Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 21:55:59
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Evro 80 dinara?  (Pročitano 17303 puta)
18. Avg 2006, 11:29:13
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
EVRO 80 DINARA?

Evro bi već na jesen mogao da bude samo 80 dinara, ali pod uslovom da inflacija ostane 0,1 odsto, kao u julu

Stojan Stamenković...

BEOGRAD - Evro će u narednih mesec dana nastaviti da pada i već bi na jesen mogao da bude samo 80 dinara! Takav pad, prema procenama Stojana Stamenkovića sa beogradskog Ekonomskog instituta, moguće je pod uslovom da inflacija ostane 0,1 odsto, kao što je bila u julu!
- Jedan od razloga pada evra jeste veliki priliva deviza koje "dovlače" banke za kredite, ali i nove mere Narodne banke Srbije. Poenta je u tome da Narodna banka treba da izađe iz menjačkih poslova i da menjačnice "gura" ka drugim bankama. Tako bi se trgovina devizama obavljala samo u bankama, a kurs bi određivalo tržište na osnovu ponude i potražnje. Narodna banka bi isključivo upravljala deviznim rezervama i tako uticala na inflatorna kretanja - objašnjava Stamenković.
On podseća da su se strane banke prošle godine kod matičnih banaka u inostranstvu silno zaduživale za kredite domaćeg stanovništva.
- Ljudi su ovde "gladni" kredita. Banke se, međutim, uz male kamate zadužuju, a ovde nude kredite sa velikim kamatama. Suficit je u tom slučaju mnogo veći, ali taj višak završava u deviznim rezervama. Narodna banka je, naime, uvela i tu meru obavezne rezerve na devizne kredite da velika količina dinara ne bi dospela na tržište. Ove banke, naime, građanima daju kredite u domaćoj valuti, a toliko novca izaziva inflaciju. Taj novac dolazi na tržište, ali za njega nema dovoljno robe, pa on postaje višak - precizira Stamenković.
Druga mera Narodne banke je, prema njegovim rečima, sprečavanje kratkoročnih kredita, koji su imali visoke kamate, i veća ponuda srednjoročnih i dugoročnih kredita. Primer za to je podatak da je od početka godine korišćeno 2,6 milijardi dolara srednjoročnih i dugoročnih kredita, koliko je bilo u celoj 2005. godini.
Stamenković, ipak, podseća da mnogo faktora utiče na to da li će inflacija u Srbiji ostati jednocifrena.
- Poskupljenje goriva na svetskom tržištu, recimo, nije ušlo u julski obračun cena, ali biće ukalkulisano kasnije. Pored toga, kod nas postoji monopol na tržištu, zbog čega cene neopravdano rastu, a to sve povlači i rast evra. Problem je što kod nas uvoz nije slobodan, pa se i tako stvaraju monopoli, a antimonopolski zakoni nisu dovoljno oštri. Zbog svega toga inflacija će do kraja godine ipak biti oko 12, 13 odsto, a kurs evra isti ili će malo porasti u odnosu na jesen - objašnjava on.
Stamenković dodaje da će, ako se dobro ne iskoristi, na inflaciju uticaj imati i jedna milijarda evra namenjena za Nacionalni investicioni plan.
- Deo ovog novca otići će u potrošnju, na plaćanje robe i slično. Ovo bi pojačalo inflatorne pritiske. Zato bi trebalo prvo investirati u proizvodnju - zaključuje Stamenković.
S. GAVRIĆ

Potrošnja deviznih rezervi

Stojan Stamenković objašnjava da do trošenja deviznih rezervi dolazi kada je bilans kapitalnih transakcija nedovoljan da pokrije tekuće transakcije.
- Platni bilans ima tri salda. Prvi je bilans tekućih transakcija: izvoz, uvoz, kamate, doznake... On je kod nas, po pravilu, deficitaran. Drugi je bilans kapitalnih transakcija, to su krediti koji se uzimaju napolju, strane direktne investicije, devizna štednja... Ovaj deo je kod nas pozitivan. On bi trebalo da pokrije, odnosno uravnoteži deficit tekućih transakcija. Treći saldo događa se kada je kapitalni bilans nedovoljan da pokrije tekuće transakcije i onda se troše devizne rezerve - kaže Stamenković.


