Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 16:53:30
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Herman Gering  (Pročitano 3222 puta)
15. Maj 2006, 08:54:17
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Herman Gering
1893.-1946.   

Hermann Wilhelm Göring   
Mesto rođenja:   Rosenhajm, Nemačka   
Mesto smrti:   Nirnberg, Nemačka   
Rang:   Rajhsmaršal   

Herman Gering (nem. Hermann Wilhelm Göring) rođen je u Rozenhajmu u nemačkoj pokrajini Bavarskoj 12. januara 1893. Rođen je u vojnoj porodici, otac mu je bio oficir, pa je i on pohađao vojnu školu. Uspešno ju okončao, te postao član pruskog kadetskog korpusa. Pridružio se nemačkoj vojsci. Služio je u pešadiji tokom prvih meseci Prvog svetskog rata , ali je ubrzo bio hospitalizovan zbog hroničnog artritisa u kolenu.

Nakon oporavka pridružio se nemačkim vazdušnim snagama. Kao pilot nije bio samo uspešan, bio je pravi vazduhoplovni as, čak su ga svojevremeno nazivali naslednikom legendarnog barona von Rihthofena.

Njegova pilotska karijera bila je besprekorna, a u vazduhi se ponašao kao pravi vitez. Prema rečima jednog danskog pilota kojem se za vrijeme vazdušne bitke bio zaglavio mitraljez, Gering, videvši to, nije ga hteo oboriti, već mu je samo salutirao i odleteo.Čudno je da je ovakav vojnički karakter i časno ponašanje nekako nestalo tokom Geringovog službovanja Trećem Rajhu, gde će, obavljati dužnost zapovednika Ratnog vazduhoplovstva, i počiniti velika nedela. (Setimo se samo nemačkog stravičnog bombardovanja Beograda i ostalih srpskih gradova).

Gering kao mladi pilot tokom Prvog svetskog rata je imao 22 pobede i odlikovan je gvozdenim krstom za hrabrost .

Vreme nakon završetka Prvog svetskog rata provodio je u Minhenu, išao je na predavanja iz političkih nauka i tamo pao pod uticaj profesora geopolitike Karla Haushofera. Onde je prvi put čuo i Hitlera kako govori. Hitler je, u to vreme neumorno govorio gde je god stigao i mogao po Minhenu. Gering će i sam kasnije izjaviti da je bio blago rečeno zadivljen Hitlerovim govorima. "Bila je to politička ljubav na prvi pogled". Tim je rečima izrazio divljenje svom budućem vođi.

Vrlo brzo pridružio se NSDAP-u, bilo je to 1923., a Hitler mu je, prepoznavši u njemu sposobnog čoveka, kojeg je pri tome i krasio ugled ratnog heroja, prepustio vođenje SA-om. Zajedno sa Hitlerom i ostalim tadašnjim vođama NSDAP-a učestvovao je u neuspelom Minhenskom puču. Hitler i nekolicina najistaknutijih odmah su završili u zatvoru, a Gering je, da bi izbegao hapšenje, pobegao u Švedsku . Tamo je ostao sledeće 4 godine, a vratio se tek kada mu je kancelar Rajha Paul fon Hindenburg 1927. odobrio amnestiju. Usled sticaja okolnosti Hitler će 1933. preuzeti mesto nemačkog kancelara, a tada počinje i Geringov uzlet.

Firer ga imenuje ministrom bez portfelja, još godinu dana pre bio je i predsednik Rajhstaga i mogao je da počne svoj surovi okršaj s političkim neistomišljenicima. Na udaru su prvenstveno bili članovi levih stranaka, posebno Komunističke partije koji su tih dana bili nemilosrdno proganjani, hapšeni i ubijani. Pridružio se i vrhu SS-a i zajedno sa Hajnrihom Himlerom postavljao temelje idejama o budućim koncentracionim logorima.

Hitlerovu naklonost, ovaj je častohlepni i bolesno ambiciozni čovek, zadobio učestvovanjem i u takozvanoj noći dugih noževa kada je, u obračunu sa čelništvom SA-a zbog zavere, (likvidacija Ernsta Rema) pokazao visok stepen nemilosrdnosti.

Čak se i sam Gering nasmejao kada mu je sudija Džekson na suđenju za ratne zločine puno godina kasnije rekao: "Gering je svoje debele prste imao u svemu".

