Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: U Srbiji registrovano čak 337 stranaka  (Pročitano 2043 puta)
15. Nov 2004, 13:52:31
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
U Srbiji registrovano
čak 337 stranaka

BEOGRAD - Da građani Srbije vole politiku svedoči i podatak da je u Republici registrovano 337 političkih stranaka. Prilikom izbora, koji se ovde svako malo organizuju, pojavljuje se i niz udruženja ili grupa građana od kojih neka, po završetku glasanja, jednostavno nestaju, dok ima organizacija koje ostaju upisane u registar. Poslednji podaci pokazuju da je čak 71 organizacija praktično iščezla sa prethodne adrese.

Zakon predviđa kazne za prekršaj od 100 do 1.000 dinara za odgovorno lice ako ne obavesti nadležni organ o prestanku rada političke organizacije.
- Depos, verovatno, i dalje formalno postoji jer odluka o prestanku rada, koju je statutom trebalo da izglasa više od polovine članova, nije nikada doneta - izjavio je za Glas advokat Milenko Radić.

On objašnjava da uvidom u Službeni glasnik nije teško utvrditi da se na izborima, naročito lokalnim, pojavljuju potpuno anonimne stranke ili udruženja od kojih neke predlože samo jednog kandidata za odbornika u opštini. Na pitanje da li članstvo, makar u većim političkim organizacijama, donosi pogodnosti, kao što je lakše rešavanje stambenog pitanja, uvećanje imovine, sticanje pozicije koja vodi do boljeg radnog mesta, Radić odgovara da to ne mora biti presudno, ali da se pokazalo da i u Republičkoj skupštini samo nekoliko poslaničkih mesta može značiti tas na vagi prilikom donošenja važnih odluka i omogućavati određeni uticaj pa i ministarsko mesto u vladi.
   
      

Isplative donacije

- Da imam stranku, prijavio bih svu moguću imovinu koju ona poseduje. Čak i da su sredstva koja ste pribavili protivno propisu i za 100.000 evra veća od dozvoljenih - kazna bi iznosila od 200.000 do milion dinara, odnosno od tri do 14 hiljada evra, tako da bi vam se ovakva donacija sigurno isplatila. Odredba kojom se kontroliše ponašanje u izbornoj kampanji nešto je oštrija, pa ako potrošite, na primer, 5.000 evra više od sume koja je predviđena za ove svrhe, kazna biva dvostruko veća - rekao je Blagojević.
      
      
      
   

Radić objašnjava da stranka ima status pravnog lica, svoj račun i odgovorno lice, s tim da je registrovana zarad ostvarivanja određenih političkih interesa.
- Stranku je lako osnovati. Neophodno je stotinu potpisa punoletnih građana, broj lične karte, naziv, sedište, lice ovlašćeno da podnese prijavu za upis. Akt se podnosi Ministarstvu pravde, gde se i vodi registar stranaka. Naravno, ime stranke ne sme se poklapati sa nazivom neke već upisane - objašnjava Radić.

Politička organizacija može sticati sredstva iz članarine, priloga, poklona, legata, zaveštanja, budžeta i drugih izvora pa i obavljanjem privredne i druge društvene delatnosti. Marko Blagojević iz Centra za slobodne izbore i demokratiju ističe da u Srbiji ima puno stranaka zbog zastarelog zakonskog rešenja. On napominje da je model zakona koji je izradio Cesid predviđao najmanje 3.000 potpisa za osnivanje političke organizacije.

- Usvajanje sličnog predloga sigurno bi umanjilo broj stranaka i otežalo uslove za upis u registar. Još važnija stvar bila bi obaveza da stranke obnove zahteve za upis u registar jer bi na taj način lako bilo utvrđeno brojno stanje i profil organizacije - objasnio je Blagojević. On je naglasio da je Zakonom o finansiranju političkih stranaka predviđeno da su organizacije dužne da prijave svoju imovinu i izvore finansiranja i da je to svakako napredak, ali da isto tako i kaznene odredbe nisu naročito stroge.
I. Stojković
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.066 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.