Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Srpstvo- moje vidjenje  (Pročitano 1555 puta)
15. Avg 2004, 09:38:43
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
Malo sam cudan i tezak zar ne? U odeljku foruma o srpskom nacionalizmu pisem o siptarima koji spasavaju srpske kraljevske oficire, slovencima koji su do kraja za Kralja... Ne zvuci srpski... Vrlo malo odgovora sto je i logicno- rusim sve klisee i dovodim u pitanje sta je srpstvo.

   Ajmo ovako- Slovenci. Pocetkom '90 su zbrisali od "bosancev in juznjakov", nisu mogli vise da nas trpe. A pre toga nas pokrali. Odnosno ziveli nam na vratu. I sad ih ima mnogo na nasem trzistu jer u sistini nema gde njihova roba. Kako je bilo nekad?

   Prvi univerzitet im je osnovao Kralj Aleksandar I, odmah posle prvog svetskog rata[ispravite me ako gresim]. Bili su veoma odani Kralju i Kraljevini. Znate li da je 60% zandarmerije na Kosovu bilo slovenacko po sastavu. I da su odlicno obavljali posao. Znate li da je, sudeci po arhivskoj gradji, zadnji otpor pao u Sloveniji u aprilskom ratu. Znate li da su jedinice Jugoslovenske Vojske u Otadzbini postojale u Sloveniji i u njoj bili Slovenci. Sve je to sruseno u komunizmu. Rusenje je pocelo iznutra a pod "spoljnim" pritiskom.

   Jos cu natpisa postaviti na temu srpskog nacionalizma i u njoj ce biti puno hrvata, nemaca i ostalih ne- Srba, koji su se srcano trudili za nas i mnogi dali i svoj zivot. Kao na primer Oto Sep, koji je vodeci svoju lovacku eskadrilu, poginuo 10. aprila '41. Ili Otmar Lajh koji  je leteo srcano u odbranu Beograda. A Hrvat, Ivan Dominko, je avionom prebacio Kralja u Grcku...

   Znam za dosta Hrvata, zitelja ove Srbije, koji su posteno ucestvovali u ratovima devedesetih. Naravno na nasoj strani. Gotovo da ne znam slucaj neprijateljskog ponasanja. "Nasi" Hrvati su dobri, ko je kriv ovima preko Drine sto se medjusobno mrze. I sta u to uvlace nas.

   Hocu svim ovim napisima da pokrenem u vama pitanje a sa zeljom da nadjete istinski odgovor- sta je to Srpstvo? Hemijski sastav? Pa po tome ja prvi nisam Srbin- majka mi je Hrvatica i to italijanskog porekla. Otac, dobro, Srbin... al ja sam nesto mnogo taman- mora da su Turci nesto petljali, a? A neke analize DNK su pronasle tzv. Keltski faktor u nasoj krvi, tako da smo 7% i Kelti. Pa sta sam ja? Da ne razmisljate puno- ja sam Srbin i volim ovu zemlju.

   Znate ko je Arcibald Rajs- svajcarac, koji je dosao u Srbiju i izvrsio reformu medicine u nas. Povlacio se sa Srbima u Grcku 1915. itd... On je ostao da zivi u Srbiji i umro je kod nas. Do kraja svog zivota je govorio srpski sa teskim namackim naglaskom ali bi se smrtno uvredio ako bi mu neko rekao da nije Srbin. To bi ga jako zabolelo!!!

   I sta je to Srbin???

   Za mene to je nacelo- nije vazno ko si i sta si ako volis ovu zemlju,ovaj narod i posteno i iskreno radis i zivis za njenu dobrobit.

