Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 14:16:20
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

 Napomena: Za sva pitanja u vezi kupovine novog hardware-a ili procene vrednosti i preporuke koristite - ovu temu

Spyware,sta je,kako radi,kako se zastititi? :: Kako rade mreze :: Burek Anti-virus software review :: Index tema koje ne treba propustiti

Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ne zovite više tehničku podršku  (Pročitano 12225 puta)
24. Jun 2006, 23:15:05
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
Zašto biste satima čamili pored telefona i čekali pomoć kada i sami možete rešiti problem? Nije važno da li računar neće da se pokrene ili se blokira, da li je zaražen zlonamernim programima ili pak ne može da se poveže s Internetom.
Loše stvari se dešavaju i dobrim računarima: matične ploče se spaljuju, čvrsti diskovi se kvare, a špijunski programi i virusi napadaju Windows. Možete pozvati službu tehničke podrške, ali će vam operateri dati unapred pripremljene odgovore. Verovatno ćete shvatiti da problem brže možete rešiti sami – i po svoj prilici ćete biti u pravu. Da bismo vam pomogli, sastavili smo stručni vodič za otkrivanje uobičajenih problema, s kojima se suočavaju svi vlasnici računara. Za svaki slučaj, razgovarali smo i s nekoliko stručnjaka za podršku da bismo saznali šta možete učiniti (i što je još važnije, šta nikako ne bi trebalo da uradite) da biste rešili problem uz što manje napora.


pratite brzinu ventilatra.


Oh ne,moj raunar nece ni da se pokrene

Čuju li se neobični zvuci iz računara?  Neki zvuci mogu ukazivati na ozbiljne probleme. Ako sumnjate da je čvrsti disk na izdisaju, najbezbednije je da odmah isključite računar. Da biste saznali da li čvrsti disk izaziva buku, isključite njegov napojni kabl pre nego što ponovo uključite računar.

Ukoliko je čvrsti disk izvor buke, preuzmite uslužni program za prikazivanje dijagnostičkih kodova za praćenje i analizu rada diska (Self­Monitoring Analysis and Reporting Technology, SMART); oni će vam precizno ukazati šta nije u redu. Nabavite uslužni program proizvođača vašeg čvrstog diska: posetite adresu find.pcworld.com/52750 i na njoj potražite hipervezu do odgovarajućeg uslužnog programa.

Da li se buka čuje i posle izvlačenja napojnog kabla čvrstog diska? Nije lako otkriti problematičnu komponentu, ali se možete utešiti činjenicom da su podaci bezbedni. Jedan od načina za otkrivanje problema jeste korišćenje primitivne (ali efikasne) tehnike s papirnom tubom: jedan kraj tube prislonite uz uvo, a drugi uz razne komponente sistema i osluškujte.

Da li zvuk dopire iz ventilatora? Ako ste zabrinuti zbog neuobičajene buke ventilatora, upotrebite alatku SpeedFan (find.pcworld.com/52754) da biste ustanovili da li se ventilator na matičnoj ploči okreće presporo. Pojedine komponente se mogu pregoreti ako se ne hlade ispravno, a novi ventilator košta mnogo manje nego novi procesor ili grafička kartica. Još jedan dobar (i besplatan) uslužni program za praćenje temperature sistema jeste CPUCool (find.pcworld.com/48561).

Čujete zvučni signal? Ako prilikom pokretanja računara čujete neobično dug zvučni signal (ili nekoliko uzastopnih oglašavanja), to znači da sistem pokušava nešto da vam saopšti – a to nikako nije dobro. Iako uobičajen zvučni signal pre pokretanja sistema (jedan kratak ton) označava da je sve u redu, dijagnostički zvučni signali od više tonova nisu standardizovani; oni se razlikuju od jednog proizvođača BIOS­a do drugog, a ponekad ih prilagođavaju i proizvođači matičnih ploča. Moraćete da otkrijete značenje specifičnih zvučnih signala. Na sistemima iz serije Dell Dimension XPS Dxxx, na primer, kombinacija jednog zvučnog signala, pauze i dva zvučna signala označava da grafička kartica ne radi ispravno (možda samo ne leži dobro u utičnici).

