Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Srpski plaćenici na obuci u Obrenovcu pred odlazak u Irak  (Pročitano 12017 puta)
17. Jul 2006, 01:21:11
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Apple iPhone SE 2020
„Blic“ na tajnom poligonu

Srpski plaćenici na obuci u Obrenovcu pred odlazak u Irak

Nedaleko od Obrenovca, na tajnom poligonu gde sve odjekuje od pucnjave, desetak bivših srpskih komandosa priprema se za odlazak na privremeni rad u Irak. Muke kroz koje danas prolaze na ovom skrivenom vojno-policijskom treningu dečja su igra u odnosu na ono što ih čeka na zadacima na koje će ih povesti dve najmoćnije svetske kompanije koje se bave poslovima obezbeđenja na najrizičnijim tačkama sveta.

Agenti američkog „Blekvotera“ i britanskog „Erinisa“, najpoznatijih svetskih firmi u poslovima obezbeđenja, sklopili su ugovor sa jednom srpskom privatnom firmom, pikirajući tako Srbiju kao novo mesto odakle mogu da crpe jeftiniju, a izuzetno spremnu radnu snagu. Ponuda za poslovima obezbeđenja u Iraku je izuzetno velika, a naši ljudi imaju ono što Britancima ili Amerikancima, bivšim marincima i sasovcima, nedostaje - višegodišnje ratno iskustvo.

Naš sagovornik iz trening centra, zvaćemo ga Nenad (pravi identitet poznat redakciji), objašnjava na koji način strane agencije dolaze do potrebnih kadrova iz Srbije.

- Ove kompanije proslede mi zahtev u kojem navedu koliko im ljudi treba i molbom da sam izvršim odabir i pripremu ljudi. Ponekad pošalju već formirane timove na specifičan trening - objašnjava Nenad.

On je bivši visoki oficir Specijalnih antiterorističkih jedinica i nekada veoma visoko kotiran pripadnik Resora državne bezbednosti. U njegovoj zvaničnoj biografiji stoji da je završio specijalističku vojnu obuku u Americi, Izraelu i Rusiji, da je ekspert u borilačkim veštinama i baratanju oružjem, da se bavio padobranstvom i profesionalnim ronjenjem...

OTVARANJE KAMPA

Ideja o formiranju centra za trening u Obrenovcu rodila mu se pre godinu dana, kada je sa svojim kolegom iz Bosne, zvaćemo ga Gabrijel (pravo ime poznato redakciji), učestvovao na jednom međunarodnom takmičenju u praktičnom streljaštvu. Gabrijel je, takođe, čovek sa velikim vojnim iskustvom. Punih pet godina je u Bosni i na Balkanu radio na raznim projektima pri američkoj vladi, u sklopu timova za diplomatsku sigurnost i borbu protiv terorizma. A onda je poželeo da znanje prenese i drugima.

Otvaranje centra je prvo bilo planirano u Bosni, ali se od toga odustalo zbog striktnih zakona o posedovanju i korišćenju naoružanja, čak i u obrazovne svrhe. Kao idealno mesto za trening centar pronađen je poligon tridesetak kilometara jugozapadno od Beograda.

Gabrijel je sa kraćim prekidima u Iraku već četiri godine i u kontaktu je sa ljudima koji su u tu zemlju došli nakon obuke u Srbiji. Angažovan je od jedne međunarodne privatne kompanije i zadužen za obezbeđenje visokih vojnih oficira američke armije i mornarice i civilnih zvaničnika. Ne krije da dobro zarađuje, ali i da mu novac nije primarni motiv za bavljenje ovim poslom.

POSAO NIJE GARANTOVAN

Kursevi u okolini Obrenovca, na kojima se obučavaju ljudi koji planiraju odlazak u Irak, traju u proseku pet dana i počinju nedeljom. Svakog dana intenzivno se radi po šest sati, od čega su tri sata odvojena za vežbe na obližnjem poligonu, a tri sata za treniranje u sportskoj sali. Kursevi se obično organizuju za grupe od osam do deset ljudi. Smeštaj za sve učesnike je obezbeđen u Obrenovcu i prilično je luksuzan. Polaznicima su na raspolaganju sobe sa klimatizacijom, satelitska televizija, priključak na Internet, a obezbeđena su im i tri obroka dnevno. Cena treninga varira, ali u proseku je oko 1.300 evra. Ipak, sve je stvar dogovora. U kampu naglašavaju da nisu agencija ili kompanija koja se bavi posredničkim uslugama ili pronalaženjem posla za ljude koji nameravaju da se bave poslovima bezbednosti.

