Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Da li ce se Evropa ujediniti? Sta o tome kazu prorocanstva?  (Pročitano 6850 puta)
28. Maj 2006, 19:17:36
Zodijak
Pol
Poruke 2
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
[size=18]Danas smo svi svedoci sveopste inicijative za ujedinjenje Evrope. Evropski parlamet sa sjedistem u Briselu intezivno radi na prosirenje granica Evropske Unije. Sve stvari izgledaju vise kao svrsen cin. Ali ipak jedno prorocanstvo koje je zapisano u Bibliji nam govori nesto suprotno od onoga u sto nas ubjedjuju visoki evropski duznosnici.
Ovo nevjerovatno prorocanstvo je zapisano u drugoj glavi knjige proroka Danila. Ono govori o smeni svetskih civilizacija do samog kraja svjeta, poslusajmo sta nam ono govori za nase vreme.
[/size]
 
Citat
1. А друге године царовања Навуходоносоровог усни Навуходоносор сан, и узнемири му се дух и сан га прође.
2. И рече цар да дозову враче и звездаре и гатаре и Халдеје да кажу цару сан његов. И дођоше и сташе пред царем.
3. И рече им цар: Усних сан, и узнемири ми се дух како бих дознао шта сам снио.
4. А Халдеји рекоше цару сирски: Царе, да си жив довека! Приповеди сан слугама својим, па ћемо ти казати шта значи.




Međutim vladar se nije mogao sjetiti što je sanjao. Ali je osjećao da je bilo posebno važno.
I bilo je!
Bogu mu je dao san kojim je ocrtao svjetsku povijest – posebno Europe i Bliskog istoka – od vremena kralja Nabukodonozora do svršetka zemaljskog vremena.
Hvala Bogu što nam je otkrio što donosi budućnost.

 
Babilon, prvo svjetsko kraljevstvo, bilo je najveće, najbogatije i najutjecajnije od svih dotadašnjih kraljevstava poznatih u civiliziranom svijetu.
Također je imalo najmoćnijeg kralja.
Ovaj vladar uspio je čistom snagom pokoriti svoje neprijatelje jednog po jednog dok njegovo kraljevstvo nije postalo Kraljicom naroda.

Kad se kralj nakon svog neobičnog sna rano probudio, bio je uznemiren.
Sanjao je nešto i znao je da je od velike vžanosti, ali se nije mogao sjetiti što je to bilo.
Babilonci su pridavali veliku važnost snovima i kralj je svakako želio znati san i njegovo tumačenje.
Naravno, imao je astrologe, čarobnjake, medije i vračare.
Svakako će mu oni reći što je sanjao.
Premda je bilo rano, pozvao ih je u dvor.
Kad su stali pred kralja, rekao im je:
Tekst: Daniel 2,3) "Usnih jednu sanju, i moj se duh uznemiri od želje da razumijem sanju." Daniel 2,3.
Ovi su ljudi bili kao i mnogi koji tvrde da znaju i proriču budućnost.
Oni su tumačeći snove mogli pogađati, ali san nisu znali.
Sad su nastojali dobiti na vremenu.
Na kraju su rekli:
(Tekst: Daniel 2,3) ) "O kralju, živ bio dovijeka! Pripovjedi svoju sanju slugama svojim, a mi ćemo ti otkriti njezino značenje." No njihova je samouvjerljivost brzo nestala kad je oholi kralj, nestrpljivo rekao:
(Tekst: Daniel 2,5.6) "Moja je odluka neopoziva: ako mi ne kažete što sam snio i što san znači, bit ćete rastrgani u komade, a vaše će kuće postati smetišta.
No ako mi otkrijete moju sanju i njezino značenje, dobit ćete od mene darove
.  i poklone i velike časti. Otkrijte mi dakle što sam snio i što san znači." Reci 5.6.
Ponovno su od kralja zatražili da im kaže san.
Kralj je u međuvremenu shvatio da su varalice.
Zato im je ponovo zaprijetio pa su konačno priznali:
. (Tekst: Daniel 2,10.11) "Nema na svijetu čovjeka koji bi takvo što mogao otkriti kralju.
. I stoga nijedan kralj, ma kako velik i moćan, takvo što ne traži od čarobnika, gataoca ili zvjezdara.
… nema ga tko bi to mogao otkriti kralju osim bogova, koji ne borave među smrtnicima." Daniel 2,10.11.
Biblija kaže da se kralj rasrdio pa je svojim vojnicima naredio da smaknu sve mudre ljude. Na nesreću, među mudre ljude ubrajali su se i Daniel i tri mladića koji su bili s njim, premda oni u to vrijeme nisu bili s mudrim ljudima na dvoru. Kad su vojnici došli da odvedu Daniela, on se zaprepastio, a onda je zamolio za vrijeme da potraži Boga koji ne prebiva među ljudima i moli za mudrost da kralju može reći san. Reci 12-15.

