Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 00:29:31
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Ovo je forum u kome se postavljaju tekstovi i pesme nasih omiljenih pisaca.
Pre nego sto postavite neki sadrzaj obavezno proverite da li postoji tema sa tim piscem.

Idi dole
Stranice:
1 2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Aldous Huxley ~ Oldos Haksli  (Pročitano 38258 puta)
Zvezda u usponu


Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 1141
OS
Nepoznat
Browser
Mozilla Firefox 4.0
Mali doprinos:

Oldos Haksli- Vrli novi svet

Roman antiutopija. Opisano je drustvo koje funkcionise po principu masovne proizvodnje i pomocu Pavlovog refleksa. Ljudi se stvaraju u epruvetama i unapred se zna ko ce pripadati kojoj klasi. Kao rezultat toga nema nikakvih pobuna i nemira jer oni koji su niza klasa sasvim se slazu da budu to sto jesu i nisu sposobni za vise. Nema nikakve volje, nikakve teznje za znanjem. Vlast sabotira svaki pokusaj. vlast menja istoriju.


"Jer detalji, kao sto je svima poznato vode ka pravoj vrlini i sreci; uopstavanja su, sa intelektualnog stanovista, nuzno zlo. Filozofi ne cine kicmu drustva, nego razboriti sakupljavi maraka."

"Kada je covek drugaciji osudjen je da zivi usamljen"

"Svako pripada svakome"

"kako bi bilo lepo kad se ne bi moralo razmisljati o sreci"

"ja bih uvek radije bio nesrecan nego ovako lazno srecan kao sto ste vi."

"Gledajuci ih i slusajuci njihov razgovor, ponekad je hvatao sebe kako zali sto ih je spojio."

"zato sam zeleo da prvo uradim nesto.... mislim da bih vam dokazao da sam vas dostojan, Doduse, to nikad necu ptpuno moci. Ali u svakom slucaju, da vam dokazem da vas nisam potpuno nedostojan."

"jer senilnost je galopirala tako brzo da nije imala vremena da donese starost obrazima- donosila ju je samo u srcu i mozgu."

"Pn gotovo ocajnickom snagom stegnu njenu mlitavu ruku kao da je zeleo da je prisili da se vrati iz tog sna o niskim zadovoljstvima i niskih uspomena- u stvarnost, u uzasnu sadasnjost, zaista stravicnu, ali uzvisenu, znacajnu, ali ocajnicki vaznu bas zbog primicanja onog sto ih je toliko plasilo"

"On postade ponovo svestan spoljasnje stvarnosti , pogleda unaokolo, prepozna sve sto je video- uzasnuto, s gadjenjem i uz osecaj kao da propada u ambis prepozna delirijum svojih dana i noci koje je neprekidno ponavljao, kosmar istovetnosti u kojoj niko ne moze da se razlikuje i koja je sve plasila"


"podarite mi svoj sluh"- Julije Cezar

"Uvrede su se odbijale od debelog zida gluposti koji ih je stitio"

"zato sto nas svet nije isti kao Otelov. Nema limuzina bez celika- i bez drustvene nestabilnosti nema tragedija. A sada je svet stabilan. Ljudi su srecni; imaju sve sto zele, a ono cega nema nece ni pozeleti. Narod je imucan i siguran; nikad nisu bolesni; ne boje se smrti; zive u blazenom neznanju o strasti i starosti; majke i ocevi im ne vise oko vrata; nemaju ni zene, ni decu, ni ljubavnike, znaci, nikog prema kome bi mogli da gaje jaka osecanja; obradjeni su tako da prakticno ne mogu nista drugo nego da se ponasaju onako kako treba. A ako nesto zapne, uvek je tu soma. Koju vi, u ime slobode bacate kroz prozor, gospodine Divljace. Slobode!" On se nasmeja:"ocekujete da delte znaju sta je sloboda! I jos biste hteli da shvate Otela! Molim vas!"

"Sreca je nezgodan gospodar- posebno tudja sreca, mnogo nezgodnija od istine"

"Mi ne pripadamo sebi vise nego sto nap pripadaju stvari koje su nase vlasnistvo. Mi nismo stvorili sebe, zato ne mozemo ni biti iznad sebe. Mi nismo svoji gospodari. Mi smo bozje vlasnistvo. Zar nasa sreca nije bas u takvom pogledu na stvari? Da li je ikakva sreca ili uteha smatrati da pripadamo samima sebi?"

