Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Posle priznanja da je bio u nacističkim trupama ~ Svi se odriču Gintera Grasa  (Pročitano 10806 puta)
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Ko tebe kamenom, ti njega hlebom... starim 15 dana

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 36573
Zastava Beograd
OS
Windows 2000
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
HTC One
Zasto je Ginter Gras posle 60 godina priznao da je bio pripadnik elitne Hitlerove SS jedinice

TO JE MORALO DA IZADJE IZ MENE

Sopstvena prisila me je naterala. Necu da kazem da je to bio tezak porodjaj, ali bilo je potrebno izvesno savladjivanje pre nego sto sam sa tim morao da pocnem...


     Na pitanje sta ga je pod stare dane, u 80. godini, nateralo da posle decenija cutanja prizna da je krajem drugog svetskog rata, kao 17-godisnjak bio clan elitne Hitlerove SS jedinice, Nobelovac Ginter Gras, "moralna ikona" nove Nemacke, pisac koji je svetsku slavu stekao razarajucom kritikom nacistickog ludila, ovih dana je rekao:
- To me je pritiskalo. To je konacno moralo da izadje iz mene.
     Gras je u intervjuu listu "Frankfurter algemajne cajtung" ispricao da je regrutovan u SS jedinicu i da mu je to imponovalo, ali da nije ispalio ni jedan metak. Divizija u kojoj se nasao Gras formirana je u februaru 1943, na jugu Francuske.

Tajna

     Ratovala je i na istocnom frontu, ali je posle saveznickog iskrcavanja u Normandiji bila prebacena na zapadni front. Borila se do poslednjeg daha. Nije se predala Amerikancima na Elbi. Jedan od njenih poslednjih zadataka bio je da obezbedi bekstvo Hitlera iz berlinskog bunkera, ali Crvena armija je bila brza.
     Gras je rodjen 1927. u poljsko-nemackoj porodici. Decenijama je u svojim knjigama, clancima i govorima razapinjao na krst one Nemce koji su se borili na strani Hitlera i pokusavali to da sakriju. Svoje ucesce u nacistickom mutljagu Gras je krio kao zmija noge. On se dva puta zenio i iz dva braka ima sestoro dece. Druga zena mu je Ute Grunert.
     Za grasovu pripadnost Hitlerovoj elitnoj jedinici koja je nosila ime "Frundsberg", osim njegove zene, niko nista nije znao. Ni njegova deca.
     Gras je u borbama bio ranjen i zarobljen. Sve njegove biografije, pa i ona koju je napisao Mihael Jirgs, a ona je nastala na osnovu mnogobrojnih razgovora o piscevoj mladosti, prikazuju Grasa kao 17-godisnjeg mladica koji je bio samo pomagac protivavionske baterije.
     Sad istina izlazi na videlo. Povodom svoje autobiografske knjige "Dok gulim beli luk", koja ce se pojaviti u septembru, Gras priznaje da je bio strelac u tenkovskoj SS diviziji, kojom je komandovao zloglasni general Karl Fiser fon Trojnfeld.
     Na pitanje zasto sad, zasto uopste obelodanjuje nesto sto je tako dugo skrivao, Gras kaze:
- Sopstvena prisila me je na to naterala. Nase slike o nama mogu da budu vrlo varljive. Mi ulepsavamo, dramatizujemo, pustamo dogadjaje da se skupe u anegdotu. Imam neke principijelne zamerke autobiografijama. mnoge od njih pokusavaju da ubede citaoce da je nesto bilo tako a ne drugacije. Hteo sam da to oblikujem otvorenije. Necu da kazem da je to bio tezak porodjaj, ali bilo je potrebno izvesno savladjivanje pre nego sto sam s tim mogao da pocnem. Forma mi je bila vazna. Zbog toga beli luk. Prilikom njegovog ciscenja, dakle, pisanja, skida se ljuska po ljuska, i ono iscezlo postaje ponovo zivo. U svakom slucaju, to je moralo da se napise.
     Govoreci o tome kako mu je bilo u SS jedinici, Gras dodaje:
- Osim slifovanja nije bilo niceg drugog. Pokusao sam da to nekako izbegnem. Sam sam sebi navukao zuticu, ali to je bilo dovoljno samo za nekoliko nedelja. Posle toga pocelo je opet psece slifovanje.

