Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sram vas bilo!  (Pročitano 10782 puta)
29. Okt 2004, 16:45:39
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
* Srpski poslanici sami sebi odredili platu od 60.000 do 190.000 dinara, traže da idu u penziju sa 50 godina
* Poslanici traže da im građani plaćaju kiriju do 40.000 dinara, dnevnice, regres, topli obrok, "dodatno obrazovanje"...

BEOGRAD - Velika većina poslanika u Skupštini Srbije, njih 205, traži da se hitno usvoji zakon o Skupštini, kojim se njihovi prihodi drastično uvećavaju! Naime, ovim predlogom zakona predviđeno je da poslanička plata bude između 60.000 i 190.000 dinara, dok bi "poslanička penzija" iznosila između 30.000 i 60.000 dinara!

Verovali ili ne, narodni poslanici traže da im država plaća i mesečnu kiriju do 40.000 dinara, kao i da im se isplaćuju dnevnice, prevoz, topli obrok, odvojeni život, regres, otpremnina i "dodatno obrazovanje". Poslanici traže i da im se omogući odlazak u penziju sa 50 godina starosti i 20 godina radnog staža.

Poređenja radi, najmanja penzija u Srbiji iznosi 3.782 dinara, a najveća 46.357 dinara, dok prosečna plata iznosi 19.623 dinara. Na drugoj strani, obični građani Srbije, da bi stigli do penzije, moraju da rade bar do 58 godina starosti, što je slučaj sa ženama, a muškarci pet godina više. Stručna javnost, ali i ogromna većina građana, apsolutno je protiv ovog besramnog zahteva srpskih parlamentaraca.

Ekonomista Branko Dragaš ističe da je predlog uvođenja poslaničkih plata, penzija i ostalih povlastica "sraman".
   
      

Užasna statistika

Ekonomista Branko Dragaš navodi poraznu statistiku, nad kojom bi, kako kaže, svaka normalna vlast morala da se razmisli.
- U Srbiji 300.000 ljudi svakog dana ide na posao, ali ne prima platu, imamo 838.000 nezaposlenih, u tekstilnoj industriji prosečna plata je 1.710 dinara, 380.000 penzionera prima manje od 4.280 dinara, a 980.000 penzionera manje od 9.260 dinara! Prema podacima UNESKO-a iz aprila ove godine, 200.000 dece u Srbiji gladuje, dok se 600.000 mališana neredovno hrani! Istraživanja Centra za proučavanje alternativa pokazuju da 60 odsto građanstva živi ispod egzistencijalne granice, 30 odsto je na granici, dok samo 2 odsto tajkuna uživa u ovoj situaciji, pomognuto "silikonskim reformatorima" iz vlasti, kojih ima 8 odsto. Svake godine umre 30.000 ljudi više nego što se rodi, a isto toliko građana oboli od teških bolesti. U Vojvodini na dva miliona građana postoje dve magnetne rezonance, od kojih jedna ne radi. Znaju li poslanici da bi 82 odsto mladih bez razmišljanja napustilo Srbiju, samo kada bi im se pružila prilika? - javno Dragaš postavlja pitanja.
      
      
      
   

- Poražen sam i kao građanin i kao stručnjak! Umesto da budu moralne perjanice, poslanici ne samo da povećavaju sebi platu, već bi i da idu u penziju sa 50 godina?! Bruka! Trebalo bi da ih bude sramota! - ljutito kaže Dragaš.

Predsednik sindikata "Nezavisnost" Branislav Čanak, kao i njegov kolega iz Saveza samostalnih sindikata Srbije Milenko Smiljanić, najoštrije osuđuje odluku Skupštine da izglasa nove privilegije za poslanike.

- Ne mogu da verujem da im je nešto tako sramno palo na pamet! Ako ta svinjarija uđe u skupštinsku proceduru, pozvaćemo narod na ulice! - najavljuje Čanak, što potvrđuje i Milenko Smiljanić, kod koga skupštinska inicijativa izaziva gađenje.