"Covek stari, oseca u sebi onu sveobuhvatnu slabost, nemir, nelagodnost, , koji dolaze od nakupljenih godina i, osecajuci se tako, zamislja da je samo bolestan, uljuljkujuci svoje strahove idejom da je uznemirujuce stanje posledica uzroka od kojeg se nada da ce ozdraviti, kao od bolesti. Uzaludnih li nada! Ta bolest je starost, a ona i jeste jedna strasna bolest. Kazu da je strah od smrti i od onog sto dolazi posle ono sto tera ljude da se okrenu veri u svojim poznim godinama."

"Covek veruje u ono u sta je naucen da veruje. Nalazenje slabih razloga za ono u sta se veruje iz drugih slabih razloga- to je filozofija. Ljudi veruju u Boga jer su nauceni da veruju u njega."

"Ipak je prirodno da se veruje u Boga kad je covek sam, sasvim sam u noci i razmislja o smrti."

(divljak)"Ali Bog je vec razlog postojanja za sve sto je plemenito, dobro i herojsko. Kad biste imali Boga..." -"Dragi moj mladi prijatelju, civilizacija nema apsolutno nikakvih potreba za plemenitoscu i heroizmom", rece Mustafa Mond. "to su simptomi politicke nesposobnosti. u drustvu organizovanom kako treba, kao sto je slucaj sa nasim drustvom, nikome se ne pruza prilika da se ponasa plemenito i herojski. Da bi se prilika za takvo ponasanje ukazala, situacija mora da bude krajnje nestabilna. Kad se vodi rat, kad ima suprotnih misljenja, kad je potrebno odupreti se iskusenjima, braniti voljeno bice ili se njega boriti- onda, ocigledno, ima smisla biti plremenit i heroj. Ali u danasnje vreme nema ratova. Najveci napori se ulazu da se spreci prevelika ljubav. Suprotnih misljenja nema; svi su obradjeni tako da ne mogu a da ne rade ono sto je potrebno. A ono sto je potrebno da se radi, u celini je tako prijatno, toliko slobode je dato izivljavanju prirodnih impulsa, da zaista nema iskusenja kojima je potrebno da se covek odupire. A ako se nekom zlom srecom bas i dogodi nesto neprijatno, molim: uvek je tu soma koja omogucava da se pobegne iz stvarnosti. Soma je uvek tu da smiri bes, da pomiri s neprijateljima, da podari strpljenje i izdrzljivost. U proslosti tako nesto moglo se postici samo uz ogromne napore i godine intenzivne moralne obuke. A danas- popijete dve-tri tablete od pola grama i sve se sredi. Sada ke vrlina dostupna svima. Bar polovinu morala imate uvek uza se, u bocici. Hriscanstvo bez suza- eto, to je soma." divljak "Ali suze su potrebne. Zar se ne secate Otelovih reci? 'Ako posle svake bure dodje ovakvo zatisje, nek vetrovi duvaju dok ne probude i samu smrt.'Jedan starac i puebla nam je pricao jednu indijansku pricu o devojci iz Matasakija. Mladici koji su zeleli da se ozene njom, morali su jedno celo jutro da  rintaju u njenoj basti. To im je izgledalo lako; ali, bilo je carobnih muva i komaraca. Vecina mladica jednostavno nije mogla da izdrzi peckanje i ubode. Ali onaj koji je uspeo da izdrzi- dobio je devojku za zenu." -"prekrasna prica! ali u civilizovanim zemljama devojke mozete da imate a da za njih ne morate da rintate", rece Upravljac, "a nema ni muva ni komaraca. Jos odavno smo ih potamanili, pre mnogo vekova." Divljak klimnu glavom i namrsti se. "Potamanili. Da, to lici na vas. Vi uklanjate sve sto vam je neprijatno, umesto da naucite kako to da podnostite. Da li je casnije u dusi trpeti metke i trelice silovite sudbine ili dograbit oruzje protiv mora jada, odupret im se i pobediti?... Samo, vi ne radite ni jedno ni drugo. NIti trpite niti se odupirete. Vi prosto ukidate pracke i strele. To je previse lako."

"Ja je ne volim (udobnost). Ja hocu Boga, poeziju, hocu pravu opasnost, slobodu, hocu dobrotu. Hocu greh. Trazim pravo da budem nesrecan."

"Jesi li pojeo nesto pokvareno?' Upita Bernard. Seljak klimnu glavom: "pojeo sam civilizaciju"
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 00:29:31
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.061 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.