Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Prekid trudnoce ugrozava zdravlje ~ U Srbiji godisnje 200.000 abortusa  (Pročitano 8937 puta)
07. Jun 2006, 13:14:43
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
mob
Apple iPhone SE 2020
Prekid trudnoće ugrožava zdravlje

U Srbiji godišnje 200.000 abortusa

Reproduktivno zdravlje u Srbiji je veoma ugroženo, tome najviše doprinosi zastrašujući broj od 200.000 abortusa godišnje, nasuprot samo 90.000 rođenih beba. Nasilni prekidi trudnoće i dalje su osnovni vid planiranja porodice, a situacija je još teža jer se ne zna pouzdan broj abortusa koji se izvrši u privatnim ordinacijama.

Prema rečima dr Ane Mitrović, ginekologa i predsednice Udruženja za reproduktivno zdravlje, koje je juče najavilo svoju dugoročnu akciju informisanja što većeg broja žena i njihovih partnera o značaju reproduktivnog zdravlja, oko 1,8 miliona žena u Srbiji trenutno je u reproduktivnom periodu. Nažalost, za većinu njih abortus je i dalje osnovni način planiranja porodice, a neinformisanost o savremenim kontraceptivnim sredstvima, kao što su hormonska i intrauterina, glavni je problem.

- Osnovni vid zaštite reproduktivnog zdravlja u razvijenim zemljama je upotreba modernih metoda kontracepcije. Prema rezultatima poslednjih istraživanja, samo deset odsto parova u Srbiji koristi neki oblik kontracepcije, a adekvatnu modernu samo dva odsto njih. Treba znati da modernih kontraceptivnih sredstava ima na našem tržištu i da, osim što kontrolišu začeće, preveniraju osteoporozu i benigne bolesti dojke, odlična su i za terapiju anemije, bola u karlici i prilikom menstrualnih krvarenja - rekla je dr Mitrović.

Dr Katarina Sedlecki, direktorka Centra za planiranje porodice, upozorila je da je svaki četvrti abortus petog ili višeg reda, i da najveći broj žena kao jedini vid kontrole rađanja koristi abortus. Jedna petina ovakvih prekida trudnoće praćena je komplikacijama, koje kasnije imaju posledice i na plodnost žena koje do tada nisu rađale.

Učesnice konferencije podsetile su da svaki šesti par u Srbiji ima problema sa sterilitetom jednog od partnera. Sposobnost žene da rađa zavisi od njenih godina, starosti jajnih ćelija, stanja reproduktivnih organa, prolaznosti jajovoda, dok je kod muškarca presudan nalaz spermograma.



Izvor: Blic \ I. Mišković
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Žena
Poruke 12370
OS
Windows 2000
Browser
Internet Explorer 6.0
zalosno..a ono sto je najzalosnije je da vecina devojaka i zena(i u zadnje vreme sve vise devojcica na zalost) uopste nisu ni svesni posledica abortusa...vecini njih je najbitnije ne roditi...a sta kasnije...narocito kod prve trudnoce..vrlo cesto abortusom ubijaju svaku mogucnost neke sledece trudnoce...ali retko ko razmislja o tome Smile
IP sačuvana
social share
Veliki deo svog zivota propustila sam cekajuci da se stvari dese..same od sebe..a nisu se desile..plasim se da cu se jednog dana okrenuti..i iza sebe necu videti nista drugo do hrpu neostvarenih snova , zelja i nadanja, gomilu lazi, izrecenih i neizrecenih...gomilu promasenih investicija i ulaganja sebe...i tek onda cu shvatiti da su sve male stvari u zivotu prosle pored mene..dok sam ja trazila i cekala velike da se dese..nisam umela da citam znakove...trazila sam vise...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 
 Smile

1. obratite malko paznju na temu 'upoznajmo se mame i tate' valjda se tako zove...  Smile
koliko ima samohranih mama... koje su vrle buduce tate napustile jos u trudnoci... ja sam se  Smile