Izvor: Press


Obavestenje: Poruka je preseljena od strane moderatora ziledin (Vreme: 14. Aug 2008, 20:12:16)
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
Stručnjaci tvrde da dinar jača kratktrajno

Srednji kurs evra juče je bio 81,5 dinara što je za sedam, osam dinara manje nego pre tri meseca, a za tri dinara u odnosu na avgust prošle godine. Da bi sprečila još veći rast vrednosti dinara u odnosu na evro, Narodna banka Srbije je na međubankarskom deviznom tržištu kupila evre u iznosu od 103,1 miliona dolara.

Bankari i ekonomisti smatraju da je sadašnji kurs dinara ipak precenjen i da jačanje domaće valute ne može trajati dugo.

Tako ekonomista Jurij Bajec ocenjuje da je domaća valuta sada veštački jaka jer ta jačina ne proističe iz popravljanja kvaliteta srpske privrede, već je uzrokovana velikom ponudom deviza. - Smatram da će dinar još kratko zadržati tu veštačku jačinu a već na jesen vratiće se na realnu vrednost - kaže on.

Da dinar može još jačati, ali ne na dugi rok, smatra i Kori Udovički, bivši guverner Narodne banke Srbije. Ona je agenciji Beta rekla da zbog čvrste politike držanja dinara, koju sada vodi NBS, na tržištu ima više ponude deviza nego dinara, što omogućava da vrednost deviza u odnosu na dinar opada.

„Činjenica je da dinar trenutno jača jer država i banke mogu da se zadužuju u inostranstvu i dolaze prilivi iz privatizacije, što povećava ponudu deviza“, precizirala je ona.

- Sadašnja vrednost dinara u odnosu na evro je blizu granične tačke koju može da dostigne. Možda se taj odnos promeni za pola dinara do dinar, ali ne više - smatra Goran Pitić, predsednik Upravnog odbora „Sosijete ženeral banke“ i procenjuje da će se taj odnos u narednih nekoliko nedelja kretati od 81 do 84 dinara za jedan evro.

Stojan Stamenković, ekonomista očekuje da će evro i na jesen nastaviti da slabi u odnosu na dinar. Prema njegovoj proceni, za očekivati je da će jedan evro vredeti oko 82 dinara.

- Razlog za to je veliki priliv kapitala u Srbiju, ali devizni kurs svakako neće pratiti inflaciju - smatra on.

Profesor finansija na beogradskom Ekonomskom fakultetu Boško Živković ocenjuje da je jačanje dinara u odnosu na evro očekivan ishod povećane ponude deviza koja je tokom letnje sezone veća u odnosu na ostatak godine.

- Na dugi rok ovo stanje ne može biti stabilno jer se sa povećanjem precenjenosti nacionalne valute povećava verovatnoća brže promene kursa u smislu depresijacije - rekao je Živković u izjavi Tanjugu.

Prema njegovim rečima, promena kursa nacionalne valute dominantno je izazvana sezonskim efektom povećane ponude, a koliko će trajati zavisiće od zaduživanja banaka u inostranstvu koje oscilira oko 200 miliona evra na mesečnom nivou. Odluku Narodne banke Srbije da otkupi 103,1 milion evra Živković je ocenio kao poželjnu reakciju centralne banke kako bi bila smanjena brzina apresijacije dinara.

- Apresijacija ima nepovoljne efekte na uvoz strane robe koja našim kupcima generalno postaje jeftinija i time se uvećava deficit bilansa spoljnotrgovinske razmene - rekao je Živković i dodao da bi svaka centralna banka u svetu reagovala na isti način.

R. Marković

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
Je­sen ja­kog di­na­ra
S. MO­RAV­ČE­VIĆ, 18. avgust 2006

