Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 22:28:09
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kult mitre  (Pročitano 15337 puta)
30. Avg 2006, 15:47:42
Ucesnik diskusija


mozda uvek treba ici za pamecu,osim u ljubavi

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 60
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Voleo bih da cujem vase misljenje u vezi zapanjujuce slicnosti izmedju Hriscanstva i kulta Mitre (mitraizma)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Odavno sam citao knjige na temu ali kao i uvek ima detalja na wikipediji sto se istorijskih cinjenica tice.

Ukratko Mitraizam ili ti kult mitre (kako su ga hriscani nazvali) je bila najpopularnija religija Rimskog Carstva. Narocito popularna medju obicnim narodom, robovima i gladijatorima. Drugim recima svim onima koje rimski bogovi nisu "gledali" sa mnogo divljenja. Detalje u sta su verovali - nadjite u enciklopediji da ne tupim. Ono sto je zanimljivo je da je Mitraizam posluzio Pavlovoj crkvi da se infiltrira u rimsko carstvo na mala vrata. Sve praznike koje mi danas slavimo u cast Hrista su bili praznici Mitraizma uglavnom vezani za energetske cikluse zemlje - odnosno prelaze izmedju godisnjih doba i vremena setvi i zetvi. Bozic je vreme zimske kratkodnevice i minimalne energije zemlje - simbolika je uzivanje u plodovima zemlje koji su skupljeni tokom godine i okupljanje porpdice oko ognjista-molitve da posejano zito uspe. Uskrs je pocetak proleca - otvaranje novog ciklusa energije-setva kukuruza i ostali kasnih zitarica - pripremanje baste za setvu povrca. Rani hriscani su znali da na silu nece promeniti verovanje u rimljana - a sa druge strane su im trebali rituali podnosenja zrtvi da bi verovanje u Hrista ucinili sto formalnijim. Adaptacija i modifikacija vec postojecih verovanja su se pokazali kao najbolji put. Taj recept je Hriscanstvo nastavilo da koristi i u ostalim delovima sveta. Balkanski Sloveni su zanimljiv primer. Iako mnogobosci sloveni su najvise vodili racuna oko rituala za prinosenje zrtvi zastitniku kuce. Hriscanski misionari su shvatili i obde da je promena nemoguca pa je obicaj ostao a kucni bogovi su zamenjeni krsnom slavom porodice - sve ostalo je isto pa cak i simbolika vezana za svece je ostala identicna. Na dalekom istokom i medju tkzv (kako to srbi vole da kazu) primitivnim plemenima - delovi anamizma verovanja u pretke je takodje prihvaceno i spojeno sa hriscanskim verovanjima. Veoma je zanimljivo videti hriscane u aziji kako po povratku iz crkve podnose darove od pirinca svojim precima u kucnom oltaru.

Kao sto smo ranije govorili vise puta svaka religija je kult na pocetku ili da jos jednom citiram Dzonija

...i rijeka nije bila rijeka na samom pochetku ali nije nuzno da ne bude ponornica do kraja...
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


mozda uvek treba ici za pamecu,osim u ljubavi

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 60
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Hvala na ovako podrobnom odgovoru,ali izmakla ti je poenta mog pitanja.Naime,zeleo sam cuti kako i da li tako zapanjujuca slicnost izmedju Hriscanstva i mitraizma uticala na samo verovanje kod Hriscana i da li je autenticnost Hriscanstva samim tim ugrozena, posto iz datog vidimo da  Hriscanstvo nije u samoj sustini bila potpuna novina u trazenju vecitog odgovora kod ljudi:
da li je Hriscanstvo prava i jedina potpuna vera?

Ne zeleci da ovde iznosim svoja ubedjenja,zeleo sam cuti vase odgovore zasnovane na faktima i istoriji,bez mesanja u licna verovanja..
Hvala unapred
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Ja sam vec nebrojeno puta iznosio svoje misljenje na ovu temu ali ne mari mogu ponovo. Jedan nadasve prosvetljen covek je rekao da je Hriscanstvo kult koji nosi Hristovo ime a propagira devnasnja verovanja koja su postojala pre Hrista. Iznecu malo ostru tvrdnju bez pokrica za sada - Hriscanstvo danas i religijsko ucenje koje prenosi nije u potpunosti mudrost i istina koju je propagirao Hrist za zivota. Hristovo prenosenje ove mudrosti sa druge strane nije jedini put kada je ona ljudima data, ona se prenosi u razlicitim oblicima od vremena hiljadama godina pre Hrista kao sto ce se prenositi hiljadama godina posle sadasnjeg vremena.