- Na ulicu, nego šta! Cela Srbija mora da ustane protiv ove bestijalnosti! - poručuje Smiljanić.

Poslanici, međutim, odbacuju kritike i listom kažu da će izglasati "švajcarske privilegije" sami sebi. Zamenik predsednika SRS-a Tomislav Nikolić u izjavi za Kurir najavljuje da će tražiti da se starosna granica za odlazak poslanika u penziju pomeri sa 50 na 55 godina života, uz 25 godina radnog staža. Nikolić ipak spremno objašnjava zašto bi to narodni poslanici trebalo da budu privilegovana kasta u zemlji Srbiji:

- Na ovaj način sprečavamo kupovinu poslanika i omogućavamo ljudima, koji su bili na jednom tako odgovornom mestu kao što je Skupština, dostojanstven odlazak u penziju. Takođe se zalažemo za podizanje plata ministrima. Objektivno, može li ministar da živi sa 35.000 dinara? - pita se Nikolić.

Na pitanje kako će ovu logiku prihvatiti obični građani, Nikolić kaže: - To se mene ne tiče...
   
      

Glas naroda

Zvonimir Simonović, VKV tehničar u IMT-u: Zašto gospoda poslanici ne bi radili nešto kada izađu iz Skupštine? Pa, nisu valjda bogom dani samo za skupštinsko izležavanje? Je l' umeju oni još nešto da rade, osim da mlate praznu slamu?
Miomir Tasić, zubarski tehničar: Drljamo 40 godina za radni staž, i to ako imamo sreće da doživimo 63 godine, a oni bi za ono malo dizanja ruku, klimanja glavom, šacovanja "riba" po Skupštini i ždranja u restoranu da dobiju penziju!
Deana Stanković, profesorka engleskog: Taj skup "fizionomija" teško bi se mogao skupiti na jednom mestu, čak i da ste ih lupom tražili. Poslanicima ne bih dala ni dve nacrtane ovce da mi čuvaju, a kamoli da brinu o budžetu i zakonima!
      
      
      
   

- Mediji su odmah krenuli da nas upoređuju sa Englezima, koji u penziju idu sa 65 godina. Međutim, ne znaju da poslanik u Engleskoj posle jednog mandata može da živi bez problema, dok naši ljudi uglavnom završavaju na ulici, jer niko ne želi da ih primi na stara radna mesta - ističe Nikolić.

Slične argumente ima i poslanik DSS-a Đorđe Mamula.

- Plata poslanika u Velikoj Britaniji je 170.000 evra godišnje, u Nemačkoj 70.000 evra, plus još toliko bonusa. Naši poslanici rade svoj posao odgovorno od jutra do mraka, nisu tu samo da bi pritiskali dugmiće kada se glasa o zakonima. Evo, recimo, ja godišnje provodim po 11 meseci u Skupštini, radim i po deset sati dnevno - navodi Mamula.

Generalni sekretar SPS-a Zoran Anđelković napominje da će penzije biti isplaćivane poslanicima tek od stupanja zakona na snagu.

- Tek od 1. januara 2005. godine poslanicima koji su ispunili uslove biće isplaćivane penzije. Međutim, nema ni govora o retroaktivnim isplatama. Dakle, onaj ko je izašao u penziju 1994. ne može da očekuje da će mu država platiti za ovih deset godina - kategoričan je Anđelković.

Poslanici DS-a nisu želeli da govore na ovu temu. Oni jedini nezvanično najavljuju da će tražiti da se ove povlastice ne odnose na sve poslanike koji su birani od 1990. godine naovamo.

