Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 16:36:28
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Riblja corba  (Pročitano 31762 puta)
01. Jun 2006, 09:07:11
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Riblja corba je zvanicno nastala u restoranu Šumatovac 15. avgusta 1978. godine. Grupa je prvo trebala da se zove Bora i ratnici, a onda su se odlucili za Riblja corba. Bio je to beogradski sleng za menstruaciju i slikovito je predstavio direktnu liricnost grupe. Prvi koncert Corba je održala u vojvodanskom mjestu Elemir 8.9.1978. godine, poslije cega su uslijedile i svirke u Subotici i Sarajevu, gdje su stekli novu publiku. 22. decembra objavljuju prvi singl sa pjesmama Lutka sa naslovne strane i On i njegov BMW, koji je odmah postigao veliku popularnost iako poprilicno "tanko" odsviran.

Poslije objavljivanja singla, u grupu dolazi novi gitarista, Momcilo Bajagic Bajaga, koji je imao znacajnu ulogu u radu Corbe. 19. marta 1979, poslije nekoliko svirki na kojim su promovisali pjesme koje ce se kasnije naci na debi albumu, objavljuju i drugi singl sa pjesmama Rock 'n' Roll za kucni savet i Valentino iz restorana. 1. septembra održana je i promocija debi ploce na Tašmajdanu. Želeci da napravi narodsku zabavu, Bora je koncert reklamirao parolom: "Riblja corba nece da vam otima lovu - ulaz dva soma", što je u to vrijeme bila jako popularna cijena. Iznenadujuce je bilo da je publika znala sve pjesme napamet, iako je album izašao tek deset dana poslije koncerta. Debi album "Kost u grlu", snimljen je 1979. godine. Neuvijeni jezik kojim su pisani tekstovi u startu je izazvao probleme. Tako je u pjesmi Mirno spavaj, sporan stih "popij svoje sedative" jer asocira na drogu, zbog cega je jedan citav dio tiraža morao biti povucen. Bora je preventivno promijenio ime pjesme Još jedan usran dan u Još jedan šugav dan. Osim nje, na albumu su se našle i pjesme Ostani dubre do kraja, Zvezda potkrovlja i suterena, Egoista, Pozajmila je pare, poludela je skroz, kupila je kartu i sela na voz itd. Do polovine februara 1981. grupa je snimala album "Pokvarena mašta i prljave strasti", za koju je Bora iz vojske slao tekstove za neke pjesme, dok bi ga u povratku cekale gotove pjesme, za koje je uglavnom bio zaslužan Bajaga. Medu njima su se izdvojile: Nemoj sreco, nemoj danas, Dva dinara druže, Evo ti za taksi, Rekla je, Ostacu slobodan, Lak muškarac, Neke su žene pratile vojnike. Iste godine, grupa snima i treci album "Mrtva priroda".

Prve nedjelje po objavljivanju, album je prodat u tiražu od 100 000 primjeraka, dok se konacni tiraž zaustavio na 450 000 prodatih ploca. Album je donio nove hitove: Ja sam se ložio na tebe, Ne veruj ženi koja puši Drinu bez filtera, Odlazak u grad, Na zapadu ništa novo, Pekar, lekar, apotekar, Necu da ispadnem životinja, Volim, volim žene. Corba je zapocela turneju, koja je, ispostavice se, malo nezgodno nazvana: "Ko preživi - pricace". Naime, na koncertu u Zagrebu se pojavilo 15 000 mladih, a pošto su samo dveja vrata bila otvorena, u gužvi je izgažena 14 - godišnja Zagrepcanka, koja je preminula od povreda. Promotivna turneja povodom izlaska ove ploce krunisana je snimanjem živog albuma "U ime naroda", na koji su uvršteni samo provjereni koncertni favoriti. Sljedeci album "Buvlja pijaca" pojavio se krajem 1982. godine. Sa albuma su se izdvojile Baby, Baby I Don't Wanna Cry, Dobro jutro, Draga, ne budi peder, U dva ce cistaci odneti dubre, Slušaj sine, obriši sline, Kako je lepo biti glup, Ja ratujem sam, Pravila, pravila, Necu da živim u bloku 65, Kad ti se na glavu sruši citav svet.