Kralj je Danielu dao vrijeme da se obrati svome Bogu – Bogu Stvoritelju.
Kakva se odgovornost odjednom našla na Danielovim plećima!
Ne samo što je na kocki bio njegov život i život trojice njegovih prijatelja, već i životi svih mudrih ljudi u Babilonu.
Daniel se vratio kući i objasnio situaciju.

Svi su molili za milost da im nebeski Bog otkrije ovu tajnu kako ne bi bili smaknuti s ostalim mudrim ljudima u Babilonu.
Kako su žarke morale biti njihove molitve!
 
Četiri mlada Hebreja mole Boga da im otkrije san poganskog kralja – prije nego što istekne rok.
Reci 16-18. Biblija kaže da je Bog te iste noći otkrio Danielu tajanstveni san u noćnom viđenju.



Nebeski Bog se nije oglušio na njihove molitve.
Zato je Daniel blagoslovio nebeskog Boga i rekao:
(Tekst: Daniel 2,23) ''Tebe, o Bože otaca mojih, slavim i hvalim što si mi dao mudrost i jakost!
. Evo, objavio si mi ono što smo te molili, objavio si nam što kralj traži.'' Redak 23.
Kakvo je uzbuđenje moralo zavladati kod Daniela i trojice hebrejskih prijatelja!
Daniel je požurio da Arjoka koji je dobio nalog da smakne mudrace, i rekao: (Tekst: Daniel 2,4) "Ne ubijaj mudraca babilonskih! Odvedi me kralju, pa ću mu otkriti što san znači." (redak 24) . Kad se Daniel pojavio pred kraljem, Nabukodonozor ga je upitao može li mu reći što je sanjao i protumačiti san? Obratimo pozornost na riječi kojima je Daniel odgovorio kralju:
(Tekst: Daniel 2,27.28) "Tajnu koju istražuje kralj ne mogahu kralju otkriti mudraci, čarobnici, gataoci i zaklinjači;
ali ima na nebu Bog koji objavljuje tajne, i on je saopćio kralju Nabukodonozoru ono što će biti na svršetku dana.'' Reci 27.28. Zamijetite da Daniel poznavanje sna nije htio pripisati sebi.
Znao je da samo Bog može otkriti budućnost.
Nema sumnje da je proučavao tekst u Izaiji 46,9.10:
(Tekst: Izaija 46,9.10) ''Ja sam Bog, i nema drugoga; Bog, nitko mi sličan nije!
Onaj sam koji od početka svršetak otkriva i unaprijed javlja što još se nije zbilo!''

 


Ovu je mudost primio od Boga koji je iskoristio prigodu da putem sna kralja Nabukodonozora objavi povijest svijeta za više od 2600 godina unaprijed.
Isprva Daniel govori o pozadini sna kojeg je kralj usnio: (Tekst: Daniel 2,29) ''O kralju, na tvojoj ti postelji dođoše misli o tome što će se dogoditi kasnije,
a Otkrivatelj tajna saopćio ti je ono što će biti.'' Daniel 2,29. Zatim Daniel priča san:
Tekst: Daniel 2,31) ''Ti si, o kralju, imao viđenje: Gle, kip, golem kip,
vrlo blistav, stajaše pred tobom, strašan za oči.'' Redak 31. (Video: 9 sekundi) Gotovo da čujemo kako je kralj uzbuđeno uskliknuo: ''Da, da, to je to?
Golem kip koji se uzdiže iznad svega!'' Daniel je toliko jasno opisao san da Nabukodonozor nije mogao posumnjati da to ne bi bio njegov san.

Tekst: Daniel 2,32-35) ''Tome kipu glava bijaše od čistog zlata, prsa i ruke od srebra, trbuh i bedra od mjedi, gnjati od željeza, a stopala dijelom od željeza, dijelom od gline.'' Nabukodonozor iznenađeno sluša dok Daniel opisuje dijelove od kojih se kip sastojao, točno onako kao što ih je vidio u snu.
Glava je bila od sjajnog zlata.
Prsa i ruke od svjetlucavog srebra.
Trbuh i bedra su bila od mjedi.
 