Na Web lokaciji proizvođača računara trebalo bi da se nalazi tumačenje kombinacija zvučnih signala iz BIOS­a, pa je to prvo mesto koje bi trebalo da posetite. Ukoliko tu ne pronađete odgovarajuće informacije, posetite Web lokaciju BIOS Central (www.bioscentral.com), jer se na njoj nalazi zbirka zvučnih kodova i objašnjenja njihovih značenja organizovana po proizvođačima BIOS­a. Pored toga, neki proizvođači (uključujući i Dell) na pozadinu kućišta postavljaju dijagnostičke lampice, koje obezbeđuju detaljnije informacije o nastalom problemu. Značenja se razlikuju u zavisnosti od sistema, mada žuta lampica po pravilu označava nevolju. Potpunije informacije potražite na Web lokaciji proizvođača računara.


Resenje za plavi ekran


Identifikatori dogadjaja


Pocistite i ubrzajte menije


Otkrijte probleme s Wi-Fi mrežama

Da li je hardverski problem uzrok nevolja s pokretanjem računara? Ukoliko ste nedavno dodali novu unutrašnju komponentu (više memorije, na primer), moguće je da ona loše leži u utičnici ili ste možda pomerili neki drugu komponentu ili kabl. Može biti i da je nova komponenta neispravna ili nekompatibilna s matičnom pločom.

Prvo isključite računar i izvadite utikač iz utičnice u zidu, uzemljite se tako što ćete dodirnuti neki metalni deo na spoljašnjosti kućišta, a zatim ga otvorite. Proverite da li su svi kablovi dobro povezani. Isto tako, proverite da li su sve kartice i memorijski moduli pravilno postavljeni u ležišta tako što ćete ih pažljivo pritisnuti s gornje strane. Ako se kartice ne pomeraju pod pritiskom, ali vi i dalje niste sigurni da li su dobro postavljene, izvucite ih i ponovo postavite. Kada završite, sklopite računar, povežite isključene kablove i ponovo ga pokrenite.

Sistemska memorija može biti uzrok problema čak i ako su memorijski moduli dobro postavljeni. Upotrebite besplatan uslužni program Memtest86 (www.memtest86.com) da biste napravili kompakt disk za pokretanje sistema pomoću koga ćete proveriti ispravnost memorije. Ova alatka obavlja detaljne testove i može da otkrije probleme koje osnovni testovi iz BIOS­a ne mogu.

U retkim slučajevima računar ne može da se pokrene zbog sukoba između nove komponente i ostatka sistema ili pak zato što nova komponenta jednostavno ne radi. Premda se to najčešće dešava sa starijim računarima, može se dogoditi i sa svim ostalim modelima. Da biste to proverili, uklonite novu komponentu i vratite staru. Ako se računar pokrene bez problema, otkrili ste krivca. Dodatne savete potražite od proizvođača komponente.

Ponekad možete čuti uobičajen zvuk koji se čuje kada Windows prikazuje radnu površinu, ali slike na monitoru nema. To je znak problema s grafičkom karticom ili s monitorom. Najpre proverite da li je kabl monitora dobro priključen i da li nožice na priključcima možda nisu slomljene ili iskrivljene. Ako je sve naizgled u redu, priključite monitor na drugi računar i isprobajte ga. Ukoliko radi, na problematičan sistem priključite drugi monitor. Ako i dalje nema slike, to znači da je grafička kartica loša ili nije dobro postavljena u ležište, pa zato isključite računar, otvorite kućište i proverite da li kartica dobro leži. (Ako imate integrisanu grafiku koja ne radi dobro, verovatno će vam trebati nova matična ploča.)

Tekst se pojavljuje na ekranu, ali se računar blokira? Ukoliko na početnom ekranu vidite kod greške, takozvani BIOS POST (Power­On Self Test) kod, njegovo značenje potražite u uputstvu za matičnu ploču ili na adresi www.bioscentral.com.