Na osnovu glasova citateljki Bazara, Bora je izabran za idealnog muškarca, na šta je on odgovorio pjesmicom "Domacice, skinite gacice, ja volim vaše flanelske spavacice". U periodu objavljivanja albuma "Veceras vas zabavljaju muzicari koji piju", Bajaga je vec radio na solo ploci, ali je i na ovom albumu ucestvovao sa nekim svojim pjesmama. Izdvojile su se pjesme Mangupi vam kvare dete, Besni psi, Džukele ce me dokusuriti, Kazablanka, Muzicari koji piju, Kad hodaš. U to vrijeme se pojavila i Bajagina solo ploca, poslije cega je Bajaga ubrzo osnovao svoju grupu Bajaga i instruktori. Grupa dobija nove gitariste, sa kojima snimaju novi album "Istina", 1985. godine. Na njemu se našla pjesma Pogledaj dom svoj andele, koja je proglašena za pjesmu decenije. Vec sljedece godine, objavljen je i album "Osmi nervni slom", sa pjesmama Prokleto sam, Jedan covek, Amsterdam, Nemoj da ideš mojom ulicom, Južna Afrika '85 (Ja cu da pevam), Tu nema boga, nema pravde, Crno je dole, itd.

Poslije objavljivanja ovog albuma, grupa pravi malu pauzu, koju su clanovi iskoristili za rad na solo projektima. 1987. grupa snima deveti album "Ujed za dušu" sa pjesmama Zadnji voz za Cacak, Clan mafije i drugim. Desetogodišnjica rada grupe (1988) obilježena je kompilacijom "Riblja corba 10" i albumom "Prica o ljubavi obicno ugnjavi", koja skoro da i nije imala politickih tekstova, vec niz benignih tema: Avionu slomicu ti krila, Ko te ljubi dok sam ja na straži, Oko mene itd. Kada su svi prognozirali prestanak rada Corbe zbog personalnih promjena, grupa snima album "Koza nostra", na kojem su se kao gosti pojavili Džoni Štulic i grupa Azra. Album je donio pjesme Al Kapone, Gde si u ovom glupom hotelu, Tito je vaš i Crna Gora, Bar.

Tokom ratnih godina, Corba je svirala u inostranstvu i objavljivala ploce koje nisu ostavljale dublji trag: "Labudova pesma" (sa pjesmom Kad sam bio mlad), "Zbogom Srbijo" (pjesma Zelena trava doma mog) i "Ostalo je cutanje" (Gnjilane i Ljubomorko). 1997. objavljen je album "Nojeva barka" sa pjesmama 16 noci, Gde si, Nojeva barka itd. Ovaj i sljedeci album, "Pišanje uz vetar" ostavili su nešto dublji trag kod publike u odnosu na albume objavljene u ratnim godinama.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Red or ded

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 143
Zastava Belgrade
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 5130
Najveca legenda srpskog roka ! ! ! !   Smile


[Edit by kokota: Pisanje teksta velikim slovima [ALLCAPS] zabranjeno Pravilnikom Burek Foruma. Koristite blagodeti formatiranja teksta ako zelite nesto naglasiti!]
« Poslednja izmena: 11. Jul 2006, 21:59:52 od kokota »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Istorija

Bora Đorđević je pre razlaza sa grupom Rani mraz i Đorđem Balaševićem 1978. nekoliko godina proveo u Suncokretima, svom prvom velikom bendu, u kome je još bila i Bilja Krstić. Na pustom beogradskom doku odlučio je da oformi novi bend sa tvrđim zvukom. Povezuje se sa prijateljima iz grupe SOS (Miša Aleksić, Rajko Kojić i Miroslav Milatović Vicko) i osniva Riblju čorbu. Grupa je zvanično nastala u restoranu Šumatovac 15. avgusta 1978. godine. Prvobitno je trebalo da se zove Bora i ratnici, a onda su se odlučili za Riblja čorba. Bio je to beogradski sleng za menstruaciju i slikovito je predstavio direktnu liričnost grupe. Prvi koncert Riblja čorba je održala u vojvođanskom mestu Elemir 8. septembra 1978. Godine, posle čega su usledile i svirke u Subotici i Sarajevu, gde su stekli novu publiku. 22. decembra objavljuju prvi singl sa pesmama "Lutka sa naslovne strane" i "On i njegov BMW", koji je odmah postigao veliku popularnost.