2. ne bi bilo lose navesti ovde kako se to drzava odnosi prema trudnicama,
koji su uslovi za trudnicko bolovanje, koliko se novca isplacuje mesecno trudnicama,
i naravno koliko redovno te parice stizu...

prodiljsko bolovanje finansira drzava, samo prvi mesec poslodavac... i to 65% od plate (!) a ovamo kukaju nad zalosnim natalitetom... razumem da nece da stimulisu odlazak na bolovanje pre 8. meseca trudnoce,
ali strasno je imati za trecinu manju platu onda kad ti je najpotrebnija... trudnice imaju svoje troskove i oko silnih analiza,  pregleda, garderobe i sl., a bogme i pojacana extra kvalitetna ishrana kosta lepo... itd itd...
gejovi, eto sta su ... 
da trudnjace nemaju rodtelje, rodbinu (i muzice naravno) 
i ostale da priskacu na sve nacine...mogle bi da se slikaju sa sve bebom 

 3. zenu koja planira trudnocu  narednih godinu-dve, niko nece zaposliti... naprotiv, to je jedno od osnovnih pitanja na razgovoru za posao...



... dodajte slobodno slicne a veoma vazne momente, pa se posle iscudjavajte nad zalosnom slkom u nasem drustvu   Smile
« Poslednja izmena: 07. Jun 2006, 14:47:27 od machakz »
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 
Trudnice bez zaštite


„Apelujem na vlast da zaštite sve trudnice, kao i da lečenje komplikovanih trudnoća u potpunosti ide na teret Fonda“, kaže dr Đurđa Kisin, specijaliste socijalne medicine u Institutu „Batut“. A ministar zdravlja dr Tomica Milosavljević u izjavi za „Blic“ kaže da se trudnoća nigde u svetu ne tretira kao bolovanje i da Fond zdravstva ne može da izdrži sva nemedicinska davanja jer novca jednostavno nema.


Ministar se slaže da bi bilo fer da se trudnicama isplaćuje svih 100 odsto zarade, pa čak i 200 odsto, ali novca za to nema.

- Od koga uzeti novac za trudnička bolovanja nezaposlenih žena? Od bolesne dece ili ljudi koji pate od šećerne bolesti - postavlja Milosavljević kontrapitanje ocenjujući kao neosnovan zahtev Skupštine Vojvodine za izmene Zakona o socijalnom osiguranju kojim bi se naknada za trudničko bolovanje, umesto propisanih 65, povećala na 100 odsto od plate.

Stručnjaci, međutim, misle drugačije. Dr Kisin kaže da se u Srbiji godišnje se rađa oko 80.000 beba, a umire oko 105.000 ljudi.

- Neshvatljiva mi je odluka Ministarstva zdravlja da smanjenjem naknada za trudničko bolovanje na 65 odsto plate dodatno destimuliše natalitet - ističe dr Kisin.

O ugroženosti trudnica koje su primorane da održavaju trudnoću svedoči i priča Gordane S. (29), učiteljice iz Beograda, koja nosi blizance i na bolovanju je od trećeg meseca trudnoće. Gordanina trudnoća se smatra rizičnom pa zbog prirode posla u školi, koji podrazumeva mnoštvo kontakata sa ljudima, mora da bude kod kuće.

- Na trudničkom bolovanju sam od septembra. Platu nisam dobila od oktobra, a posebno me je neprijatno iznenadila vest da ću ubuduće primati samo 65 odsto. Prosečna plata učiteljice iznosi oko 25.000 dinara, tako da će moja plata, kad je napokon budem dobila, biti tek nešto veća od 16.000 dinara. Izgleda da nikog u ovoj državi ne zanima činjenica da mesečno izdvajam nekoliko hiljada dinara za lek „partususten“, koji je na negativnoj listi, kao i za ampule gvožđa i vitamin C - požalila se Gordana.

