Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 2 3 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Posle priznanja da je bio u nacističkim trupama ~ Svi se odriču Gintera Grasa  (Pročitano 10836 puta)
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Ko tebe kamenom, ti njega hlebom... starim 15 dana

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 36573
Zastava Beograd
OS
Windows 2000
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
HTC One
ZAUVEK NOBELOVAC

     London (FoNet) - Posle priznanja nemackog pisca i nobelovca Gintera Grasa da je u mladosti bio pripadnik Hitlerove elitne Vafen jedinice, oglasila se cak i Fondacija Nobelove nagrade saopstenjem da nema nameru da mu oduzima nagradu za knjizevnost.

     Kako prenosi radio BBC u programu na srpskom jeziku Gras, koji je autor cuvenog romana "Limeni dobos" i dobitnik Nobelove nagrade za knjizevnost 1999. godine, ne samo da je poznat i postovan pisac, vec predstavlja i neku vrstu moralnog autoriteta, pre svega za njegove sunarodnike Nemce.


IZVOR: Novosti, 17.08.2006
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Ko tebe kamenom, ti njega hlebom... starim 15 dana

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 36573
Zastava Beograd
OS
Windows 2000
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
HTC One
SRAMOTA NA TELEVIZIJI

     Berlin (Beta-AFP) - Ginter Gras izjavio je da ga je sramota sto je bio clan nacistickih jedinica Vafen-SS, u intervjuu ciji su delovi emitovani u utorak uvece na nemackoj televiziji ARD.

     U prvom razgovoru za televiziju od kad je priznao da je bio clan ozloglasene nacisticke jedinice krajem Drugog svetskog rata, 78-godisnji knjizevnik je javno priznao svoj greh.

     Na pitanje zasto je cekao smiraj zivota da prizna tu sramotu, pisac je rekao da se odgovor nalazi u njegovoj poslednjoj knjizi, autobiografiji koja ce se pojaviti 1. septembra.

     - To je tema te knjige, na njoj sam radio tri godine i sve sto imam da kazem o tome, nalazi se tu. Onaj ko hoce da mi sudi, moze da mi sudi - dodao je.


IZVOR: Novosti, 17.08.2006.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Ko tebe kamenom, ti njega hlebom... starim 15 dana

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 36573
Zastava Beograd
OS
Windows 2000
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
HTC One
I sada kada on sam kaze da sve sto ima da kaze nalazi se u knjizi, drugim recima nece nista da kaze vec kupi knjigu i saznaj sam, cini mi se da sam u pravu za to da je ovo samo vest marketinski potez, a ne prigovor savesti.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.54
coolrunner nisu u pravu shto se tiche ustasha. ustashe jesu bile regularna formacija jedne drzave (koliko je ndh bila drzava). bash zato su njihovi zlochini veliki jer su bili ,shto kaze ludi vuk drashkovic, drzavni zlochin.shto se tiche istochnog fronta, moracu da te razocharam,ali tamo su SS Waffen pochinile najmanje zlochina od svih Smile Jednostavno obe strane su bile ekstremno surove prema civilnom stanovnishtvu , narochito NKVD trupe Crvene Armije ,mada  ni nemci nisu zaostajali.ipak vecinu smrti civila na istoku je izazvala komunistichka vlast.daleko od toga da tvrdim da SS Waffen bili zlatni ,ali nisu chinili nikakve posebne zlochine koje nije chinio ostatak Wermachta ,crvena armija pa ni amerikanci ili britanci (seti se drezdena,tokija,hamburga,hiroshime ...)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Ko tebe kamenom, ti njega hlebom... starim 15 dana

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 36573
Zastava Beograd
OS
Windows 2000
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
HTC One
bf 109, mozda si pobrkao postove, ja ni jednom nisam spominjao zlocine ni jedne formacije. Samo sam diskutovao o tome koja je formacija kako nastala, ko ju je stvorio, koji joj je bio status ...Ustase nisam ni spomenu, niti zelim njima da se bavim.

