Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 21:08:05
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Morsko prase ili zamorac  (Pročitano 15632 puta)
10. Jul 2006, 12:18:56
Pocetnik


Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 12
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Siemens c60
Posto imam ovu slatku zivotinjicu, volela bih da razmenim iskustva sa jos nekim ko voli morske gude. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Levo smetalo!

Zodijak Scorpio
Pol Žena
Poruke 29
Zastava Nis
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
mob
Nokia 6630
Ja ih imam osam, tako da ako te interesuje nesto, pitaj, sve sto znam o njima reci cu ti!
Smile
Ovo je jedan deo mojih slatkih gica izelica

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

Spavalice.jpg
(74.36 KB, 500x375)
IP sačuvana
social share
Zekonja
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 12
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Siemens c60
Zanima me da li piju vodu, posto ova moja gica ne ume da pije vodu, smesan je sav se ukvasi, Smile i kako da mu raspoznajem razne zvuke koje ispusta. Smile
Moja guda voli da jede svasta, kazi mi sa kojom hranom ti hranis svoje? Smile
I jos nesto,da li oni mogu da imaju buvice, posto se ceska s vremena na vreme?
Eto za sad toliko, i hvala, hvala!!!!! Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Levo smetalo!

Zodijak Scorpio
Pol Žena
Poruke 29
Zastava Nis
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
mob
Nokia 6630
Vodu piju u velikim kolicinama! Najbolje je da naucis svoju gicu na pojilicu, ima ih da se kupe u svim pet shopovima i nisu skupe, a odlicne su jer prase ne prosipa svuda naokolo i ne kvasi se!

Od hrane najvise vole travu, salatu, krastavac, jabuke, sargarepu,kruske,lubenice i dinje,cveklu, persun.... Nemoj im davati paradajz jer od njega mogu da se razbole i uginu, takodje ni semenke od jabuke nisu dobre za njih! Obozavaju da grickaju koricu suvog i tvrdog hleba, valjda im prija za zube, semeke zitarica imaju uvek na raspolaganju koliko im volja!

Buvice mogu da imaju kao i sve zivotinje, ali retko kad ih imaju iz razloga sto su konstantno u zatvorenom prostoru, jedino ako cuvas macku ili psa, trebalo bi da ga pregledas za svaki slucaj! A to sto se drapkaju to je skroz normalno i moji se ceskaju stalno, tako skidaju mrtve celije sa koze!

Evo i malog prirucnika za cuvanje morskih prasica:

Važne napomene ukoliko se odlučite za kupovinu morskog praseta:
- Morsko prase živi do deset godina.
- Ukoliko se zbog nekog razloga razočarate u svoj izbor ne možete ga prosto izbaciti na ulicu.
- Ako idete na odmor neko treba da ga čuva.
- Morsko prase ne podnosi samoću.
- Neophodno je da mu se redovno čisti kavez.
- Potrebno je imati odgovarajuću posudu za njega.
- Cena akvarijuma od oko šezdesetak litara, visine od trideset santimetara (ovo predstavlja minimalne dimenzije za jedno prase) kosta najmanje 10€. Cena kaveza je oko 14€.
- Uvek morate imati piljevinu.
- Nikako ne sme na sunce ili promaju.
- Ukoliko mu kupujete druga ili drugaricu gledajte da nikako ne spajate mužjaka i mužjaka pošto mogu da budu ratoborni. Mužjak i ženka je najidealnija kombinacija, ali je broj mladih godišnje veliki tako da, sem ako se ne udružite sa nekom prodavnicom životinja, gledajte da ovu kombinaciju izbegnete.
- Ukoliko svoje prase date detetu morate da pazite da se ne desi nesto ružno.
- Ako se razboli morate ga voditi kod veterinara.
- Iako je redak slučaj, može da se desi da ga vaša mačka ili pas iz ljubomore povredi. U slučaju da imate još neku životinju kavez treba postaviti van njenog domašaja.