Posle objavljivanja singla, Bora Đođević zaključuje da mu je potrebna još jedna gitara da učvrsti zvuk i time ga definitivno odvoji od poređenja sa Bijelim dugmetom. Tada je Rajko u grupu doveo 19-godišnjeg gitaristu, Momčila Bajagića Bajagu, koji je imao značajnu ulogu u radu Riblje čorbe. 19. marta 1979, posle nekoliko svirki na kojim su promovisali pesme koje će se kasnije naći na debi albumu, objavljuju i drugi singl sa pesmama "Rokenrol za kućni savet" i "Valentino iz restorana". 1. septembra održana je i promocija debi ploče na Tašmajdanu. Želeći da napravi dobru zabavu za narod, Bora je koncert reklamirao parolom: "Riblja čorba neće da vam otima lovu - ulaz dva soma", što je u to vreme bila jako popularna cena. Iznenađujuće je bilo da je publika znala sve pesme napamet, iako je album izašao tek deset dana posle koncerta. Debi album "Kost u grlu", snimljen je 1979. godine. Neuvijeni jezik kojim su pisani tekstovi u startu je izazvao probleme. Tako je u pesmi "Mirno spavaj", sporan stih "popij svoje sedative" jer asocira na drogu, zbog čega je jedan čitav deo tiraža morao biti povučen. Bora je preventivno promenio ime pesme "Još jedan usran dan" u "Još jedan šugav dan". Osim nje, na albumu su se našle i pesme "Ostani đubre do kraja", "Zvezda potkrovlja i suterena", "Egoista", "Pozajmila je pare, poludela je skroz, kupila je kartu i sela na voz" itd.

1980, Bora, Rajko i Miša odlaze na služenje vojnog roka. U leto te godine bend se okuplja za vreme odsustva sve trojice i snima singl "Nazad u veliki prljavi grad", tek da se publika ne "ohladi". Bora biva oduševljen kada je video da je "zeleni" Bajaga napisao nekoliko sjajnih tekstova; ti tekstovi su kasnije, uz Borine tekstove, postale sjajne pesme "Nemoj, srećo, nemoj danas", "Evo ti za taksi", i "Dva dinara, druže". Po povratku iz armije, grupa ulazi u studio kod Borinog prijatelja Ence Lesića i do polovine februara 1981. grupa je snimala album "Pokvarena mašta i prljave strasti", za koju je Bora iz vojske slao tekstove za neke pesme, dok bi ga u povratku čekale gotove pesme, za koje je uglavnom bio zaslužan Bajaga. Od ostalih pesama sa ovog albuma vredne pomena su: "Ostaću slobodan", "Lak muškarac", "Neke su žene pratile vojnike". Bajagina stvar "Dva dinara, druže" je bila prve od tri stvari Riblje čorbe koja je postala hit godine na, tada cenjenom, Hitu 202. Sam album je propraćen velikom turnejom i rasprodatim koncertima širom Jugoslavije. Riblja čorba već tada izvodi neke stvari sa novog albuma. Inače, koncerti su praceni brojnim incidentima uzrokovanih najezdom publike i lošim obezbeđenjem. Prvi znak budućih nevolja je tzv. "koncert za polomljena rebra" 10. septembra 1981. u Rokoteci na Kališu gde je ograda probijena, pa samo čudom niko nije poginuo, mada je bilo mnogo slučajeva za urgentni centar i stotine izgubljenih cipela. U novembru je izašao i treći album "Mrtva priroda" na kome celi bend zdušno sarađuje. Bajaga je sam napisao "Ja sam se ložio na tebe", dok su ostale udarne stvari bile produkt Borinih tekstova i muzike od strane svih. Na albumu su se još pojavile i "Ne veruj ženi koja puši Drinu bez filtera", "Odlazak u grad", "Na zapadu ništa novo", "Pekar, lekar, apotekar", "Neću da ispadnem životinja", "Volim, volim žene". Album se prodaje u rekordnih 500.000 primeraka i Riblja čorba se probija na sam vrh jugoslovenske muzičke scene.

