Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Vlada vs. ratni vojni invalidi  (Pročitano 10848 puta)
13. Maj 2006, 15:48:31
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Apple iPhone SE 2020
Oprečne izjave predstavnika Vlade Srbije i Udruženja ratnih vojnih invalida Srbije

Invalidi na prevaru "rasterani" sa ulica

U četvrtak 18. maja vlada će doneti novu uredbu, kojom će biti stavljena van snage uredba zbog koje se protestovalo, ali će biti ukinuta i dopunska lična i porodična invalidnina!

BEOGRAD - Sreća invalida zbog ukidanja Uredbe Vlade Srbije donete 20. aprila, kojom se ukidaju brojne prinadležnosti ovoj kategoriji stanovništva, kratko je trajala jer su predstavnici pregovaračkog tima iz vlade već juče saopštili da je rezultat pregovora potpuno pogrešno prenet i da uredba nije ukinuta! LJubiša Veličković, načelnik sektora za boračko invalidsku zaštitu, koji je prisustvovao prekjučerašnjim pregovorima, kaže da su predstavnici invalida posle pregovora s članovima vlade plasirali delimičnu dezinformaciju.

- Na sastanku su doneta dva zaključka: prvi, da se s nama predstavnicima Ministarstva finansija i eventualno predstavnicima Ministarstva zdravlja u ponedeljak održi novi sastanak i da se razmotri predlog zakona o invalidskoj i boračkoj zaštiti, a drugi koji smo doneli je da ova uredba vlade ostane da važi do 18. maja i da se ukidaju sve prethodno donete uredbe tokom devedesetih godina. Vlada će u četvrtak doneti novu uredbu, koja će retroaktivno početi da važi od 1. aprila 2006. godine i kojom će biti stavljena van snage uredba zbog koje se protestovalo, ali će biti ukinuta i dopunska lična i porodična invalidnina. Naime, tokom 1992. i 1993. godine donete su uredbe koje su dozvoljavale isplatu dopunskih ličnih i porodičnih invalidnina i koje su priznate kao dopunske mere. Sada nema sankcija, hiperinflacije i nema osnova da i dalje važe te povlastice. Prekjuče je jedino napravljen ustupak za invalide od pete do desete kategorije, koji će nastaviti da primaju invalidnine za nezaposlene invalide, a invalidi od prve do četvrte grupe ionako imaju po zakonu ta prava - kaže LJubiša Veličković, načelnik sektora za boračko invalidsku zaštitu i jedan od učesnika pregovora.

Nikola Žujović, predsednik Udruženja ratnih vojnih invalida Srbije, kaže da nije tačno da je rezultat pregovora pogrešno prenet i da će, ako vlada bude počela da vrda, biti organizovani novi protesti.

- Jedino je tačno da će svi invalidi biti oštećeni u delu koji se odnosi dopunskih invalidnina jer nije dogovoreno da ta odredba uđe u novu uredbu. Dogovoreno je da se donese nova uredba, kojom će biti ostvarena ona prava koja su bila ukinuta tom uredbom. Invalidnina porodica palih boraca će biti uneta u zakon o boračko i invalidskoj zaštiti kada bude usvojen - kaže Žujović.

Nakon dva sata zviždanja, pretnje transparentima i štakama, ratni vojni invalidi i članovi porodica palih boraca prekjuče su se razišli, misleći da su uspeli da od Vlade Srbije izdejstvuju ukidanje uredbe kojom su njihove prinadležnosti umanjene od 10 do 90 odsto. Ipak, pravda im ni ovaj put nije bila naklonjena.


Izvor: Glas Javnosti \ V. V.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.54
Pravo na jednu čarapu
Vlastimir POPOVIĆ, 13. maj 2006

BEŽE ljudi od ratnih vojnih invalida. U širokom luku zaobilaze kolica i štake, postalo je nezgodno suočavanje sa istinom koja nema noge ili ruke ili oči. Udovice opominju crnim maramama. Deci bez očeva su poslednje godine izgrickale ponos.

Država odlučila da "stabilizuje" budžet tako što će ratnim vojnim invalidima, onim nastradalim od 1991. do 1999. godine, porodicama palih i umrlih boraca smanjiti davanja 23 odsto. U novcu manje oko tri milijarde dinara. Aprilskom uredbom su skresana prava, posebno porodicama invalida. Ukinuta je i naknada invalidima koji nisu imali pravo na penziju, a nisu, niti mogu biti zaposleni. Stari zakon je suspendovan, nepovoljniji još nije izglasan, pa je smišljena brzopleta uredba.

Milan Popić (54), ratni vojni invalid, sada ima pravo na samo jednu čarapu u tri meseca. Nju stavlja na patrljak leve noge, ispod kolena, da ga proteza ne bi previše žuljala. Jer, ležište proteze nije silikonsko, već obično, grubo (i jeftino). Ranije je od komisije dobijao tri čarape svaka tri meseca. Čarapa košta 800 dinara.