Deset razloga zbog kojih je morsko prase pravi ljubimac za vas:
- malo vaše pažnje i zauzvrat ćete dobiti neizmernu ljubav
- ne zahteva velika finansijska ulaganja
- vrlo je privržen vlasniku
- jede sve
- odlično se slaže sa svim ljudima i životinjama
- tih je i ne ometa ukućane
- uvek je zadovoljan i ne traži više pažnje od onog što ste vi spremni da pružite
- ne predstavlja veliku obavezu
- velika je maza
- nikada nećete biti usamljeni

Karakteristike

Morski prasići pripadaju glodarima. Glavna karakteristika im je zbijeno valjkasto telo sa neproporcionalno kratkim nogama. Međutim i pored ovih karakteristika morsko prase je dosta brza životinja i iako deluje nezgrapno dosta ga je teško uhvatiti. Još jedna karakteristika je to što poseduju četiri na prednim i tri prsta na zadnjim nogama. Opremljeni su dosta dugačkim sekutićima koji rastu ceo život. Zbog ovoga se preporučuje da vaše prase uvek ima ovas, suvi hleb ili parče drveta uz pomoć kojih će tupiti svoje zube i tako odrzavati njihovu normalnu dužinu. (ukoliko se vlasnici ne opridržavaju ovoga njihovo morsko prase može da dobije toliko dugačke zube da oni počnu da se savijaju i smetaju prilikom hranjenja pa je jedinini lek nasilno skraćivanje zuba).
Morko prase može da živi i do deset godina. Za to vreme dostiže dužinu i do tridesetak santimetara (mužjaci su malo manji).

Ishrana

Glavna ishrana morskog praseta se sastoji skoro isključivo od povrća. Najčešće se daje salata, kupus, šargarepa, spanać, bundeva, paradajz, lubenica, peršun... Od voća nije preporučljivo davati kivi, ananas, i svo drugo tropsko voće. Vrlo je važno da vaše morsko prase dobija dovoljno tečnosti. Pošto je vrlo živahno teško da ćete naći nekakvu činiju sa vodom koju ono neće srušiti. A i ako nađete ono će verovatno sesti u vodu ako ne i nešto gore. Zbog toga je najbolje gledati da ono preko voća i povrća dobija dovoljno vode. Za to je najbolji krastavac i lubenica tokom leta, a tokom zime poslužiće i mandarina i pomorandža. Naravno sa ovim namirnicama ne treba ni preterivati inače ćete po ceo dan čistiti za njim.
Jedna od simpatičnijih karakteristika morskog praseta je to što je tokom svog dugog veka provedenog pored čoveka razvio specifičan zov (pištanje) koje ono ne koristi prilikom "obraćanja" pripadnicima svoje vrste. To je zov za hranom. Tako da ukoliko zaboravite da nahranite svoje prase - bez brige! Ono će se setiti!

Kavez ili staklena posuda?

Interesantna je činjenica da kod nas na tržištu ne postoji odgovarajući kavez za morsko prase. Ukoliko znate nekog majstora možete da napravite jedan, međutim prilikom odabira žice i ostalog materijala treba imati na umu da amonijak iz mokraće nagriza i prouzrokuje rđu na skoro svim metalima.
Ukoliko se odlučite za staklenu posudu morate da računate na činjenicu da morsko prase uprkos svojoj debljini može i hoće ponekad da skoči (istina ne prteterano visoko). Zbog toga se neka minimalna visina "akvarijuma" kreće oko trideset santimetara.

U kavez ili akvarijum potrebno je staviti neki upijajući materijal. Pošto je zamorac u stanju da jede od hartije preko najlona, tkanine, plastike do gume najbolje rešenje je piljevina ili šuške. Piljevina dobro upija i delimično neutrališe miris mokraće. Nju možete nabaviti u bilo kojoj prodavnici životinja ali zbog količine koju prase zahteva najbolje je da se jednom u dva meseca sa povećim kesama zaputite do najbližeg stolara. Stavljane novina nije preporučljivo zbog olova, mnogo se teže čisti od piljevine, ima miris kad se natopi i nije lepa na oko. Nikako ne treba stavljati suvu travu ili seno jer će prase tu vršiti nuždu i ukoliko ga posle tog pojede (sto je vrlo verovatno) od toga može ozbiljno da se razboli.