Prepisano od Slovenaca

Zoran Anđelkovića iz SPS-a kaže da je zakon o Skupštini urađen po ugledu na slične zakone u okruženju, dok je deo koji se odnosi na poslaničke penzije bukvalno prepisan iz člana 6. slovenačkog Zakona o Skupštini. Ekonomista Branko Dragaš nema nimalo razumevanja za ovu logiku.
- Dva miliona Slovenaca pravi 28 milijardi dolara godišnje, dok 7,5 miliona Srba ima 13 milijardi dolara društvenog bruto proizvoda! Ko tu koga vuče za nos?! Kada budemo pravili 150 milijardi dolara godišnje, ovakav luksuz će biti oprošten političarima. Do tada, neka zaborave na licemerno pozivanje na zakone u okruženju - poručuje Dragaš.

Šta jedu poslanici

Osim plate od 35.000 dinara, paušala od 16.000, dnevnica od skoro hiljadu dinara, plus putnih troškova (sve zajedno može dostići hiljadu evra mesečno!), "Njegovom Veličanstvu Poslaniku" omogućen je kraljevski tretman i u skupštinskom restoranu. Za nekih 200 do 250 dinara može da se pojede toliko kvalitetne hrane koja bi u bilo kojoj beogradskoj kafani koštala pet puta skuplje. Na jučerašnjem meniju poslastice su bile, između ostalog, juneća šnicla sa pečurkama (100 dinara) i škarpina na žaru (120). Najskuplja salata je 35 dinara, teleća čorba 30, a kolači 40 dinara.
U EU nema poslaničke penzije

BEOGRAD - Ministar za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku Slobodan Lalović kaže da se poslaničke penzije u parlamentima zemalja u našem okruženju i EU, u kojima postoje izvesne pogodnosti za njihovo utvrđivanje, isplaćuju iz namenskih budžetskih sredstava.
On trvdi da poslanici u Ukrajini stiču pravo na penziju posle četiri godine u Skupštini i ona iznosi 80 odsto poslaničke plate. Poslanici u Hrvatskoj mogu u poslaničku penziju posle dve godine provedene u parlamentu i 50 godina života za žene, odnosno 55 godina za muškarce.
- U zemljama EU, Belgiji, Nemačkoj, Španiji, Austriji, Francuskoj, Portugaliji i Velikoj Britaniji, ne postoje posebni propisi prema kojima se utvrđuju poslaničke penzije - rekao je Lalović.
(TANJUG)
S. M. STAJIĆ
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 3051
PAKUJTE KOFERE
IP sačuvana
social share
Edit by Belgrade: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Ne za gomilom vec za pravdom.

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 11066
Zastava
Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Siempre contra la corriente ;)

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 2634
Zastava na izvoristu informacija!
mob
Samsung e730
Zasto nisam iznenadjena?...
Stoka...
Gadovi...

Ma, davno sam ja rekla da sve njih treba uza zid i ... TAKA-TAKA-TAKA-TAKA-TAKA-TAKA-TAKA...  icon_2gun  :chainsaw:  Smiley 1  icon_censored  Malo ko bi zalio za tim gnjidama...
IP sačuvana
social share
Credidi me felem vidisse!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 21103
Zastava Ту негде...
Shit... Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol
Poruke 377
Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 3021
mob
Nokia n80-1
Uprava napolje .. uprva napolje ..
IP sačuvana
social share
Svi za jednog - jedan za sve! Te noći kad me stignu potere, kurve sudbine .. sa dva lica ..
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Preuzeto iz Glasa Javnosti:

Šta građani misle?

Enver Ameti,
prodavac pertli kod Doma omladine
- Naši poslanici ne zaslužuju ni pare za hleb, jer samo lenčare i zevaju, čega smo svakodnevno svedoci gledajući televiziju. Da li je normalno da neko radi 35 godina, a oni samo 20. O njima mislim sve najgore. Zašto ne izglasaju neki zakon o povećanju plata radničkoj klasi? Nafatirali su se kao lešinari i još im nije dosta. Dao bi im da malo kopaju u njivi i da rade na građevini i to uz obrok koji sam ja doručkovao za 35 dinara - 100 grama salame, paradjz i pola hleba.

