Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 11:22:31
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Šta zna tele šta je traktor  (Pročitano 4281 puta)
13. Jul 2006, 11:21:12
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Šta zna tele šta je traktor
Ržu konji, zveckaju praporci, krave vezane, muču... Svi namršteni, sređuju račune u glavi i komentarišu: "nema narod para!"

- De si Kardan?... De si, bre, Aco, jebo te lebac u p...! - dovikuju se preko ulice poznanici, al' im ne pada na pamet da zastanu, pozdrave se, onako, ko ljudi, već svaki hita na svoju stranu. Posao ne sme da trpi. Stočna pijaca u Obrenovcu. Petrovdan. Deset sati. A žega, zvezda upekla... Tamo levo ržu konji, zveckaju praporci, malo podalje, krave vezane, muču... Mnogi već obavili posao i krenuli kući. Svi namršteni, sređuju račune u glavi... Dedica glave bele kao sneg, uz neizbežnu šajkaču, žuri kao mladić ka pijaci. Podupire se štapom koji kao da je sam pravio. Našao je dobar komad drveta i na dno stavio komad gume.

- Oš ti da te udarim pesnicom?! - preti Mihajlo Božić, zvani Roma. Selo Moravci kod LJiga. A pretnje su upućene, kako reče, najcrnjem Ciganinu - Zdravku Radosavljeviću, zvanom Fazan. Kombinuju nešto...

- On je doš'o da vara narod ovde! - potkazuje Mihajlo.
- Kako ti zaradiš 150 evra na kobilu, a ja ćutim?! J... ti kačket tvoj! - šegači se sa Fazanom Mihajlo.

- Neki put imam za leba, neki put trpim gladan! Danas ništa nisam prodao, samo sam ovog kupio - i pokazuje na jednog od konja "iz ergele". - Šta znam, ima sedam-osam meseci, nisam mu bio na babinama. Otkud znam! Ova dva ždrebeta imaju po četiri-pet meseci, ovaj čupavi, nije ranjen, mora da se timari... To ti je, voditeljka, ko ti kad ustaneš, pa dok se ne našminkaš.

Bar u jednom se slažu i Fazan i Mihajlo, a to je da nikome na pijaci "ne ide". Nema narod para, kažu.
- Ma, ima kratak vrat! - ocenjuje stručno oko jednog deke. On i još nekoliko njih odokativnom metodom ispituju kvalitete Mihajlovog konja.
- Cena je 450 evra, on je najteži i od najbolje sorte, iz Požeške ergele, upisan u knjige - priča Mihajlo Roma i zadiže gubicu konju. - To je 17 meseci, i pogle mu zube!

Malo dalje Svojići iz Velikog Polja uteruju Malu sa dva teleta u prikolicu. Šta zna goveče, makar bilo i domaće, šta je traktor, naviklo samo na relaciju pašnjak - štala...
- Ma, udri jače - dovikuje Žika ocu. A on uhvatio kravu za rep i praši je nekom motkom po turu. Zapinje iz sve snage, al' Mala tvrdoglava, ni da mrdne.

- Ma, bolje kući da je vratim, na pašnjakÖ Pa, nekom drugom prilikom. Ne bi bilo u redu da je prodam za manje od 1.600 evra. Daje 25 litara mleka, a cena je 13-14 dinara...
Iako pijaca radi do 12.30, većina se oko 10 sati spremala za polazak.

Stado ovaca "pakuje" gazda u omanji kamion za povratak kući u Ćelije kod Lajkovca. Bleje ovce, da zagušuju i one konje koji njište.
- Imam 18 komada sa jagnjadima. Ovce su 120, jagnjad 160 dinara. Ništa nisam prodao, zato idem kući. Slaba kupovna moć... Nema narod para. Ulaz je 2.000, pa dok smo pojeli i popili, ode pola ovce!
Dalje od stočne pijace - petrovski vašar. U zabavnom parku nema nikoga. Da l' što "narod nema para" ili je samo žega oterala mušterije. Ulaz tačno prekoputa kapije iza koje je pržionica kafe. "Ukus uspeha", "cafos", "cofi"... Ima svega, od svilenih bombona do kombinezona... Od jagnjetine do starudije...

- Ajde žene birajte, čeprkajte, samo 50 dinara pantalone! - viče Romkinja koliko je grlo nosi i doziva "koleginicu" od preko puta. - Alo, Danka, avakari!
Al' i Danka ima posla. Ko zna koliko puta nošene i oprane pantalone su i kod nje 50 dinara, dva para za 100. Kaže, pogodne za švaleraciju... Na jednoj veš-mašini natpis "prodajem kafu 20 dinara". "Zakupac" tezge prekoputa oglašava: "elektroska provera TV - 50 dinara". U delu gde je najviše Roma, najviše je i starih stvari... Stare patike, gramofonske ploče "Boni M", stari video-uređaji, stare haljine, prašnjava knjiga "Opšte medicine" iz 195... i neke.

- Znaš šta, aj' se mi ipak vratimo po one papuče - prelomila je jedna od dve bake već prilično blizu izlaza iz cele gungule. Neko je parkirao auto posred tek nastale džade, pa je to iskoristio jedan da odmah tu, na licu mesta proba šorts preko onog koji već nosi...

Šatre razapete odmah na ulazu u "vašarski šor". Iz svake se širi miris reš pečenog mesa na ražnju. U kafani "Bosna" jedan "čereči" tek ispečeno prase. Kaplje znoj s lica od prevelikog napora... U šatri pored gostuje neki Tunja. Malo dalje najavljuju Nadu Topčagić. Gostiju malo. Prasetina 450, jagnjetina - 800 dinara. Mesni doručak poslužen, pa gladnima ne smeta ni dim, sparina, gungula i buka. Sve dok se masno cedi niz prste.

Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 11:22:31
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.078 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.