Grupa je započinje turneju, koja je, ispostaviće se, malo nezgodno nazvana: "Ko preživi - pričaće". Naime, na koncertu u Zagrebu 1982. se pojavilo 15.000 mladih, a pošto su samo dveja vrata bila otvorena, u gužvi je izgažena 14-godišnja Zagrepčanka, koja je preminula od povreda. To je Bori stvorilo dodatne nevolje koje su već bile velike. Naime, njegova stvar "Na zapadu ništa novo" proglašena nepoželjnom zbog nekih delova teksta koji je uzbunio domaće političare. Ludilo s koncerta mu je stvorilo dodatne nevolje. Zbog toga je beogradski koncert u Pioniru prvobitno podeljen na dva koncerta, da bi na kraju završio sa četiri nastupa dan za danom. Jedan od tih (12. aprila) je snimljen za "živu" ploču "U ime naroda", na koji su uvršteni samo provereni koncertni favoriti. Ista izlazi par meseci kasnije i kao i sve prethodne prolazi odlično. U toku godine dolazi do prvih većih nesuglasica u bendu. Bora želi još jedan album do kraja godine, dok Bajaga smatra da je potrebna pauza.

Ipak, Borina je zadnja, i u jesen izlazi i peti album "Buvlja pijaca", koji je već u sebi imao dosta komercijalnog zvuka, ali i slabijih tekstova. I pored toga, masa stvari je postala "legendarna" na ovaj ili onaj način. Drugo, Bora je definitivno promenio tematiku i već je dobar deo pesama sa "društvenom" porukom ("Slušaj, sine", "Ja ratujem sam", "Pravila", "Kad ti se na glavu sruči čitav svet", "Kako je lepo biti glup"). Pesme s albuma se pojavljuju i kao nekakav "saundtrek" za komediju Tesna koža. Ipak, i pored prodatih 300.000 ploča, ovaj album se smatra početkom pada Riblje čorbe.

Na osnovu glasova čitateljki Bazara, Bora je izabran za idealnog muškarca, na šta je on odgovorio pesmicom "Domaćice, skinite gaćice, ja volim vaše flanelske spavaćice".

1983. je bila jedna od praznijih u jugoslovenskom roku. Stvoren je prostor za niz novih bendova raznih stilova. "Veliki" poput Bijelog dugmeta, Riblje čorbe, Azre, Atomaca su u zasenku. Ipak, Bora pomaze Rajku Kojiću da izda solo mini-album. Bora i Bajaga mu pišu tekstove za četiri pesme, Rajko piše muziku, a Bora ih peva. Jedina stvar koja je koliko-toliko odskočila je bila "Ne budi me bez razloga". Krajem iste godine, Bajaga odlučuje da snimi svoj album "Pozitivna geografija", posle niza stvari urađenih za druge (Bulevar, Zdravko Čolić).

1984. izlazi "Pozitivna geografija" i Bajaga postaje hit broj 1 u zemlji. Ipak, tvrdi da ostaje veran Ribljoj čorbi, što pokazuje i ulazak u studio i album "Večeras vas zabavljaju muzičari koji piju" koji je snimljen u Ljubljani. Album izlazi u proleće i po mnogima je jedan od najboljih. Kao prvo, ritam je drugačiji zbog odsustva Vicka za bubnjevima (zamenio ga je Vlajko iz Bajaginih Instruktora), a tekstovi su opet bili fenomenalni, a muzika pretežno Bajagina (što se pokazalo kao dobitna kombinacija). Bajaga je napisao muziku za pet stvari, uključujući dve kompletno njegove "Kad hodaš" i "Večeras vas zabavljaju muzičari koji piju". Turneja, i pored sjajnog albuma, prolazi prilično loše. Ploča je prodata u, za tu godinu, rekordnih 120.000 primereka, i pored toga što je i zvanično bila proglasena "šundom" (otud znatno veća cena koštanja).

U toku leta dolazi do "raspada" benda kada miljenik medija Bajaga i Rajko bivaju izbačeni iz grupe. Naime, grupi je ponuđena svirka u Grčkoj gde je nuđen velik novac. Bora je preko Miše kontaktirap Rajka i Bajagu koji su na dogovorenom odmoru. Rajko, koji je već bio "optužen" da je loše svirao tokom turneje, odbija i Bora odlučuje da mu da otkaz. Bajaga je otprilike odreagovao "ako ide onaj koji me je doveo, idem i ja". Bora je sve "rešio" solomonskim proglasom u "Ekspres Politici" gde je izjavio da Bajaga i Rajko više nisu članovi Riblje čorbe.