- Pronalaženje posla nije naša obaveza. Ono što mi radimo je da obezbeđujemo diplome koje otvaraju mladićima vrata firmi koje traže takve kadrove. Većina ljudi koji prolaze kroz trening centar dolaze prvenstveno u nadi da će uz završetak obuke i dobijanje sertifikata automatski dobiti posao u kriznim žarištima. Ali mi ništa ne možemo da im obećamo - kažu uglas.

Njihovi klijenti su mahom profesionalci koji već imaju posao u oblasti zaštite i bezbednosti i koji dolaze na usavršavanje. Među polaznicima je dosta stranaca, posebno sa prostora nekadašnje Jugoslavije. Nenad naglašava da bi neko ušao u taj posao mora osim specifične spreme da zadovolji veoma zahtevan kriterijum.

NISMO PLAĆENE UBICE

- Ovo nije igra Rambo manijaka. Ovo je ozbiljan posao za koji morate imati besprekorno čistu prošlost. Velike i ozbiljne kompanije, za kakve mi radimo, neće primiti nikoga ko ima krivični dosije ili je kažnjavan - kaže on.

Gotovo je nemoguće otkriti koliko je ljudi iz Srbije angažovano na poslovima obezbeđenja u Iraku, ali neke pretpostavke govore da ih je hiljadu. Ambasada SCG nema podatak koliko je naših ljudi angažovano na tim opasnim zadacima jer oni dolaze preko mnogobrojnih agencija za obezbeđenje.

- Samo sedenje u Bagdadu je opasno. U ovom gradu mesečno gine oko 1.000 ljudi. Onda možete zamisliti koliko je opasno kada ste na otvorenom, na samom terenu, na naftnim poljima, ili u obezbeđenju konvoja - kaže Nino Maljević, ambasador SCG u Bagdadu.

Za Gabrijela najvažnija stvar je da ljudi shvate da oni koji odlaze u Irak ne idu tamo da bi ubijali.

- Ljudima treba objasniti da mi nismo plaćene ubice, manijaci i siledžije, kako nas u pojedinim medijima opisuju. Ne idemo unaokolo i ubijamo nevine ljude - poručuje Gabrijel.

Istraživanje je rađeno uz pomoć programa SCOOP Danskog udruženja istraživačkih novinara




Izvor: Blic \ Tanja Nikolić-Đaković - Milorad Ivanovic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 293
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 6300

jadno i bedno prvo ne postovanje samog sebe onda svojih roditelja pa cak i ostale porodice. Pa nema pare za koju bi ja otisao u rat koji jos nije u moj zemlji da ratujem tamo protiv nekih pobunjenika a jos se i ishod zna. Da ce se Amerikanci povuci iz Iraka kao sto su se povukli iz Somalije a nista se nije promenilo samo su sjebali zemlju ako cemo iskreno. Isto i sa Vijetnamom.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 16030
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
  jaooo, kakvih cu jos gluposti da se naslusam...  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Just be what you are.....

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6424
Zastava Belgrade
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
mob
Samsung S7
E kad budu nasima poceli da seku glave ....moci cemo samo da cutimo....koj ih je k**** terao tamo Smile
IP sačuvana
social share