Ministar Milosavljević pak tvrdi da je u 2005. godini svaka četvrta trudnica u Srbiji, njih oko 20.000, odlazila na bolovanje iako za to najčešće nije bilo potrebe, ali im se isplatilo, pa su umesto da dobijaju platu, primali naknadu iz zdravstvenog fonda. Natalitet se, kako je rekao, stimuliše drugačije, tako što država ostvari visok privredni razvoj „pa i plate budu veće, a stvari za podizanje deteta ne budu skupe“.

Specijalista ginekologije dr Mirjana Velimirović kaže da ovakva odluka svakako nije pravedna prema ženama sa rizičnim trudnoćama. U tu grupu spadaju i trudnice sa pretećim pobačajem, one koje nose dvojke, kao i trudnoće nakon više spontanih pobačaja ili lečenja od steriliteta. Velimirović predlaže osnivanje komisije koja bi procenjivala opravdanost odlaska na trudničko bolovanje i koje su to žene kojima treba dati 100 odsto plate.
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 
Zakon o ravnopravnosti polova, koji u Evropi imaju sve države, do kraja godine trebalo bi da se nađe u skupštinskoj proceduri


Žene u Srbiji biće ravnopravne s muškarcima bar pred zakonom


Biće zabranjeno svako diskriminisanje, privilegovanje, razlikovanje, isključivanje ili ograničavanje zasnovano na polu Sankcioniosaće se nemogućnost ostvarivanja ljudskih prava na političkom, obrazovnom, kulturnom, ekonomskom ili socijalnom planu
Žene u Srbiji biće ravnopravne s muškarcima, bar pred zakonom. Slika kuhinje u kojoj domaćica sprema ručak i čuva decu i muža koji, umoran dolazi s posla očekujući već postavljen sto, uspavanu decu i čistu kuću, vekovima je ukorenjena u našoj tradiciji. Ženske nevladine organizacije u Srbiji, međutim, godinama se trude da ovakvi prizoru ne budu više svakodnevica, već da žene s muškarcima ravnopravno učestvuju u svim sferama života. Njihov trud rezultirao je predlogom za donošenje zakona o ravnopravnosti polova, koji ne postoji jedino u Srbiji, a koji će se najverovatnije do kraja godine naći u skupštinskoj proceduri.
 
Lejla Ruždić-Trifunović, predsednik skupštinskog Odbora za ravnopravnost polova, kaže da bi ovim zakonom naša zemlja konačno stala rame uz rame sa Evropom, gde su žene neuporedivo manje diskriminisane.

- Zakon o ravnopravnosti polova imaju sve bivše republike, čak i Crna Gora i Kosovo, što samo govori gde se mi sada nalazimo. Ova tema je pokrenuta još pre četiri godine i za to vreme smo mnogo postigli, jer je sve više žena zastupljeno u javnom i društvenom životu. U gradovima širom Srbije organizovano je oko 30 kancelarija koje se bave pitanjem ravnopravnosti polova, gde svako ko je diskriminisan, bilo da je muškarac ili žena, može da se obrati za pomoć. Njihov rad bi takođe trebalo da reguliše budući zakon - objašnjava Ruždić-Trifunović.

Zapošljavanje

Zakonom o ravnopravnosti polova, koji sve više uzburkava javnost jer ima i onih koji smatraju da nam nije potreban, trebalo bi najpre da se zabrani svaki oblik polne diskriminicije. To znači da će biti zabranjeno svako pravno ili fizičko diskriminisanje, privilegovanje, razlikovanje, isključivanje ili ograničavanje zasnovano na polu, kao i nemogućnost uživanja i ostvarivanja ljudskih prava na političkom, obrazovnom, kulturnom, ekonomskom ili socijalnom planu.