Ako vidite poruku ’Non­system disk…’ (a nema diskete u disketnoj jedinici), isključite spoljašnje čvrste diskove, uklonite sve kompakt diskove iz CD uređaja i potom nanovo pokrenite računar.
Ukoliko problem nije otklonjen, verovatno je oštećen glavni sektor čvrstog diska ili njegova particiona tabela. Program Partition Table Doctor (40 USD, www.ptdd.com) može da popravi particionu tabelu, što će ponekad računar vratiti u potpuno funkcionalno stanje. Ovaj program je dostupan u vidu ISO datoteke i nju možete iskoristiti (u sistemu koji radi) za pravljenje kompakt diska za pokretanje sistema.

Ekran je potpuno plav, s nekoliko redova teksta pri vrhu?  Ni vas nije mimoišao Windowsov ozloglašen "plavi ekran smrti" (Blue Screen of Death, BSOD). Sigurno ste i vi poplaveli kada ste videli nerazumljivu poruku tipa ’STOP: 0x0000021a Fatal System Error’, koja nije ni od kakve pomoći. Ponekad ćete korisne informacije o grešci saznati pretraživanjem na Webu. Zapište kod greške (deset cifara koje počinju nulom i slovom x); da biste saznali njeno značenje, posetite adresu find.pcworld.com/52580. Detaljne informacije možete dobiti i korišćenjem pretraživača.

Šta da radite ako se računar ponovo pokrene čim se greška pojavi? Neki genije je mislio da je dobra ideja da se Windows XP automatski ponovo pokreće kada naiđe na ovakve greške. Očigledno je da taj inženjer nikada nije zamislio situaciju u kojoj se greška pojavljuje tokom pokretanja računara. To znači da će računar zanemariti poruku o grešci i ponovo se pokrenuti, a zatim će opet naići na grešku – i nikada ne biste mogli da ga zaustavite.


Zasto se moj racunar cudno ponasa?

Da li Windows ili aplikacije često prestaju da rade? Prvo bi trebalo da utvrdite da li se problem ponavlja i da zapišete šta prethodi prestanku rada. Zapišite redosled događaja i sadržaje svih poruka o greškama ili dijaloga i onda posetite Web lokaciju proizvođača aplikacije. Možda već postoji ispravka koja rešava problem, a ukoliko je nema, rešenje potražite u bazi znanja proizvođača (ili na Webu pomoću pretraživača tako što ćete uneti ime proizvoda i simptome problema).

Windows čuva podatke o problemima sa sistemom i aplikacijama u svojim dnevnicima (Event Logs). Pritisnite My Computer desnim tasterom miša i izaberite Manage. Otvorite direktorijum Event Viewer u levom oknu i pritisnite Application (na većini računara s Windowsom XP, Viewer sadrži tri dnevnika: Application, Security i System). Stavke uz koje stoji crveno slovo X označavaju da je Windows naišao na ozbiljan problem.

Ako dva puta pritisnete odgovarajuću stavku, pojaviće se dijalog Event Properties s detaljnim informacijama, mada nije uvek lako shvatiti njihovo značenje. Ukoliko ne možete da rastumačite kodove, iskoristite Microsoftovu bazu identifikatora događaja (Event ID, find.pcworld.com/52584), ali se nama više sviđa lokacija EventID.net, jer na njoj korisnici razmenjuju iskustva i rešenja.

Nemate kontrolu nad softverom?
Ako se matična strana neprestano menja, iskačuće reklame se pojavljuju čak i kada je Web čitač zatvoren ili se ikonice misteriozno pojavljuju na radnoj površini, računar je najverovatnije zaražen nekim zlonamernim programom poput špijunske aplikacije ili virusa. U tom slučaju, dijagnoza problema je ujedno i rešenje. Pregledajte računar u potrazi za virusima. Ukoliko niste ni instalirali antivirusni softver (treba da se stidite zbog toga), isprobajte besplatan program Housecall kompanije Trend Micro (housecall.trendmicro.com), koji pronalazi viruse i špijunske programe. Ako imate antivirusnu alatku, ali vam treba i alatka za otkrivanje špijunskih programa, preuzmite Microsoft Windows Defender (nekada poznat kao Microsoft Windows AntiSpyware; find.pcworld.com/49380).