BE­O­GRAD - Kli­za­nje evra i da­lje se na­sta­vlja, a da se mo­ne­ta Evrop­ske uni­je ne bi sur­va­la još vi­še, Na­rod­na ban­ka Sr­bi­je je in­ter­ve­ni­sa­la, uz upo­zo­re­nje da će se de­vi­zni kurs for­mi­ra­ti shod­no po­nu­di i po­tra­žnji na tr­ži­štu, što zna­či da mo­že da bu­de i ni­ži od 81,50 di­na­ra. Bez ob­zi­ra što je ova ten­den­ci­ja ja­kog di­na­ra pri­sut­na ce­lo le­to, eko­no­mi­sti su po­de­lje­ni, da li je ona tre­nut­na, ili će po­tra­ja­ti. Pre­ma jed­ni­ma evro će bi­ti slab do je­se­ni, a pre­ma dru­gi­ma ipak, ne­što du­že - do No­ve go­di­ne.
Ka­ko ka­že Ko­ri Udo­vič­ki, biv­ši gu­ver­ner NBS, zbog sa­da­šnje po­nu­de i po­tra­žnje na fi­nan­sij­skom tr­ži­štu re­al­no je da di­nar mo­že da ja­ča, ali ne i na du­gi rok. Ona upo­zo­ra­va da se zbog ne­do­volj­ne kon­ku­ret­no­sti srp­ske pri­vre­de du­go­roč­no mo­gu oče­ki­va­ti pro­ble­mi sa čvr­sti­nom kur­sa di­na­ra i sa kon­ku­rent­no­šću na­ših pro­iz­vo­da. I po­red po­zi­tiv­nog kre­ta­nja kur­sa na­še va­lu­te ko­ji će se odr­ža­ti do kra­ja go­di­ne mo­gla bi se do­go­di­ti dvo­ci­fre­na, ume­sto pla­ni­ra­ne jed­no­ci­fre­ne in­fla­ci­je - pro­ce­nju­je Udo­vič­ki.
Pre­ma mi­šlje­nju Ju­ri­ja Ba­je­ca, pro­fe­so­ra Eko­nom­skog fa­kul­te­ta u Be­o­gra­du, do oba­ra­nja evra je do­šlo zbog po­ve­ća­nog pri­li­va de­vi­za od pri­va­ti­za­ci­je. Do kra­ja go­di­ne usle­di­će pro­da­ja ne­kih ve­li­kih pred­u­ze­ća i Voj­vo­đan­ske ban­ke ko­je će do­ne­ti još evra.
- Ova­kvo ja­ča­nje na­še va­lu­te je, ipak pri­vre­me­no, jer ni­je po­sle­di­ca ve­će pro­duk­tiv­no­sti i kon­ku­rent­no­sti na­še pri­vre­de - ka­že Ba­jec. - Slab evro po­go­du­je uvo­zni­ci­ma, ali ne i iz­vo­zni­ci­ma. To zna­či da bi uvo­zna ro­ba tre­ba­lo da po­jef­ti­ni, ako se ova­kvo sta­nje ja­kog di­na­ra ipak na­sta­vi. Uko­li­ko ne bu­de sni­že­nja, zna­či da su uvo­zni­ci ostva­ri­li eks­tra­pro­fit.
Sto­jan Sta­men­ko­vić, eko­no­mi­sta sma­tra da ce­ne pre­hram­be­nih pro­iz­vo­da u Sr­bi­ji ne­će pa­sti, zbog sla­bog evra jer ih od­re­đu­je ne­ko­li­ko fir­mi ko­je dr­že mo­no­pol. U Sr­bi­ji su osnov­ni pre­hram­be­ni pro­iz­vo­di sku­plji ne­go u okru­že­nju, dok teh­nič­ka ro­ba ima istu ce­nu i u Ne­mač­koj i u Sr­bi­ji.
- Ta ne­lo­gič­nost je po­sle­di­ca mo­no­pol­skog po­lo­ža­ja tr­go­vin­skih la­na­ca - ka­že Sta­men­ko­vić. - Ce­ne pra­hram­be­nih pro­iz­vo­da u Be­o­gra­du za pre­ko 50 od­sto ar­ti­ka­la dik­ti­ra jed­na kom­pa­ni­ja. An­ti­mo­no­pol­ska ko­mi­si­ja tre­ba­lo bi da se po­za­ba­vi ti­me.
Sta­men­ko­vić, ta­ko­đe, sma­tra da će evro na­sta­vi­ti da sla­bi i na je­sen i ve­ro­vat­no će vre­de­ti oko 82 di­na­ra. Raz­log je ve­li­ki pri­liv ka­pi­ta­la u Sr­bi­ju, ali de­vi­zni kurs sva­ka­ko ne­će pra­ti­ti in­fla­ci­ju.

