Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 12:06:31
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sta su to metroseksualci  (Pročitano 13579 puta)
24. Jul 2006, 00:08:09
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 5
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Pitanje je jednostavno sta su to metroseksualci?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


God is busy, may I help you?

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 41441
Zastava Beograd, Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Apple iPhone 3Gs
Metrosexual was coined in 1994 (as was its noun, metrosexuality) by British journalist Mark Simpson, who used it to refer to an urban male of any sexual orientation who has a strong aesthetic sense and spends a great deal of time and money on his appearance and lifestyle. ...
IP sačuvana
social share
"Ponekad mi se čini da je najupadljivija odlika liberalizma, koja ga odvaja kako od konzervativizma tako i od socijalizma, stanovište da moralna uverenja u vezi sa ponašanjem koje se neposredno ne upliće u zaštićeno polje drugih osoba ne opravdavaju prinudu."

Friedrich Hayek
Pogledaj profil WWW GTalk Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
samo ime ti kaze,to su ljudi koji rade one stvari u metroima Smile Smile
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Apocalypse Now Redux

Zodijak
Pol
Poruke 8213
Zastava 0
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
 Smile ja sam meter....  Smile
IP sačuvana
social share
Smile
Deadwood
ako moze Maradic mogu i  Ja
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu

357 kume, 357...

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 1503
OS
Windows NT 4.0
Browser
Internet Explorer 5.5
[me=Dionis6]jbg koliko to moze bizi ozbiljno? jel su to osobe koje zele da ih drugi vide?[/me]
IP sačuvana
social share
Be sociable - have a Pepsi
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1387
Zastava Uvek i svuda
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Oni se redovno kupaju i briju, mažu losionima, kvarcuju, a često i depiliraju. Uvek su namirisani, skockani i u društvu "dobrih riba". Zašto se onda prvi muškarci od njih ograđuju kad su tako savršeni?



Šta su to metroseksualci i ima li ih među nama? Da li je to još jedna uvezena kategorija sa zapada koje se treba kloniti (?!) ili smo svedoci novog poglavlja u istoriji balkanskog muškarca?

Malo istraživanje koje smo sproveli odmah nas je ohrabrilo. Na pitanje šta misli o metroseksualcima, jedna mlada novinarka nam je bez razmišljanja odgovorila kontrapitanjem: "Da li se i jednoj normalnoj ženi više sviđa zapušten, znojav i neuredan muškarac ili čist, obrijan i namirisan?"

Ovako postavljen, problem nije ostavljao mnogo prostora za bilo kakvu dilemu. Uostalom, čak bi i originalna definicija metroseksualca, koju je 1994. uspostavio novinar Mark Simson za "The independent", a koja glasi da je reč o mladom, urbanom, obično heteroseksualno orijentisanom muškarcu koga zanima moda, ishrana i lep izgled, pobrala većinu ženskih simpatija.

Međutim, već prva proširena objašnjenja da je metroseksualac osoba koja troši mnogo vremena i novca na imidž i stil života nameću pitanje granice između brige o ličnoj higijeni i pristojnom izgledu i opsesije samim sobom.

Kada primetite da se muškarac koga ste upoznali preslišava koliko kalorija ima jelo koje želi da naruči, ako često merka svoj odraz u izlozima pored kojih prolazite, ako miriše intenzivnije od vas, a u liftu prvo pogleda u ogledalo, pa tek onda pritisne dugme sprata gde stanuje, znajte da je pored vas metroseksualac.

Muževne bore

Iako je ime za ovaj životni stil, koji se kod nas možda nekad zvao "šminkeraj", izmišljeno sredinom devedesetih, kombinovanjem prefiksa "metro", koji određuje vezu sa metropolom, mestom gde se najviše i najbolje kupuje, frizira, zabavlja, i reči "seksualac" (sa kategorijom "homoseksualaca", da ne bude zabune, "metroseksualci" nemaju zajedničke seksualne sklonosti, već slične estetske stavove), kod nas je ušao u modu tek nedavno. -Metroseksualac? Nikad čuo! Da li to ima neke veze sa meteorološkim prilikama - bila je reakcija jednog poznatog psihologa, ali i većine neinformisanih sagovornika.