''Ti si promatrao: iznenada se odvali kamen a da ga ne dodirnu ruka,

pa udari u kip, u stopala od željeza i gline, te ih razbi.
Tada se smrvi najednom željezo i glina, mjed, srebro i zlato,
i sve postade kao pljeva na gumnu ljeti, i vjetar sve odnese bez traga.'' Kralja je sigurno iznenadilo kad je vidio kako je niotkuda velikom brzinom doletio kamen i udario u noge kipa, razbio ih i onda nemilice smrvio čitav kip u tako finu prašinu da ju je vjetar uklonio bez traga. . ''A kamen koji bijaše u kip udario postade veliko brdo te napuni svu zemlju.'' Daniel 2,32-35.
'Točno, Daniele'', morao je kralj reći, ''bez da ga je dodirnula ruka kamen je razbio kip i zatim postao veliko brdo koje je ispunilo zemlju.''
Čitav san je bio prikazan onako kako ga je kralj usnio.
Zamislite kako je Nabukodonozor morao biti začuđen što mu je ovaj plemeniti mladi čovjek iznio svaku pojedinost sna upravo onako kako ga je sam doživio.

Jedno je kralju svakako moralo biti potpuno jasno: nitko od ljudi nije to mogao otkriti Danielu; nema čovjeka koji može reći što je netko drugi sanjao.
Moglo je poteći samo iz božanskog izvora.
Kralj se sigurno pitao kakve veze san ima s njim.
Možda smo i mi to pomislili.




[size=24]TUMACENJE SNA[/size]




1. Zlatna glava - Babilon (605 - 539. pr.n.e.)




2, 37.38 - "Ti si, care, car nad carevima, jer ti Bog nebeski dade carstvo, silu i krjcpost i slavu: i gdje god žive sinovi ljudski, zvijeri poljske i ptice nebeske, dao li je u ruke, i postavio te gospodarem nad svim tim. Ti si ona gla va zlatna. "
Nabuhodonozoru nije trebala Danijelova pomoć da razumije da zlatna glava predstavlja njegovo carstvo. Lista metala u silaznom poretku od glave do stopala nam ukazuju na kronološku progresiju.
• Riječ glava na jevrejskom i aramejskom znači prvi ili početak. Stoga Nabuhodonozoru nije bilo teško zaključili da je njegovo carstvo glava ili prvo carstvo.
• Zlato je bilo najpopularniji metal u Babilonu. Prilikom svog dolaska u Babilon, grčki povjesničar Herodot se divio obiljem zlata i njegovom korištenju u- hramovima i palačama. Zidovi, kipovi i drugi objekti preliveni zlatom svjedočili su o babilonskoj raskoši i slavi. Prorok Jeremija je usporedio Babilon sa zlatnom čašom (Jer. 51, 7).
• Titula "car nad carevima" i njegova vladavina nad svim što živi na Zemlji ukazuje na babilonsku superiornost nad drugim carstvima.
• Titula "car nad carevima" bila je oficijalna titula korištena na dvoru Babilona. Ezekijel koristi ovu titulu specifično za Nabuhodonozora (Ez. 26, 7).
Danijelova izjava caru nas podsjeća na paralelan tekst u Prvoj Mojsijevoj l, 28 u kojem se koristi identičan tekst. Kao što je Adam bio prvi čovjek kome je dato pravo da vlada nad svim živim stvorenjima i cijelom prirodom, i kao što je s njime započela povijest Zemlje - isto je lako Nabuhodonozor bio postavljen kao prvi od tri cara kojima je Bog dao vlast nad svijefom. U isto vrijeme, ova vizija podsjeća Nabuhodonozora da on ovisi o Bogu. Sila koja je njemu dala podrazumijeva odgovornost prema onima koji su njemu podloženi.



2. Prsa od srebra - Medo-Perzija (539-331. pr.n.c.)




2,39.44 - Izraz car je često sinonim za carstvo. "Nakon tebe nastaće drugo carstvo." Nakon Babilona dolazi druga Imperija ili Carstvo, manje vrijedno od babilonskog. Kao što i vizija indirektno ukazuje (poslije zlata - srebro), srebro ima manju vrijednost od zlata. Isto tako i Danijel jasno izjavljuje daje to lako (2,39).
 
To drugo carstvo je carstvo Medijanaca i Perzijanaca. Uprkos većem geografskom prostranstvu kojim su vladali Medijanci i Perzijanci, njihovo carstvo je po kulturi bilo manje vrijedno od babilonskog.



U stvari, Medijanci i Perzijanci su usvojili babilonsku civilizaciju koja je bila naprednija i složenija od njihove. (Babilon nije bio razrušen i zadržana je društvena i državna struktura.)
Biblija kaže da su prsa bila od srebra. Srebro je zaista bilo glavna karakteristika sljedećeg carstva. Perzijanci su koristili srebro u svom poreskom sistemu. Po Herodotu, satrapi su morali plaćati danak u srebru. Standardna monetarna vrijednosl za Perzijance bilo je srebro.