KU­PO­VA­TI, ILI NE
MNO­GI su ovih da­na u di­le­mi da li da ku­pu­ju evre ili da ula­žu di­na­re, na pri­mer u šted­ne za­pi­se Na­rod­ne ban­ke Sr­bi­je, ko­ja da­je ka­ma­tu od 24 od­sto na go­di­šnjem ni­vou. Ipak, ka­ko ka­žu eko­no­mi­sti, gra­đa­ni još pam­te vre­me hi­pe­rin­fla­ci­je i po­treb­no je da pro­tek­ne ma­lo vi­še vre­me­na ka­ko bi se vra­ti­lo po­ve­re­nje u di­nar. Za­to ne­ki, ipak ra­di­je ku­pu­ju de­vi­ze, jer je kurs ni­zak.
Gu­ver­ner NBS po­zi­va gra­đa­ne da šte­de u do­ma­ćoj va­lu­ti, jer je to naj­bo­lje obez­be­đe­nje od de­vi­znog ri­zi­ka.


Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.1
mob
Apple iPhone SE 2020
Ekonomisti upozoravaju da će jačanje dinara kratko trajati

Problemi s kursom - dugoročni


Domaća valuta osnažila ne zbog rasta produktivnosti i konkurentnosti privrede i smanjenja trgovinskog deficita, već zbog velikog priliva deviza

BEOGRAD - Jačanje dinara i upozorenje ekonomista da je to sezonskog karaktera i nerealno ovih dana zbunjuje građane. Mnogima nije jasno zašto je loše kada snaži domaća valuta. Ekonomista Boško Živković upozorava da ovakav kurs domaće valute nije dobar iz više razloga, pre svega zato što pojačava sklonost ljudi da troše uvoznu robu koja je jeftinija, a tako se povećava spoljno-trgovinski deficit, koji je inače previsok. Osim toga, podvlači Živković, rast kursa dinara, odnosno apresijacija, povećava rizik od depresijacije, odnosno smanjenja vrednosti u slučaju da se povuče kapital banaka i vrate dugovi.

- Dinar je jak zbog "uvoza" štednje, a ne zbog fundamentalnih faktora ekonomije, a to su rast produktivnosti i uravnoteženi ponuda i tražnja deviza i bilans spoljnotrgovinske razmene - kaže Živković.
      

MONOPOLISTI JAČI OD KURSA

Cene prehrambenih proizvoda u Srbiji neće pasti jer ih određuje nekoliko firmi koje drže monopol, na čelu s "Deltom", ocenio je ekonomista Stojan Stamenković. - U Srbiji su osnovni prehrambeni proizvodi skuplji nego u okruženju, dok tehnička roba ima istu cenu kao i u Nemačkoj. Ta nelogičnost prouzrokovana je monopolskim položajem trgovinskih lanaca - kazao je Stamenković i dodao da cene prehrambenih proizvoda u Beogradu za preko 50 odsto artikala diktira "Delta". - Nelogično je i to što je ista roba skuplja u malim prodavnicama nego u megamarketima, a sada je "Delta" bacila oko i na te male prodavnice - kaže Stamenković i dodaje da bi Antimonopolska komisija trebalo da se više pozabavi tim slučajem.
      
   
   

Bivši guverner Narodne banke Srbije Kori Udovički objasnila je da je, zbog trenutnog kretanja ponude i tražnje na finansijskom tržištu, "realno da dinar jača, ali ne na dugi rok". Udovički je istakla da, zbog čvrste politike držanja dinara, koju sada vodi NBS, na tržištu ima više ponude deviza nego dinara, što omogućava da vrednost deviza u odnosu na dinar opada. - Činjenica je da dinar trenutno jača jer država i banke mogu da se zadužuju u inostranstvu i dolaze prilivi iz privatizacije, što povećava ponudu deviza - precizirala je ona. NBS je, da bi sprečila još veći rast vrednosti dinara u odnosu na evro, na Međubankarskom deviznom tržištu kupila evre u iznosu od 103,1 milion dolara, a zvanični srednji kurs bio je 81,50 dinara za jedan evro. Udovički je upozorila da se zbog nedovoljne konkurentnosti srpske privrede dugoročno mogu očekivati problemi i sa čvrstinom kursa dinara i s konkurencijom srpskih proizvoda.

