Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Oddworld: Abe's Oddysee & Abe's Exoddus. Opis+Download  (Pročitano 5879 puta)
20. Sep 2006, 22:38:34
Veteran foruma
Jet set burekdzija


Ideje i smeh će spasiti svet... ♫

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 8225
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.01
mob
Samsung Galaxy S2
Oddworld: Abe's Oddysee


Poslednja zanimljiva flešbekolika platformska zavrzlama za PC beše legendarni Bermuda syndrome. Pošto je od pojave dotičnog naslova prošlo dosta vremena a ništa slično nije publikovano (ako ne računamo čiste arkade, npr. Lomax), neki moji prijatelji su, usled čekanja i neizvesnosti, sa laganog grickanja semenki prešli na nokte. Inventivni GT interactive je naslutio žanrovski vakuum i spremno uleteo sa svojim adutom. Oddworld: Abe’s oddysee je prva igra (od pet) iz serijala baziranog na istom okruženju kao okosnice priče, koje bi trebalo da se pojave tokom sledećih godina i obezbede dobre proizvode za fanove platformskih avanturica. Prvenac predstavlja prijatno iznenađenje, prevashodno zbog sjajne atmosfere i stepena zaraznosti (indeks „navlačenja” na igru je čista desetka), dok se kvalitet grafike dao naslutiti sa reklama u stranim časopisima. Pa ipak, ovakve igre jednostavno ne mogu steći status svetskog čuda u eri real-time avantura i strategija (da ne spominjemo sve spektakularnije 3D pucačine), bez obzira na idejnu podlogu i šminku. Prema tome, operišemo sa vrednosnom kategorijom „ispod 90” i u nju automatski svrstavamo i Ejbovu odiseju.

Pomenuto okruženje je Oddworld, suludi kontroverzni svet naseljen neviđenim likovima. Naš junak, Ejb, pripadnik rase Mudokona stalno je zaposlen kao rob u velikoj mesno-prerađivačkoj idustriji. Jedne večeri slučajno biva privučen bukom iz sale za sastanke gde je vanredno zasedao upravni odbor. Saznaje da firma ne stoji najbolje, da se fileti od krabe ne prodaju dobro, ali da postoji plan za novu liniju proizvoda. Firmu će izvući mudokon-odresci! Šokiran tim saznanjem, odlučuje da pobegne glavom bez obzira i da pri tome izbavi i svojih stotinak sunarodnika i kolega.

Tu prestaje odlično urađeni uvod i počinje igra. Bukvalno nećete primetiti trenutak kada dobijete mogućnost za kontrolu lika pošto je stapanje introa i početka igre urađeno izuzetno maštovito. Prvih dvadesetak ekrana vezani su za fabrički pogon u kome ćete pored preživljavanja morati da uzbunite i ostale Mudokone i da ih povedete prema portalu za bekstvo (grupa ptičica u zbijenom jatu). Neprijatelji (na početku samo naoružani stražari) maksimalno su ubojiti i u slučaju najmanje greške vas upokoje. Jedino rešenje za njih je Ejbova široka lepeza radnji i pokreta, od kojih su svi u funkciji interakcije sa okolinom i komunikacije sa drugim likovima. Bogatstvo načina kretanja je najizrazitije i svodi se na trčanje, hod, skakanje, šunjanje, kačenje o platforme, saginjanje, kolutove po tlu i mnoge druge radnje. Sve to je perfektno animirano sa preko 2750 frejmova.

Za komunikaciju se koristi, tzv. game speak system, što u praksi znači korišćenje nekoliko fraza i uzvika. Fraze (hello, follow me i wait) neophodne su za manipulaciju sa prijateljima, dok su uzvici zgodni za skretanje pažnje stražarima. Npr., stojite u senci gde ste nevidljivi ako se ne pomerate dok stražar patrolira okolo. Vi zazviždite i odmah šmugnete sa ekrana. On se uzbuni, počne da vas juri i upadne u mašinu za mlevenje mesa na sledećem ekranu.

Mnogo zanimljiviji način za eliminaciju neprijatelja je njihovo zaposedanje. Naime, pritiskom na taster za pevanje (0 po default-u) počinjete mentalno da delujete na najbližeg neprijatelja koji posle nekoliko sekundi postaje podložan kontroli. Možete ga iskoristiti za tamanjenje ostalih, za izviđanje terena ili ga jednostavno razneti ponovnim pritiskom na isti taster. Igra bi na taj način bila previše laka da ne postoje dve začkoljice. Prvo, moguće je zaposesti samo likove sa inteligencijom (npr. stražare), dok pokušaj delovanja na zver samo razbesni dotičnu. Drugo, na većini ekrana postoji nekakva sonda koja vas zvekne munjom čim zapevate, tako da vas straža primeti i izrešeta kao zeca.