Odusevljenje

     Nemacki novinari su ga pitali: Zasto ste se dobrovoljno javili u Vermaht?
- Prvo mi je bilo stalo9 do toga da izadjem. Iz teskobe, iz porodice. Hteo sam to da okoncam i zato sam se dobrovoljno prijavio. Ali to je cudna stvar: prijavio sam se sa 15 godina i potom taj postupak kao cinjenicu zaboravio. Tako je bilo sa mnogima mog godista. Bili smo na kuluku i odjedno, godinu dana kasnije, na stolu smo zatekli nadedjenje da se javimo u jedinicu. I onda sam mozda tek u Drezdenu ustanovio da je to Vafen-SS.
     Na kraju razgovora Gras je rekao:
- I danas u Nemackoj imamo mnogo onih koji tvrde da su pruzali otpor Hitleru da se covek cudi kako je onda on uopste dosao na vlast. Ono sto se desilo 1945. vazilo je za slom, nije bila bezuslovna kapitulacija Nemacke. Bezazleno se govorilo da je u Nemackoj pao mrak. Pretvarali su se kao da je nemacki narod vodila horda crnih momaka. A to nije bila istina. Kao dete, video sam, kao u po bela dana kako se sve desilo. I to sa odusevljenjem i sa odobravanjem. Naravno, i zavodjenjem, i s tim sasvim sigurno. Sto se omladine tice, mnogi, mnogi su pri tom bili odusevljeni. To odusevljenje i njegove uzroke zeleo sam da pratim jos prilikom pisanja "Limenog dobosa", i sad ponovo, pola veka kasnije, s novom knjigom.

E.V.N.


IZVOR: Novosti, 16.08.2006.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Ko tebe kamenom, ti njega hlebom... starim 15 dana

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 36573
Zastava Beograd
OS
Windows 2000
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
HTC One
"Nobel" neosporan

Berlin (Tanjug) - Ginter Gras, treba da zadrzi Nobelovu nagradu, smatra vecina Nemaca. U reprezentativnoj studiji Instituta za istrazivanje javnog mnjenja "Forsa", objavljenoj juce, 87 odsto ispitanika misli da Gras treba da zadrzi tu nagradu, koja mu je dodeljena 1999. godine.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Ko tebe kamenom, ti njega hlebom... starim 15 dana

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 36573
Zastava Beograd
OS
Windows 2000
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
HTC One
Reagovanja clanova Srpskog Pen-centra povodom Grasovog priznanja

GREH MLADOSTI VELIKOG MORALISTE

Vida Ognjenovic: Treba odvojiti njegov knjizevni od svakog drugog angazmana. Mihajlo Pantic: Bolje ikad nego nikad. Matija Beckovic: Do sada bio strozi prema drugima nego prema sebi. Vladislav Bajac: Knjige najvaznija legitimacija.


     Iako su ga neke kolege iz rodne Nemacke podrzale, Ginter Gras je posle svoje izjave date "Algemajne cajtungu", dosao pod udar kritike pisaca, knjizevnih kriticara, istoricara i politicara, narocito onih iz takozvanog istocnoevropskog bloka.
     - Nase udruzenje jos nije reagovalo, jer je vecina clanova na godisnjem odmoru - kaze pisac Vida Ognjenovic, predsednik ovog udruzenja. ona je Grasov gest ocenila kao human i iskren i dodala da ne bi trebalo da bude sankcionisan, zbog toga sto je kao mladic bio u zabludi.
     - Nema sumnje da je Gras veliki pisac i zato treba odvojiti njegov knjizevni, od svakog drugog angazmana. Njegovu pripadnost SS trupama vidim kao gresku iz mladosti. Vec duze vreme je bio svestan da je pogresio, pa se, verovatno zato potpuno svrstao na drugu stranu. Uostalom, da nije bilo tako, ne bi se ispovedao u poslednjim godinama svog zivota.
     Potpredsednik ove asocijacije dr Mihajlo Pantic smatra da ovaj Grasov gest retroaktivno dovodi u pitanje njegovu dugogodisnju izrazenu potrebu za moralnim angazmanom, ukljucujuci i njegove intervencije koje su se odnosile na nasu politicku stvarnost.
     - Sada je lakse Ginteru Grasu priznati da je bio "esesovac", nego da neki mladi pisac startuje iz takve pozicije. Medjutim, bolje ikad, nego nikad.
     Jos jedan od clanova naseg PEN-a, poznati pisac i akademik Matija Beckovic primecuje da je Gras do sada bio strozji prema drugima nego prema sebi, tako da sad ima priliku da nadoknadi propusteno.
     - Najvaznija legitimacija svakog pisca su njegove knjige - kaze pisac i izdavac Vladislav Bajac, potpredsednik PEN-a. Neugodno je Grasovo priznanje. Narocito zato sto je on bio taj, koji je nestedimice delio moralne pridike svima.
     Sta se zapravo dogadjalo u vreme Drugog svetskog rata, saznacemo u septembru, kada izadje njegov dnevnik. Ne mozemo govoriti posteno o stvarima koje nismo videli.