NBS je najavila da i nadalje neće dozvoljavati prevelike dnevne promene kursa, ali i da isto tako neće zaustavljati kretanja na finansijskom tržištu, koja su u poslednje vreme dovela do jačanja dinara. Centralna banka preporučila je građanima da, zbog takvog trenda, višak dinara ulože u neki vid štednje. Kori Udovički, predsednica Centra za visoke evropske ekonomske studije, kaže da bi takva odluka građana Srbije prvenstveno trebalo da bude motivisana kretanjem kamatnih stopa. Udovički smatra da bi, i pored pozitivnog kretanja kursa dinara, koji će se, kako kaže, održati do kraja godine, posle toga mogla uslediti dvocifrena inflacija, umesto planirane jednocifrene.
Ona je, takođe, obrazložila da je intervenisanje NBS ove godine na finansijskom tržištu smanjeno, a ranije je bio izraženiji interes centralne banke da kroz ponudu deviza više interveniše. - Sada Narodna banka interveniše manje da spreči apresijaciju dinara, odnosno depresijaciju deviza, kroz smanjenje cene evra u dinarima - precizirala je Udovički i dodala da "najnovije investicije u obilaznicu oko Beograda pogrešno idu iz izvora evropskih finansijskih institucija, umesto da se što više koriste prihodi od privatizacije, čime bi se izbeglo zaduživanje, pritisak na dinar i rast cena, koji će podstaći inflaciju i neravnotežu platnog i spoljnotrgovinskog bilansa".

Ekonomista Stojan Stamenković tvrdi da će evro i na jesen nastaviti da slabi u odnosu na dinar i, verovatno, će jedan evro vredeti oko 82 dinara. - Razlog za to je veliki priliv kapitala u Srbiju, ali devizni kurs svakako neće pratiti inflaciju - ukazao je Stamenković.
Beta - S. J.


Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
Tržište formira kurs dinar - evro

Narodna banka Srbije je saopštila da neće sprečavati uticaj tržišta na formiranje deviznog kursa i ukazala da kurs ne može biti instrument za podsticanje izvoza.

„Kurs dinara se formira tržišno na osnovu ponude i tražnje deviza i skoro u celini u direktnoj trgovini između samih banaka, ili između banaka na Međubankarskom deviznom tržištu“, piše u saopštenju NBS.

NBS ističe da ne može i neće ići protiv tržišnih tendencija, a savet da u tržišne mehanizme obračuna deviznog kursa treba uvesti i realnu stopu inflacije, shvata kao zalaganje za administriranje koje bi ugrozilo osnovne poluge tržišnog mehanizma.

„Uloga NBS u politici deviznog kursa nema za cilj uspostavljanje određenog nivoa deviznog kursa koji bi odgovarao jednom ili drugom delu privrede, uvoznicima ili izvoznicima, onima koji poseduju devize ili dužnicima“, ukazala je NBS.

Ministarstvo privrede Srbije juče je saopštilo da „politika kursa dinara osim dugoročno održivog rasta, mora da ima i ulogu podsticanja domaćeg izvoza“, i naglasilo da sadašnji kurs dinara destimuliše izvoznike.

NBS je saopštila da „nije poznata ekonomska teorija, a još manje praksa u svetu, po kojoj deprecijacija, odnosno slabljenje dinara, povećava zaposlenost, nivo investicija preduzeća, a time produktivnost i konkurentnost“.

Sa velikim skokom cena energenata i baznih metala, kako ocenjuje NBS, „ne suočava se samo srpska privreda, već i sve druge ekonomije u svetu, ali NBS nije poznato da se taj problem rešava veštačkim obaranjem vrednosti nacionalne valute“.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
EVRO SKAKUĆE

Evro je za pet dana "skočio" skoro dva dinara. Ekonomisti, ipak, poručuju da neće biti drastičnih pomeranja