Lejla Ruždić-Trifunović kaže da će se zakonom konačno regulisati i pitanje zapošljavanja žena, koje su do sada bile izložene različitim vrstama diskriminacije od strane poslodavaca.

- Često se dešava da prilikom konkurisanja za radno mesto poslodavac primi muškarca iako je imao lošije kvalifikacije, samo zato što će žena sigurno kad-tad otići na trudničko bolovanje, a on moći da izdrži i situacije koja žena, navodno, nije u stanju. Kada bude usvojen zakon o ravnopravnosti polova, ovakve pojave neće moći da se dešavaju. Vodiće se računa o tome da i muškarci i žene jednako budu zastupljeni u svim poslovima, kao i da u svakoj firmi mora da bude zaposleno 30 odsto žena - kaže Ruždić-Trifunović i dodaje da u nekim zemljama u Evropi kada se za isto radno mesto prijave i muškarac i žena, a pri tom imaju iste kvalifikacije, posao po pravilu dobija žena.
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 
Ministar Milosavljević povodom zahteva Skupštine Vojvodine o izmenama novog Zakona o zdravstvenom osiguranju


Nema pune plate za trudničko bolovanje


Beograd - Naknade za održavanje trudnoće smanjene su na 65 odsto novim Zakonom za zdravstveno osiguranje, jer je bilo neophodno ostvariti uštede u Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje, pre svega smanjenjem nemedicinskih troškova, naknada za sahrane, putne troškove i bolovanja. Nije prijatno da se naknade za održavanje trudnoće izjednače sa bolovanjima, ali dosadašnja široka davanja i isplata pune plate rezultirala su time da je u 2005. svaka četvrta trudnica odlazila na održavanje trudnoće, jer im se isplatilo, a često nije bilo zdravstvenih indikacija za to. Trudnoća nije bolest, nego normalno fiziološko stanje, a samo u slučaju bolesti i komplikacija postoji razlog za bolovanje - rekao je ministar zdravlja Tomica Milosavljević na jučerašnjoj pres konferenciji. Ministar je tako reagovao povodom odluke Skupštine Vojvodine koja je pre dva dana usvojila Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o zdravstvenom osiguranju koji će biti upućen republičkom parlamentu, a koji predviđa pravo na punu platu tokom održavanja trudnoće.
Smanjenje prava nikada nije bilo popularno, istakao je Milosavljević, ali prava iz zdravstvenog osiguranja u starom zakonu bila su široko definisana, bez jasne računice i svesti da zdravstveni sistem mora da bude održiv.
- Ukoliko lokalna samouprava zaista smatra da je to jedina mera podsticanja nataliteta u Srbiji, neka iz sopstvenih prihoda obezbede sredstva kako bi se i ubuduće trudnicama za održavanje trudnoće isplaćivala puna plata. U tom slučaju može se, međutim, postaviti pitanje zbog čega onda i oboleli od malignih ili srčanih bolesti ne bi takođe imali pravo na takvu naknadu - rekao je Milosavljević. M. P.
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 
 Smile

i sta se sad stimulise u ovoj drzavi, abortus ili natalitet...  Smile
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 
 
 
 