3. Bedra od bronze - Grčka (331-168. pr.n.e.)



Bronzana bedra predslavljaju carslvo Grčke. Melal bronza bio je karakterističan za to carslvo. Prorok Ezekijel ukazuje na bronzu kao valutu koju su koristili Grci (Ez. 27, 13). Grčka vojska je naročilo poznala po korištenju bronzanih štitova, kaciga,, pa i oružja. Egiptaski faraon Psametik čitao je latinske izreke tražeći načina da se osveti Perzijancima. Dobio je odgovor: "Osveta će doći s mora u rukama ljudi bronze.'"
Egipatski monarh je prihvatio taj odgovor s dozom skepticizma sve dok se jednoga jutra na obali nisu pojavila mrtva tijela potopljenih grčkih vojnika u njihovoj svjetlucajućoj bronzanoj opremi.
Tekst takođe kaže da će "vladati cijelom Zemljom ". (2,39) Grci su osvojili Feniciju, Palestinu, Egipat. Granice Grčke su se protezale preko Perzije do Indije. Grčka kultura je preuzeta od strane cijelog svijeta. Grčki jezik se proširio po cijelom svijetu i grčka kultura ulice i na suvremenu kulturu svijeta.

4. Noge od željeza - Rim (168. pr.n. e.- 476. n. e.)



a) Metal

Nakon perioda bronze, proročki san ukazuje na period željeza. Ono što je bronza bila za Grke, to je željezo bilo za Rimljane. Latinski pjesnici svjedoče o ovom prijelazu iz bronze u željezo. Poznati drevni pjesnik Virgil opisuje vojsku Grka naoružanu u bronzi: "Bronza odsjajuje na njihovim oklopima i mačevima." Lukrecije suprotslavlja bronzu željezu Rima: "Korištenje bronze je bilo poznato prije željeza... Bronzom su ljudi obrađivali zemlju... Bronzom su uzburkali valove rata."  Ovakvi tekstovi latinske književnosti svjedoče o prijelazu bronzanog perioda Grčke u period željeza Rima.
Kad promatramo povijesnu realnost, rimska vojska je zaista bila vojska željeza: mačevi od željeza, štitovi od željeza, kacige od željeza i koplja od željeza!
b) Snaga i ponašanje
Fizička snaga. - Objašnjenje Danijela cilja na nešlo više od samog metala. Željezo takođe predstavlja snagu i ponašanje koje "lomi i satire sve u komadiće". (2, 40 - prijevod NIV)
Snaga državnog aparata i vladavine.- Rimsko carstvo se geografski raširilo dalje od svih prethodnih carstava. Rim je takođe razvio visoko napredni oblik političke uprave. Osim što je postao prva republika u povijesti, Rim je takođe imao najnapredniji administrativni sistem koji mu je omogućavao kontrolu nad narodima geografski udaljenim od centra. Ovakva državna uprava je održavala jedinstvo koje je štitilo mir u svijetu, poznat kao Pax Romana.
Tako dakle, Rim je imao željeznu vojsku i željeznu upravu. Cezarova povijesna izjava se u potpunosti slaže s proročanstvom Danijela: "Veni, vidi, vici!" (Dođoh, vidjeh, pobijedih!) Galija, Druidi, Kartaga, Izrael doživjeli su na svojoj koži šta znače riječi proroka Danijela da će Rim satirali i razbijali sve u komade.
c) Dužina vladavine Rima
Dužina vladavine Rima je takođe bila znak njegove snage. Rimska vladavina je trajala oko 650 godina - mnogo duže nego ijedno carstvo prije njega.


Stopala od željeza i gline -podijeljena carstva





Iako je Rimsko carstvo bilo najduže po trajanju, snazi i geografskoj širini, u proročkom objašnjenju, na naše iznenađenje, odvojen je samo jedan stih da objasni prirodu tog carstva (2, 40). S druge strane, za period stopala načinjenih od željeza i gline koje nastaje odmah nakon nogu od željeza odvojeno je tri stiha. Dakle tri puta više! Danijel naročitu pažnju posvećuje periodu željeza i gline. Tekst ne opisuje novonastala carstva na teritoriji Rimske imperije kao drugačija od željeznog carstva koje im je prethodilo. Prije bi se moglo reći da ona i dalje pripadaju četvrtom carstvu, kao što i prisustvo željeza u stopalama na to ukazuje. Međutim, glina koja je pomiješana sa željezom kao novi element, čini ovaj period karakterističnim. 