Euro skakuće....
BEOGRAD - Evro je ponovo počeo da "raste". Juče je, prema zvaničnom srednjem kursu Narodne banke Srbije (NBS), njegova vrednost bila 82,83 dinara, što je za skoro dva dinara više nego pre samo pet dana. Uprkos tome, ekonomisti ne očekuju da će evropska valuta drastično skočiti u skorije vreme.
Ove godine evro je drastično pao u odnosu na dinar. Podsetimo, od početka 2006, pa sve do jula evro je mogao da se kupi za oko 88 dinara. U julu je zabeležio prvi pad na 83,5 dinara, a najnižu cenu od 81,5 dinara dostigao je pre pet dana. Od tada je ponovo počeo da dobija na vrednosti.
Prema rečima ekonomiste Milana Kovačevića, pad evra naneo je veliku štetu domaćoj privredi.
- Ove godine dinar je preterano ojačao u odnosu na evro. To je najviše štete nanelo izvoznicima. Oni su za jedan evro koji su zaradili u inostranstvu u prethodnom periodu kod nas, umesto 88 dinara, dobijali samo 81 dinar. U međuvremenu, inflacija je ostala i dalje dvocifrena, tačnije više od 12 odsto na godišnjem nivou, što im takođe nije išlo na ruku. Uvoznici su, međutim, imali povoljniju situaciju. Za evro su kod nas plaćali manje. Tako je nastao još veći deficit u trgovini sa inostranstvom - objašnjava Kovačević.
Kovačević takođe smatra da drastičnog pada vrednosti dinara neće biti, ali tvrdi da evro mora da dostigne bar pređašnju vrednost.
- Nije zdravo to što evro raste i pada. Neminovno je da on počne da raste. Evropska valuta trebalo bi da raste sve dok ne spustimo inflaciju na tri do četiri odsto na godišnjem nivou. Niko sa sigurnošću ne može da predvidi koliko će evro skočiti. Ne očekujem, međutim, neki dramatičan skok. Bar ne u skorije vreme - zaključuje Kovačević.
Aleksandar Stevanović iz Centra za slobodno tržište objašnjava da je evro "porastao" zbog velikog priliva stranog kapitala.
- Setimo se da je dinar počeo da jača kad je "Telenor" kupio "Mobi 63" i kad je "Hemofarm" prodat "Štadi". To je bilo više od dve milijarde evra kapitala, koji se slio ovde. Narodna banka Srbije je tada, da ne bi izazvala veliku inflaciju, "zavrnula slavinu" za dinar, tako da je došlo do velikog protoka deviza u zemlji. Tako je dinar dobio na vrednosti, a evro pao - pojašnjava Stevanović, i dodaje da je dinar, uprkos svemu, ipak stabilan.
I. DUGALIĆ

Dinar precenjen

Trenutna vrednost dinara, prema mišljenju Aleksandra Stevanovića, nije realna.
- Naša valuta ne treba da bude ni jaka ni slaba, već realna. Kad u Evropskoj uniji može da se kupi približno ista količina robe za jedan evro koliko u Srbiji za njegovu protivvrednost u dinarima, tada dinar ima realnu vrednost. To, međutim, nije slučaj. Vrednost dinara je precenjena, jer je on ojačao, a u međuvremenu naša produktivnost nije porasla u odnosu na Evropsku uniju - objašnjava Stevanović.

Dinkić: Podržavam politiku kursa NBS

Ministar finansija Mlađan Dinkić izjavio je juče da podržava monetarnu politiku kursa koju vodi Centralna banka i guverner Radovan Jelašić, i dodao da u tom ministarstvu nisu zabrinuti kretanjima kursa i jačanjem nacionalne valute.
- Sve dok izvoz raste po stopi od 20 odsto na godišnjem nivou mi nismo zabrinuti - rekao je Dinkić, i dodao da se i druge zemlje, poput Češke i Poljske, uglavnom kratkoročno suočavaju sa istim problemom jačanja nacionalne valute zbog velikog priliva deviza.

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
EVRO SE VRAĆA NA 88 DINARA

Ekonomisti se slažu da će evro do Nove godine "skočiti" na 88 dinara, koliko je bio i pre mesec dana