Hriscanstvo danas je iskoristilo Hrsitove reci i stavljalo ih u kontekst koji je odgovarao novoformirajucoj crkvi. Neke od njegovih reci nikada nisu prenesene u zvanicnoj dogmi a neke su potpuno pogresno interpretirane. Ipak pored svega toga crkva nije uspela da unisti srz Hristovog ucenja. Ta srz ce se uvek javiti u ljudima kao vodilja kada zaista krenu na put licnog razvoja. Ne bitno je da li su hriscani, muslimani ili budisti. Samim tim nijedna religija nije jedina i prava. A u isto vreme sve su jedine i prave. Prava religija se nalazi u covekovom srcu a ne u crkvama, knjigama i svestenicima. Energija ljudske ljubavi je ono sto daje energiju svim ostalim tvorevinama na ovoj planeti pa samim tim i zvanicnoj crkvi. Ona ovo pak izvrgava ruglu jer to pretstavlja kao boziju energiju koja preko njih silazi ljudima. Totalna i veoma ruzna miskoncepcija - zaboravlja se da crkva postoji zbog ljudi a ne obratno.
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
Mislim da je neko skoro citao "Sveta krv, sveti gral"ili "Da Vincijev kod"...  Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Ne ljubavi gresis. Sveta krv sveti gral iznose nagadjanja u vezi novozavetne istorije ali ima mnogo ozbiljnijih istorijskih knjiga na uistu temu. Ono sto sam rekao je pak iz jos malkice "teze" literature, od coveka koji je imao malo dublji vidik u dogadjanja na ovoj nasoj planeti.

Nemam nameru da ulazim u teorije zavere i ostale plagijatorske gluposti iz Da Vincijevog koda. Sveta krv sveti gral i ostale njihove knjige su iznele korisne stvari na pocetku a onda u prici o onom prevarantu Pjer Plantaru ondaze u totalno nebitne nebuloze - Sionski priorat bla bla bla - mislim koga jos briga za nekog matorog francuskog kriminalca koji ne zna sta ce od dosade, pa cak i da jeste to zasta se predstavlja da jeste.
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
ma.. ne ti... osoba koja je postavila pitanje...

Ja sam o tome saznala citajuci Nenezicevu knjigu "Masoni u Jugoslaviji"... tek kasnije sam se docepala ostalih teorija zavere...Ali to su za mene upravo to... teorije zavere i nagadjanja...  Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Ovde ipak pokusavamo da se drzimo filozofije i religije - teorije zavere ostavljamo za Nauku i tehnologiju -  Smile Smile
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
Ma... svese to svodi na isto  Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


mozda uvek treba ici za pamecu,osim u ljubavi

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 60
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Sto se tice tvoje predpostavke,dasam ovo pitanje postavio jer sam upravo procitao "svet krv sveti gral" ili "da vincijev kod" ili sta ti ja znam,bilo sta od Bejdzenta,lija ili Brauna koji su sateliti masonstva i koji pokusavaju slatkorecivoscu i covekovom bolesnom znatizezeljom za necim tajnim,misticnim,necim da se oni osecaju kao prosvetljeni i  iznad ovoga obicnog sveta ili kako bi nas oni nazvali "goja",moram te razocarati,jer sam to davno prevazisao,postojala stvarno ili ne,teorija zavere,ono je ipak suvise daleko od nas i nasih umova i znajuci to i da mi nista ne mozemo promeniti,a da bude od krucijalne vaznosti za otkrivanje neke tamo istine ili ogoljevanja teorije zavere,moje pitanje je prvenstveno bilo postavljeno kao covek Pravoslavac,koji zeli da svoje misljenje podeli sa drugima,a nikako da otvaram neke teorije ili sta ti ja znam da opovrgavam dogme nase crkve.
Ja sam ovim pitanjem hteo da stavim akcenat na istorijska i politicka desavanja u vreme Gospoda naseg Isusa Hrista,na cinjenicu da je uporedo sa hriscanstvom cak i malo pre njega rastao kult mitre,da se i u Hrscanstvu i mitraizmu preplicu iste ideje vodilje,cak u nekem esencijalnim stvarima nase vere,mitraizam i hriscanstvo se potpuno podudaraju.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 22:28:09
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.093 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.