Tri karakteristike perioda željeza i gline
2, 41 - To će biti "podijeljeno carstvo". Pomiješanost željeza i gline ukazuje na podijeljenost među njima. To je vrlo važno da zapazimo. Period koji je prethodio ovome bio je period jedinstva - ujedinjenjenosti Rimske imperije (Pax Romana). Tom periodu jedinstva slijedi period razjedinjenosti. Ako retrospektivno pogledamo u prošlost povijesti, zapazićemo da je to tačno. Nasljednici Rimskog carstva su deset razjedinjenih carstava.
Poslije pada Rimskog carstva do danas države na teritoriji bivše Imperije nikad više nisu postigle jedinstvo, i prema riječima proroka, nikad to neće ni postići!
2, 42 - ''Carstvo će biti nešto jako a nešto slabo."
U samom tekstu krije se objašnjenje značenja tih riječi. Željezo je jako a glina je slaba. Ta podijeljena carstva će biti jaka i slaba - sastavljena od jakih i slabih, od bogatih i siromašnih nacija.
Reprezentativna funkcija gline. - Međutim, željezo i glina znači nešto više nego samo "jako i slabo". U prethodnim carstvima svako od različitih metala imalo je svoju reprezentativnu funkciju.
Na primjer, zlato predstavlja Babilon, srebro Medo-Perziju, bronza Grčku i željezo Rim. U tom smislu i glina ima svoju određenu reprezentativnu ulogu. Sve do stopala imali smo metale koji su predstavljali političku silu. Sad se odjednom pojavljuje nešto što nije metal, nešto što je po svo]oj prirodi drugačije od metala. Glina je drugačija od svih ostalih. Staviše, Danijel je određen kad kaže daje ta glina lončarska - materija koja se obrađuje.
Biblija koristi sliku gline, naročito lončarske gline, u kontekstu stvaranja: "Ali sada, Gospode. Ti si naš Otac! Mi smo glina, a Ti si naš lončar; i svi smo djelo ruku Tvojih. "(Iz. 64, 8)
Kad god Biblija koristi riječ "glina", ta je riječ uvijek popraćena riječju ''lončar", i ona uvijek ukazuje na ljudska bića u njihovom odnosu prema Bogu i njihovoj ovisnosti o Bogu. Stoga spominjanje gline ima jak religiozni naglasak. Iz tog razloga, korištenje izraza lončarske gline u stopalama predstavlja silu koja nije samo politička kao što su prethodne bile, nego je i religiozna.
Povijesno gledano, to znači da će nakon raspada Rimske imperije, nova sila koja će stupiti na svjetsku scenu biti religiozna sila, koja će imati i političke elemente naslijeđene od željeznog Rima. Ta religiozno-politička sila treba da postoji i danas, pošlo nam proročki tekst govori da će ona postojati sve do kraja vremena. Kamen koji će udarili lik, upravo će udariti u njegova stopala od željeza i gline. To je vrijeme kraja. To sve znači da ova sila stvarno postoji i u naše vrijeme.
Prema većini jevrejskih komentatora, ova neobična političko-religiozna sila nije niko drugi nego  katoličanstvo pod patronatom Pape. To je religija koja je postala državna religija Rima.
U nebeskoj viziji koju Danijel vidi i koju anđeo objašnjava dolazi do metamorfoze svjetovne sile stare Imperije u religioznu silu - kršćanstvo. Kršćanstvo, do nedavno progonjeno, sada je prihvaćeno od Imperije u licu imperatora Konstantina kao religija Imperije. Kršćanstvo kao državna religija sada dobija ne samo religioznu već i političku silu!
2, 43 - "A što si vidio gvožđe pomiješano s glinom grnčarskom, to će se oni pomiješati (biće izmiješani)..."
Dvije karakteristike opisuju stanje kakvo će biti do kraja. Po prvi puta umjesto jednine koristi se množina "carevi" ( 2, 44), dok smo ranije imali uvijek po jedno carstvo. Prethodni stih opisuje pokušaje ujedinjavanja tih careva (država Evrope). Međutim, prema ovom proročanstvu, to se neće nikad ostvariti. Tekst nam takođe daje jasnu vezu s drevnim Babilonom.
Danijel koristi izraz "plg" što na jevrejskom jeziku znači razdijeljeno (carstvo). Korijen ove jevrejske riječi od koje dolazi riječ "peleg", biblijska tradicija povezuje s kulom babilonskom: "... bješe ime Peleg... jer se u njego vo vrijeme razdvoji zemlja." (l. Moj. 10,25)
Proročanstvo Danijela predviđa događaj koji je sličan događaju prilikom gradnje kule babilonske. U izvještaju Prve Mojsijeve Bog silazi s Neba u trenutku kad su se ljudi svijeta ujedinili u strahu da će biti uništeni nekim novim potopom, te su počeli graditi visoku kulu (1. Moj. 11,4). Međutim, Bog je inlervenisao miješanjem jezika, i tako je došlo do razilaženja graditelja. Isto će tako na kraju vremena Bog intervenisati kad svjetske sile, zbog straha od uništenja, budu pokušale da se ujedine.
Mi danas živimo u svijetu koji pokušava da se ujedini u različitim sferama. Nikada u povijesti svijeta nije bilo tako mnogo pokušaja za jedinstvom. To je jedna od tipičnih i najistaknutijih karakteristika moderne politike. Po prvi put, sile svijeta osjećaju potrebu zbližavanja i ujedinjenja. Alijanse i savezi ohrabruju se u svim sferama:
a) politički: NATO, UN
b) ekonomski: EEZ, OPEC
c) religiozni: Ekumenski pokret
d) političko-religiozni: Kršćanska desnica (Amerika).
Ne tako davno u svijetu se počelo sve više govoriti-o jednoj novoj alijansi koja bi nakon pada komunizma obuhvatala sve kontinente i ideologije svijeta. Nova politika je prihvatila ideju o novom svjetskom poretku.