This is where we hold them!This is where we fight!! This is where they die !! King Leonidas
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 16030
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
  U Bagdadu smo skoro godinu dana i...? Sta se koga tice koji nas je k**** terao ovde i dal' ce neko da odsece MOJU glavu! Niko nije klinac pa da ne zna gde je dosao i zasto je dosao u Irak. Za to sto ovde postoje organizacije koje kidnapuju, pljackaju i postavljaju bombe niko od nas nije kriv. Zbog svih tih razloga velika je potraznja za profi obezbedjenjem a ne za placenim ubicama!
  Posao kao sto je PSD se radi u citavom svetu s' tim sto je ovde trenutno najgore i najopasnije moguce mesto na planeti za takvu vrstu posla.
  Zaista ljudi lupetaju svasta...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
OS
Windows 2000
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
Pa i juzni Sloveni su dosli sa severa da istrebe Avare i ostale na Balkanu. Kasnije je Austrougarska koristila Balkan kao izvor pouzdanog vojnog kadra. Pa Ban Jelacic je sa srpskim! Krajisnicima ugusio revoluciju u Madjarskoj. Legija stranaca? Koliko tu ima nasih? Citao sam jednu interesantnu knjigu, zove se "PW", "prisoners of war". Ratni zarobljenici u Americi. U jednom poglavlju pisu o nekoj jedinici SS-a koju su zarobili nakon teskih borbi u Africi. Dovedu korektni Ameri prevodioca koji stane zarobljene SS-ovce ispitivati i naidjose na Rumune, Grke i Srbe koji su znali samo najosnovnije Nemacki! Knjiga je stara, tako da ne verujem da je neka propaganda.
Eto, ako ne umemo dobro da radimo, onda znamo dobro da se bijemo, i to od Vardara pa do Triglava, da se ne nadje neko ugrozen
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Apple iPhone SE 2020
Ispovest Gabrijela, jednog od osnivača Centra za obuku u Obrenovcu
Motiv plaćenika nije novac već uzbuđenje

Radim ono što najbolje znam, čemu sam posvetio svoj život, i za mene nema drugog posla. Ovako razmišlja Gabrijel (pravi identitet poznat redakciji), vojni specijalac rodom iz Sarajeva, koji već četiri godine u Iraku radi za vodeće svetske firme iz oblasti bezbednosti.

Pre godinu dana zajedno sa jednim bivšim pripadnikom srpske tajne službe došao je na ideju da u Obrenovcu otvori trening centar u kome će se obučavati ljudi čija je želja da vojnu karijeru nastave u nekom od kriznih žarišta. Zbog svojih intenzivnih obaveza u Iraku, u poslednja tri meseca nije u dnevnom kontaktu sa centrom u Obrenovcu, ali često u Bagdadu i Mosulu sreće ljude koji su tamo završili obuku.

Šta je motiv za nekoga ko je svoje najbolje godine proveo u balkanskim ratovima da se otisne u jedan drugi rat, u njemu nepoznatu zemlju? Gabrijel ne krije da je za njega motiv, uvek bio isti - uzbuđenje.

- Ponekad mi se posao koji radim zgadi, ponekad si prinuđen da radiš na mestima na kojima ne bi radio i sa ljudima sa kojim ne bi radio. U toku same operacije ne mogu reći da je izraz „uživanje“ adekvatan, ali je najbliži onome što želim da iskažem. Naravno, novac za koji radim, sam po sebi izuzetna je motivacija. Međutim, približnu sumu sam uspevao da zaradim i u vlastitoj zemlji - iskren je naš sagovornik. Zarada je u rasponu od 4.000 dolara mesečno (za pražnjenje konvoja) do 30.000 dolara (za čuvanje visokih zvaničnika).

Gabrijel je miris Iraka prvi put osetio pre četiri godine, i taj miris mu se očigledno uvukao pod kožu. Priseća se da je u Irak prvi put došao sredinom 2003. u sklopu poslova koje je radio na Balkanu.

U Irak ušao poluilegalno

- Sleteo sam na improvizovanu pistu u potpunom mraku, na mesto gde su se još uvek vodile borbe između regularne Sadamove vojske i koalicionih snaga. Drugi put odlazim u Irak početkom 2004. na zahtev britanske kompanije sa ispostavom u Sarajevu. Tada smo u Irak ušli poluilegalno preko tursko-iračke granice. Na tim putešestvijima bilo je i smešnih situacija, ali i trenutaka kad smo bili na rubu krvoprolića, ali smo imali i sreće i znanja. U toku šestomesečnog neprekidnog rada, nismo imali nijedan gubitak - ni štićenog osoblja ni operativaca na terenu. Rekao bih da nas je pored temeljite pripreme i planiranja do u najsitnije detalje, ipak najviše čuvao dragi Bog.