   Ne ocekujem da se slozite sa mnom ali bar se nadam da sam vam dao temu za razmisljanje...
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 1737
mob
Nokia N95
Tema je izuzetno dobra i slazem se sa svime sto si rekao.
Medjutim ti brkas dvije stvari o kojima govoris u svom prethodnom postu a to su srpstvo na jednoj strani i patriotizam pripadnika drugih naroda u Kraljevini Jugoslaviji na drugoj strani.
Ja sam Srbin (i po ocu i po majci) i ponosim se time ali za mene srpstvo ne znaci pretjerano isticanje moje nacionalne pripadnosti ili nacionalnih simbola. Za mene je srpstvo svijest da pripadam srpskom narodu,  postovanje moje nacionalne pripadnosti, kulture, tradicije i obicaja mog naroda sa jedne strane i uvazavanje i postovanje drugih ljudi (koji nisu Srbi) sa druge strane jer ja nikada ne gledam covjeka po tome koje je vjere, nacije, boje koze itd vec kakav je kao covjek, kao karakter, sta radi i sta govori itd.
Ti si naveo odlicne primjere ljudi koji su bili patriote u pravom smislu te rijeci i koji su voljeli svoju zemlju te su je zato i junacki branili. Kamo srece da su svi jugoslovenski narodi u bivsoj Kraljevini Jugoslaviji bili toliki patriote kao nabrojani pojedinci iz njihovih redova i da su se oduprli Hitleru i njegovoj vojsci ili da su barem svi nasi "bratski" narodi iz bivse SFRJ voljeli tu istu SFRJ kao svoju drzavu u onoj mjeri u kojoj su je i Srbi voljeli, danas bi SFRJ bila u EU, nebi bilo rata, nebi bilo na desetine hiljada mrtvih i stotine hiljada ranjenih, nebi bilo beskucnika, bijede, korupcije, kriminala, statusni simbol nebi bio dzip i pistolj vec znanje i pamet itd.
Medjutim ako neko pod srpstvom podrazumijeva pretjerano isticanje srpskih simbola, pjevanje nacionalistickih pjesama, omalovazavanje drugih naroda, izdizanje samo svoje vjere ili nacije na pijedestal i pljuvanje po drugima onda se ne mogu nikako smatrati Srbinom jer to nikada nije bio niti ce biti moj nacin misljenja ili ponasanja. Tada cu radije biti eskim ili ko zna sta jos nego takav "Srbin". Ono sto me posebno nervira su tzv. "Veliki Srbi" koji se busaju u prsa kako su zakleti Srbi, od kojih ne mozes doci do rijeci, koji pricaju samo o srpstvu, koji se do juce nisu znali ni prekrstiti a danas su najveci vjernici i koji patoloski mrze sve druge koji nisu srbi. Ti isti "Veliki Srbi" su pokrali srpski narod u periodu od 1990 na ovamo, oni su u ime "srpstva" pocinili zlocine nad drugima, pljackali i Srbe i druge (lopovu nacija ili vjera nije uopste bitna) i cinili razne druge stvari kojih se normalan covjek stidi. Nagledao sam se ja takvih "junaka" i "Srba" i previse tokom rata u Jugoslaviji i zbog nekih od njih sam se stidio reci da sam Srbin. Najveci kriminalci i njihove navrat-nanos sklepane jedinice su proglasavani "elitnim srpskim borcima" (doduse i jesu bili elita ali po broju pocinjenih krivicnih djela) ali kada bi se zapucalo oni bi iznenada nestajali a mi "mali Srbi" bi morali da se borimo i ginemo umjesto njih.
Toliko o mom vidjenju srpstva, imalo bi se tu jos stosta reci ali necu da duzim previse.
IP sačuvana
social share
Everything that has a beginning has an end. Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
Dragi Malaj:

zahvaljujem ti se na javljanju i uvazavam tvoje misljenje. Medjutim moram da se branim- ja ne mesam srpstvo i rodoljublje [patriotizam]. upravo su se mnogi drugi narodi srcano borili za Kraljevinu jer su bratski primljeni od Srba i u njoj su nasli sebe. Jugoslavija je bila srpska tekovina i srpska vojska je stvorila i nijedna druga.

   Ko su bile patriote? Evo primera: porucnik Zlatko Stipcic, izuzetno se borio u aprilskom ratu, ima par obaranja. Posle sloma prikljucio se novostvorenom zrakoplovstvu NDH. Dalje- porucnik Vlajki, bio je u artiljerijskoj jedinici i odlicno je vrsio svoju duznost [ inace iz njegove izjave sam dobio i dobre podatke o petoj koloni]. Posle sloma je sluzio u NDH u pontonjerskoj jedinici. Primera ima koliko ti dusa zeli i svi se odnose na rodoljublje i savesno vrsenje duznosti.

   Ja sam samo govorio o Srpstvu kao nacelu a posebno isticao "strance" bas da osvestim one koje sebe velicaju kao "veliko Srbe" a sa moje tacke gledista sramote nas. Nije srpski da se tako postavlja u odnosu na druge- nase osobine su krotkost, trpeljivost, dostojanstvo ali i srcanost i borbenost. na zalost novo vreme je sve to pomutilo, sto kazemo mi ovde ne zna se "de mu je dupe a de glava".
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 19 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.