[size=18]Kamen[/size]




A sada ulazimo u najvažniji dio vizije! Ovaj dio je zauzimao najveći dio carevog sna, i to je fokusna tačka prema kojoj se sve kreće i gdje se sve završava. To je drugi dio carevog sna.
2, 44 - "U vrijeme tih careva Bog će nebeski podignuti carstvo. " Ovaj period je jedini period karakterističan po akciji. Sve do ovog momenta inspirisane riječi su se koncentrisale na stanje stvari ili kvalitetu (podijeljeno, jako, slabo - 2,42).
U objašnjenju prvog dijela sna, koji se odnosi na svjetska carstva zaključno sa stopalama od gline i željeza, Danijel započinje izrazom "Bog nebeski" (2,37). Drugi dio sna koji govori o kamenu takodje započinje s "Bogom nebeskim "(2, 44).
Isti izraz dijeli san na dva dijela. U prvom dijelu - u prvom poretku stvari - carstva su data čovječanstvu. U drugom dijelu - u drugom poretku stvari - "Bog nebeski" lično uspostavlja carstvo koje je pod Njegovom punom kontrolom.
Ovo drugo, Božje carstvo, potpuno je drugačije od ostalih carstava. Postoji kontrast u materijalima: raznolikosti metala kipa i jedinstva stijene. Drugi poredak, poredak stijene, sastoji se samo od jednog carstva, dok se prvi poredak sastojao od nekoliko različitih materijala (zlato, srebro, bronza, željezo, glina).
Biblija koristi slike kamena i stijene u kontekstu saveza čovjeka s Bogom:
• žrtveni oltar (2. Moj. 20, 25)
• Solomunov Hram (1. Car. 6, 7)
• Deset zapovijesti (2. Moj. 24, 12)
Kamen ili stijena u svom prirodnom obliku, kao mateijal za gradnju, simbolizira božansku dimenziju, samog Boga i Mesiju (Ps. 118, 22; Iz. 28, 16).
S druge strane, biblijske slike kojima se opisuje gradnja idola od metala ukazuju na religiju koja je horizontalnih dimenzija, to jest koja dolazi od čovjeka. Knjiga proroka Danijela uvijek povezuje metale s činom idolopoklonstva (3, 5; 5, 4.23).
Kamen i stijena predstavljaju carstvo Božje, a metali predstavljaju ljudska carstva. Glina predstavlja religioznu dimenziju, ali zbog svoje povezanosti sa željezom, ona gubi biblijsko značenje čiste religije.

Porijeklo kamena

2, 34.45 - Iznenadno pojavljivanje i brzo kretanje kamena koji ne baca ljudska ruka oštra je suprotnost nepokretnom karakteru metala. Carstvo stijene je drugačije od carstava kipa po tome što ga podiže Bog nebeski (2,44). Carstvo stijene je s Neba.
U svom objašnjenju Danijel vidi stijenu kao "planinu" (2, 45). Po babilonskom vjerovanju, planina je temelj nebeske rezidencije vrhovnog boga neba. Stoga je za Nabuhodonozora taslika potpuno jasna. On shvata da je vječno carstvo potpuno drugačije prirode.
Za jevrejskog proroka planina simbolizira Sion. Psalam 48, 2 govori o gori Sion koja se nalazi u visinama nebeskim. Simbolički termin koji se koristi za gornji Sion je "Gora zborna, strana sjeverna". (Iz. 14, 13)
Aramejska riječ tur je identična jevrejskoj riječi cur koja znači kamen. Biblija često koristi taj izraz kao simbol samog Boga.
Priroda kamena.