U grupu kao zamene dolaze gitaristi Vidoja Božinović Džindžer i Nikola Čuturilo sa kojima snimaju novi album "Istina", 1985. godine. Na njemu se našla pesma “Pogledaj dom svoj, anđele”, koja je proglašena za pesmu decenije.

Već sledeće godine, objavljen je i album "Osmi nervni slom", sa pesmama “Prokleto sam”, “Jedan čovek”, “Amsterdam”, “Nemoj da ideš mojom ulicom”, “Južna Afrika '85 (Ja ću da pevam)”, “Tu nema boga, nema pravde”, “Crno je dole”. Posle objavljivanja ovog albuma, grupa pravi malu pauzu, koju su članovi iskoristili za rad na solo projektima.

1987. grupa snima deveti album "Ujed za dušu" sa pesmama “Zadnji voz za Čačak”, “Član mafije” i drugim. Iste godine, Bori Đorđeviću je suđeno zbog “vređanja radnog naroda Jugoslavije”, ali su optužnice odbačene.

Desetogodišnjica rada grupe (1988) obeležena je kompilacijom "Riblja čorba 10" i albumom "Priča o ljubavi obično ugnjavi", koja skoro da i nije imala političkih tekstova, već niz benignih tema: "Avionu, slomiću ti krila", "Ko te ljubi dok sam ja na straži", "Oko mene" itd. Kada su svi prognozirali prestanak rada grupe zbog personalnih promjena, grupa snima album "Koza nostra", na kojem su se kao gosti pojavili Džoni Štulić i grupa Azra. Album je doneo pesme "Al Kapone”, “Gde si u ovom glupom hotelu”, “Tito je vaš” i “Crna Gora, Bar”.

Nakon početka građanskog rata u bivšoj Jugoslaviji, Bora Đorđević je postao aktivni pristalica srpskih vojnika u Republici Srpskoj i Republici Srpskoj Krajini. Tokom ratnih godina, Riblja čorba je svirala u inostranstvu i objavljivala ploče koje nisu ostavljale dublji trag: "Labudova pesma" iz 1992. sa pesmom “Kad sam bio mlad”), "Zbogom, Srbijo" iz 1993. sa koje se izdvaja pesma “Zelena trava doma mog”) i "Ostalo je ćutanje" iz 1996. sa pesmama “Gnjilane” i “Ljubomorko”. 1996. Bora snima “Njihovi dani”, jedini album koji nosi njegovo ime, a ne ime grupa, a koji je usmeren protiv vlasti Slobodana Miloševića. Album je objavljen u Banja Luci.

1997. objavljen je album "Nojeva barka" sa pesmama “16 noći”, “Gde si”, “Nojeva barka” itd. Ovaj i sledeći album, "Pišanje uz vetar" ostavili su nešto dublji trag kod publike u odnosu na albume objavljene u ratnim godinama.

Nakon vanrednih parlamentarnih izbora 28. decembra 2003, Bora Đorđević je 2004. kao član Demokratske stranke Srbije imenovan za pomoćnika ministra kulture, ali je primoran da podnese ostavku 2005, nakon što je opružio novinara televizije B92 za špijunažu i anti-srpsku politiku.

Diskografija

Studijski albumi
Kost u grlu (PGP RTB 1979.)
Pokvarena mašta i prljave strasti (PGP RTB 1981.)
Mrtva priroda (PGP RTB 1981.)
Buvlja pijaca (PGP RTB 1982.)
Večeras vas zabavljaju muzičari koji piju (Jugoton 1984.)
Istina (PGP RTB 1985.)
Osmi nervni slom (PGP RTB 1986.)
Ujed za dušu (PGP RTB 1987.)
Priča o ljubavi obično ugnjavi (PGP RTB 1988.)
Koza nostra (PGP RTB 1990.)
Labudova pesma (Samy 1992.)
Zbogom, Srbijo (WIT 1993.)
Ostalo je ćutanje (WIT 1996.)

