ga ohrabriti da preuzima odgovornost za svoje ponašanje. Vaš pritisak će ga navesti da vam sledeći put kaže manje.
Strategije protiv laži

Da biste mu stvarno pomogli da postane istinoljubiva i odgovorna osoba, primenite ove strategije:

- Pružite mu primer za ono što od njega očekujete Ovo zvuči jednostavno, ali u pitanju je težak zadatak, koji podrazumeva da obratite pažnju na to kada i kako vi lažete. Ako hoćete da odgajite dete koje je dostojno poverenja, morati i sami da budete takvi.

- Smirite se pre nego što bilo šta učinite Što ste mirniji, to ćete bolje komunicirati s detetom koje vas je slagalo. Vaš prvi korak treba da bude "slanje poruke" da je postupak koji je htelo da sakrije lažima - recimo krađa - nešto loše. A onda razmislite šta je htelo da izbegne poricanjem tog postupka.

- Primenite meru koja će podstaći razvoj njegove savesti Ako vam dete, na primer, nije predavalo poruke koje je slala njegova vaspitačica iz vrtića, i kasnije je tvrdilo da takvih poruka nije ni bilo, tražite od njega da je obavesti o svemu tome, da joj se izvini, i zamoli je da napiše novu poruku.

- Ukažite mu na logične posledice laganja Možete da upotrebite priču za koju su mala deca obično vrlo zainteresovana, onu o dečaku koji je toliko često vikao da vidi vuka, da niko nije reagovao onda kada mu je pomoć stvarno zatrebala.

- Probajte da otkrijete da li postoji dublji razlog za sakrivanje istine Laganje je ponekad znak da je detetu potrebno više pažnje, ili veća ograničenja kada su u pitanju dnevne aktivnosti. Da bi ojačali njegov osećaj sigurnosti u porodici, trebalo bi da mu napravite prilično čvrst raspored. Mogli bi da insistirate da uvek u isto vreme odlazi na spavanje, pošto mu nešto pročitate, ili da manje gleda televiziju.
Priredila: S. Prokić
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.11 sec za 19 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.