[size=18]Priroda kamena[/size]
 
Kip i kamen su oštro suprotstavljeni jedno drugom. Stijena ili kamen udara u kip. Glagol udariti (2, 34) izražava sukob između dva poretka koje predstavljaju kip i stijena. Carstvo koje Bog uspostavlja nije ogranak ili nastavak čovjekovog carstva. Sva ljudska carstva su smrvljena u paramparčad (2, 35) i potpuno uništena (2,44). Ona iščezavaju ne ostavljajući ni traga za sobom (2.35). Novo carstvo, novi poredak nema nikakve veze s prethodnim carstvima. Čak je i glina uništena zajedno sa željezom (2, 35.45).
a)- Glavna razlika između dva poretka sastoji se u tome što - Božje carstvo dolazi iz svemirskih sfera. Kamen koji se odvalio od planine ponovo postaje planina (2, 35), a od starog poretka ne ostaje ništa,
b)- Novo carstvo, kaže proroštvo, trajaće vječno (2, 44).
Zemaljska carstva su bila privremena, i sva su najzad propala. Posljednje carstvo će biti vječno carstvo. Vječno carstvo je porazilo privremena carstva,
c) Gigantski kip koji je Nabuhodonozor vidio u snu je sitni patuljak u odnosu na planinu koja je ispunila cijelu Zemlju. Beskonačno nadvlađuje ono što je konačno.

Na svjetu su postojala carstva koja su tezila prosperitetu. Svojim podanicima su prestavljala nacionalni ponos i znacaj da vrede nesto. Ova carstva bez obzira koliko nam djalovala silna i bogata su bili samo pokazatelj ljudskog zla. Zlo je potpuno razobliceno u toku ljudske istorije. Milioni ljudi su umirali u gladu, bjedi, ili u pljackama razliciti osvajaca.  Ova palneta je carstvo sotone, i njegovi andjela, stoga svako carstvo koje je bilo ikada postojalo pripada njemu:

Citat
"И изведавши Га ђаво на гору високу показа Му сва царства овог света у тренућу ока,И рече Му ђаво: Теби ћу дати сву власт ову и славу њихову, јер је мени предана, и коме ја хоћу даћу је; (Luka 1,5-6)"

Ipak ovaj Nabuhodonosorov san svedoci da je Bog taj koji ima zadnju rjec i da Ce on uspostaviti savrseno carsrtvo.

Mi zivimo u vreme tih careva, koje ce satrti kamen sa neba.
Evropu su pokusali ujediniti ponovo mnogi, ali nisu uspjeli jer je Bog tako rekao i njegova rec je nepromjenjiva.
Evo spisak nekih koji su pokusali prkositi Njemu i na kraju neslavno zavrsili:
Karlo Veliki – PORAŽEN
Karlo V – PORAŽEN
Luj XIV – PORAŽEN
Napoleon – PORAŽEN
Kaiser Wilhelm – PORAŽEN
Hitler – PORAŽEN
Zatočen na otoku Elbi, Napoleon – taj poznati francuski ratnik s početka 1800-tih godina – morao je priznati da ga je Bog nadjačao.
Bog je sve njih nadjačao.




[size=18]Sljedeći veliki događaj bit će Kristov dolazak na oblacima da uspostavi svoje vječno kraljevstvo.[/size]

 

On je planirao prekrasnu sutrašnjicu koja je omogućena krvlju umrljanim križem na Golgoti.
Još malo pa će se ispuniti sve što je prorečeno.
Bog već danas uspostavlja svoje kraljevstvo i prikuplja one koji će mu pripadati.
krvlju umrljanim križem na Golgoti.
Još malo pa će se ispuniti sve što je prorečeno.
Bog već danas uspostavlja svoje kraljevstvo i prikuplja one koji će mu pripadati. Mi možemo biti sigurni da ćemo mu pripadati samo ako vjerom učinimo ono što je učinio razbojnik na križu dok je pored Isusa visio između neba i zemlje.
Nije se mogao još više približiti Isusa, ali je znao da je grješnik i da mu je potrebno spasenje od grijeha koje je počinio.
On je pogledao na Spasitelja svijeta i vidio kako mu se krv slijeva niz lice.
Bio je duboko dirnut. On je pogledao na Spasitelja svijeta i vidio kako mu se krv slijeva niz lice.
Bio je duboko dirnut.
Priznao je svoje grijehe i povikao: (Tekst: Luka 23,42) ''Isuse, sjeti me se kad dođeš u svoje kraljevstvo!'' Luka 23,42.
Isus mu je obećao da će biti s Njim u tom kraljevstvu.
I vi možete izgovoriti ovu molitvu i primiti isto obećanje da ćete biti s Kristom u Njegovom kraljevstvu koje će uskoro uspostaviti na Zemlji. Onda ćete pri Kristovom povratku s Njegovih usana čuti riječi: (Tekst: Matej 25,34) ''Dođite, blagoslovljeni Oca mog, i primite u posjed kraljevstvo koje vam je pripravljeno od postanka svijeta!'' Matej 25,34.