Karakter

Od svih glodara morsko prase ima najbolji karakter. Ukoliko nije zlostavljeno ili mučeno nijedno prase se neće neprijateljski postaviti prema čoveku. Jednom kad stekne dom vrlo se brzo navikava na vlasnika i novo okruženje. Samo u ekstremnim situacijama će pokusati da ugrize ali čak i tada će vas manje povrediti od recimo četiri puta manjeg papagaja tigrice ili hrčka. Ukoliko je ljut ili nervozan zbog nečega on će svoje raspoloženje pokazati škrgutanjem tako da uvek znate na čemu ste. Međutim ovakve situacije su vrlo retke.
Morsko prase je vrlo tiha životinja. Za razliku od hrčka koji voli da u noćnim satima vrti svoj kotur morsko prase obično spava kad i vi i budi se kad i vi (najčešće da bi trazilo hranu).
Od svih glodara samo je morsko prase prava maza. Za to je uvek raspoložen ali nikako ne podnosi da se mazi po stomaku ili po nogama. Okretanje na leđa predstavlja za njega malu traumu pa mu to ne treba priređivati.
Jos jedna karakteristika koja je najčešće pogrešno protumačena kod novih vlasnika je običaj da kad je na slobodi nervozno skače i trči naizgled bez cilja. Akrobatika nekad ide dotle da pomalo podseća na bika u koridi. Koliko god da tad izgleda nervozno, zbunjeno ili ljuto ono je u stvari srecno! I to vam je najbolji dokaz koliko voli da izađe iz kaveza. Ukoliko ga pustate na pod u vašoj sobi morate da pazite da mu gajtani, utikaci, vazna dokumenta ili papiti nisu na dohvat njuske jer ce izgrickati sve sto nađe. Ovo je pogotovo važno kod kablova sa strujom pošto rezultat može da bude tragičan. Takođe prilikom dužeg boravka na podu može da se desi da ostavi tragove drugačije prirode usled fizioloških potreba. Ĺ to se njih tiče morsko prase nije jako uredno i čisto kao recimo hrčak koji vrši nuždu isključivo na jednom mestu i to što dalje od hrane. Prase je u stanju da ruča u svom toaletu. Ili što i nije tako retka pojava da leži tu gde je malopre piškio. Međutim i pored svega ovoga ukoliko se higijena njegovog okruženja redovno održava morsko prase će biti zadivljujuce čisto.

Jezik morskih prasića

Iako na prvi pogled prase nije preterano govorljivo ono u stvari ima niz zvukova koje ispušta zavisnosti od raspoloženja. Najčešći zvuk je pištanje tj. skvičanje. Ukoliko je tiho i meša se sa nekom vrstom gugutanja i mrmljanja vaše prase želi da vam kaže da je izuzetno srećno i zadovoljno. Ako više liči na vrisak ono je usamljeno ili gladno. Zvuk koji liči na skvicanje prave svinje i izuzetno je glasno znači da ga nešto boli da je uplašen ili "umire" od gladi.
Gugutanje i mrmljanje oni koriste, prilikom obraćanja čoveku ili drugom prasetu, u želji da sa nekim podele njihovo zadovoljstvo.
Ĺ istanje i škrgutanje zubima obično izrazavaju ljutinu ili ako su u pitanju dva mužjaka rivalstvo.
Promenama u tonu, jačini i frekvenciji kao i međusobnim kombinovanjem ovih zvukova morsko prase će vam pokazati svako svoje raspoloženje ili potrebu.

