Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 02:27:18
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Glineni golubovi  (Pročitano 1779 puta)
09. Jul 2006, 14:17:40
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Glineni golubovi
Mnogim ženama koje žele da se razvedu nema spasa od bivših muževa koji ih zlostavljaju i na kraju ubiju

BEOGRAD - Mnoge žene koje se odluče za razvod braka postaju žrtve bivših muževa. Veliki broj ubistava, o kojima svedoče i naslovi u novinama koji počinju sa "Ubio ženu", govore da su žene koje imaju problematičan razvod bukvalno glineni golubovi.
Iako ima više adresa na kojima su dužni da pruže pomoć i podršku ženama kojima muž ili bivši muž preti ubistvom, one su na kraju ipak prepuštene sebi i napasnicima čije se pretnje u sve većem broju slučajeva obistinjuju.
- Kada sam mu rekla da hoću da se razvedem, pretukao me je. Svaki moj sledeći pokušaj da odem od njega bio je sve gori po mene. Trpela sam batine i maltretiranje svakodnevno. Pretio mi je da će me preklati i da ga živa neću napustiti. U policiji i centru za socijalni rad su mi govorili da se razvedem i da oni ne mogu da pomognu. Kod rodbine nisam smela da se sklonim jer je pretio da će i njih pobiti ako se umešaju - priča žena koja je jedva uspela da ostane živa posle razvoda jer je muž izbo nožem.
Ona se sada oporavlja, ali i dalje živi u strahu od bivšeg supruga.
- Ponekad imam osećaj da me vreba i prati i da me neće ostaviti na miru dok me ne ubije - kaže ona.
Vesna Stanojević, koordinator Savetovališta protiv nasilja u porodici, kaže da muškarci vrlo lako potežu oružje i da se veliki broj razvoda završava smrtnim ishodom. U tri sigurne ženske kuće koje postoje u okviru ove organizacije trenutno je smešteno 60 žena sa decom.
- Svaka od tih žena oseća se ugroženom i svakoj se preti smrću. Sve su pobegle od kuće upravo zato što im je život ugrožen. Da to nisu samo pretnje govori slučaj žene koja je bila smeštena kod nas jednu noć. Sutra ujutru je otišla na posao i vratila se kući jer joj je sin došao iz vojske. Dan posle muž je ubio na izlazu iz zgrade - priča Vesna Stanojević.
Prema njenim rečima, u poslednjih deset godina kroz ovo savetovalište prošlo je skoro 1.000 žena.
Volonterka Svetlana sa SOS telefona za žene i decu žrtve nasilja kaže na osnovu dugogodišnjeg iskustva da ako je muškarac već bio nasilan prema ženi, postaje još nasilniji upravo od trenutka kada mu ona saopšti da će ga napustiti.
- Muškarac tada shvata da gubi žrtvu i nekoga ko je o njemu brinuo i nad kim je imao kontrolu. Najveći broj ubistava se zato desi pred razvod i posle razvoda. Ranije smo mogli da kažemo ženama koje se jave na SOS telefon da on to ne misli stvarno, već samo hoće da je zaplaši. Međutim, danas je irealno da im to govorimo. Broj ubistava je sve veći - kaže ona.
Žena kojoj muž preti ubistvom i koja je u situaciji da se bori za fizičku egzistenciju može da se obrati policiji, centru za socijalni rad, da podnese krivičnu prijavu nadležnom sudu, pozove neki od SOS telefona ili se obrati nekoj od nevladinih organizacija. Međutim, sve to zajedno nije garancija da će izvući živu glavu jer na svim pobrojanim adresama ili nemaju dovoljno sluha, ili nisu efikasni u rešavanju problema ili nemaju mogućnosti i novca.
- Policija često fizički napad okarakteriše kao običnu svađu. Jednoj ženi koja nam se javila muž je slomio nos. Policija je bila dužna da ga privede i preda istražnom sudiji. Nisu čak podneli ni krivičnu prijavu, a ženi su rekli da podnese privatnu tužbu iako su mogli da ga gone po službenoj dužnosti jer joj je naneo teške telesne povrede - navodi Svetlana.
Ono što centri za socijalni rad mogu da urade jeste da evidentiraju svaki slučaj nasilja i da pruže ženi osnovne instrukcije šta dalje da radi. Centri mogu da podnesu prijavu tužilaštvu i sudu, ali je i sudstvo sporo i neefikasno.
- Pre četiri godine muž je jurio ženu kroz kuću nožem. Ona je uspela da iskoči kroz prozor sa lakšim povredama. Policija nije htela ništa da učini, rekli su joj: "Samo te je ogrebao". Mi smo napisali krivičnu prijavu i prosledili tužilaštvu, a predmet još nije rešen - objašnjava Svetlana ovaj začarani krug nasilja.
U Beogradu postoji nekoliko skloništa za žene žrtve nasilja. Međutim, i to je kratkotrajno rešenje jer se u nekima može ostati 15 dana. Samo tri skloništa pružaju utočište dok god žena ne reši problem, ali su ona prebukirana pa žrtve čekaju na red. Ako odluče da odu kod rodbine, onda rizikuju i njihove živote jer će ih nasilnik svakako pronaći. Bilo je slučajeva kada je bivši suprug ubio i ženu i njenu familiju kod koje se sklonila.
Svetlana kaže da se do sada pokazalo da je najbolje rešenje kada žrtva napusti grad. A šta posle?
ANA SAVIĆ

Paranoični su najopasniji

Psihijatar Saša Đurđić kaže da su najopasniji paranoični muževi, ali i psihopate i alkoholičari.
- Paranoičar je ubeđen da ga žena truje i zbog toga je maltretira. Najgore je što se čeka da takva osoba nešto učini i tek se onda reaguje, a tada je već kasno. Problem je što još nije regulisano kako zaštititi ženu koja se nađe u takvoj situaciji - objašnjava Đurđić.

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 1
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Radila sam Jungov test.Neverovatno je kako sam postala usamljenik.Ipak ne osecam se najbolje........Bez obzira na sve nesto nije u redu samnom
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 02:27:18
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.063 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.