 


Ovaj svijet nije u rukama ljudskih bića.
On je u Božjoj ruci.
Mi možemo u budućnost gledati s većim pouzdanjem.
Hrist će uskoro doći.
Kamen što ga ne dodirnu ruka udarit će o kip.
Zemaljska kraljevstva će se razbiti.
Bog će osnovati svoje vječno kraljevstvo.
Možete se pouzdati u ovog Boga.
Možete imati povjerenje u Njega.
Možete se prepustiti sigurnosti Njegovih ruku.
On vas danas poziva.
Poziva vas da dođete.
Želi doprijeti do vašeg srca.
Ne biste li rekli: ''Da, Gospodine, potpuno ću se pouzdati u Tebe.
Predajem Ti ovog trenutka svoj život dok se molim!''



[Edit by cg_ac: Pisanje teksta velikim slovima [ALLCAPS] zabranjeno Pravilnikom Burek Foruma. Koristite blagodeti formatiranja teksta ako zelite nesto naglasiti!]
« Poslednja izmena: 28. Maj 2006, 19:23:00 od cg_ac »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Sto mu seljackih opanaka

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 1861
Zastava Majka Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.3
mob
HTC S730
To ce biti na svetog Batu Zivojinovica
IP sačuvana
social share


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.1
mob
Apple iPhone SE 2020
ocajni ljudi veruju u ovakve stvari..

zato su i ocajni...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2143
Zastava Subotica
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Ericsson T65
Mozda ce se Evropa ujediniti, ali je jedno sigurno sta god da bude, koncept evropskog jedinstva ce propasti. Evropa koja se promovise, kao nesto sto ce doneti mir, blagostanje, srecu, napredak je iluzija jer takvog mira, srece, blagostanja je bilo i u rimskom carstvu, i u islamskom kalifatu, i u mongolskom, i u hitlerovskom i u jugoslovenskom, ali se sve to na kraju srusilo.

No ovi gore tekstovi mi lice na ucenje baptista, pa tako tumacenje citiranih stihova iz Svetog Pisma nisu valdini, jedino sto iz svega toga je tacno da Evropa, ako i zazivi nece dugo poziveti.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.1
mob
Apple iPhone SE 2020
ako ti kao pravoslavni hriscanin nisi prepoznao kulu strazaru jehovinih svedoka, onda je za nas ostale mrka kapa...  Smile

ili im nisi dovoljno interesantan, pa te ne salecu po ulici Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2143
Zastava Subotica
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Ericsson T65
Jednom su me dve devojke na ulici presrele i pre nego sto su ista izustile, rekao sam im niste li vi Jehovini svedoci? Pa sam malio polemisao s njima. Lako ih je prepoznati, ali nisam citao ovaj post jer je jako dosadan odmah na prvi pogled, a baptisti, adventisti i jehovini svedoci su jako slicni po stavovima. Da stvarno mogao sam prepoznati po karakteristicnim crtezima, ali autor posta je povezan sa sajtom biblija.info koji jako deluje protestanstki, pa sam se vise u oceni merio po tome. Pogresio sam jeste...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol
Poruke 36
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Богу је знано, а човеку на размишљање. Чувајте се од лажних пророка, који долазе к вама у оделу овчијем, а унутра су вуци грабљиви.(Мт.7,15)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Пали!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 261
Zastava Београд
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.3
mob
SonyEricsson k610i
poplave su,zemljotresi,vulkanske erupcije ...tako da je ostalo objedinjavanje sveta[inc.   europe] i lazni isus, posle toga borba za nashe dushe Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Žena
Poruke 4372
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Ne znam sta kazu prorocanstva.Evropa se ujedninjuje sigurno i uspesno.
Nezadovoljstvo naroda je isto tako sigurno  a prorocanstvo se je jednom vec ostvarilo u primeru ujeinjene YU Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Žena
Poruke 4372
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
 A da pitamo glumca Branislava Lecica, Knjizevnike Dusana Kovacevica i Svetislava Basaru, mozda nam oni vise kazu o tome.
 Jako dobro im ide prepricavanje Kremankog prorocanstva,* naroda u zdravu pamet.
 
  Ili pak da pitamo Kostunicu on ima magicni kamen Smile

  eeeeeeeee gde ce im dusa tim Famoznim Biciklistima
 
 Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.122 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.