Kada očistite računar, proverite da li su Windowsove ispravke ažurirane. Besplatan program Microsoft Baseline Security Analyzer (MBSA, find.pcworld.com/40913) saopštiće vam koje ispravke nedostaju i koja se podešavanja moraju izmeniti. Detaljnije informacije o sprečavanju napada potražite u članku „Držite viruse, crve i špijunske programe dalje od vašeg računara“ na adresi find.pcworld.com/47930.

Otkazuju ulazni uređaji?  Ako imate problema s bežičnom tastaturom, mišem ili nekim drugim ulaznim uređajem, prvo proverite baterije. Ukoliko su punjive, dozvolite uređaju da ih napuni, a zatim ponovo pokrenite računar.

Šta da radite ako uređaj nije bežičan ili problem nije u baterijama? Upotrebite Windowsovog čarobnjaka za otkrivanje problema s ulaznim uređajima: pritisnite Start­Control Panel (u prikazu Category pritisnite Start­Control Panel­Printers and Other Hardware), a zatim izaberite Mouse ili Keyboard; potom pritisnite jezičak kartice Hardware, potom i dugme Troubleshoot. Pored toga, dijagnostička alatka DirectX će svakom ulaznom uređaju dati prelaznu ili neprelaznu ocenu: pritisnite Start­Run, unesite dxdiag i pritisnite OK. Na kartici Input potražite rezultate za sve ulazne uređaje.
Ako vam ni čarobnjak ni alatka DirectX ne pomognu, a imate standardnog miša ili tastaturu sa PS/2 priključkom, posetite Web lokaciju njihovog proizvođača i preuzmite nove upravljačke programe.

Računar se uopšte i ne čuje?  Proverite da li zvučnici imaju napajanje i da li su dobro priključeni. Pokrenite Windows Volume Control (pritisnite Start­All Programs­Accessories­Entertainment­Volume Control) i pogledajte da li su potvrđena polja Mute. Ako jesu, ili je potvrđeno polje Mute All, eto krivca – samo poništite potvrdu polja. Problem i dalje nije rešen? Proverite da li je izabran dobar izvor zvuka (neki računari imaju više audio uređaja). U apletu Volume Control izaberite Options­Properties i proverite da li je stavka iz padajuće liste Mixer Device vaš audio uređaj (bilo da je integrisan ili se nalazi na zasebnoj zvučnoj kartici).

Evo o čemu još treba da vodite računa: da li su slušalice ili zvučnici povezani na odgovarajući priključak, da li je audio kabl dobro priključen i da audio konektor možda nije iskrivljen. Ako čujete isprekidan zvuk kada mrdate konektor, verovatno se radi o lošem priključku na slušalicama ili kablu od zvučnika. Ukoliko se audio priključak pomera kada ga povezujete s konektorom, može biti da je priključak na poleđini računara slomljen; u tom slučaju, jedino rešenje je nova zvučna kartica. (Ako je zvuk integrisan, morate kupiti novu dodatnu karticu ako imate slobodnih utičnica, ili novu matičnu ploču).

Ukoliko ste ugradili neki uređaj ili instalirali softver pre nego što se problem ispoljio, možda ćete morati ponovo da učitate upravljačke programe za zvučnu karticu. Ažurirane verzije upravljačkih programa potražite na Web lokaciji proizvođača zvučne kartice ili na lokaciji Windows Update (u odeljku Optional Hardware).

Ako svi pokušaji propadnu, upotrebite alatku System Restore, koja se isporučuje uz Windows XP, da biste sistem vratili u prethodno funkcionalno stanje. Pritisnite Start­All Programs­Accessories­System Tools­System Restore i izaberite Restore my computer to an earlier time. Windows automatski pravi tačke za restauriranje sistema (minimum jednu dnevno), pa ako System Restore radi (što nije uvek slučaj) trebalo bi da budete u stanju da sistem vratite u stanje kada je radio bez smetnji.