Njegov kraj, kao i velike većine nemačkih čelnika, počinje s Drugim svetskim ratom. Kao Rajhsmaršal s nebrojenim činovima, titulama i dužnostima dobro je počeo. Brza kapitulacija Francuske, Holandije i Belgije kojoj je bio bez dileme zaslužan ohrabrila ga je, ali i navela da počini veliku grešku: preveliko angažovanje Luftvafea (bazdušnih snaga) u blickrigu na Veliku Britaniju koji se zapravo nikad nije ni dogodio. Silni gubici na strani nemačkih snaga onemogučili su veću vazdušnu podršku nemačkoj pešadiji u napadu na Sovjetski Savez.

Kraj je došao pet godina kasnije. Herman Gering bio je uhvaćen od strane savezničkih trupa neposredno pre kapitulacije. Veliki Rajhsmaršal, obožavatelj umetnina i nakita, (jedan od hobija bilo mu je pljačkanje umjetničkih dela iz porobljenih zemalja i stvaranje vlastite grandiozne kolekcije), nemojmo zaboraviti da je bio i narkoman (ovisnik o morfijumu kojeg su mu morali davati i u zatvoru) ostao je sam u nevelikoj vlažnoj ćeliji Nirnberškog zatvora, čekao je svoju presudu.

Proglašen je krivim po svim tačkama za ratne zločine i osuđen na smrt vešanjem. U trenutku kada je osuđen na smrt, skinuo je svoje slušalice i u potpunoj tišini odmarširao iz sudnice. Nakon 19 dana pošto mu je odbijena molba da bude streljan, pregrizao je kapsulu cijanida koju je skrivao u svojoj ćeliji. Nije sebi mogao da dozvoli nečasnu smrt.

Gering je umro 15. decembra 1946.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


OK...idemo dalje...

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11512
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
Hermann Wilhelm Göring (Rosenheim, 12. siječnja 1893. – Nürnberg, 15. listopada 1946.) je bio njemački feldmaršal, otac Gestapa, vrhovni zapovjdnik njemačkog Luftwaffea i nacistički ratni zločinac. Danas se Göring smatra drugom najmoćnijom osobom u Trećem Reichu.

Göring, čije se prezime može pisati i Goering, rođen je 12. siječnja 1893. u bavarskom mjestu Rosenheim. Školovan je u kadetskoj školi u Karlsruheu, te u časničkoj školi blizu Berlina. U Prvom svjetskom ratu služio je kao pilot, i nakon smrti njegovog kolege Manfreda von Richthofena, postao je vođa zračnih sila. Göring je 1921. godine upoznao Adolfa Hitlera i godinu kasnije je postao jedan od vođa Njemačke nasionalsocijalističke radničke stranke. Ozlijeđen je u neuspješnom “pivskom puču“ 1923., a morfij koji mu je davan da mu olakša bol, učinio ga je doživotnim ovisnikom o drogi. Nakon zabrane pristupa susjednim zemljama na rok od 4 godine, Göring je 1928. je izabran u Reichstag, a 1932. postao je predsjednik tog tijela.

Göring je ministar Luftwaffea postao nakon dolaska nacizma na vlast 1933. On je prije služio kao premijer Prusije, a jednu godinu bio je i ministar vanjskih poslova te šef svih policijskih snaga u Njemačkoj. Godine 1936. postaje ekonomski „diktator“ Njemačke. Kao vođa Luftwaffea, Göring je imao mnoge planove da ga poboljša. Ti planovi uključivali su visoko efektivnu koordinaciju između njemačkih zračnih i kopnenih snaga. Takva vrsta suradnje rezultirala je u jako usoješnim invazijama i osvajanjima Poljske, Norveške, Danske, Nizozemske, Belgije i Francuske 1939. i 1940. Također je izmislio i terorno bombardiranje, s kojim bi svi veći gradovi kao Rotterdam (Nizozemska) i Coventry (Engleska) bili sravnati sa zemljom. Koristio je svoju poziciju kako bi se obogatio i tijekom rata uzimao je k sebi mnoge zaplijenje umjetnine.

Göring se američkkoj vojsci predao 1945. i sudilo mu se, zajedno sa ostalim njemačkim ratnim zločincima, na Međunarodnom Vojnom Tribunalu u Nürnbergu. Pošto je optužen po svim točkama optužnice, osuđen je na smrt vješanjem. No, Göring se 15. listopada 1946., samo nekoliko sati prije nego što mu se trebala izvršiti kazna, otrovao u svojoj ćeliji.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 16:53:30
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.085 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.