Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Srpski ratni hirurzi najbolji na svetu  (Pročitano 2240 puta)
25. Sep 2006, 01:20:26
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
mob
Apple iPhone SE 2020
Sanitetske službe Vojske Srbije uskoro na borbenim linijama u Avganistanu i Libanu

Srpski ratni hirurzi najbolji na svetu

Svako ima nešto u čemu je bolji od ostalih. A kada je u pitanju srpska vojska, to svakako nije tehnologija, već je ratna hirurgija. Više od jedne decenije ratovanja u republikama bivše Jugoslavije donelo je našim hirurzima nezamenljivo znanje koje oni sada imaju priliku da primene u Avganistanu ili Libanu. O tome koliko su naši lekari sposobni, govori i svedočenje Džona Simpsona, dopisnika Bi-Bi-Sija, koji bi verovatno izgubio nogu da je polomio koleno negde drugde u Evropi, a ne u Beogradu. Ko bi rekao!

„U svakoj situaciji postoji neka prednost. Evo, recimo, zahvaljujući ratovima, Srbija je dobila najbolje hirurge na svetu. Da mi se ova povreda desila bilo gde drugde, uključujući i London, nogu bi mi verovatno amputirali. Beogradski hirurzi uspeli su da je spasu“, rekao je posle operacije Simpson.

U svetskim relacijama verovatno nema većeg iskustva u zbrinjavanju ratnih povreda nego što ih imaju hirurzi koji rade u Vojsci Srbije, kaže pukovnik prof. doktor Zoran Popović, hirurg ortoped, načelnik Klinike za ortopediju VMA, i tako objašnjava poziv za angažovanje pripadnika naše sanitetske službe u okviru norveškog kontingenta u Avganistanu.

- Naše prednosti su u velikom iskustvu koje imaju ovdašnji lekari u dugogodišnjoj ratnoj hirurgiji - objašnjava pukovnik Popović i priseća se kada su na VMA u roku od 24 sata transportovana 92 povređena. Upotrebljeno je 250 jedinica krvi. Ranjenici su unošeni u operacione sale u zavisnosti od toga koliko je bilo krvi na nosilima. Drugog kriterijuma u tom trenutku nije bilo. Nisu merili vreme provedeno u sali, garnitura hirurga ostajala je nad operacionim stolom i po dva, tri dana...

Rizici misije

U svakom slučaju, u Vojsci Srbije počelo je prijavljivanje kandidata za sanitetski tim koji će u sastavu norveškog kontingenta učestvovati u Avganistanu u operaciji podrške mira međunarodnim bezbednosnim snagama ISAF. Poziv za angažovanje pripadnika sanitetske službe Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, ministarka odbrane Norveške Ana Gret Strem-Erihsen predala je ministru odbrane Srbije Zoranu Stankoviću prilikom posete Beogradu početkom jula. Norveška je, inače, u ime NATO zadužena za kontakt s našom državom.

Još jedna vruća destinacija je predložena i čeka prihvatanje u Skupštini Srbije. To je Liban. U zapisu sa kolegijuma Generalštaba VS istaknuti su rizici koje nosi ta misija: terorističke akcije, infiltracija ekstremista u redove Hezbolaha, kontaminacija kopna, obalskog pojasa i mora pod dejstvom izraelske vojske, skriveni arsenali u podzemnim objektima Al Nažara...

- Što se tiče Libana, optimalna jačina jedinice koju bismo mogli poslati jeste vod, a uz posebna naprezanja - i četu - kaže pukovnik Petar Čornakov, načelnik Centra za mirovne misije Vojske Srbije.

Džulijan Harston, direktor kancelarije UN u Beogradu, izjavio je nedavno da se veoma dugo pregovara o učešću naših specijalaca.

- Niko ne bi bio tako dobro dočekan kao specijalci sa prostora bivše Jugoslavije - rekao je on.

- Postoji interesovanje za specijalne jedinice, ali na tome nije insistirano. Specijalne jedinice ne učestvuju u misijama UN. Angažuju se u ofanzivnim, protivterorističkim operacijama, koje po pravilu nisu mirovne operacije UN. Sanitet je pravi izbor i najbezbolniji - kaže Čornakov.

O tome da je srpski vojni sanitet pravi izbor, svedoči i veliko interesovanje koje izazivaju naši vojni lekari na bilo kom skupu. Prošle godine na skupu u Nešvilu na sastanku Američke asocijacije vojnih hirurga dobili su sat i po da iznesu svoja iskustva pred više hiljada američkih oficira sanitetske službe.

- Članovi smo te asocijacije i nastavili smo kontakte - kaže pukovnik Zoran Popović, dodajući da znatan broj zemalja nema pozitivnih iskustava u zbrinjavanju ratnih povreda, i to navodi kao jedan od razloga zbog čega UN, kad je Srbija u pitanju, insistira na sanitetu.