Zasto moj racunar radi tako sporo?
Windows je sporiji nego inače? Starost računara nije jedini činilac koji utiče na njegovu brzinu: sistem je verovatno opterećen nepotrebnim programima koji rade u pozadini, a da vi toga niste ni svesni. Ti skriveni programi ili procesi (uključujući uslužne programe za štampanje ili alatke za indeksiranje podataka na čvrstom disku) troše cikluse procesora i glavnu memoriju. Isto tako, oni usporavaju pokretanje i isključivanje računara. Windowsov osrednji uslužni program MSConfig (pritisnite Start­Run i unesite msconfig u dijalogu Run) prikazuje aplikacije koje se pokreću zajedno sa operativnim sistemom, ali taj spisak ni izbliza nije potpun. Zato je bolje da koristite besplatan program StartupList (find.pcworld.com/52588) kompanije Merijn, jer on prikazuje sve aplikacije što se pokreću s Windowsom. Autoruns kompanije Sysinternals (find.pcworld.com/52590) ne samo da prikazuje sve takve aplikacije nego ih može i isključiti.

Da biste oslobodili sistemske resurse, isključite, obrišite ili sakrijte sve aplete iz sistemske oblasti koji vam nisu potrebni. (Dodatne savete potražite u odeljku „Neka bude jednostavno“ na adresi find.pcworld.com/52600 i u rubrici Mali saveti Stiva Basa na adresi find.pcworld.com/30242.) Neke aplete treba samo pritisnuti desnim tasterom miša, izabrati Options ili Properties i poništiti potvrdu polja Place icon in the taskbar. Da biste videli spisak svih pokrenutih programa, pritisnite jezičak kartice Processes u Task Manageru. Najkorisniji podatak je količina memorije koju zauzima svaki proces. Ako želite da zatvorite neki program u Task Manageru, pritisnite njegovo ime, a zatim i dugme End Process. Niste sigurni šta programi rade? Preuzmite besplatan uslužni program Quick Access Info Bar s adrese find.pcworld.com/52758, jer on u Task Manageru postavlja ikonicu pored svakog pokrenutog programa; pritisnite ikonicu da biste saznali šta program radi i da li ga bezbedno možete ukloniti.

Imate problema s grafikom u igrama i prilikom reprodukcije video zapisa? Prvo proverite da li imate najnoviji upravljački program za grafičku karticu. Taj korak može rešiti mnogo problema. Najnovije upravljačke programe pronaći ćete na Web lokacijama kompanija ATI i nVidia – oni su uvek noviji od verzija koje ćete dobiti od proizvođača grafičke kartice. Upravljački programi za prenosive računare jedini su izuzetak od ovoga pravila: morate koristiti programe koje ste dobili od proizvođača.

Iz dijagnostičkog programa DirectX možete pokrenuti i osnovne grafičke testove (pritisnite Start­Run, unesite dxdiag u dijalogu i pritisnite OK). Pritisnite jezičak kartice Display i pokrenite testove DirectDraw i Direct3D da biste utvrdili postoji li problem s upravljačkim programima. Pustite da se svi testove završe, a zatim pogledajte rezultate na dnu strane.

Ukoliko problem ni tako nije rešen, pomoću Task Managera (pritisnite Ctrl­Alt­Delete) zatvorite sve druge aplikacije i zadatke u pozadini pre nego što počnete da se igrate ili da gledate film. Ako to pomogne, najbolje je da dodate izvesnu količinu memorije. Isto tako, trebalo bi da pronađete fragmentirane datoteke (presudan uslov za glatko reprodukovanje ogromnih video zapisa) tako što ćete defragmentirati čvrsti disk. Do Windowsovog Disk Defragmentera doći ćete ako pritisnete Start­All Programs­Accessories­System Tools­Disk Defragmenter. Dodatne testove možete pronaći na adresi find.pcworld.com/52594.