Verovatno je to napisao neko drugi, ali svejedno, procitace kad se pojavi, pa ce ti odgovoriti.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Хрїстóсъ воскрéсе! Воистину воскресе!

Zodijak
Pol
Poruke 1619
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
Jедино се бојим да су усташе били баш то-регуларна војска,а да су домобрани служили више као подршка...

Yours truly....  :doh:
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.54
da ,zajebo sam se ... dzandrmoljac je rekao da ustashe nisu bile regularna formacija , a onda je iljushin ....  Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Хрїстóсъ воскрéсе! Воистину воскресе!

Zodijak
Pol
Poruke 1619
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
da ,zajebo sam se ... dzandrmoljac je rekao da ustashe nisu bile regularna formacija , a onda je iljushin ....  Smile Smile
...замотао чоколаду у фолију...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Ko tebe kamenom, ti njega hlebom... starim 15 dana

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 36573
Zastava Beograd
OS
Windows 2000
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
HTC One
Reagovanje Gintera Grasa na ostre i sve cesce napade iz Poljske i rodnog grada Danjska

PRIHVATICU SVAKU ODLUKU

Nobelovac ne vidi razlog da mu se oduzme titula pocasnog gradjanina Gdanjska (Danciga), ali ce postovati stav gradske skupstine



Priznanje gintera Grasa da je u ranij mladosti pristupio ozloglasenim nacistickim jedinicama ("Vafen-SS"), izazvalo je posebno zucna reagovanja u Poljskoj. Na noge se podigao citav grad Gdanjsk (Dancig) u kome je, 1927. godine rodjen ovaj nobelovac i ciji je pocasni gradjanin.

Fitilj je "zapalio" nekadasnji Poljski predsednik Leh Valensa, inace Grasov "kolega po Nobelu", to jest, i sam laureat najvise priznanja. U intervjuu nemackom dnevniku "Bild", Valensa se (ne)biranim izrazima zgrazavao nad cinjenicom da je Gras imao tako mracnu proslost, ali jos vise sto je toliko godina o njoj cutao.

Posto je Valensa "povukao nogu", predstavnici parlamentarnih stranaka u Poljskoj i zvanicno su zatrazili da se cuvenom piscu oduzmu sve pocasti date u njihovoj zemlji, uz argument da "ni jedan clan Vafen-SS ne moze da bude pocasni gradjanin ni jednog poljskog grada".

Kako je u svom jucerasnjem internet izdanju objavio dnevnik "Velt", Ginter Gras ce "prihvatiti odluku Gdanjska". U razgovoru sa Urlihom Vikertom, voditeljem eminentne emisije na nemackoj televiziji pod nazivom "Vikertove knjige", Gras je, zamoljen da komentarise poljske napade odgovorio:
- Ne smatram da treba da mi se oduzme titula pocasnog gradjanina mog rodnog grada - ne vidim razlog takvom cinu. S druge strane, medjutim, prihvaticu zvanicnu odluku gradske skupstine, ma kakva ona bila - zakljucio je Gras.

U daljem tekstu istog intervjua, nobelovac je o svom dugom cutanju kazao da " ne moze da precizira razloge svog takvog postupka". Istovremeno, kaze, nije bio svestan sopstvene krivice.
- Pristupio sam "Vafen-SS" odredima, ali nisam ucestvovao ni u kakvom zlocinu - istakao je Gras. Takodje sam, sve vreme imao potrebu da jednog dana, u jednom sirokom kontekstu, govorim o tome. Uslovi za to stekli su se sada, tokom pisanja autobiografije.


GRADONACELNIK


Prvi covek Gdanjska, Pavel Adamovic, ne krije da je razocaran mracnim "detaljima" proslosti Gintera Grasa. On, medjutim, odbacuje zahteve za oduzimanjem titule pocasnog gradjanina nobelovcu. Gradonacelnik kaze:
- Gras je uvek prihvatao krivicu za zlocin Nemaca u nacionalnom smislu i protivio se pokusajima njene relativizacije. On je neprekidno bio veoma kritican prema svom narodu i nikada nije pokusao recima da menja istoriju u korist Nemaca.