Lajv albumi
U ime naroda (PGP RTB 1982.)
Beograd, uživo `97-1 i 2 (Hi-Fi Centar 1997.)

Singlovi
Lutka sa naslovne strane / On i njegov BMW” (PGP RTB 1978.)
Rokenrol za kućni savet / Valentino iz restorana” (PGP RTB 1979.)
Nazad u veliki prljavi grad / Mirno spavaj” (PGP RTB 1980.)
Nesrećniče, nije te sramota / Zašto kuče arlauče” (PGP RTB 1987.)

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5
mob
Apple iPhone SE 2020
JOŠ UKUSAN ČORBULJAK

"Riblja čorba", jedna od najboljih eksjugoslovenskih i srpskih rok grupa, danas slavi 28. rođendan

Počelo je tako što su se ispred Glavne pošte slučajno sreli Bora Đorđević i Miša Aleksić i izgovorili sudbonosnu rečenicu: "Ajde da pravimo bend!" Otišli su pravo u kafanu "Šumatovac"

Tačno pre 28 godina, 15. avgusta 1978. godine, na uglu beogradskih ulica Takovske i Bulevara kralja Aleksandra (tadašnji Bulevar revolucije), ispred Glavne pošte, slučajno su se sreli Bora Đorđević i Miša Aleksić i izgovorili sudbonosnu rečenicu: "Ajde da pravimo bend!" Otišli su pravo u kafanu "Šumatovac" i osnovali jednu od najpoznatijih rok grupa u istoriji srpske muzike - "Riblju čorbu".
Bora je tek bio napustio "Rani mraz" i Đorđa Balaševića, a ostatak benda svirao je do tada u malo poznatom bendu "SOS". Grupa je najpre trebalo da se zove "Bora i ratnici", a onda su se odlučili za ime "Riblja čorba", što je u to vreme bio u Beogradu sleng za menstruaciju. Prvi koncert "Čorba" je održala u vojvođanskom mestu Elemir 8. septembra 1978. godine, posle čega su usledile svirke u Subotici i Sarajevu. U decembru "Riblja čorba" objavljuje svoj prvi singl, sa pesmama "Lutka sa naslovne strane" i "On i njegov BMW" i odmah postižu veliku popularnost. Posle objavljivanja singla, u grupu dolazi novi gitarista, Momčilo Bajagić Bajaga, autor muzike potonjih brojnih Čorbinih hitova, poput "Nemoj, srećo, nemoj danas", "Dva dinara druže", "Evo ti za taksi", "Kad hodaš"...
Na Tašmajdanu 1. septembra 1979. "Riblja čorba" pravi promotivni koncert kao najavu za izlazak debitantskog albuma "Kost u grlu". U nameri da napravi narodsku zabavu, Bora je koncert reklamirao parolom "Riblja čorba neće da vam otima lovu - ulaz dva soma", što je u to vreme bila jako popularna cena. Iznenađujuće je bilo da je publika znala sve pesme napamet, iako je album izašao tek deset dana posle koncerta. Da bi napravio rok cirkus, Bora je angažovao "antibaletsku" grupu "Ribetine", koju je predvodila kontroverzna osoba iz "Šumatovca" Meri Cakić, za koju su mnogi tvrdili da je inspirisala Boru za "Lutku sa naslovne strane". U erotskom rublju, sa podvezicama, ona se sa još nekoliko devojaka muvala po bini, opravdavajući prefiks "antibaletska". Bora je već tada između pesama imao serijal svojih duhovitih priča, koje su dobro došle da smiruju egzaltiranu publiku.
Ali, neuvijeni jezik kojim je Bora pisao tekstove u startu je izazvao probleme. Tako je u pesmi "Mirno spavaj" bio sporan stih "Popij svoje sedative" jer asocira na drogu, zbog čega je jedan deo tiraža morao da bude povučen. Bora je preventivno promenio i ime pesme "Još jedan usran dan" u "Još jedan šugav dan".
Grupa je imala velike probleme širom zemlje zbog ogromne mase ljudi koja je po svaku cenu želela da bude na njihovim koncertima. Tako je srpski orijentisana "Riblja čorba" nesvesno desetak godina pre raspada zemlje prva "udarila" na Hrvate. Naime, u okviru turneje "Ko preživi - pričaće" 1982. godine, jedna devojka je bila doslovno pregažena u gužvi na koncertu u Zagrebu. Osim toga, tekstovi pesama "Ja ratujem sam", "Pravila", "Kako je lepo biti glup" nervirali su tadašnju vlast, a pesma "Na Zapadu ništa novo" bila je čak i zabranjena za emitovanje nekoliko godina. Mnoge oštre pesme nisu ni objavljene zbog odbijanja izdavača.
Na osnovu glasova čitateljki "Bazara", časopisa za žene, Bora je svojevremeno izabran i za idealnog muškarca, na šta je odgovorio pesmicom "Domaćice, skinite gaćice, ja volim vaše flanelske spavaćice".
Bajaga je napustio grupu 1984. godine, a sledeće 1985. "Riblja čorba" snima legendarnu pesmu "Pogledaj dom svoj, anđele", obezbedivši definitivno mesto u muzičkoj istoriji. Iako je povremeno bilo personalnih izmena i solo albuma članova grupe, "Riblja čorba" decenijama uglavnom nastupa u aktuelnom sastavu: Bora Đorđević - vokal i gitara, Miša Aleksić - bas gitara, Vidoja Božinović Džindžer - solo gitara, Miroslav Vicko Milatović - bubnjevi i Vlada Barjaktarević - klavijature.
(A. D.)