Da li su meniji koji se pozivaju pritiskom na desni taster miša prespori? Najverovatnije krivac nije zlonameran program već loše napisan dodatak za komandno okruženje, tj. deo koda koji proširuje Windowsove mogućnosti. (Kontekstni meni je jedan tip dodataka za komandno okruženje.) Da biste ubrzali pojavljivanje kontekstnih menija, isprobajte ShellExView kompanije NirSoft (find.pcworld.com/52586), besplatan uslužni program koji omogućava isključivanje dodataka za komandno okruženje (pogledajte odeljak „Očistite i ubrzajte kontekstne menije“). Kada isključite loš dodatak, kontekstni meniji bi trebalo brže da se pojavljuju.

Snimanje CD i DVD diskova teče sporo ili se postupak prekida pre kraja? Verovatno je procesor preopterećen. Pre nego što aktivirate snimanje, pokrenite Task Manager i pritisnite jezičak kartice Performance. U grafikonu pogledajte da li je procesor tokom snimanja stopostotno opterećen. Zatvorite neke aplikacije, uključujući i antivirusne programe i programe za indeksiranje kompanija Google, Yahoo i drugih. (Ne zaboravite da ponovo uključite antivirusni softver kada završite snimanje.) Odličan izvor saveta o snimanju diskova nalazi se na Web lokaciji VideoHelp.com, koja sadrži detaljne informacije o brojnim formatima diskova i video zapisa.

Sta nije u redu sa mojom mrezom?

Da li računar i periferijski uređaji prepoznaju mrežu? Ako širokopojasna mreža ne radi (DSL i kablovski modemi ponekad mogu izgubiti vezu s Internetom), ponovno pokretanje modema po pravilu će rešiti problem. Isključite modem ili izvadite utikač iz utičnice u zidu, a zatim ga ponovo uključite. Imate li mrežne uređaje poput usmerivača ili čvorišta koji su povezani s modemom? Ukoliko ih imate, nanovo pokrenite i njih, ali tek posle ponovnog pokretanja modema.

Mrežni štampač ne radi? Prvo proverite da li imate deljeni štampač. Pritisnite Start­Control Panel (u prikazu Category pritisnite Start­Control Panel­Printers and Other Hardware) i izaberite Printers and Faxes. Desnim tasterom miša pritisnite ikonicu štampača koji želite da delite, a onda pritisnite i Sharing. Na kartici Sharing pritisnite Share Name i unesite ime štampača. Još jedno objašnjenje: štampač je priključen na neki od umreženih računara, ali je on isključen. Rešenje je jasno: računar mora biti neprekidno uključen, mada možete kupiti i server za štampanje (30 do 50 USD) koji štampač povezuje direktno u mrežu. Detaljnije informacije potražite u odeljku „Kako da koristim štampač u maloj mreži?“ (find.pcworld.com/47168).

Veza između računara i mreže je loša? Ako je mreža prespora ili uopšte ne radi, prva pomoć je funkcija Windowsa XP za otkrivanje mrežnih problema. Pritisnite Start­Help and Support, u odeljku ’Pick a Help topic’ pritisnite Networking and the Web, izaberite Fixing network or Web problems i na kraju izaberite Home and Small Office Networking Troubleshooter. Niz pitanja će vam pomoći da utvrdite uzrok problema, a pokrenuće se i dijagnostički program za otkrivanje izvora tih nevolja. Nažalost, na ovaj način ćete teško otkriti nešto što i sami niste znali, ali će poslužiti utoliko što ćete biti sigurni da niste prevideli neku očiglednu pojedinost.