- Spavaj dok ti se čarapa suši - rekli su mi na invalidskoj komisiji - kaže Popić, kome su oduzeli električna invalidska kolica, kada se sam pohvalio - vežbama je osposobio levu ruku. Od desne noge nije ostalo ništa, cela je amputirana na početku rata 1991. godine. Desna proteza ima zglob. I Popić - hoda.

Prstima vadi veštačko, desno oko. Oko na dlanu. Na levo - polovično vidi. Popić vraća oko u duplju i ono se kreće, stvara iluziju da je živo.

- Ne krijem svoje rane - govori Popić. - Nisam bežao, branio sam svoje. E, nekada je bilo: srećne vam rane, junaci! Sada se mnogi stide i rana naših, još živih. Od nas su i ostale samo te rane. Za rad sam nesposoban sto odsto, a za život 95. Dok je mogla, žena me je negovala, nikakvu nadoknadu za to nije primala, a zbog mene nije mogla da radi. Umrla je pre tri godine. Ja nisam smeo da umrem, dvoje dece i sad zavisi od moje invalidnine. Niko neće da ih zaposli.

Dušan Vukojević Mars (52) tri puta ranjavan, a ostao bez obe noge i desne ruke, oslepeo na jedno oko prilikom demontiranja mine, pred sam kraj rata, 1995. godine.

- Otadžbina je zvala - napominje Vukojević. - S druge strane posmatrano, vojnici nikada nisu odgovorni za rat. Nisam bežao, a neki nisu imali gde bežati. Branio sam svoje i sutra bih branio i ovako sakat. Vidim, dezerteri su rehabilitovani, a mnogo dobro su se snašli ratni i antiratni profiteri.

- Političari i generali su voleli da se slikaju sa nama, ranjenicima - gorko će Ranko Dulić, ostao bez nogu na ratištu. - Sada bi svi da se odreknu i nas i udovica i dece poginulih ratnika. Najrađe bi nas pod neki veliki, crni tepih.

- Da moj sin nije poginuo, zaradio bi on nama, ne bih morala da čekam onu crkavicu od koje živim - žali se Božana Jovanov iz Omoljice kod Pančeva, čiji je sin poginuo kao vojnik JNA na slavonskom ratištu. - Mog sina su mobilisali, da nije otišao dobio bi otkaz, a ovako je poginuo.

- Moj muž Nikola Đukić ostao je potpuno nepokretan, takvog su ga, posle muka po izbegličkim kampovima, doneli u stan na trećem spratu - kazuje Ljubica Đukić. - U tri godine nije izašao ni na balkon. Izneli su ga nepokretnog i mrtvog u proleće 2004. godine. Sada ne mogu da otkupim stan, sin je prekinuo školovanje. Nisam mogla da radim, a, eto, iznenada se ostarilo.

I, događa se situacija prošlog četvrtka kad invalidi "marširaju". Tri kordona policajaca u punoj spremi, sa onim, dugačkim pendrecima, sa spuštenim vizirima na šlemovima, od invalida, dece i udovica brane zgradu Vlade Srbije, odnosno aktuelne ministre.

- Ovo je nečasno - govori Dušan Vukojević, na koga grubo nasrće specijalac. - Vlada je napala najtužniju, najjadniju kategoriju ljudi. Kakva je to država koja preko leđa invalida i dece poginulih boraca za otadžbinu, hoće da stabilizuje budžet.

Hej, čoveče! I ovi ljudi sa štakama, kako ističu, su nekada nosili uniformu. Borili se časno, a sve je manje onih koji to žele da čuju. Koliko kordona policije bi bilo potrebno da nisu invalidi? Ko plaća policiju da nasrće na obogaljeni deo naroda? Od koga se to političari brane? Ako su invalidi najveća opasnost po stabilnost budžeta i države, ako zbog njih ne možemo u onu Evropu, dajte da ih sve - ukinemo.

Slušamo takva razmišljanja i gledamo transparente: "Labuse, lep ti je potpis", "Bili smo sinovi Srbije, a čiji smo sad?", "Zar su naši pali saborci žrtve tranzicije?", "Država zove kad se ratuje, a šta sad?", "Srbijo, vrati mi sina, ne treba mi milostinja!", "Mi smo Srbi, a ne Švajcarci"...
Za najteže invalide je ministar za rad Slobodan Lalović rekao da imaju "ogromna primanja". Invalidi su i poslednjih nekoliko godina zakinuti za 5,5 invalidnina.

- Ugledaju se na neki švajcarski model, a ta zemlja nikada nije ratovala - ljut je Ranko Dulić.