Dok je radio za jednu stranu firmu na poslovima takozvanog dubinskog izviđanja u Sunitskom trouglu, Gabrijel je, sasvim slučajno, posredstvom prijatelja dobio ponudu od momka kojeg nije poznavao da se pridruži timu jedne od najvećih kompanija na svetu.

- Već nakon dva dana sam bio u Bagdadu. Put je bio relativno jednostavan: putem Interneta sam dobio poslovno pismo koje služi kao osnova za dobijanje privremene jednomesečne vize na bagdadskom aerodromu. Najčešće se putuje preko Beča ili Frankfurta za Aman u Jordanu, a potom za Bagdad. Većina velikih kompanija angažuje turističke agente koji vas čekaju u Amanu. Ukoliko ste dovoljno dugo u ovom poslu, uvek imate nekoliko adresa na koje se možete javiti i dati do znanja da ste „spremni i slobodni“ i često posao dođe u roku od par sedmica. U našoj branši često važi izreka da je adresar ponekad bitniji od novčanika.

Imao je prilike da u ratnom Iraku sretne dosta ljudi iz bivše Jugoslavije. Najviše ih je iz Bosne, i to su mahom oni koji su radili za Sfor, ima i ljudi iz Srbije, Makedonije, Hrvatske, dosta ljudi sa Kosova...

- Većina ih radi na logističkim poslovima, pri velikim kompanijama poput KBR i drugih. Vrlo je mali broj ljudi koji rade na poslovima bezbednosti. Cenjeni su i kao mehaničari i monteri, mada kajmak sa tih poslova skidaju državljani Filipina, Indije, Šri Lanke, itd.

Naši ljudi teško napreduju

U oblasti obezbeđenja, međutim, naši ljudi imaju prepreku jer vrlo teško napreduju u karijeri. Da bi došli do liderskih pozicija moraju da budu znatno bolji od Amerikanaca, Britanaca, što je i razumljivo, jer su vlasnici tih kompanija Amerikanci i Britanci.

Sa velikim iskustvom iza sebe, šta Gabrijel može da poruči onima koji bi krenuli njegovim stopama.

- Najbitnije od svega je da ne idu ukoliko im je novac jedini motiv. Odabraće pogrešan posao, s najvećim stepenom rizika, najslabije plaćen, bez rešenog osiguranja, bez adekvatne opreme, podrške. To se pokazalo kao istina više puta, u kojim je, nažalost, stradalo nekoliko ljudi iz naših krajeva, među njima i moj dobar prijatelj. Ljudi koji rade na regrutaciji prepoznaju ovu slabost, to su ljudi koji nemaju emocije i za njih ste samo broj.

I na kraju pitanje da li se ikada pokajao. I gde vidi svoju budućnost.

- Nikad se nisam pokajao. Volim i živim ono što radim. Nameravam da se bavim ovim pozivom dok me god zdravlje služi, naravno uz ambiciju da napredujem još više, možda jednog dana da imam vlastitu kompaniju. I, naravno, da budem uz svoju suprugu više vremena jer, u suštini, ona je ta koja uz mene najviše trpi, te moji roditelji i prijatelji. Za mene je ovaj posao uživanje, ali moram misliti i na meni najbliže, koji sa neizvesnošću očekuju dan kada će me ponovo ugledati.

Istraživanje je rađeno uz pomoć
Danskog udruženja istraživačkih novinara



Izvor: Blic \ Milorad Ivanović - Tanja Nikolić Đaković
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Leo
Pol
Poruke 820
Zastava Kotor
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
HTC One X
 Smile Smile Smile Smile Smile Smile....... Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
BU!
Pogledaj profil Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol
Poruke 35
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
A sta si ti u iraku? pa tebi isto zelim sto i svima koji su dosli na kosovo i u bosnu da zaradjuju na tudjoj muci....
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.119 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.