Prenosivi računar se tek iz nekoliko pokušaja povezuje s Wi­Fi usmerivačem? Najpre proverite da mreža nije zagušena drugim podacima. Da li su u mrežu povezani uređaji koji emituju muziku ili video zapise iz jednog dela kuće u drugi? Takva aktivnost bi mogla da izazove zastoj prilikom povezivanja prenosivog računara, a to možete proveriti tako što ćete privremeno isključiti te uređaje. Smetnje od radio­frekvencije (radio frequency, RF) takođe mogu biti uzrok nevolja, a da li jesu otkrićete pomoću uslužnog programa NetStumbler (find.pcworld.com/51212). On otkriva izvore smetnji signala (pogledajte odeljak „Otkrivanje problema s Wi­Fi mrežama pomoću NetStumblera“) poput kućnih uređaja kao što su mikrotalasna pećnica ili bežični telefon. NetStumbler pronalazi i bežične mreže u okolini koje možda koriste isti kanal usmerivača kao i vaša mreža. Opseg od 2,4 GHz ima tri nezavisna kanala (1, 6 i 11), a vi treba da izaberete najmanje zagušen. Pored toga, trebalo bi da proverite i jačinu bežičnog signala prenosivog računara. (Wi­Fi kartice, po pravilu, u sistemsku oblast smeštaju ikonicu koja prikazuje jačinu signala.) Ako je moguće, prenosivi računar postavite bliže bežičnom predajniku da biste dobili jači signal. Uzrok slabog signala mogu biti i prepreke u kući. Dodatne savete potražite u rubrici Odgovori na pitanja Linkolna Spektora na adresi find.pcworld.com/52602.

Wi­Fi veza se usporila? Možda susedi koriste vašu vezu s Internetom bez odobrenja. Rešenje: iskoristite bezbednosne mogućnosti Wi­Fi mrežnog prolaza. Da biste to uradili, morate sprovesti nekoliko mera, uključujući promenu podrazumevane lozinke koju je obezbedio proizvođač i korišćenje šifrovanja WPA Pre­Shared Key. Ovi bezbednosni koraci zavise od proizvođača uređaja; uputstva za najpopularnije mrežne prolaze pronaći ćete na lokaciji GetNetWise (find.pcworld.com/52604). Možete ažurirati i dostupne bezbednosne opcije tako što ćete nadograditi sistemski softver svojih bežičnih uređaja; detaljnije informacije potražite na adresi find.pcworld.com/52762.

Zaštitni zid izaziva sukobe? Softverski zaštitni zidovi ponekad blokiraju programe koje koristite za pristup Internetu. Možda ste slučajno pritisnuli opcije ’Keep blocking this program’ (u Windows Firewallu) ili ’Block’ (ako koristite zaštitni zid ZoneAlarm) umesto opcija ’Unblock the program’ ili ’’Allow’ kada se program prvi put pokretao.

Da biste rešili problem u Windows Firewallu, pritisnite Start­Run, unesite wscui.cpl u dijalogu Open i pritisnite OK. Izaberite Windows Firewall, pritisnite jezičak kartice Exceptions, a potom pritisnite Add Programs. Izaberite aplikaciju koju želite da oslobodite ili pritisnite Browse da biste je pronašli.
U ZoneAlarmu, problem ćete rešiti tako što ćete dva puta pritisnuti ikonicu ZA u sistemskoj oblasti, izabrati Program Control na levoj strani prozora i onda pritisnuti jezičak kartice Programs. Pronađite u listi program koji želite da koristite i ako pored njega vidite crveno slovo X, pritisnite ga i izaberite Allow iz padajućeg menija.

Pratite brzinu ventilatora

Ako sumnjate da sistemski ventilator ili čvrsti disk ne rade dobro, upotrebite besplatan uslužni program SpeedFan. Pored toga što prati brzinu sistemskog ventilatora (koja bi trebalo da se kreće između 1000 i 4000 obrtaja u minutu), ovaj program analizira i SMART podatke čvrstog diska i može pravovremeno da vas obavesti ako su nevolje na vidiku.

Sprecite ponovno pokretanje sistema nakon prikazivanja plavog ekrana

Pokrenite računar u režimu Safe Mode (pritisnite F8 odmah nakon BIOS­ovog testa i izaberite Safe Mode iz menija). Pritisnite My Computer desnim tasterom miša, izaberite Properties, pritisnite jezičak kartice Advanced, a zatim i dugme Settings u odeljku ’Startup and Recovery’. Poništite potvrdu polja Automatically restart i pritisnite OK.