Dejan Nikolić,
deli letke, završio Višu ekonomsku školu
- To su velike beneficije i ne slažem se sa njima. Ako se zakon usvoji to će biti velika nepravda za građane koji rade za daleko manje plate. Trebalo bi postaviti granicu, pa neke beneficije dati poslanicima koji su u Skupštini bili bar dva mandata, a ne da ostvaruju prava na osnovu jednog provedenog dana u skupštinskoj klupi. Mislim da naši poslanici nisu dovoljno odgovorni. Neka se posvete poslaničkom mandatu kako treba, a ne da im on bude ekstra zanimacija.

Miljka Ninić,
prodavac sladoleda na Trgu Republike
- Ogorčena sam, sramota je da ljudi žive na ivici gladi i bede, a oni traže ono što nema ni u mnogo razvijenijim zemljama od naše. Naši poslanici su primitivni, stalno se svađaju i loše predstavljaju narod koji ih je izabrao. Šta oni misle gde mi živimo i iz kojih izvora da im se obezbedi to što traže? Kao da nema drugih profesija kojima bi trebalo dati beneficije, kaže Miljka, koja za 15 sati dnevno koliko stoji pored frižidera zaradi oko 500-600 dinara.

Leposava Milošević-Sibinović,
samostalni likovni umetnik
- Zakoni moraju biti u skladu sa vremenom i sredinom u kojem se donose. Ako ja činim izuzetan profesionalni, materijalni i vremenski napor da pomognem afirmaciji mojih kolega i naše zemlje onda mislim da je strašan bezobrazluk da generalno bilo ko ima takvu platu bez nekog izrazitog doprinosa. U našoj Skupštini bi trebalo da bude više učtivosti, manje agresivnosti i više poštovanja. Plata od 2500 evra nije neka plata na zapadu, ali je neprimerena ovde gde se mnoge obaveze prema građanima ne ispunjavaju.

Dobrila Stojković,
prodavac kokica na Trgu Republike
- Ostajem bez teksta na taj predlog zakona. Dakle, ja moram godinu dana raditi za jednu njihovu platu. Ali, oni su, valjda, veliki ljudi pa treba da pojedu više nego mi. Normalan raspon u odnosu na naše plate bi trebalo da bude 1:3, a ovaj predlog je jednostavno strašan. Našim poslanicima se divim kako lepo izgledaju i kako se šetkaju ne radeći ništa. Mogli bi malo da se osvrnu na raju, jer su sa našeg nivoa otišli gore i to preko noći zaboravili. Izgubila sam poverenje u sve, da li oni lažu sebe ili nas, pita se Dobrila koja sa završenom Višom ekonomskom školom prodaje kokice za platu od 10 000 dinara i pri tom nema regulisan radni staž.
G. Tadić
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Siempre contra la corriente ;)

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 2634
Zastava na izvoristu informacija!
mob
Samsung e730
Mi smo isuvise siromasna zemlja da bi imali poslanike parazite...
Makar da dolaze na vreme na sednice... da uvek ima kvorum... da makar donose dobre zakone... Ovako su samo teret na grbaci naroda... Pantljicare su produktivnije od njih... Jbt, jos uvek ne mogu da verujem kako imaju obraza da to traze uopste...
Kazu da su takve plate svuda u Evropi? E, pa, neka onda odu tamo, sto dalje odavde, bice nam svima mnogo bolje!  Smile
IP sačuvana
social share
Credidi me felem vidisse!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 3021
mob
Nokia n80-1
Ajd da pokrenemo peticiju za ukidanje poslanika .. Smiley
Verovatno to pravno nije moguće .. ili bar neko pisamce da im pošaljemo ..
Imaju li oni neki mail .. poslanički klubovi itd ..
IP sačuvana
social share
Svi za jednog - jedan za sve! Te noći kad me stignu potere, kurve sudbine .. sa dva lica ..
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.116 sec za 19 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.