Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Šta treba da radite sa detetom da bi odraslo u sigurnu osobu  (Pročitano 1513 puta)
06. Jul 2006, 13:18:58
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Šta treba da radite sa detetom da bi odraslo u sigurnu osobu
Naučite ih da postanu samostalni

Roditelji se prema petogodišnjoj deci često odnose kao da imaju samo dve godine. A kasnije, kad krenu u školu, odjednom očekuju od njih da budu potpuno samostalni. Ali, to se ne postiže preko noći. Detetu treba pomoći da stekne samopouzdanje i samostalnost. Evo kako.

Od rođenja do tri godine - Pomozite mu da samo napravi prve korake
1. Ogradica ili tepih?

- Najbolje je da dete pustite da se slobodno kreće kako bi sticalo nova iskustva, ali pod budnim okom odrasle osobe. „Zato je tepih bolje rešenje“, smatra italijanski psiholog Kjara Ripamonti. „Okružite ga jastucima da biste ograničili prostor u kojem dete može da se kreće i da biste smanjili rizik od povreda.“

- Ogradicu ne treba demonizovati, naročito ako je jedino rešenje (recimo, kad smo zauzeti u kuhinji).
2. Da li ga treba podsticati da samo jede?

- Za početak, dajte mu flašicu i pustite ga da se samo snalazi. Tek kad savlada tu fazu, pokušajte isto sa hranom koja se jede kašikom. Prethodno se naoružajte strpljenjem!

- Majka treba da proceni kad dete može samostalno da jede. Obično je to negde oko druge godine.

- Imajte na umu da sasvim mala deca papanje doživljavaju kao igru, kao nešto u čemu treba uživati. Nemojte, dakle, da ih požurujete!
3. Treba li da spava u svojoj sobi?

- Dok sisa, dete može da spava u sobi sa roditeljima, zato što je majci tako lakše. Kad prođe taj period, bilo bi bolje da spava u svojoj sobi.

- „Noć je kritičan momenat za dete, pošto mora da ostane samo sa svojim strahovima“, podseća Ripamonti. „Kako da mu pomognete? Uvedite ritual za laku noć: kupanje, flašica, maženje, bajka... Takvi rituali deci ulivaju sigurnost.
4. Da li treba samo da se igra?

- Decu treba podsticati i u igri, ali ako se mi stalno s njima igramo, neće naučiti da budu kreativni bez naše pomoći.

- Potrudite se da im igračke budu nadohvat ruke: tako će sami moći da odluče kada i kako žele da se igraju.

Od tri do šest godina -Sticanje praktične autonomije
1. Da li treba da postavlja sto?

- Dete u tom uzrastu može da pomaže u postavljanju stola. To mu samo treba predložiti kao igru, a ne nametnuti kao obavezu.

- Nemojte da se pravdate time da deca lome stvari. Trogodišnje dete je sposobno da odnese tanjir ili čašu do stola.

- Najvažnije je da vi sami budete opušteni i da shvatite da nije strašno i ako se nešto polomi.
2. Da li da ga pustite da prespava kod drugara?

- Ako dete to želi, zašto biste ga sprečavali? Za njega će to biti lepo iskustvo i prva prilika da samo bude van kuće.

- Plašite se da ga pustite zato što volite da držite situaciju pod kontrolom? Problem je u vama, morate da izađete na kraj sa svojim strahovima.

- Ako je to za vas preveliki korak, za početak pustite dete da provede čitavo popodne kod drugara.
3. Moram do prodavnice, da li da ga ostavim samog?

- Ne, ni za tren. Decu ne možete da ostavite da gledaju svoj omiljeni crtani film i mirno izađete napolje, pošto ona žive u svetu mašte i često ne razlikuju fikciju od stvarnosti.

- Na ovaj način se ne meri samostalnost deteta.
4. Da li može samo da se kupa?

- Već od treće, četvrte godine deca mogu da počnu sama da se kupaju. Pustite ih da probaju, a vi proverite rezultat.

- To, naravno, ne znači da s vremena na vreme ne možemo i mi da ih okupamo. Važno je samo da se zna da to mogu i sami.
5. Da li treba samo da bira šta će da obuče?

- Da, ali u okviru određenih granica. Ne možemo da pustimo dete na 30 stepeni u vunenom džemperu.

- Nipošto nemojte da oblačite blizance u istovetnu odeću pošto oni već imaju problem identiteta.

- Insistirajte da se vaše dete samo oblači počev od treće godine ili da to barem pokušava. To je veoma važna faza u sticanju samostalnosti.

CDC/GB

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Žena
Poruke 12370
OS
Windows 2000
Browser
Internet Explorer 6.0
Puno je saveta, puno je tekstova i emisija o tome kako podizati danasnju decicu, ali cinjenica je da danasnja deca odrastaju mnoooogo brze , i na mnogo drugaciji nacin od vremena kada je vecina tih prirucnika i saveta uradjeno.Evo ja mogu da uporedim najblizi primer iz moje okoline.Setra ima dvoje dece.Razlika je oko godinu dana.Vi mi ne biste poverovali kad bih vam ispricala koja je razlika ogromna izmedju to dvoje dece.pre svega ponasanje, odrastanje, zrelost, kad su prohodali, kad odbacili cuclu i pelene..mislim 100 ljudi 100 cudi, a ne deca.U svakom slucaju treba im dati sto vecu slobodu da se razviju u licnosti koje ce najvise odgovarati njihovoj inteligenciji, genetici, sklonostima i cemu sve ne.S druge strane ne dozvoliti da ta sloboda ode predaleko u fazu gde se vise ne moze kontrolisati...Budite najbolji moguci roditelj, mazite svoju decu jer ih zivot kasnije nece maziti, i sigurna sam da ce vasa deca izaci na pravi put...Ne dozvolite pre svega da budu svedoci svadja i prepirki, ne dozvolite da osete ikakve trzvice i nesporazume, pokazite im da deca imaju moc da promene sve..da mogu da ucine sve sto pozele...i bice to najsamouverenija deca na svetu...
IP sačuvana
social share
Veliki deo svog zivota propustila sam cekajuci da se stvari dese..same od sebe..a nisu se desile..plasim se da cu se jednog dana okrenuti..i iza sebe necu videti nista drugo do hrpu neostvarenih snova , zelja i nadanja, gomilu lazi, izrecenih i neizrecenih...gomilu promasenih investicija i ulaganja sebe...i tek onda cu shvatiti da su sve male stvari u zivotu prosle pored mene..dok sam ja trazila i cekala velike da se dese..nisam umela da citam znakove...trazila sam vise...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.089 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.