Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sta je, po definiciju, religija, sta sekta, a sta crkvena zajednica?  (Pročitano 13897 puta)
24. Avg 2006, 21:01:31
Ucesnik diskusija


Zar moja glava vredi 100 forinti? Gospodo draga...

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 176
Zastava Beograd, Novi Sad, Pazova .... kako kad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
Elem, pravoslavac sam iz veoma pravoslavne porodice, ako se to moze tako nazvati, a istovremeno sam i "naucnik", tj. covek nauke i tahnike, matematicar, fizicar... I veru (i teoriju vere) prilicno poznajem, a "jak" sam i u poznavanju nauke. Cesto (obicno u vozu isl.) nalecem na razne ljude i nekako se uvek zapocne tema u uskoj vezi sa verom. Deo tih ljudi su zatucani hriscani koji su zatvorenog uma za nauku i "ne veruju" u nju. Sa takvima, branim nacela fizike i matematike i pokusavam da im dokazem da religija ne iskljucuje nauku i da nauka nije "zla"... Dok je drugi deo tih ljudi komunisticki i ateisticki nastrojen pa njima priblizavam religiju i naucno je potvrdjujem i dokazujem....
E sad, poneko od njih (i jednih i drugih) me pitaju sta je religija, sta sekta... Nekad ne znam BAS skriz tacno da im odgovorim... Filozofiram nesto o osnivacu vere/sekte, pa ako je covek, onda je sekta isl., ali to bas nije 100% tako, zar ne?
Treba mi tacan odgovor na to!
IP sačuvana
social share
Dal' grom odabira hrast, ili se to, pak, hrast munjama nametne...?
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Bila je tema o sektama ali ajde nemari da svako kaze ono sto ima.

Tesko je napraviti razliku i ima nebrojeno uglova gledanja na problematiku. Jedan od njih je ugao bilo koje zvanicne crkve - za njih je uvek sve manje vise sekta sto nije njihova religija. Fraze tipa - nema spasenja duse van Isusa Hrista i slicne. Obelezavanje drugih ljudi sa dangom (sekte) je slika slabih i uplasenih ljudi. Ljudi jaki u svojoj veri i lubavi ne odbacuju druge ljude nego ih prihvataju. To negativni zigosanje drugih vodi mrznji a ona nije deo propagiranja ni jedne religije.

Sa istorijskog shvatanja svaka religija je bila sekta na pocetku. Sto bi reko Dzoni Stulic -" i rijeka nije bila rijeka na samom pocetku ali nije nuzno da ne bude ponornica do kraja".

Neke islamske drzave imaju zanimljivi koncept - priznata religija je samo ona koja ima proroka i svetu knjige. Te religije drzava dozvoljava a ostale zabranjuje i progoni. Problem je ocigledan - budisti nemaju knjigu a hinduisti nemaju proroka. Odjednom imas par milijardi ljudi koji su osudjeni na smrt.

Ako ides dalje - jedino merilo je do coveka da proceni sta je najbolje za njega. Drugim recima - ni jedna drzava (demokratska) ovog sveta ne moze da zabrani ljudima da veruju usta hoce da veruju. Ako je nesto zabranjeno - kao sto se zna - to postaje popularnije i vise ljudi ce stremeti ka tome. Granice toga su drfinisane kriminalnim zakonom - ako imas rituale gde se podnose ljudke zrtve ides u zatvor zbog ubistva - ako imas sex sa maloletnicima da bi ih prosvetlio ides u zatvor zbog pedofilije. Generalno gledajuci pravni sistemi drzava postoje da bi zastitili ljudska prava i slobode ali isto tako i fizicki integritet coveka kao clana drustva. Samim tim - svako radi i bira sta je najbolje za njega sve dok je to u granicama zakona. To o cemu zvanicna crkva trabunja je samo propaganda koja ima za cilj da narodu koji je neuk i neobrazovan usadi strah od drugih religija. To samo pokazuje da crkva sama po sebi nije sigurna u svoje ucenje i da se plasi da ce ljudi ako imaju prave informacije prebeci u drugu religiju.

Proveri par postova nadole - ostavio sam link (na engleskom) gde su izlistani skoro svi poznati religijski pokreti kultovi religije i sekte (nazovi ih kako hoces) - sadrzi veoma objektivne informacije.
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


lepim plakate po gradu

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 5550
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Religija mora imati "dar vere" ono sto svaki vernik dobije ako istinski pristupi toj religiji. Da bi religija bila zaokruzena mora pokrivati celokupan ljuski zivot, od zaceca do smrti. Sustina religije je da pomogne vernicima dostignucima predhodnih generacija, da nebi uvek pocinjali iznova.