Poslastice

Svako morsko prase ima kao i covek drugačije omiljene stvari koje voli da jede.
Kao i svaki kućni ljubimac voli slatkiše ali mu ih ne treba davati.
Voli mleko (sa mrvicom šećera), neraskuvan kačamak, prirodne sokove, hranu za papagaje, hleb...
Postoje i neke stvari koje obožava kao što su nes kafa (ali sa mlekom) ili pepsi ali mu takve stvari i pored njegovog navaljivanja ne treba davati.
U prodavnicama se mogu naći i već spremljene poslastice kao recimo žitarice u medu ili sušen zeleniš. Da li će to jesti isključivo zavisi od praseta, ali na ovakve stvari ga ne treba navikavati jer nisu preterano jeftine.

Morsko prase i deca

Ukoliko imate baš malo dete nije preporučljiva kupovina morskog praseta. Najviše zbog dlaka ili zbog alergija koje su istina vrlo retke ali ih ne treba zanemariti.
Kod nešto starije dece vrlo je važno da sa detetom pre kupovine porazgovarate o budućem ljubimcu. Deca nekad mogu da budu prilično okrutna prema životinjama ili da se u igri zaborave. Prase istina ispod debelog sloja sala ima dosta tanke kosti pa se u igri ili prilikom pada može lako povrediti.

Okruženje

Mesto u stanu gde nameravate da držite kavez ili akvarijum nikako ne sme da bude na suncu. Iako ponekad voli da se sunča morsko prase mnogo bolje podnosi hladnoću nego toplotu. Takođe se mora paziti da nikad ne bude na promaji jer kao i za najveći broj sitnih životinja promaja može da bude uzrok smrti. Buka je još jedan faktor koji bi trebalo izbegavati.

Ukoliko se ovoga pridržavate morsko prase će biti vrlo zadovoljno mestom koje ste izabrali za njega.

Toliko od mene za sada! Smile  Smile  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
Zekonja
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 12
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Siemens c60
e veleko si srce, odusevila sam se. vec sam probala sa davanjem vode i uspelo je!!! Smile
A gledala sam i slike tvojih gudica,mnoooooogo su slatke, pogotovo mama kad je bila u drugom stanju. ja imam jedno buckasto prase i to decaka. koliko ih dugo vec imas?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Levo smetalo!

Zodijak Scorpio
Pol Žena
Poruke 29
Zastava Nis
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
mob
Nokia 6630
Pa Mamu i Tatu oko godinu i po dana, a ove ostale, neznam tacno kad su se rodili, oko godinu dana, mislim, mozda i maje!
IP sačuvana
social share
Zekonja
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

Shvati-ne osudjuj!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke 2
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Ja imam jedno pitanjce. . . Zivim u malom gradu gde veterinara ima malo,i pojma nemaju o morskim prasicima. . . no,moje je pocelo mnogo da se cesa. . . i opada mu dlaka na nekim mestima. . . staro je 7-8 meseci. . . i do sad je sve bilo ok. . . Tuzno mi je da ga gledam ovakvog , kako se muci, a ne znam kako da mu pomognem. . . buva nema. . . gledala sam. . . sta bi to moglo biti? I kako da mu pomognem? Hvala unapred!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Žena
Poruke 25336
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
Ima buhe, tj nesto cijeg se imena sad ne mogu setiti da me ubijes.

Ugl, trebas mu kupiti sampon 'rekonazol' i okupati ga. Mislim da ga ima u apoteci. Posle toga ga trebas kupati svaka dva meseca, pazi da mu ne udje u uvca i dobro saperi. I to uradi sto pre, moze uginuti.
IP sačuvana
social share

*Most gods throw dice, but Fate plays chess, and you don't find out til too late that She's been playing with two queens all along. *
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

Shvati-ne osudjuj!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke 2
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Hvala puno puno puno!  :flower:
Nadam se da ima to u apoteci,idem da vidim. . . Pozdrav!
Hvala jos jednom!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Žena
Poruke 25336
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
Nema na cemu Smiley
IP sačuvana
social share

*Most gods throw dice, but Fate plays chess, and you don't find out til too late that She's been playing with two queens all along. *
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 21:08:05
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.15 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.