Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Bratislav Milovanović Džeri reparira stare dvotočkaše  (Pročitano 2216 puta)
06. Avg 2006, 11:02:52
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Apple iPhone SE 2020
Bratislav Milovanović Džeri reparira stare dvotočkaše

Lekar za motocikle

Najviše me je namučio motor "BMV Sahara", konstruisan 1938. godine, koji su Nemci koristili na afričkom ratištu. Bili su to veoma izdržljivi motori koji su vukli topove. Takvih motora ima u Vojvodini, jer su ih seljaci koristili za oranje

Bratislav Milovanović Džeri iz Gornjeg Milanovca, veliki zaljubljenik u motore, već petnaest godina od najzapuštenijih motocikla, praktično, pravi nove. Kako se o njegovoj umešnosti, nadaleko čulo, stranci sve češće dovoze svoje motore na reparaciju ili mu naručuju poseban model. U tom slučaju, Džeri kupi polovan motor, koji restaurira. Do sada je restaurirao 30 motora poznatih marki, a reparaciju manje poznatih marki nije ni računao.

- Najpre sam pre 20 godina radio pripremu za hromiranje, što je bio veoma težak posao, jer su stari motocikli imali mnogo niklovanih delova. Takvi su posebno bili stari "horeksi", "cindapi" i "ardi". Pored umešnosti, važna je bila volja da se i najmanjem deliću posveti velika pažnja. Za pripremu, recimo, samo jedne opruge trebalo mi je dva-tri dana. Sem toga, dok se na Zapadu još tada sve radilo mašinski, mi smo delove ručno obrađivali - kaže Džeri.

Što se tiče restauracije, najviše vremena, punih šest meseci, trebalo mu je da uradi "cindap KS 600" iz 1938. godine. I opet je najteža bila priprema za hromiranje, jer svaki deo prvo mora da isturpija, potom se šmirgla i na kraju filcuje pastom. Taj rad, kaže Džeri, uopšte ne može adekvatno da se naplati.

- Srbi bi uvek da prebiju, da trampe jedan motor za drugi, samo da ne bi morali da plate, a stranci cene rad. Najbolje plaćaju Slovenci. Upravo sam za jednog kupca završio "horeksa reginu" od 400 kubika. Motor sam platio 1.600, a nakon reparacije, prodao ga za 4.400 evra. Pored toga, naši ljudi dovoze zapuštene motore oko kojih ima mnogo posla, dok su motori stranaca lepo očuvani.

Džeri kaže i da stranci, posebno Nemci, traže da svaki deo bude originalan. Na primer, šraf mora da je izradila nemačka firma "Ribe", a staklo "Hela".

- Motor može da se cakli, ali Nemac prvo gleda šraf. Ako nije originalan, on, jednostavno neće da ga kupi - kaže Džeri, koji zbog toga originalne rezervne delove kupuje od Roka Šlibera, zastupnika za CNC mašine iz Slovenije.

Inače, Džeri je po zanimanju mehaničar, ali je, kao grafički radnik, 30 godina radio u "Tipoplastici".
- Teško meni i tvom šarovu, on na lancu, ja na birou - šali se Džeri, koji poslednje dve godine, od kada je otpušten kao tehnološki višak, živi od svog neobičnog zanimanja.
Džeri je prvi motor, italijanski "Mondijal" od 250 kubika, u 14 godina dobio od sada pokojnog brata od strica Blagoja, koji je radio u Americi. Sada jedini u Srbiji ima "BMV R 100 CS klasik" iz 1983. godine.

- Najviše me je namučio motor "BMV Sahara", konstruisan 1938. godine, koji su Nemci koristili na afričkom ratištu. Bili su to veoma izdržljivi motori koji su vukli topove. Međutim, počeli su da se gase zbog toga jer su uvlačili pesak u karburator. Hitler je inženjerima dao 48 sati da reše problem ili će svi biti ubijeni. Oni su, umesto filtera za vazduh na karburatoru, uradili prototip na rezervoaru u obliku šlema. Takvih motora ima u Vojvodini, jer su ih seljaci koristili za oranje - objašnjava lekar za motore.
Tekst i foto: Z. Gligorijević

Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.077 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.