Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Naučite nešto o praznoverju na koje svaki dan nailazite i u koje možda verujete  (Pročitano 4627 puta)
10. Sep 2006, 12:53:28
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
Naučite nešto o praznoverju na koje svaki dan nailazite i u koje možda verujete

Zanimljivo poreklo sujeverja

Zašto ljudi veruju da petak 13. donosi nesreću ili da nije dobro proći ispod merdevina - oba verovanja potiču iz hrišćanstva

Svet se otkriva kroz znakove. Pošto naš kognitivni aparat definitivno ne može da savlada svu složenost kosmosa, prinuđeni smo da ga podvrgavamo svojoj volji na razne načine. Jedan od tih načina je praznoverje: pronaći neki znak, neki simbol, dati mu značaj koji višestruko nadilazi njegovo svakidašnje biće i time rešiti mnogo toga što nas inače muči. Pred vama je lista nekih poznatih i manje poznatih praznoverja s raznih meridijana naše planete. Naravno, ovo su samo neka od objašnjenja praznoverja; ima ih raznih.

Prolazak ispod merdevina donosi lošu sreću - Ovo praznoverje ima korene u ranom hrišćanskom verovanju; naslonjene merdevine formiraju trougao sa zidom i tlom (Sveto trojstvo). Ono nikad ne sme biti narušeno (ne smete proći kroz njega).
      
Čuvajte se petka trinaestog - Opet Biblija i hrišćanstvo... Adam i Eva su izbačeni iz Edena u petak, potop je počeo u petak, Hrist je razapet u petak... Dovoljno da čovek pomisli kako je petak malerozan, zar ne? Primećeno je i da je na satanističkim ceremonijama uvek prisutno 12 veštica plus đavo.

Na zdravlje - Na engleskom se ovo kaže "God Bless You" (Bog vas blagoslovio). Dugo se smatralo da onaj koji kija na taj način isteruje zle duhove iz sebe, pa su nekoliko vekova čestitali "kijavičaru" posle tog poduhvata posle toga, kada je kuga zavladala Evropom, a kijanje postalo jedan od zaštitnih znakova bubonske napasti, tadašnji papa je doneo zakon da "kijavičaru" ima da se poželi blagoslov Boga zato što je "pečen" (smatralo se da onaj ko kija umire gotovo sigurno). I tu je nastalo ono "God Bless You", kako bi Bog uzeo dušu nesrećnika koji je kinuo.

Ne prosipati so - Neki tvrde da je Juda prosuo so tokom poslednje večere sa Isusom, no nema dokaza da je ovo uzrok praznoverja. Biće, ipak, da je pravi razlog to što je so bila veoma skup i redak začin u srednjem veku, a koristila se i u medicinske svrhe. Lekari su imali običaj da, ako prospu so kojom su lečili bolesti, odmah zagrabe malo u šaku i bace preko levog ramena kako bi pogodili zle duhe (koji izazivaju bolesti) pravo u oko.

Crne mačke donose nesreću - Jedna od najvažnijih boginja u Egiptu bila je Bast (ili Bastet), mačka-boginja. Pošto su hrišćanski sveštenici žarko želeli da izbrišu svaki trag drugih religija, ubeđivali su svoje priglupe podanike kako su crne mačke zli demoni. Nastao je pokolj mačaka. Usput su ubijali i starice koje su živele s njima, ostavši bez igde ikog, proglašavajući ih za veštice.

Ne diraj bubamaru! - Ubistvo ovog insekta donosi lošu sreću pošto, prema verovanju hrišćana, ona predstavlja Devicu Mariju.

Zevanje - Znate li zašto pokrivamo usta rukom kada zevamo? Ovaj običaj su nam u amanet ostavili naši preci, koji su verovali da će zli duhovi ući u nas dok zevamo - pravo kroz usta!

Kucanje u drvo - Još jedan drevni običaj: stari su smatrali da u drvetu žive duhovi, a da će ih kuckanje sprečiti da čuju šta ljudi pričaju.

Razbijeno ogledalo donosi sedam godina nesreće - U starom Rimu, toj moćnoj ali i detinjastoj imperiji, patriciji su se često ogledali u besprekorno mirnoj vodi bazena. Pošto se smatralo da odraz u stvari predstavlja nečiju dušu, smatralo se izuzetno nepristojnim i opasnim baciti kamen u bazen dok se neko ogledao. Isto praznoverje je kasnije prešlo i na ogledala.

Otvaranje kišobrana u kući donosi zlo i smrt - Nama iz Glasa nije do kraja poznato poreklo ovog praznoverja, mada je moguće da ima nekakve veze sa uzročno-posledičnom vezom zla (kiša) i zaštite (kišobran). Gde je jedno, tu je i drugo. Otvaranjem kišobrana tamo gde nema zla (kiše) prizivate neko drugo zlo.

Priredio I. Ć.



KLASIKA

Ako štucate, neko vas ogovara.
Ako vam zvoni levo uvo, neko priča dobre stvari o vama.
Ako vam zvoni desno uvo, neko priča loše stvari o vama.
Ako vas svrbi levi dlan, biće para.
Ako vam je na dan venčanja padala kiša, brak će vam biti obasut blagoslovima.
Nikad ne primajte nož na poklon. To donosi zlu sreću.
Ako ispustite srebrnu kašiku, dobićete žensko društvo; ako ispustite srebrnu viljušku, muško.
Potkovice treba okačiti na zid kuće, i to s vrhovima nagore da bi donosile sreću.
Kad se rastajete s nekim, uvek se okrenite na drugu stranu pre nego što zamaknu, inače ih nikad više nećete videti.
Ako ptica uleti u kuću, neko iz kuće će uskoro umreti.
Broj 17 je loš broj, donosi nesreću. - Veruje se da je ovo zbog toga što se na latinskom 17 piše kao DžVII, od čega se dobija anagram VIDžI (živeh); jer ako živeh, znači da sam mrtav.

