Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 14:16:42
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Arbanaška kultura  (Pročitano 2150 puta)
12. Jul 2006, 22:28:24
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Arbanaška kultura

Ako se uzme da je jezik nosilac kulture jednog naroda, onda se ne može govoriti o posebnoj arbanaškoj kulturi u periodu do kraja XV veka. Većina arbanaškog naroda živela je životom stočara i zemljoradnika, čije se umetničko stvaralaštvo svodi na peomu i priču, usmeno predavanu s kolena na koleno. Arbanaška narodna književnost poznata nam je tek iz docnijeg vremena, mada u njoj žive mnogi motivi koji vuku poreklo upravo iz XIV i XV veka. Međutim, iz ovog vremena nema nikakvog pisanog spomenika na arbanaškom jeziku.

Prvi pomen narodnog jezika Arbanasa potiče iz 1285. god. — „lingua albanesescha" arbanaških doseljenika u okolini Dubrovnika. Ponekad se arbanaški jezik i docnije pominje. Prvu leksičku građu dao je Ritter Arnold von Harff s donje Rajne tek 1496. god. kada je preko Drača išao na hadžiluk u Jerusalim. Arbanasi se kao poseban narod vrlo kasno javljaju ia istorijskoj pozornici; politačka prošlost Albanije vezana je u srednjem veku uglavnom za osvajačku politiku stranih država; pa i kada su se kao aktivan činilac javili arbanaški feudalci, oni su ovoju sudbinu vezivali za vizantijsku, srpsku, anžujsku ili mletačku politiku i nisu stitli da u sopstvenoj državi izgrade svoju kulturu.

Oni su sami bili pod uticajem grčke, srpske ili italijanske kulture. Iste kulturne uticaje osećalo je i stanovništvo albanskih gradova. Najbolju sliku dvostrukog uticaja pokazuje notarska služba u samom Draču: jednu ispravu pisao je 1243. god. „imperialis et duplicus Dirrachii notarius", a 1246. god. „πριμιμκηριος τον αναγνωστων". Pa i same latinske povelje koje su nastale u Draču tokom XIII veka pokazuju u svojim formama kako zapadni tako i vizantijski uticaj; tek pod anžujskom vlašću preovladale su u dračkoj ispravi južnoitalijanske formule.

Albanski feudalci izdavali su isprave na srpskom, grčkom i latinskom jeziku. Latinski jezik postepeno je izlazio iz upotrebe, pa je na jugu Albanije preovlađivao grčki, a na severu srpski jezik u kancelarijama dinasta. Srpske pisare imali su ne samo Balšići, Mrkša Žarković i valonski gospodar Aleksandar, već i Dukađini i Kastrioti. Kastrioti, Musaki i Topije slali su i u Italiju pismo na grčkom jeziku. Dubrovčani su 1434. god. javljali ugarskom kralju Sigismundu da Andrija Topija ima samo srpske pisare i, ako dobije pismo na latinskom jeziku, mora ga slati latinskim kancelarima u primorju da ga prevedu, tako da sadržina tih pisama ne može ostati u tajnosti; zato su savetovali kralju da se s Topijom dopisuje na srpskom jeziku. Na srpskom je pisao Dubrovčanima i prvi turski subaša u Albaniji — Balaban-beg; i Mlečani su u Skadru morali držati srpskog pisara.

U životu arbanaške vlastele inače se osećao uticaj Zapada: rano su izabrali grbove za svoje porodice, a zatim, pod uticajem humanizma, počeli da poreklo svojih porodica dovode u vezu s ličnostima iz antike. Među samim Arbanasima bilo je dosta školovanih ljudi, i to sveštenika, koji se u velikom broju javljaju i van Albanije, na prvom mestu u Dubrovniku, preko koga ih je i inače vodio put u poznata stecišta pobožnih hadžija na Zapadu. Neki su i učili u Dubrovniku: jedan sveštenik iz Pilota poslao je svog nećaka u Dubrovnik da kod „doktora gramatike" (tj. latinskot jezika) nauči „da dobro čita i piše na trgovački način", a zatim „da zna da tumači Donata i Katona". U drugoj polovini XIV veka jedan Drivastinac (Theodorus filius domini Nicole de Drivasto) bio je učitelj u Stonu.

Unuk Andrije Musakija Jovan napisao je posle 1514. god. memoarski spis u kome je izneo istoriju i genealogiju svoje porodice sa mnogo podataka o arbanaškoj vlasteli u XV veku. Spis je sastavio u južnoj Italiji, gde je živeo kao izbeglica sa svojom porodicom, i to na italijanskom jeziku koji je naučio tek kada je napustio Albaniju; pisao je na osnovu arbanaške tradicije i kazivanja arbanaške feudalne gospode. Te memoare dopunio je njegov sin Konstantin, rođen u Italiji, nekritički unoseći u tekst podatke na osnovu kojih bi mogao da svoju lozu poveže s rimskim carevima.

Žarišta obrazovanosti u samoj Albaniji bili su manastiri i crkve, kako jedne taho i druge hrišćanske veroispovesti. Njihovo zidanje i ukrašavanje pružilo je mogućnosti i samim Arbanasima da izuče mnoge arhitektonske i slikarske poslove. U drugoj polovini XIV veka živeo je i radio u Dubrovaiku slikar Jovan iz Drača, odakle je 1435. god. došao i jedan mladić da uči slikarstvo kod Tome Primojevića. Istaknuti arbanaški vajar Andrija Alesi rasuo je svoje radove u drugoj polovini XV veka po Mlecima, Rabu, Zadru, Šibeniku, Trogiru, Splitu, Ankoni i Tremitima.

Svojom delatnošću doprineli su pojedini Arbanasi razvitku opšte kulture i umetnosti. Mnogo je još bilo potrebno vremena da se udare temelji nacionalne arbanaške kulture.

Izvor: Ivan Božić, Albanija i Arbanasi u XIII, XIV i ΧV veku, Bgd. 1983.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 14:16:42
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.088 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.