BIOGRAFIJA PORANILA


Zbog nedavne ispovesti Gintera Grasa o sluzbi u Hitlerovim SS jedinicama za vreme Drugog svetskog rata, njegova autobiografija "Dok se ljusti luk", cije objavljivanje je bilo planirano u septembru, prekjuce se pojavila u nemackim knjizarama. Izdavaci ocekuju neverovatno interesovanje, cemu u prilog ide cinjenica da je prvi tiraz stampan u cak 150.000 primeraka.

I.S.



IZVOR: Novosti, 18.08.2006.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Ko tebe kamenom, ti njega hlebom... starim 15 dana

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 36573
Zastava Beograd
OS
Windows 2000
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
HTC One
Salman Ruzdi, pisac indijskog porekla, stao u odbranu nemackog nobelovca posle iznenadnog priznanja

DIVA BRANI RUKOPIS

Nazvavsi Grasovo clanstvo u SS jedinicama "greskom koja moze da se oprosti zbog mladosti", Ruzdi podseca da se radi o "divu svetske knjizevnosti"



Cuveni pisac indijskog porekla Salman Ruzdi, koji vec godinama zivi na relaciji London-Nju Jork, stao je u odbranu Gintera Grasa, nakon sto je ovaj nemacki nobelovac obelodanio da je kao tinejdzer bio clan zloglasnih Hitlerovih SS jedinica.

Gras, koji je svetsku slavu stekao svojim prvim romanom "Limeni dobod" i koga smatraju ikonom nemacke levice zbog otvorenih pacifistickih stavova, sokirao je javnost svojim priznanjem u nedavno objavljenom novinskom clanku, malo pre izlaska njegove autobiografije "Dok se ljusti luk".

Kako prenosi novinska agencija "Rojters", Ruzdi je rekao da oseca da je bes nemackih pisaca, knjizevnih kriticara, istoricara i politicara pomalo izvestacen.

- Nema nagovestaja, bar koliko ja vidim da je Gras ikada bio ukljucen u bilo kakve ratne zlocine - izjavio je autor "Satanskih stihova" za "Bi-Bi-Si" radio, koji je kako istice bio krajnje sokiran i razocaran priznanjem nemackog pisca.

Nazvavsi Grasovo clanstvo u Hitlerovim SS jedinicama "greskom koja moze da se oprosti zbog njegove mladosti", Ruzdi je podsetio da "velicina" Gintera Grasa proistice iz cinjenice da se radi o "divu svetske knjizevnosti".

- On danas ostaje veliki pisac kakav je bio i pre nekoliko dana - rekao je Ruzdi, kojeg je svojevremeno osudio na smrt iranski duhovni vodja Homeini, posle objavljivanja romana "Satanski stihovi" (1988).

Ginter Gras je proslog utorka izjavio da su cak i njegova knjizevna dostignuca stavljena u kontekst nedavnog "zakasnelog" priznanja.


PODRSKA IRVINGA


- Ginter Gras ce za mene ostati junak, i kao pisac i kao simbol moralnosti. Njegova hrabrost, kao knjizevnika, i kao nemackog gradjanina je za primer, ona je samo vise porasla, a nije se umanjila njegovim nedavnim priznanjem - istakao je americki pisac i scenarista Dzon Irving, u imejlu koji je poslao agenciji "Asosijeted pres" i tako, pored salmana Ruzdija, stao u Grasovu odbranu.


NA VRHU


Ime Gintera Grasa naslo se na vrhu spomenika posvecenom nemackoj knjizevnosti na Trgu Babel u Berlinu. Ovaj "privremeni spomenik", deo je kampanje "Nemacka, zemlja ideja", koja je vodjena tokom svetskog prvenstva u fudbalu koje je ovog leta odrzano u ovoj evropskoj zemlji. Ispod Grasa, ostale su "velicine" poput Hajnea, Kanta, Hegela, Mana, Silera, Hesea...

T.L.



IZVOR: Novosti, 18.08.2006.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 3 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.062 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.