Novinari, pak, nisu časili ni časa, već su se podrobno raspitali za svakog poznatog muškarca koji nema imidž Emira Kusturice, koliko troši na garderobu, i, zamislite, kozmetiku. Tako su saznali da maneken Miša Berić, jedan od najprozivanijih metroseksualaca kod nas, za komplet preparata marki "klaris" i "bioterm", izdvaja više od dvesta evra na svaka tri meseca. Glumac Stefan Kapičić, pak, navode mediji, na razne "Niveine" preparate toliko troši u toku jednog meseca, dok fudbaler Niša Saveljić, tvrde oni, koristi pomade od 120 evra (za metroseksualce je, kako kaže strana štampa, karakteristično da sve te raznobojne bočice, losione, kremove, tonike, nazivaju preparatima).

Ma kako to čudno zvučalo u jednoj tradicionalnoj mačo sredini, u kojoj je izvlačenje pramenova u muškim frizerskim salonima donedavno bilo bauk, u današnje vreme Srbi sve kozmetičke tretmane upražnjavaju barabar sa ženama.

-Idu i na tretmane lica, na manikir, pedikir, kvarcovanje…, uglavnom intelektualci, mlađi ljudi - rekli su nam u jednom kozmetičkom salonu pre nego što su nas izbacili zbog narušavanja privatnosti klijenata.

Iako se pronalaze u mnogim stavkama iz pomenutih definicija, naši muškarci odriču vezu sa samim imenom metroseksualac.

-Naravno da se brinem o svom izgledu, to je deo mog poziva. Ali, pojam metroseksualac, to je čisto marketinška stvar- mišljenje je Stefana Kapičića.- Ja sebe lično nikad ne bih svrstao u tu kategoriju, mislim da ljudi tako kategorišu i sebe i druge iz čiste dokolice.

Nebojša Grnčarski klasifikaciju "metroseksualac" takođe otpisuje kao "čistu glupost", a to što su muškarci počeli da se neguju pripisuje emancipaciji koja je "konačno zahvatila i ove prostore". Pristalica je preparata, ali ne i kvarcovanja, osim kao pripreme pred more.

-Koristim kreme, ali ne preterano, uveren sam da muškarci deluju lepše i muževnije sa ponekom borom- objašnjava.

Iako je još ravna tabuu u oblasti muške nege, i depilacija je uzela maha među metroseksualcima na javnoj sceni. Kako Kapičić, tako i maneken Miša Berić, depiliraju grudi, prezirući predrasudu o dlakavom muškarcu kao seks simbolu.Biti negovan muškarac, da ne kažemo metroseksualac, ne isključuje posedovanje mišića. Zato mnogi urbani, mladi muškarci, zainteresovani za modu i lep izgled, rade na sticanju ili oblikovanju mišićne mase.

-Ja sam manijak za dizanje tegova- kaže Grnčarski .-Već četiri godine ne izlazim iz teretane. U mom poslu je najbitnije da sam lepo građen, a i volim sport. Volim i da jedem, ali ne jedem nikad posle 18 časova.

Marketinški trik


Dok se u svetu metroseksualizam ne vezuje nužno uz heteroseksualnost (verovatno zato što su biseksualnost i homoseksualnost prihvaćenije pojave), u domaćim prilikama ona se gura u prvi plan. Opšte je mišljenje da oni, poput najpopularnijeg među njima, Dejvida Bekama, svetskom ikonom "metroskesualaca", izlaze sa "dobrim ribama", iako se i one mogu smatrati delom njihovog fensi imidža.