Grafika je možda najjači adut ove komedije od igre, dok su muzika i efekti „interaktivni”, tj. podložni promeni tempa i intenziteta u zavisnosti od trenutne situacije. Sve to pomešano za zanimljivim problemima i ne-zanemarljivom težinom čini slatki koktel koji vam efikasno može upropastiti ispitni rok . Ili će vas zaključivanje ocena na kraju prvog polugodišta dočekati na zicer, što je podjednako gadno. Ali, poenta ljubavi (pa makar i prema igrama) je da traži žrtve i odricanja.


>>>Download<<<


Ocena:  88


Autor: Miodrag Kuzmanović
Izvor: Svet Kompjutera (1/1998)
« Poslednja izmena: 20. Sep 2006, 22:55:19 od 3EBC »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


Ideje i smeh će spasiti svet... ♫

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 8225
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.01
mob
Samsung Galaxy S2
Oddworld: Abe's Exoddus


Tačno godinu dana posle premijere Ejbove Odiseje, začetnika serijala kome su prorekli lepu budućnost, dolazi nam i drugi od pet obećanih nastavaka. Oddworld: Abe’s Exodus nastavlja priču o suludom, imaginarnom, surovom i konfliktnom svetu porobljenih pravednika i profitnoorientisanih eksploatatora, nadograđuje oslobodilačku epopeju nepokorne rase Mudokona (ili bar njihovog heroja, Ejba) i na krajnje zarazan i bezobrazan način pokušava da se uvuče pod kožu igrača. Pri tome, nažalost (ili na sreću ljudi koji se grčevito drže svog Pentiuma na 133 Mhz), audio-vizuelno skoro uopšte ne odskače od standarda koji godinu dana pre toga postavio predhodni deo.

Pre upuštanja u detalje valja početi od literarne podloge za novu igru: pošto je uspeo da oslobodi svoju sabraću Mudokone iz mesnoprerađivačkog pogona gde su trebali da postanu konzervirani odresci, Ejb se trijumfalno vraća u svoje selo gde ga svečano dočekuju. Na ceremoniji se pomalo izbrukao (pustio je „vjetar rata”, pa se stropoštao sa bine), ali to ne sprečava savet staraca da mu dodeli novi borbeni zadatak. Naime, zli Glukoni (fabrikanti čiji su konci pomršeni u Odiseji), imaju novi tržišni hit koji opet uključuje Mudokonsko tkivo: manijaci kombinuju Mudkonske kosti iz stare ritualne grobnice sa suzama (!) Ejbovih saplemenika priključenih na sprave za torturu, i od toga prave tzv. „Soulstorm Brew”, osvežavajuće piće nove generacije. Sakralni i humani razlozi će našeg junaka (i grupicu lojalnih prijatelja) naterati u novi oslobodilački quest koji odmah kreće kako ne treba. Pošto su najzad locirali staro groblje, Ejb i društvo kreću sa izviđanjem, ali naša šeprtlja nenamerno kreće u let bez padobrana, odvaja se od ostatka grupe i počinje novo mukotrpno potucanje.

Prvih nekoliko standardnih horizontalno-skrolujućih ekrana služe osnovnom navikavanju na komande. Tu ćete naučiti kako se skače, trči, saginje, prikrada, veša o platforme, kako se vrši premetanje i kolutovi po tlu... Potom dolazi i kraća obuka u glasovnom komandovanju i manipulaciji kolegama, a malo kasnije, i izvod iz „kratkog kursa mentalnog posedanja protivnika”. Primetićete da su opcije za kretanje ostale potpuno iste, ali da se dijapazon glasova i pokreta za kontaktiranje znatno povećao: svoje Mudo-saplemenike moguće je naterati da vam efikasnije pomažu komandom „work” (kada, na primer, simultano treba otvoriti nekoliko ventila ili kada treba da spasu glavu od stražara pretvarajući se da ribaju patos), možete ih šamarati (kada aktivirate „laughing gas”, a momci počnu da se ludiraju i skaču u sred šunjanja pored usnulog stražara), pa im se i izvinuti komandom „sorry” (ako zbog šamara, polivanja vodom ili nečeg sličnog odbiju da vas prate).

Primarni cilj kome težite je sloboda za zarobljene saplemenike. Ali, za razliku od Odiseje, gde ste mogli da ih zabave radi žrtvujete i navlačite u opasne situacije, ovde je „kvantitativni kriterijum preživljavanja” znatno pooštren. Neka mesta je teoretski nemoguće preći bez njihove pomoći, a gubitak jednog ili dvojice znači momentalni reload i ponovni pokušaj sprovođenja do portala za bekstvo (koji se aktivira komandom „chant” na ekranu sa ptičicama).

