Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: O'kle ti je askurđel!  (Pročitano 12094 puta)
26. Nov 2004, 14:28:28
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Aleksandar Bačko profesionalno se bavi utvrđivanjem porekla srpskih porodica
O'kle ti je askurđel!
Pojedine interesuje poreklo zbog nasledstva, neke zbog znatiželje, a treći prosto hoće da dokažu da nešto jesu ili nisu

Kada je nesvršeni student istorije Aleksandar Bačko pre 12 godina krenuo da istražuje poreklo svoje familije, i po muškoj i po ženskoj liniji, toliko se udubio u tematiku da je sakupio kilograme literature. Dok je pohvatao odakle su mu se doselili preci, sve tamo negde do askurđela, obišao je i nekoliko državnih arhiva, pročitao knjiga i knjiga, pričao s mnogima koji bi mogli nešto znati.

A primetio, u međuvremenu, da se najčešće po slavama, kada se familije okupe bar jednom godišnje, debatuje ko je o'kle došao u Srbiju, čime se bavio kurđel, i tome slično, te je zaključio da nije loš biznis - istraživati poreklo porodica. Dao oglas u novine i od tada pomaže Srbima da "rekonstruišu" svoju prošlost.

Zainteresovani popuni upitnik sa dvadeset stavki na osnovu kojih Bačko kreće u dalje istraživanje. Upišu prezime, mesto odakle su bliži preci, krsna slava, neki porodični nadimak, ukoliko postoji, i predanja o poreklu porodice. Neki, pak, ne znaju ni osnovne stvari, pa se istraživač baca u lavirint koji je, kaže, dosta uzbudljiv.
   
      

Sa slavnim pretkom lakše do rodoslova

Pravi rodoslov retko kad može da se napravi jer u knjigama i arhivama mogu se naći samo pojedina predačka imena, a nekad ni to. Pravio sam rodoslov nedavno jednoj ženi čiji je predak bio čuveni Sima Papudžija. Kad imaju slavnog ili poznatog pretka lakše se pravi rodoslov jer se podaci mogu naći, samo treba znati gde tražiti.
      
      
      
   

- Nažalost, neki ne znaju svoje poreklo dalje od dede. U proseku znaju do pradede. U mladosti dok su im babe i dede bili živi, nije ih to zanimalo, pa kad dođu u zrele godine, zainteresuje ih, al' nemaju koga da pitaju. Pa dođu kod mene. Pojedine interesuje poreklo zbog nasledstva, neke zbog znatiželje, a treći prosto 'oće da dokažu da nešto jesu ili nisu. Ovo poslednje zavisi od političke situacije u zemlji. Ja im pravim poreklo od današnjih dana pa unazad. Počinjem od toga gde danas žive. Odakle su doseljeni u mesto gde su danas. Pa gledam s kojim porodicama su u srodstvu, i tako to ide, ponekad i do velike seobe pod Čarnojevićem, ali najčešće do 18. veka - objašnjava Aleksandar.

Uglavnom se ispostavi da je predanje o poreklu porodice koje neko godinama širi - netačno. Često, ni prezime porodice ne znači da su se ti tako prezivali, recimo, pre tri veka.

- Većina porodica u Srbiji nosi prezime po nekom od svojih predaka iz 19. veka. Uzrok ovoj pojavi leži u činjenici da su se prezimena u Srbiji pre druge polovine 19. veka menjala iz generacije u generaciju, tako da je većina stanovništva nosila prezime po imenu oca ili očevom zanimanju. Imamo puno Kovačevića i Popovića jer je bilo puno popova i kovača. Javljala su se, ali ređe, i prezimena formirana prema mestu porekla porodice. Stara, rodovska prezimena bila su mahom u manjini. Godine 1851. knez Aleksandar Karađorđević je prvi put doneo uredbu o nepromenljivosti prezimena, čime je u većoj meri zaustavljen proces menjanja prezimena - kaže Bačko.

Budući da se skoro svaki treći Srbin preziva Petrović ili Jovanović, Aleksandru je potreban bar neki opipljiviji podatak, makar krsna slava koju danas slave.

