Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 05:30:02
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kriminalci se prepoznaju po hodu  (Pročitano 1316 puta)
11. Jul 2006, 17:32:28
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Kriminalci se prepoznaju po hodu   

   
Detalj iz skeča 'The Ministry of Silly Walks' (Ministarstvo smiješnog hodanja) Monty Pythonovca Johna Cleesea...    
Mogu se prerušiti, sakriti otiske prstiju, prevariti CCTV kamere, pa čak i svoj DNA držati pod kontrolom, no jedna stvar će uvijek identificirati kriminalce - njihov hod.    

Osim oslanjanja na otiske prstiju i fotografije, znanstvenici sada čvrsto vjeruju da se prilikom identifikacije mogu osloniti i na način hoda pojedine osobe, piše Times.

Policija već ima baze podataka otisaka dlanova i ušnih školjki, baze rukopisa te vrlo dobre sisteme za prepoznavanje lica u gomili. Međutim s novim sustavom policijske mjere identifikacije osumnjičenih otiše su korak dalje.

Više od deset godina znanstvenici su radili na računalnim sistemima koji mogu analizirati pokrete kriminalaca snimljene uz pomoć CCTV kamera i usporediti ih s bazom osumnjičenih. Sistem počiva na premisi da svaka osoba ima svoj "hodopis", odnosno svoj specifični način hodanja koji je samo njoj svojstven.

Ova tehnologija je tek u začetku, međutim već je nekoliko puta iskorištena prilikom rješavanja najtežih kriminalnih slučajeva.

Primjerice, švedska policija ju je koristila prije tri godine kako bi identificirala pljačkaša koji je bio umiješan u pljačku banke, a u kojoj je bilo i ljudskih žrtava. Osim tog slučaja, policijski istražitelji koji su istraživali smrt švedske ministrice vanjskih poslova Anne Lindh 2003. godine zamolili su stručnjake da istraže hod osumnjičenog Mihajla Mijailovića. Iako to nije bilo potrebno, jer je Mijailović priznao ubojstvo, ovaj slučaj pokazao je velike mogućnosti ove tehnologije.


Znanstvenici vjeruju da je prepoznavanje hoda pouzdanije čak i od prepoznavanja lica.   

Britanski znanstvenici dobili su od britanskog ministarstva obrane čak 500.000 funti potpore za istraživanje "automatskog prepoznavanja načina hoda" koji će policiji i sudovima omogućiti usporedbu slika ulovljenih CCTV kamerama s načinom hoda osumnjičenih.

Mark Nixon, sa sveučilišta Southampton, Katedra za elektroniku i računarstvo, otkriva da istraživanja pokazuju kako svatko od nas ima različit hod.

Različiti hod imamo zbog sićušnih razlika u jačini mišića, duljine tetiva i kostiju, gustoće kostiju, oštrine vida, koordinacijskih vještina, iskustva, tjelesne težine, centra gravitacije, oštećenja mišića ili kostiju, psiholoških uvjeta i osobnog "stila" hodanja.

On kaže da je vrlo teško prikriti način hoda, jer nečiji hod i dalje može biti identificiran bilo da dokono tumara oko bankovnog službenika ili pak da u trku bježi s mjesta zločina.

Tim znanstvenika profesora Nixona vjeruje čak da prepoznavanje hoda ima prednost pred prepoznavanjem lica.

"Prepoznavanje hoda ima velike implikacije na rad policije", rekli su, dodajući da postoje mnogi kriminalni slučajevi u kojima je osoba snimljena, ali ne i njezino lice.

Prof. Nixon tvrdi da je njihov sustav pouzdan u 80 posto slučajeva. Znanstvenici su za potrebe istraživanja kreirali bazu podataka ljudi koji su se dobrovoljno podvrgli testiranjima kretanja kako bi i u praksi potkrijepili znanstvene teorije. Dobrovoljci su potom hodali kroz biometrijski tunel, a sustav je za to vrijeme bilježio parametre njihova hoda.

Britanci čak razmišljaju o tome da se uspostavi nacionalna banka "načina hoda" kako bi sudovima demnostrirali činjenicu da svaka individua hoda različito te da se dokaz identifikacije može koristiti i kao dokaz na sudu.

Mnoge države danas uvode biometrijske putovnice, međutim ta tehnologija nepouzdana je prilikom prepoznavanjem ćelavih ljudi, crnaca i onih s smeđom bojom očiju. Stoga, ne bi bilo nimalo neobično da ti podaci uskoro budu dopunjeni s podacima o načinu na koji hodamo.

Net.hr   
11.07.2006.

Izvor: NetPortal
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

ceterum censeo, Carthaginem esse delendam

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 854
Zastava NS
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
ovo me podseća na svojevremeno
"ozbiljna" antropološka istraživanja
o kriminalnim oblicima lobanje itd.
karikaturalno je da se i danas
"učenjaci" zamlaćuju takvim
stvarima Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Aries
Pol
Poruke 746
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.01
Sta nece sve da izmisle  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 05:30:02
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.1 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.