BEZ OBJAŠNJENJA

Nikad ne ostavljajte šešir na krevet - Nema objašnjenja, znamo samo da donosi mnogo lošu sreću.
Ako vidite novčić na ulici, pokupite ga ukoliko je "pismo", a nemojte ukoliko je "glava".
Dok vozite automobil preko šina, podignite noge i zamislite želju; kažu da će se ostvariti.
Kada ulazite u kola, uvek zakoračite desnom nogom; ovo donosi dobru sreću.
Nikad ne ostavljajte cipele na krevetu. Loša sreća.
Ako ste krenuli negde, pa se vratite po nešto što ste zaboravili, uvek sedite par sekundi na stolicu pre nego što opet izađete.
Ne napuštajte put ili stazicu kada idete negde noću zato što, prema starom verovanju, zli dusi ne umeju da hodaju stazama.
Ako zurite u ogledalo uz svetlost sveće, videćete duhove svojih predaka.
Ne gledajte životinju koja se prazni ili ćete dobiti fleku na oku.
      

Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

ceterum censeo, Carthaginem esse delendam

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 854
Zastava NS
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.01
Intresantno objašnjenje za jedno verovanje ili sujeverje koje je svojevremeno našlo mesta i u bontonu. Naime veruje se da nije preporučljivo, a ni pristojno paliti jednom šibicom više od dve cigarete, ili ti paliti trećoj osobi cigaretu istom... Objašnjenje za ovo je da je navodno to verovanje preuzeto iz P.S. (pravila službe) Britanske vojske koje je delila vojnicima u rovovima za vreme prvog svetskog rata. A u kome navodno stoji da je neprijateljskom snajperisti dovoljno da uoči prvi plamen šibice i cigarete da markira drugi i da je treća osoba u tom slučaju mrtva. Smiley 1

[edit by admin: link killed]
« Poslednja izmena: 13. Sep 2006, 13:28:01 od Anea »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1533
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Nokia 6630
nice Smile
IP sačuvana
social share
* ][_,{[]}][_, * ][_,{[]}][_,* ][_,{[]}][_, * ][_,{[]}][_, * ][_,{[]}][_, * ][_,{[]}][_, *
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Scorpio
Pol Žena
Poruke 9677
Zastava Wien
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
SonyEricsson 
Mislim da sam procitala negde  Smile

da ni jedan hotel nema 13. sprat niti sobu br. 13
IP sačuvana
social share
Ne cini drugome ono sto bi zeleo da drugi ucine tebi.

Njegov ukus mozda nije isti.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 315
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Mislim da sam procitala negde Smile
 
da ni jedan hotel nema 13. sprat niti sobu br. 13
Mozda nema sobu 13, ali 13. sprat ima sigurno  Smile
IP sačuvana
social share
"...dok te nisam upoznala, moj zivot nije imao nikakvog smisla, nikakvog cilja. Znam da je na neki nacin svaki korak koji sam napravila od momenta kada sam prohodala, bio samo korak ka tebi..."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 66
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
mob
Samsung e720
Svaka cast, super tema!  Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Namarie! Nai hiruvalye Valimar.
Nai elye hiruva. Namarie!
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Misli dobro i bice dobro !

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 1762
Zastava Pampukovac beach BG
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
mob
Nokia uvek
* ej to sa 13-com i brojevima je suck, ja sam rodjen 13.06. i to je meni hepi broj,
mada kad je zdravlje u pitanju umem da kucnem ispod stola i da ortacima kazem pomeri se s'mesta, zagrizi mali prst i jezik, to je kao sreca.
 
- s'konto sam o cemu se zapravo radi u mom slucaju u vezi sa tim, nastupi psihicko smirenje posle rituala,
dakle u mozgu se izluci malo dopamina i ti smireno odradis nesto vazno sa manje adrenalina pa samim tim i uspesnije.
imam rodjenu svecu koja je prepuna nekih sitnih anti-urok pokreta, to je smesno ponekad i izgleda kao robot koji baguje.   Smile
IP sačuvana
social share
Per aspera ad astra ! popi nesto lose izgledas
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Clan u razvoju

Zodijak
Pol
Poruke 20
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.01
Lepo,lepo...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


NecJu KUSUR.. HocJu ZWaKU..

Zodijak Leo
Pol Žena
Poruke 533
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Samsung E530
Mislim da sam procitala negde  Smile
 
da ni jedan hotel nema 13. sprat niti sobu br. 13

 
upravu si ... i to ne samo jedan.... mnoga mesta izbegavaju broj trinest... pogotovo ako su turisticka... zato sto mnogi sujevernti turisti upravo taj broj izbegavaju... ranije se desavalo da ljudi sve sto im je trinosto unistavaju.... nadam se samo da nisu imali trinestoro dece...  Smile
IP sačuvana
social share
Edit by SerbianFighter: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Деда још није умро..... а када ће..... не знам ;)

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 165
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.9
Па и Тринаесто прасе (сјећате се филма сигурно)!!!
IP sačuvana
social share
Edit by kokota: Potpis uklonjen zbog duzine!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.077 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.