Trudničko odsustvo teško za kasu
B. RADIVOJEVIĆ, 7. februar 2006

BEOGRAD - Nema mogućosti da se koriguje odredba Zakona o zdravstvenom osiguranju, prema kojoj se od 1. januara ove godine za trudničko bolovanje isplaćuje nadoknada u visini 65 odsto plate - kategoričan je profesor dr Tomica Milosavljević, ministar zdravlja u Vladi Srbije.
- Briga o povećanju nataliteta svakako mora da bude prioritet našeg društva, ali populaciona politika ne može da bude samo problem Fonda za zdravstveno osiguranje - kaže prof. dr Tomica Milosavljević. - U tome moraju da učestvuju sve snage društva. Bolovanje u iznosu 65 odsto plate, koliko sada dobijaju trudnice, isto je kao i za najteže bolesnike. Trudnice koje nisu zaposlene nemaju ovu vrstu podrške. Porodiljsko odsustvo je i dalje godinu dana u iznosu 100 odsto plate. Ovi uslovi su i dalje bolji nego u mnogim razvijenim zemljama Evrope - Nemačkoj, Austriji, Holandiji.
Koliko je smanjivanje nadoknade za trudničko bolovanje sa 80 na 65 odsto bilo nužan potez u smanjivanju troškova u zdravstvu? U Srbiji svaka četvrta trudnica iz medicinskih razloga mora da održava trudnoću! Od ukupno 78.000 žena koje su se porodile prošle godine, 19.000 je bilo na trudničkom bolovanju. U Ministarstvu zdravlja izračunali su da je to preveliki trošak za zdravstvenu kasu, pogotovo što mnoge trudnice već na samom početku trudnoće odu na bolovanje.
Računica trudnica je nešto drugačija: Samo jedan od lekova za održavanje trudnoće košta gotovo 2.500 dinara, a na to valja dodati izdatke za analize, folnu kiselinu, vitamine, minerale, tablete gvožđa, koje mnoge trudnice zbog anemije moraju da uzimaju.
Kada se sve sabere, ispada da se u Srbiji, gde bračni par u proseku ima 0,9 dece, mnogo priča o "beloj kugi", a malo radi na podizanju nataliteta. Roditeljski dodatak uveden od 1. juna 2002. godine za drugo, treće i četvrto dete, i isplaćivan jednokratno, od 1. januara ove godine deli se u 24 jednake mesečne rate. Kad prinova stigne u kuću rate ne pomažu mnogo, jer za bebu štošta mora da se nabavi odjednom, a za prvi paket najneophodnijih potrepština za novorođenče valja odvojiti oko 40.000 dinara. Prvo dete koje je prethodnim Zakonom o finansijskoj pomoći porodicama sa decom bilo preskočeno, sada jednokratno dobija 20.000 dinara. Za drugo dete roditeljski dodatak je 76.981 dinar ili po 3.207 u 24 rate. Za treće 138.560 (rata 5.773), a za četvrto 184.745 (rata 7.697).

PORODILJSKO

IAKO je smanjivanje trudničkog bolovanja nepopularna mera, mi još, u odnosu na neke mnogo bogatije zemlje od naše, možemo da se pohvalimo prilično dugim "porodiljskim stažom". Kod nas on traje godinu dana i plaća se 100 odsto, a u Austriji i Belgiji porodiljsko odsustvo je 16 nedelja, i za to vreme porodilja prima 82 odsto plate.
U Kanadi porodiljsko je 15 nedelja, a nadoknada 55 odsto. U Finskoj porodilja sa posla odsustvuje tri meseca, a za to vreme prima 80 odsto plate.

....................................................................................................

eto...  Smile

sve je to lepo i krasno, a ako uzmemo u obzir da veliki procenat zena radi kod privatnika, i nisu naravno prijavljene na platu koju primaju (ako su uopste prijavljene), vec na takoreci minimalac...
65% ili i  100 % od minimalca je poprilicno zalosna suma....  Smile   Smile
 
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 
... evo i noviteta:


U Predlogu zakona o radu novine i za porodiljsko bolovanje

Uz bebu manje od godinu dana
Period predviđen za negu deteta i porodiljsko - ukupno 365 dana. U Hrvatskoj 208, Makedoniji 270 dana
BEOGRAD - Ukoliko se usvoji Predlog zakona o radu, porodilje će biti gotovo dva meseca manje sa svojom bebom nego ranije, izjavila je za "Glas" Ljiljana Lučić, zamenik ministra za socijalna pitanja.