- Prezime Petrović dolazi po čestom ličnom imenu Petar. Učestalost ovog imena prouzrokovala je pojavu da se mnoge porodice koje nisu ni u kakvom međusobnom srodstvu prezivaju identično (Petrović), po svojim rodonačelnicima kojima je samo lično ime isto. Takav je slučaj, na primer, s porodicom Petrović u Plavnu, koja slavi Svetog Đorđa, a ranije je nosila prezime Zorić, pa se po Petru Zoriću tako prozvala. Petrovići u Uzdolju (Dalmatinsko Kosovo), koji takođe slave Svetog Đorđa, nisu u srodstvu s prezimenjacima u Plavnu.
   
      

Pomoć tražili i nesuđeni Obrenovići

Nekoliko ljudi je tražilo moju pomoć zbog nasledstva dinastije Obrenović. Ispostavilo se da s njima nemaju nikave veze i da je predanje koje se u njihovoj familiji prenosilo s kolena na koleno - potpuno pogrešno. Jakovljevići, koji su u Gornjem Milanovcu nedavno dobili presudu da su potomci Obrenovića, nisu jedini njihovi srodnici. Oni su potomci Miloševog polubrata po majci, ali je Miloš imao i trojicu polubraće po ocu. Pa se po toj istoj osnovi mogu javiti porodice koje su potomci Obrenovića, i to po muškoj liniji, a njih ima puno, recimo, u Dobrinju - ističe Bačko.
      
      
      
   

Na teritoriji Dabrobosanske mitropolije živelo je, krajem 19. veka, čak 166 porodica Petrovića po različitim parohijama i sa 25 različitih slava. Tako da krsna slava, ponekad, bude ključ za istraživanje porekla koji me vodi dalje. Posebno retke slave, koje ljudi danas slave, a meni ukazuju na neke rodovske ili plemenske pokazatelje - objašnjava sagovornik Glasa.

Za razliku od ljudi koji se ovim poslom bave u zapadnoevropskim zemljama, gde su matične knjige vođene vekovima unazad, kod nas se to radi nepunih 200 godina, a popisi stanovništva, opet za razliku, nisu rađeni. Ili su rađeni, ali prezimena nisu upisivana, već samo ime i ime oca.

- Problemi su razni. I na kraju, kad dobiju papire o poreklu od mene, neki su oduševljeni, neki razočarani. Prosto, neki nisu zadovoljni svojim poreklom jer neće da budu to što jesu. Jedni žele da su poreklom Hercegovci, a ispostavi se da su iz Makedonije.

Dešava se nekada da ni Bačko ne može da utvrdi nečije poreklo. Prosto, nema pisanih tragova. A oni koji dobiju papir s poreklom, često ga nose sa sobom stalno, jer onda mogu odmah da reaguju kad ih upitaju: O'kle si ti, mali.
D. Petrović
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Svedok stvaranja istorije


kad porastem, 'ocu bRe da budem tu-ri-STA!!

Zodijak
Pol
Poruke 26315
treba imati vremena i para, da bi covek mogao da se bavi tako necim.

ja na zalost, pojma nemam o'kle mi je askurdjel, a volela bih da znam i probala sam malo da se time bavim, ali bez nekih znacajnijih rezultata. steta sto u svakoj familiji nema nekog ko crta porodicno stablo.
IP sačuvana
social share
imam nešuntave dlanove Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Puma, Nokia, Telenor, Renault 25 only.

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 3154
Zastava Sabac, Serbia
mob
Nokia 5800 XM
ja sam se sa tim bavio pre.. malo istrazivao malo tamo malo vamo, i dosao sam do cukundede mog pradede? .. taj je bio u selu gde je moj deda po ocu i danas, i bio je hajduk, od koga je ostao cup zlata..
a po majci, cela porodica zna samo do oca mog cukundede.. dalje ne znamo, a veoma je specificno prezime (Simanic), retko.
Jednom je deda sreo, dok je radio u Crnoj Gori,  nekog rodjaka po prezimenu, crnogorca, ovaj ga izljubio i castio, i pozvao kod sebe kuci na rucak.

koliko li kosta kod Backa da ti pronadje liniju?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 1
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mene bas interesuje prezime "simanic" jer se i ja tako prezivam.  trazio sam na netu, ali uzalud. . .  
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.094 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.