Debeli Bogoljub

"Riblja čorba" izvela je tokom 1979. i 1980. godine nekoliko pilot svirki pod nepoznatim imenom "Debeli Bogoljub i zlatni valovi Dunava". Svi članovi bili su odeveni u crvene pantalone i bili su prikrivenog lica. Na ideju da bude "debeli Bogoljub" došao je Bora Đorđević, jer ga je zanimala reakcija publike na "nepoznati" bend, koja je, kako su se uverili, bila odlična.

"Čorba" u "Areni" 1. novembra!

"Narastanje u ozbiljnu grupu" - "Riblja čorba" će podeliti sa publikom velikim koncertom, najverovatnije u "Beogradskoj areni".
- Dogodilo se da mala i puna perspektive grupa napuni 28 godina. Glavna muka nam je i dalje kako da izdamo treći deo trilogije "Nevinost bez zaštite", jer je izdavaštvo otišlo u piz.. materinu, a proslavu ćemo napraviti 1. novembra, za moj rođendan, i to velikim koncertom. Najverovatnije u "Beogradskoj areni" - kaže lider slavljenika Bora Đorđević.


Izvor: Press
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Преслица и уживајте

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 22
OS
Windows XP
Browser
Opera 7.54
најбољи бенд у историји... боро мајсторе! ! ! Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Чувајте панкреас
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


ne diraj lava dok spava, a lavicu nikada!!!

Zodijak Leo
Pol Žena
Poruke 123
Zastava u gradu kojeg najljepša rijeka dijeli na dva dijela
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 6630
obozavam ih...zaista ih obozavam. Smile Smile
IP sačuvana
social share
...moje su oči samo moje i nitko ne zna sto ja kroz njih vidim...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 18
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
ja sam njihov kolekcionar i imam sve sto su ikad izdali ,ako neko hoce nesto sto nema neka kaze!!!!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


ne diraj lava dok spava, a lavicu nikada!!!

Zodijak Leo
Pol Žena
Poruke 123
Zastava u gradu kojeg najljepša rijeka dijeli na dva dijela
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 6630
hocu ja apsolutno sve. mozemo li se na pp dogovoriti??
IP sačuvana
social share
...moje su oči samo moje i nitko ne zna sto ja kroz njih vidim...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Soda ™

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 68
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.8
mob
HTC Desire
da imam i ja sve od njih pocev od lutke pa do trilogije ...
IP sačuvana
social share
"Bolje znati mnogo i chesto nego nikad i nishta povremeno i koje kude!"
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Sve za Srbiju,Srbiju ni za sta!!!

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 21
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.9
mob
Samsung d500e
Njihove pesme ce zauvek trajati.



Glavu u torbu za Riblju corbu.


Na slici s leva na desno:Bora,Rajko Kojic,Vicko Milatovic,Misa Aleksic.

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

CORBA1.gif
(40.66 KB, 494x329)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 16:36:28
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.163 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.