Mnoge, ne samo evropske zemlje nemaju sanitetsku službu u oružanim snagama, a zdravstvena zaštita u razvijenom svetu je veoma skupa. Ove zemlje prinuđene su da u mirovne operacije regrutuju civilne lekare, posebno specijaliste. To je izuzetno skupo, a sem toga, civilni lekari nerado napuštaju svoj skupo plaćen posao zarad rizičnog angažmana u trajanju od šest do osam meseci.

- Što se tiče učešća sanitetskih timova u lečenju NATO pripadnika, presudan je zahtev da naši lekari završe sanitetsku obuku u sanitetskim centrima za obuku NATO, kako bi dobili njihov sertifikat. NATO sertifikate iz oblasti ratne hirurgije već su dobila četiri lekara specijalista, koji im omogućavaju rad u ratnim bolnicama NATO - objašnjava proceduru Petar Čornakov.

Na ceni stručnost i brzina

Komanda NATO ukazuje toliko poverenja srpskim vojnim lekarima ne samo zbog iskustva već i zbog dokazane stručnosti. Oni su bili prvi u svetu koji su, u samom toku ratnih dejstava, uradili nadoknadu koštanih defekata do četiri centimetra, transplantacijom koštanog tkiva.

To su prve ozbiljne serije kontrolisanog istraživanja takvih povreda sa dobrim rezultatima. Defekte i do 17 centimetra zbrinjavali su pomeranjem koštanih fragmenata, omogućujući da se kost nadoknadi. I ta metoda do tada nije ozbiljno analizirana kod ratnih povreda.

- Osim stručnosti - dodaje Popović - neophodna je brzina. Za sada, interesovanje među vojnim lekarima za odlazak u Avganistan do kraja godine je veliko. Čeka se zeleno svetlo Skupštine Srbije.

Kako je za „Blic“ ranije izjavio ministar odbrane dr Zoran Stanković, prvi lekar će otići u Avganistan 27. septembra, a krajem meseca još jedan.

- Nakon slanja tri lekara u prvoj polovini naredne godine, treba očekivati slanje kompletne hirurške ekipe sastavljene od hirurga, anesteziologa, instrumentarki i anestetičara, pod uslovom da Skupština to odobri. To je ono što je u ovom momentu izvesno - kaže pukovnik Petar Čornakov.

Tanja Nikolić Đaković

    Plate od 3. 000 do 4.500 dolara

    Maksimalne plate lekara u misijama su od 2.960 do 4.500, a medicinskih tehničara od 2.440 do 2.640 dolara, u najtežim uslovima. U nekim slučajevima sanitetsko osoblje može dobiti i veću nadoknadu, što će biti slučaj sa osobljem koje će biti u sastavu norveškog kontingenta. Ministarstvo odbrane Norveške ima nameru da našem osoblju isplaćuje dodatak za učešće u misiji u iznosu kao i svom osoblju. Naši lekari koji budu lečili Norvežane i druge pripadnike misije ISAF imaće dodatak u iznosu od oko 4.000 dolara. Pored toga, Zakonom o mirovnim operacijama regulisano je da svi koji se angažuju, pored devizne plate primaju i platu u zemlji iz koje su.
    Bolnice na borbenoj liniji Poljska bolnica Vojske Kraljevine Norveške, u koju bi bio poslat naš tim, nalazi se na severu Avganistana. Opremljena je po najsavremenijim standardima. Osim norveškog, angažovano je i sanitetsko osoblje iz Nemačke i Švedske. Timovi naše vojske bi u toj bolnici u Avganistanu lečili pripadnike oružanih snaga Velike Britanije, Norveške, Nemačke, Švedske, Danske, Holandije, Finske, Islanda, Letonije, kao i lokalno stanovništvo. Poljske bolnice stacionirane su na 10-15 kilometara od borbene linije, u zavisnosti da li ste u odbrani ili napadu.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 
Прошле године сам присуствовал сцени у кафићу кадај је пијани и дрогирани клинац буквално преклао момка који је славио момачко вече.
Позвана је хитна помоћ, а обзиром на тежину повред, хирург се појавио на лицу места у амбулантим колима.
Момак је лежао на поду, покушали смо да му како-тако пружимо прву помоћ, хирург је пришао, клекао поред њега и на очиглед свих нас обрадио рану, пришио аорту, убацио тубусд да може да дише,зауставио крварење и тек тада су га пребацили у кола и одвезли у болницу.
За њима се чуо само аплауз. Мислим да не треба напомињати да је поменути доктор избегло лице које је провело десет година по разним ратиштима.
Спасио је човеку живот, таквом брзином и таквим миром, да нисмо могли да верујемо. Smile  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.