BEOGRAD - Evro će do Nove godine "skočiti" na 88 dinara, tvrde ekonomisti. Stručnjaci se slažu da će se trenutno blago jačanje evra nastaviti i dalje i da će krajem godine biti na istom nivou kao i pre mesec dana, kada je bio 87-88 dinara.
Profesor Jovan Ranković kritikuje stav guvernera Narodne banke Srbije Radovana Jelašića o jačanju evra i kaže da je to što on radi protiv interesa države.
- Guverner Narodne banke priča priče za malu decu, jer kakva je logika da evro pada, a cene idu gore. Ovo što rade guverner i NBS je protiv svakog interesa države. Kurs će biti formiran onako kako Narodna banka hoće. Nelogično je da uvoz pojeftini, a cene uvoznih roba porastu - smatra Ranković.
On prognozira da će evro u oktobru "porasti" na 85 dinara, a već negde oko Nove godine dostići će 87-88 dinara.
Ekonomista Miroslav Prokopijević takođe smatra da će dinar padati, a evro ići gore, i da će do Nove godine verovatno dostići nivo od 87-88 dinara.
- Teško je bilo šta reći, s obzirom na to kakvu politiku vodi Narodna banka. Na nivo kursa će se odražavati i politika koju vodimo, kao i saradnja sa Hagom - kaže on.
Da politika i te kako ima veze sa kursom dinara, mišljenja je i profesor Ekonomskog fakulteta Danijel Cvjetićanin. On kaže da će izbori biti ključni za rast evra, a da će on blago ili brže rasti posle izbora. Njegova prognoza je da će se oko 1. januara 2007. evro vratiti na nivo od oko 88 dinara.
- Kod nas se desio paradoks, evro je "pao", a cene porasle. Tako nešto nezamislivo je za slobodne ekonomske privrede. Prirodno bi bilo u ovoj situaciji da trgovci nakupuju evre i robu u inostranstvu, što bi oborilo cene - kaže Cvjetićanin.
Bivša guvernerka NBS Kori Udovički, međutim, mišljenja je da jačanje dinara nije veštački proizvedeno i da je jednostavno došlo do velikog priliva deviza i smanjene ponude dinara. Ona smatra da za izvoz ne bi bilo dobro da evro devalvira u dužem vremenskom intervalu (tri do pet godina).
- Sve će zavisiti od mera fiskalne i monetarne politike Narodne banke. U narednih godinu dana sve je moguće, a što se tiče predviđanja za period do Nove godine, sve je to potpuno neizvesno, jer kurs evra može da ide u oba pravca. Mnogi smatraju da evro mora početi da raste, jer su na to navikli - kaže Udovički, koja dodaje da je više sklona mišljenju da će evro ostati na ovom nivou.
G. TADIĆ

Mijatović: Kad bih sve znao, obogatio bih se

Ekonomista Boško Mijatović misli da je pad kursa evra posledica velikog deviznog priliva i da je povezan sa privatnim i nekim kreditnim linijama. U sledećem periodu on očekuje blagi pad domaće valute, a tačne prognoze su, prema njegovom mišljenju, "nesiguran posao".
- Kada bi se tačno znalo šta će se dešavati, mnogi bi na tome lepo zaradili. NBS zato i ne iznosi smernice, jer bi jedni zarađivali na račun drugih - kaže Mijatović.

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
Manja ponuda deviza
Evro jača sporo


Ponuda deviza na tržištu očekivano je manja, tako da evro blago raste. Juče je prodajni kurs valute EU iznosio 84,78 dinara, što je za 3,32 dinara više u odnosu na 21. avgust kada je imao najniži nivo.

Ipak, koliko će do kraja godine moći da se dobije dinara za jedan evro, po rečima Borislava Brujića, predsednika Udruženja menjača i vlasnika menjačnice „Pirane“, nezahvalno je prognozirati.

- Sezonski je leti veća ponuda deviza zbog godišnjih odmora, dolaska naših ljudi iz dijaspore, a bilo je i velikih uspešnih privatizacija. Početkom septembra polako opada ponuda, pa kurs evra klizi naviše, ipak nemoguće je sada tvrditi koliki će njegov nivo biti do kraja godine - kaže za „Blic“ Brujić.

Ubuduće, kako je najavio Radovan Jelašić, guverner Narodne banke Srbije, centralna banka nastaviće da se povlači sa deviznog tržišta, a njene retke intervencije bile su i biće usmerene na sprečavanje prevelikih dnevnih oscilacija.

Iako su pojedini ekonomisti u javnost izlazili sa tvrdnjom da će evro do kraja godine dostići 88-89 dinara, guverner Jelašić bio je kategoričan „da nema nikakvih razloga da se kurs dinara u odnosu na evro vrati na nivo od pre tri ili četiri meseca, kako su to prognozirali pojedini „eksperti“ za deviznu politiku.

- Promena kursa, i nadole i nagore, normalna je stvar na koju će morati da se naviknu svi ekonomski akteri, što pre, to bolje za njih - poručio je guverner NBS.