Upravo se u reloadu krije jedno od najkorisnijih poboljšanja prošlogodišnje formule: poziciju možete snimiti bilo kad i bilo gde, bez obaveze za prelaženjem desetak ekrana do sledećeg checkpointa. To će vam biti i više nego potrebno, jer su neki ekrani, pogotovo u kasnijem toku igre, prava noćna mora za logiku i reflekse.

Pored povećane „razgovorljivosti” i rečnika, Abe’s Exodus sadrži i nove momente u pogledu akcija koje se mogu preduzimati. Blamantni „vjetar” sa početka teksta moguće je i borbeno primeniti za razminiranje terena i ubijanje protivnika, ali je prethodno potrebno konzumirati famozni Brew. Na nekim lokacijama moguće je sesti za komande okruglog šinskog vozila, pa se u apsolutnoj sigurnosti i miru prošetati preko naoružanih stražara (pazite da u žaru vožnje ne smuljate i nedužne Mudokone). Povremeno ćete naletati i na kristale koji vam daju nevidljivost, kao i one koji nude mutaciju u pobesnelu krabu... Ko zna na šta ćete još nabasati pre kraja.

Najvažniji i vanserijski momenat vezan za ovu igru je do sada neviđen kvalitet FMV sekvenci koje povremeno uskaču u kadar da dosole atmosferu. Odlično režirani, full screen high-color kolaži daleko prevazilaze domete običnih crtanih filmova, a o razlici u odnosu na uobičajene domete iz igara za PC jednostavno ne vredi govoriti (scene iz Curse of Monkey Island su nadmašene za 2 koplja!). Upravo zato su i (nećete verovati), nominovani za oskara: kontinualni crtać iz „Abe’s Exodusa” primio je zvaničnu nominaciju prestižne Američke akademije za film i učestvovaće u redovnoj konkurenciji svetskog animiranog filma za 1998. godinu! Nama ostaje samo da mu poželimo sreću.

Cena za sve to je, zamislite, samo dva kompakt diska.


>>>Download<<<


Autor: Miodrag Kuzmanović
Izvor: Svet Kompjutera (1/1999)
« Poslednja izmena: 20. Sep 2006, 22:54:41 od 3EBC »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


May God have mercy upon my enemies 'cause I won't

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 9393
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Apple iPhone 7
Znaš šta su dva diska bila za to vreme. Kad se setim Stupid Invaders nisam uzeo samo zbog veličine (4 Cd-ova)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil GTalk Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


Ideje i smeh će spasiti svet... ♫

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 8225
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.01
mob
Samsung Galaxy S2
 Smile Znam.. mnogo je to bilo.

Što se tiče Oddworlda - jedna od prvih igara koje sam igrao na novijoj generaciji kompova (eh, Pentium I) Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Better safe than sound.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 1180
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.1
mob
Nokia 6630
 Smile ovu sam igru trazio godinu dana

bravo 3EBCe
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


offline

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 10596
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.3
triput ura za 3EBCa  Smile
IP sačuvana
social share
And from that day forward, anytime a bunch of animals are together in one place it's called a ZOO...  Unless it's a farm!


Le gâteau est un mensonge
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


*Kako koristim kosmo disk, moja zena vise ne hrce*

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 5204
Zastava Nova Pazova↔Beograd
OS
Windows 2000
Browser
Opera 8.50
mob
Nokia onaj veliki
Kad se samo setim koliko sam sati proveo uz ovo cudo......bolje ih nisam mogao provesti!
IP sačuvana
social share
Top teme:
:: Da li pishate pod tushem ::
:: Ima li petao penis? ::
:: Koje vam jaje vise visi? ::


...histerija znaci kadse covek dere iz petnih zila smrt smrt smrt!!...
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


You Scream,I Scream,We all scream for Morphine

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 12305
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
mob
Samsung Neki shit
da li verujes da sam ja ovo skinuo pre 2 nedelje posto mi je neko trazio...pocnem ponovo ja da igram ovo i stignem mnogo daleko...posto igram na quicksave imam samo 1 pravi save jos na samom pocetku igre...nesto sam zajebao pa sam iskoristio opciju da mi ponovo vrati path (sector u kome sam trenutno)...vrati me on na pocetak igre i quicksave nece da radi  Smile

Inace igra je odlicna...kada je izasla nije mi se mnogo svidela ali kasnije sam se navukao
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Gemini
Pol
Poruke 279
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
Uh, kad se setim kako sam uzivao igrajuci ga. Zatim su se setili da nastavak izbace samo za konzolu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Leo
Pol
Poruke 7732
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Ја игрицу памтим са Сонија, а имао сам га јако давно.... Бем ти, ал време иде..... Управо скидам 1 део, а други нешто зеза, да ли би неко хтео да га шибне на мејл, или да га постави на download.com ако уопште може.... И тада ми се свидела, и надам се да ће и сад да ми се свиди.....
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.112 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.