Sekta svojoj zrtvi ne daje nista ili su ti darovi jako mali, ali zato od zrtve maximalno uzima u svakom pogledu, da bi to bilo od koristi za prave sektase (dok se "guru'' vozika u mercedesu sa klima uredjajem tebi propoveda telesne torture da bu se toboze "uzdigao" i tome slicne stvari, vrlo prepoznatljivo za svakog razumnog coveka)

Da bi se odrzala religija neophodno je da postoje svestenici, koji cuvaju "darove vere" a u samu religiju su mnogo upuceniji od obicnog vernika. Tu se dolazi do ovozemaljskih stvari - i popu trebaju cipele, hram relugije uredno upisan u zemljisne knjige kao imovina "pasulj nas ovozemaljski" pa se formira crkvena zajednica kao pravno lice. Ko je vlasnik stana u kome zivi pop, koliki porezi se placaju i sl.

IP sačuvana
social share
Izreci, pa se ispeci
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Totalna miskoncepsija moj Imaginelo

Tako isto te tvoje reci mogu da se prevrnu i da imaju potpuno podjednaki tacno znacenje - samo zameni "sekta"  i stavi "religija" i dobices itu sliku stvarnosti bar kako je ti propovedas.

U sekti nisu zrtve nego ljudi koju su tu slobodnim izborom. Isto kao i u religiji. I jednima i drugima se obecavaju brda i doline ali pod uslovom da sami u to veruju. Tebi iz tvoje perspektive su vernici oni koji misle kao i ti a sektasi oni koji ne. U sustini stvarnosti tako isto sektasima izgledas ti - za njih su pravi vernici oni sami a ljudi u zabludi oni koji idu u zvanicnu crkvu. Razlike nema.

Jedina razlika je da se izvuces iz okvira zajednica, stada, dogmi i stanes odgovorno i pogledas sam u sebe i pocnes da verujes u samog sebe a ne u obecanja svestenika i popova.

ziv bio and stay human
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 93
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
Ne znam zasto odvajas pojmove "religija" i "sekta". Lepo rece Tom Wolfe: "A cult is a religion with no political power." A svaka crkvena i verska zajednica postoji samo kako bi eksploatisala vernike i, ukoliko vidi da joj to ne ide, pokusava da promeni neke aspekte te vere u svoju korist.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zar moja glava vredi 100 forinti? Gospodo draga...

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 176
Zastava Beograd, Novi Sad, Pazova .... kako kad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
Ok... Moja greska!!! U temi sam naglasio PO DEFINICIJI, a temu sam postavio na forum, iliti DISKUSIJU, a o definicijama se ne diskutuje. Ocekivao sam odgovor prepisan iz nekog udzbenika sa Teoloskog fakulteta ili bar Bogoslovije (trazio sam odgovor, tj. definociju u okviru Srpske Pravoslavne Crkve), ne subjektivne i eseisticke stavove i licna vidjenja odgovora na moje pitanje... Zahvaljujem vam se, ali niste mi pomogle... Opet kazem - MOJA GRESKA.
Odvovore koje ste mi dali @decky999, @Imaginelo su uglavnom ono sto mi ranije pomenuti ljudi (iz voza isl.) serviraju, ali meni treba SKROZ ZVANICAN stav SPC o tom pitanju.
IP sačuvana
social share
Dal' grom odabira hrast, ili se to, pak, hrast munjama nametne...?
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


FIAT LVX

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1315
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.6
mob
Ericsson T-68
to je relavitno, zavisi od toga ko je na vladajucim pozicijama   
« Poslednja izmena: 26. Avg 2006, 10:19:36 od Aiwass »
IP sačuvana
social share
Edit by SerbianFighter: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zar moja glava vredi 100 forinti? Gospodo draga...

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 176
Zastava Beograd, Novi Sad, Pazova .... kako kad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
Na vladajucim pozicijama? gde? U politici (mislim vlast i tako to) ili u crkvenoj hijerarhiji? Sta u ovom trenutku pise u nekom udzbeniku na Teoloskom fakultetu?
IP sačuvana
social share
Dal' grom odabira hrast, ili se to, pak, hrast munjama nametne...?
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


FIAT LVX

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1315
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.6
mob
Ericsson T-68
da se razumemo .. vladajuce pozicije su vladajuce pozicije .. moz ti da budes patriar rimokatolichke a da ona nije u vrhu ti bi bio sektas.. U sustini hricanstvo bi i budiste nazvalo sektasima i satanistima samo da budizam nije tolko popularna i toliko na boljem glasu od Hricanstva pa im se ne da..t.j nije bash najpametniji potez..
IP sačuvana
social share
Edit by SerbianFighter: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zar moja glava vredi 100 forinti? Gospodo draga...

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 176
Zastava Beograd, Novi Sad, Pazova .... kako kad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
ma ok ok
IP sačuvana
social share
Dal' grom odabira hrast, ili se to, pak, hrast munjama nametne...?
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.085 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.