Identifikatori dogadjaja


Identifikatori događaja otkrivaju uzroke problema navedene u Windowsovim dnevnicima (Event Log), ali su oni po pravilu nejasni. Na lokaciji EventID.net možete saznati šta se zaista dešava. Unesite identifikator događaja (broj) u odgovarajući obrazac na lokaciji i videćete stranu sa savetima drugih korisnika u vezi s tim problemom, kao i predložena rešenja.

Pocistite i ubrzajte kontekstne mreze

Pregledajte Windowsovu bazu Registry pomoću programa ShellExView. Kada on obavi posao, uredite spisak na osnovu vrste odrednica (by Type). Birajte stavku po stavku kontekstnog menija iz liste i pritiskajte taster F7 da biste je onemogućili. Minimizujte program i desnim tasterom miša pritisnite radnu površinu da biste proverili da li se kontekstni meni brže otvara. Ako to nije slučaj, pređite na sledeću stavku u spisku.

Otkrijte probleme sa WIFI mrezama pomocu netstumblera


NetStumbler vam može saopštiti da li radio-frekvencija utiče na Wi­Fi mrežni prolaz. Pogledajte vrednost koja pokazuje odnos jačine signala i šuma (Signal­to­Noise, SNR). Visoku vrednost šuma (mali broj u koloni SNR) može izazvati i obližnji bežični mrežni prolaz koji koristi isti Wi­Fi kanal.


Izvor:Mikro
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Ko zadnji, ćelava mu keva!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 13104
Zastava Batajnica
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.54
mob
Samsung SGH-E630
Diže mi se kosa na glavi od Mikro!-vih "napumpanih" naslova i "izduvanih" tekstova, ako ste shvatili sta sam hteo da kažem 
btw. Ovaj je još i dobar Smile
« Poslednja izmena: 25. Jun 2006, 18:21:23 od enaB »
IP sačuvana
social share
                                       
enaB <=> Bane, "Ena" nije moje ime                    f -1(Smile)= Smiley

Don't watch it, because we all know that a watched pot does not boil, and watched cake does not bake.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 52
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
mob
Nokia 6021
Sacuvaj Boze! Onaj ko je mislio da zna nesto kad procita ovo, zbunice se, a onaj ko nista ne zna kad procita ovo ima isto tako da se zbuni.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Ko zadnji, ćelava mu keva!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 13104
Zastava Batajnica
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.54
mob
Samsung SGH-E630
Što, nije tako loše Smile
IP sačuvana
social share
                                       
enaB <=> Bane, "Ena" nije moje ime                    f -1(Smile)= Smiley

Don't watch it, because we all know that a watched pot does not boil, and watched cake does not bake.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zasto?

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2225
Zastava Nis
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.53
mob
Nokia 6600
Što, nije tako loše Smile
Ma jok  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Here I am, on the road again...

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 3818
OS
Windows XP
Browser
Opera 7.54
mob
HTC Touch Pro
pa sta mu fali Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 1
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
ajde belgrade vidim razumeš se pa za nas neznalice objasni kako da nateramXP da mi u zakazano vreme isprinta scrrenshot(npr ono šta je bilo u npr 00:15 h)???? Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supervizor foruma
Legenda foruma


Violence solves everything

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 33826
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
mob
LG Nexus 5
Pomocu nekog keyloggera.

Vise informacija imas ovde.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
mob
Sony xperia
Eeee, samo kada bi ljudi hteli da to procitaju pre nego nesto pitaju, podosta njih izgleda ne zeli da sedi satima i danima ispred racunara i nesto nauci. Resim trenutni problem i idem dalje, lepa logika. A sta sa svim ovdasnim ljudima na forumu, koji zele pomoci drugima i javljaju se na njihove molbe za pomoc. Koliko njih bar ispostuje trud i vreme, zelju da se drugom pomogne ? Nesto malo, dosta cesto izostane i onaj elementarni znak kulture, hvala. A svi oni to zasluzuju.
I bez tog hvala, i dalje pomazu drugima, trebaju im se diviti na visokoj svesti koju poseduju, pa za uzvrat bar procitati neki od ovakvih tekstova, ako vec ni hvala ne umeju da kazu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 14:16:20
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.121 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.