Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kladionica: Na dnu života  (Pročitano 3979 puta)
16. Jul 2006, 11:44:39
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Na dnu života
M. V. (26) za Press otkriva kako je od naizgled bezazlene kladionice stigao do duga od 50.000 evra i na lečenje

"Kladionica mi je postala spora i prešao sam na elektronski rulet. Napuštam fakultet, potom i višu školu. Prekidam dugu vezu sa devojkom, fudbalsku karijeru i ne kapiram da mi sve ide nizbrdo zbog kockanja"

BEOGRAD - Zavisnika od igara na sreću i kocke u Srbiji je sve više poslednjih godina. Podatak da se jedan broj onih koji su se zbog ovog problema obratili Centru za porodičnu terapiju pri Institutu za mentalno zdravlje govori da su igre na sreću prestale da budu zabava. Ne postoji tačan podatak koliko u Srbiji ima zavisnika od kocke jer većina sebe ne smatra ovisnikom. Dovoljno govori podatak da će vam svaki drugi muškarac na ulici priznati da se kladi.
M. V. (26) u ekskluzivnoj ispovesti za Press otkriva kako je došao do dna života kockajući se. Iako mlad, iza sebe ima karijeru zavisnika od deset godina jer je počeo u četrnaestoj. Danas je, kako kaže, zalečen. Svi koji su prošli terapiju Centra za lečenje patološkog kockanja nikada ne zaborave da su i dalje zavisnici i da kockar i dalje čuči u njima i čeka.
- Do kraja života ne smem da odigram tiket - kaže on i objašnjava da je sa ocem, koji umereno kocka, prvi put otišao u kladionicu. Posle nekoliko uzastopnih dobitaka počinje sve učestalije da se kladi s novcem od džeparca. Dugo je trenirao fudbal i našao vezu između sporta i klađenja i to je u početku radio iz zabave. Prvi veliki dobitak bio mu je 8.000 nemačkih maraka 1998. godine, posle čega je kockanje postala njegova svekodnevica i zavisnost, iako su ga roditelji upozoravali na opasnost.
- Znao sam da je kocka loša, ali sam smatrao da kladionica nije kocka. Negirao sam da sam zavisan. Kada dođeš do maksimalnog dobitka, tražiš nešto više i uzbudljivije, akciju da ti skoči adrenalin. Kladionica mi je postala spora i prešao sam na elektronski rulet. Nastaje još veće ludilo - uporedo igram i rulet i kladionicu. Napuštam fakultet, potom i višu školu. Prekidam dugu vezu sa devojkom, fudbalsku karijeru i ne kapiram da mi sve ide nizbrdo zbog kockanja - kaže M. V.
On objašnjava da je zaradu zasnivao na kockanju i "tripovao" se da će od toga živeti. Nedeljno je zarađivao i do 800 nemačkih maraka. Sa tolikim novcem ponašao se vrlo bahato. Počeo je da gubi kontrolu, igra na sve veće uloge... Ali i da gubi sve više i više i zadužuje se kod zelenaša.
Odlučio se na lečenje tek pošto je upao u velike dugove od nekoliko hiljada evra.
- Tada mi je stric rekao: "Vratićemo novac, ali ti si slučaj za lečenje". Vrhunac nastupa kada sam za jednu noć, neposredno pred početak lečenja, igrajući električni rulet, napravio dug od 50.000 evra - priča on.
Kada je 2005. došao na lečenje u Centar, hteo je da odustane pravdajući se da može problem da reši sam i da mu terapija ne treba. Bio je jedan od najmlađih pacijenata. Od tada više ne ulazi u kladionice i kockarnice.
- Radim na vraćanju života u normalu. Nastavio sam studiranje, ponovo imam normalan odnos sa porodicom, obnovio sam prijateljstva i pre svega poštujem pravila: ne kockam se, ne odlazim u kockarnice i kladionice, ne krećem se u društvu kockara, ne nosim više od 1.000 dinara u džepu. Svake večeri pišem plan šta ću raditi sutra i trudim se da ga se pridržavam jer je dosada značajan uzrok kockanja, razgovaram sa roditeljima o svim problemima jer bilo koji problem u životu može ponovo da me odvede u kockanje - kaže M. V.
Ovaj mladić priznaje da je u svoj problem uvukao celu familiju. Zbog njegove bolesti su roditelji bili primorani da prodaju stan i kola, a ni sam ne zna koliko mu je novca prošlo kroz ruke.
- Danas kada prođem pored kockarnice ili kladionice, a ne mogu ih izbeći jer ih ima na svakom koraku, obuzmu me bes i ljutnja. To je mašinerija koja neprimetno uvlači ljude, pogotovo mlade, u svet problema kojih postanu svesni tek kada dotaknu dno - zaključuje ovaj bivši vatreni kockar.
ANA SAVIĆ

Najviše navučenih na aparate i kladionice

Doktor Vera Trbić, neuropsihijatar koji vodi terapiju za odvikavanje od kocke, kaže da u Centar za porodičnu terapiju dolazi najviše osoba zavisnih od aparata i kladionice, dok je elektronski rulet najopasniji. Najzastupljenije su grupe u uzrastu između 35-40 godina i 20-25.
- Patološki kockari su okupirani svojom aktivnošću, koja zauzima dominantnu poziciju u njihovim životima. Napuštaju se škola ili studije, izoluju se od dotadašnjeg društva. Stalno uzimaju novac iz kuće sa najrazličitijim objašnjenjima. Postaju nervozni ukoliko su u tome uskraćeni, neiskreni su i porodica ih često hvata u lažnim objašnjenjima - navodi Trbićeva karakteristike kockara.
Ona dodaje da kada upadnu u dugove, zavisnici od kocke uzimaju novac od kuće, falsifikuju čekove, prodaju porodični nakit, uzimaju kredite... Ali, kada sve to iscrpu, pozajmljuju novac na kamatu, što ih uvodi u začarani krug u koji uvlače i porodicu koja često ostaje bez stana ili kuće, automobila...
- Pronevere, korišćenje tuđih kartica, čak i krađe dovode ih u sukob sa zakonom i do gubitka posla. Sve to vodi u još veće probleme, a najčešći su porodični: izostanak komunikacije sa članovima porodice, konflikti, svađe, razvodi, ali i zdravstveni - povišena anksioznost i depresivni poremećaji, do pokušaja samoubistva - kaže ona.
U terapijski pristup u Centru uključuje se porodica zavisnika: bračni partner, roditelji, šira porodica. Lečenje se najpre odvija u dnevnoj bolnici i traje mesec i po dana, a zatim u dispanzerskim uslovima godinu dana, sa dolascima jednom nedeljno.

Izvor: Press

(02. May 2007, 21:44:45)
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Moja prva ljubav bio je Željo

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 4933
Zastava Sarajevo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
ma u svemu treba biti umjeren , a kocka nije nimalo naivna ..........
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 9126
Zastava Srem
OS
Windows 98
Browser
Opera 8.53
mob
Samsung i5700 + D880
Jedan poznanik radi za elektronskim ruletom,tj. navija isti u bivsem kaficu "La boem" (sada je iskljuciva namena rulet),i kaze decko da je proslog meseca uplata bila 16 miliona dinara,a isplata oko 14.Sad,to i ne zvuci tako strasno,ali kad se malo bolje pogleda,to je plus od 2 miliona dinara za mesec dana...

Kompjuteri su cudo Smile
IP sačuvana
social share



I sta sad mi nindze da radimo?
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.066 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.