Dragana Matovic


IZVOR: Novosti, 16.08.2006.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 10108
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Bah, kao sedamnestogodisnjak...

Da je bilo pravde, cika Ginter je trebalo da izgubi svoje silne nagrade kada je pravdao NATO bombardovanje Srbije...
« Poslednja izmena: 16. Avg 2006, 15:31:39 od marniko82 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


----- Whiro -----

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 1848
Zastava Šabac, Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.01
pa shta ako je bio u ss? to ne mora da znachi da je tamo otishao dobrovoljno ,jer su krajem 44 tamo upucivali i regrute. osim toga , i da je bio dobrovoljno ne znachi da je chinio ratne zlochine . za vecinu jedinica ss waffen se ne vezuju nikakvi organizovani zlochini.
Potpuno se slažem. Ako se dokaže da je činio zločine, neka mu sude, a sama činjenica da je bio u SS ... pa šta. Bio je pripadnik regularne vojske svoje države, a da li je bio dobrovoljac ili ne potpuno je nebitno.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Ko tebe kamenom, ti njega hlebom... starim 15 dana

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 36573
Zastava Beograd
OS
Windows 2000
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
HTC One
Sad nesto kontam, mozda i nije priznao samo zato sto ga je mucila savest. Vidimo iz gore spomenutog teksta da postoji dosta biografija o njemu. Mozda je iziritiran time sto su drugi uzeli pare na prici o njegovom zivotu, odlucio da se i sam jos malo opari. A posto je pretpostavljao da ce biti ovakav medijski bum vezan za priznanje, gde ces bolji marketing za autobiografiju koja izlazi u septembru. Verujem da ce knjigu sada kupiti i oni koji ga podrzavaju, i oni koji ne, samo da bi videli celu pricu koju ce on ispricati. Lukavi ovi Nemci Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 376
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
Ko ga bre je..
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 390
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Citat
Bio je pripadnik regularne vojske svoje države

SS-овци нису били регуларна војска тј. Wermacht
IP sačuvana
social share
Уосталом сматрам да Република Српска има право на референдум и да ће искористити то право и припојити се Србији!

Сачувај ме Боже куге и Хрвата! - натпис у једној немачкој цркви
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Хрїстóсъ воскрéсе! Воистину воскресе!

Zodijak
Pol
Poruke 1619
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
Wehrmacht  ("Defence force") was the name of the armed forces of Nazi-Germany from 1935 to 1945. During World War II, the Wehrmacht consisted of the army (Heer), the navy (Kriegsmarine) the air force (Luftwaffe) and the Waffen-SS ("Armed-SS"), with Sturmabteilung (SA) units occasionally added.

wiki
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Ko tebe kamenom, ti njega hlebom... starim 15 dana

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 36573
Zastava Beograd
OS
Windows 2000
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
HTC One
A evo i detaljnog objasnjenja. Kad covek nije lenj, pa koristi tehnologiju svima nam dostupnu. Ponekad stvarno mislim da bi o svakoj temi o kojoj diskutujemo trebli prvo po nesto da procitamo, da ne bi lupali (ne svi, ali ima nas, to je ocigledno).

Iljusin Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.