Ona objašnjava da će ubuduće svaka trudnica moći da započne bolovanje najranije sa 45 dana, a najkasnije sa 28 dana do porođaja. Po novom više neće postojati trudničko bolovanje, već samo porodiljsko, koje traje od prvog dana bolovanja trudnice, pa naredna tri meseca. Period porodiljskog ubuduće će se zvati "nega deteta" i, prema proračunima zaposlenih u Ministarstvu, trajaće oko deset i po meseci.
 
 
Predlog zakona o radu predviđa da majke ukupno budu sa svojom decom 365 dana, računajući period predviđen za negu deteta i porodiljsko bolovanje. Prema mišljenju gospođe Lučić, porodilje u Jugoslaviji bile bi i po novom zakonu privilegovanije nego žene u ostalim zemljama u tranziciji. Ona je navela primer da su u Hrvatskoj porodilje na bolovanju sa svojom decom 208 dana, dok u Makedoniji bolovanje traje 270 dana.

- Što se tiče isplata porodiljskih nadoknada, porodilje nemaju razloga za strah jer se nadoknade isplaćuju redovno i za tu svrhu u budžetu Srbije uvek ima dovoljno novca, objašnjava Ljiljana Lučić.

  I muž mama

I po Predlogu zakona o radu, muškarac može umesto žene da bude na porodiljskom bolovanju, ako se supružnici oko toga dogovore. Ljiljana Lučić kaže da takva praksa još kod nas nije zaživela, jer do sada nije čula ni za jedan takav slučaj.


.......

Prema novom Zakonu o radu porodiljsko bolovanje kraće
Uz bebu manje od godinu dana
Godine provedene uz dete ne uračunavaju se više u radni staž

BEOGRAD - Prema novom Zakonu o radu, porodiljsko bolovanje može da počne najranije 45 dana pre porođaja, a obavezno je kada trudnici do porođaja ostane još 28 dana. Porodiljsko bolovanje traje od dana kada ga je trudnica započela, pa dok dete ne napuni tri meseca.

Po okončanju porodiljskog bolovanja svaka majka ima pravo i na period nege deteta, koji traje 365 dana od trenutka kada je započela porodiljsko bolovanje, kaže Radomir Janić iz Sekretarijata za dečju i socijalnu zaštitu u Beogradu.

On tvrdi da u slučaju da je dete rođeno sa teškim psihofizičkim oštećenjima, majka ima pravo da bude sa detetom i do njegove pete godine. Janić objašnjava da po novom Zakonu o radu majka više ne može da očekuje da joj se godine provedene uz dete uračunaju u radni staž.
 
Po starom zakonu, vreme koje je majka provodila uz svoje dete posle rođenja, računalo se u radni staž. Ako bi joj, recimo, do penzije ostalo još godinu dana, majka je mogla da ih nadoknadi godinama koje je provela uz svoje dete.

Porodiljama se, inače, nadoknade isplaćuju kao i po starom zakonu, tačnije svaki poslodavac dužan je da porodiljama isplati nadoknadu u isto vreme kada i zaposlenima platu, s tim što mu to država nadoknađuje kada o tome priloži dokaz.


 
 Smile  cula sam od prijatelja lekara da se razmislja i o tome da se naknada za porodiljsko bolovanje sa 100% od plate smanji na bar 80%...
verovatno u svrhu stimulacije nataliteta, posto bebe nista ne kostaju svoje roditelje  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.1
mob
Apple iPhone SE 2020
hm.. meni ovo nije jasno... ako hoces na porodiljsko... moras da ga zapocnes bar 28 dana pre porodjaja...
cek.. a moja mama i tetka su radile bukvalno do poslednjeg dana pred porodjaj... doduse... one nisu bile obavezne da rade, ali im je bilo dosadno...  Smile

s druge strane.. ako vec toliko insistiraju na skracenju porodiljskog, zasto onda ne obavezu firme da zaposljavaju i zene koje nemaju decu...kao i da svojim radnicima placaju npr. 1/4 naknade za jaslice\vrtic... ili to drzava da radi iz svog dzepa...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.088 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.