D. N.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 4277
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
nece nam nishta pomoci pad eura...trzishte monopolizovano, proizvodi skupi u izvozu, cene i dalje rastu..
koja onda korist od svega...da se onaj kvazimodo finansija kurchi pred strancima
IP sačuvana
social share
I see through bitter eyes and
The fact still remains
I read between your lies
You got beat at your own game
Take a trip with me for soon
I will sin
Without one regret
The pain will begin
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
mob
Apple iPhone SE 2020
PAO EVRO!

Kupovni kurs evra na menjačnicama juče bio 79,5 dinara. Ekonomisti kažu da je sada najbolji trenutak za kupovinu



BEOGRAD - Evro je juče pao ispod 80 dinara! Prvi put posle skoro dve godine, menjačnice su kupovale evro za 79,4 dinara. U Narodnoj banci Srbije kažu da je pad evra posledica tržišnih kretanja.
- Narodna banka nije intervenisala na tržištu novca, već je evro pao zbog velikog priliva deviza. Prema našem kursu evro vredi 80 dinara, a menjačnice su prema situaciji na tržištu same formirale niže prodajne kurseve što će verovatno potrajati nekoliko dana - kažu u Narodnoj banci Srbije.
Kako nezvanično saznajemo, Narodna banka neće dozvoliti veliko "pomeranje" kursa evra. Ukoliko evro nastavi da pada, NBS planira da dodatnim merama utiče na povlačenje deviza iz opticaja.
Ekonomista Danijel Cvjetičanin kaže da je i sam bio iznenađen kada je video da menjačnice kupuju evro za 79,4 ili 79,6 dinara.
- Nisam očekivao da će evro ići ispod 80 dinara, ali očigledno da su oni milioni evra od privatizacije "Mobtela" i "Hemofarma" učinili svoje. S druge strane, banke koje posluju u Srbiji mnogo se zadužuju u inostranstvu, pa je i to uticalo na pad evra. Pitanje je, međutim, koliko je jačanje dinara u ovom trenutku dobro za našu ekonomiju. Naime, evidentno je da privreda stagnira, a jačanje dinara samo će još više poskupeti naše proizvode u inostranstvu. Naši izvoznici gube u borbi sa konkurencijom, ali će zato uvoznici dobro da zarade. Tako će ogroman deficit koji već imamo u spoljnotrgovinskoj razmeni da se poveća još za nekoliko procenata - napominje Cvjetičanin.
Aleksandar Stevanović, saradnik Centra za slobodno tržište, kaže za Press da jači dinar ne znači da će građani moći da kupe više robe.
- Jačanje dinara bi trebalo da obuzda inflaciju, ali kao što primećujete, iako je dinar značajno ojačao u odnosu na evro, cene u prodavnicama nisu pale već su ostale iste ili su čak rasle. Tako imamo još jedan paradoks u Srbiji da u odnosu na prethodni period dinar vredi mnogo više, ali da građanima potrošačka korpa nije ništa punija. Ovakav debalans je posledica slabe ekonomije i građani ne bi trebalo da se nadaju nižim cenama - napominje Stevanović.
On kaže da je, s druge strane, ovo jedna od retkih prilika kada evro može da se kupi po veoma niskoj ceni.
- Ako uporedimo kurs evra tokom cele godine, videćemo da je evro depresirao gotovo 10 odsto, i mislim da ni Narodna banka Srbije neće dozvoliti da dinar još više ojača. Ja ću zato sa zadovoljstvom danas da kupim evre i da sačekam neki povoljniji trenutak za prodaju - kaže Stevanović.
I. Pešić

Ispod 80 dinara 2004. godine


Prema statistici Narodne banke Srbije, evro je poslednji put pao ispod 80 dinara u decembru 2004. godine. Već u januaru 2005. evro je vredeo u proseku za 80,29 dinara, a do kraja godine dostigao je vrednost od 85,5 dinara. Tokom ove godine, u odnosu na decembar 2005. evro je porastao u proseku za dva dinara, pa je u maju dostigao kurs od čak 87,64 dinara za jedan evro. Tokom letnjih meseci evro je počeo da slabi, a prodajni kurs od 79,5 dinara najniži je u proteklih godinu dana i deset meseci.

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 21:55:59
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.