-Metroseksualac je zaljubljen u svoj način života- tvrdi Ivan Radojčić, urednik modne rubrike u časopisu "Man's helath".- On je najčešće oženjen ili ima devojku, ali ako je nema, to je zato što bi u tom slučaju imao manje vremena za teretanu, šoping… Metroseksualizam je marketinški trik da bi se muškarcima prodalo što više proizvoda protiv kojih su, do sada, maltene "bili pelcovani".

Radojčić misli da medijska pomama oko ovog fenomena u svetu jenjava, dok kod nas nikad i nije postojala zgodna klima za razvijanje takvog trenda: -Velike firme, da bi otvorile svoje radnje u nekom gradu, traže da im bude obezbeđen promet od tri hiljade primeraka nekog proizvoda dnevno. Kod nas se, u najboljem slučaju, postiže hiljadu-kaže Radojčić.

Metroseksualizam je, dodaje on, smišljen kao pojam da bi se muškarci sami u njemu prepoznavali, a ne da bi ih neko drugi tu svrstavao.

Tijana Mandić, psiholog, smatra da je metroseksualnost kod nas jednim delom imitacija fenomena nastalog u stranim metropolama.

-Metroseksualci koje sam viđala u inostranstvu izražavali su nekoliko stavova. Prvi je pripadnost klasi, i to višoj srednjoj. Znači, ni niža, ni aristokratija. Sledeća poruka je da između dva pola mišljenja, onog koji zastupa jasnu podelu među polovima, sa muškim i ženskim zanimanjima i slično, i onoga koji čoveka tretira kao ljudsko biće, pri čemu je pol zanemaren, oni bi svoj glas dali ovim drugima.

Metroseksualci naglašavaju da nisu homoseksualci, već da imaju izražen osećaj za lepo.

-A lepo je u različitim sredinama potpuno različito. Na Tajlandu, gde ljudi nisu mnogo dlakavi, naročito se ceni maljavost, pa čak i maljave žene. Uostalom, dlaka nije samo odlika pola, ona je i odbrana od sunca. Negovan muškarac je nekim ženama privlačan, nekima aseksualan, a nekima čak i odbojan jer deluje infantilno- kaže Tijana.

S druge strane, interpretacija nekih psihologa je da je metroseksualnost moderan narcizam.

-Ako i jeste, to je onda medijski nametnut narcizam- misli Ivan Radojčić.-Izgled treba da bude alatka, a ne ulaznica za svet metroseksualnosti. Ako mažeš ruke kremom, to treba da bude iz lepog vaspitanja, zato što nije pristojno da ideš na sastanak, a da su ti ruke kao kod automehaničara. Moj posao je da biram mušku garderobu, ali nemam vremena da je opsesivno biram za sebe. Lično mislim da muškarac ne treba da ima više od tri para obuće.
 

Dragana NIKOLETIĆ
IP sačuvana
social share
Ne dam ovo sunca u ocima
Ne dam ovo hleba na dlanu
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
Smile ja sam meter.... Smile

Ti si buljas  Smile Smile
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Pijem, Pusim, Drogiram se cini mi se popravljam se

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 3886
Zastava ARG
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
mob
Apple 3G
 Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
I sat back looking at the stars and began to think.. where the HECK is my roof?!
Ko voli Slobodana Milosevica manji umro nego sto se rodio
[ icon_paper  by galileo011]:Ne budi buljas
[Ovo je default odgovor u slucaju da se pitanje ponovi].Burek SK spam team®
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.51


[Ovo je default odgovor u slucaju da se pitanje ponovi]
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Krajnje beznadezan


vid' noge, prava transformerska :chuckel:

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 14402
Zastava beograd
OS
Windows 2000
Browser
Internet Explorer 6.0
fitjfiritji Smile
IP sačuvana
social share
u pocetku sam krenuo slabo,a onda sam naglo popustio...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 12:06:31
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.107 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.