Najtežih invalida ima 450, onih iz druge grupe je 1.041, iz treće 691, iz četvrte 1.731. Stambeno je, inače, obezbeđen svega jedan procenat invalida!

Ukupna suma za invalide će se smanjivati, brzo, zbog umiranja. Biće manja izdvajanja za tuđu negu i pomoć. Deca invalida i palih boraca će prerasti godine za školu, izbrisaće se sa spiska primaoca pomoći. Čemu onda nestrpljenje? Invalidi su izveli surovu računicu da će se zbog smrti u narednih od tri do pet godina za polovinu smanjiti ovaj vid "opterećenja" republičkog budžeta.

- U nacrtu novog zakona smo oštećeni, a ova vlast mora imati u vidu da će se odredbe odnositi i na buduće pripadnike vojske i policije - ističe Milan Popić. - Naše vojnike i oficire već šalju u mirovne misije, a mnogi su "viđeni" za čišćenje minskih polja u Avganistanu i Iraku. Šta će njihove porodice dobiti ako se vrate u sanducima ili bez delova tela?

- Ako se u tuđim zemljama budu borili za našu otadžbinu, možda će imati veća prava - izusti Dušan Vukojević.

GUBITNICI
INVALIDSKE i druge beneficije dobijali su i pripadnici Vermahta i Petenovih jedinica u Francuskoj i Musolinijevih vojnika u Italiji - gnevno navodi Vukojević. - Oni su bili fašisti, ali su smatrani za obične vojnike.
- U Sloveniji i Hrvatskoj, koje Evropa priznaje, ratni invalidi su dobili i po čin više, a primanja su i njima i članovima porodica povećana - govori Milan Popić. - U Hrvatskoj se primenjuje zakon istovetan onom iz bivše SFRJ. Neko će reći da su oni pobednici. Nisu oni toliko pobedili koliko smo mi izgubili.

UKINUTA UREDBA
PROTEST invalida urodio je ukidanjem uredbe, a drugi zahtev, smena ministra Lalovića nije prošao, ni zahtev da se osnuje posebno ministarstvo za pitanje invalida. Invalidi će se i dalje boriti za odredbe starog zakona, donetog 1998. godine.
- Čemu neopravdano i ishitreno smanjivanje naših primanja? - pita se Dušan Vukojević. - Pa, većina nas je u poodmaklim godinama, svakodnevno umiremo ili se sami ubijamo, rane u mozgu se ne vide. Sada nas ponižavaju.

KOMISIJE
PREMA rečima invalida, članovi komisija se ponašaju bahato, nehumano, bezobrazno, po pravilu donose odluku na štetu hendikepiranih.
- Šta hoćeš, imaš veću invalidninu nego što ja primam platu! - tako se izdrao na mene jedan član komisije - navodi Popić. - Ponudio sam mu: Eno ti šine, stavi nogu na njih, neka ti tramvaj zdrobi zglob, pa ću ti ja davati sav svoj novac.

DISKRIMINACIJA I UVREDE
- TAKSISTI najčešće odbijaju da prihvate vožnju kada napomenem da sam invalid sa kolicima - tvrdi Milan Popić. - Odbijaju i vožnju na kraćim relacijama, mada im ja kažem da ću platiti više. A događa se...
Popiću se dogodilo, ne jednom, da kolicima ne može da ide trotoarom zbog parkiranih kola, a nikada ne može da uđe u prodavnicu.
- Dok sam čekao na kiši, jedne večeri ispred parkiranih kola, još jedan auto se postavio iza mene, tako da sam bukvalno bio blokiran - nastavlja Popić. - Rekao sam čoveku da se pomeri, a on me je opsovao. Majku ti tvoju zločinačku, ne možemo da živimo zbog vas! Tako je rekao taj tip. A ja sam tri sata kisnuo, sam, ljudi su me zaobilazili, neki klinci su se smejali. Jedna žena je mislila da prosim.

BROJ 66.069
TRENUTNO je 66.069 korisnika invalidskih dodataka svih 10 grupa, nastradalih u ratovima od 1991. do bombardovanja 1999. godine i njihovih porodica, kao i žena i dece, palih i umrlih boraca. Prema starom zakonu, ove godine bi ukupno trebalo da prime 13,5 milijardi dinara, ali je zakonom o budžetu odobreno 10,6 milijardi.
Nov zakon o boračkoj i invalidskoj zaštiti nije usvojen, a u predlogu se predviđa redukovanje izdvajanja na 11,1 milijardi. Kresanje davanja invalidima pokušano je naprasnom uredbom Vlade.


Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Apple iPhone SE 2020
Invalidi neravnopravni kada je reč o podizanju stambenih kredita

Štaku pod mišku i u - podstanare!


Zakon o boračko-invalidskoj zaštiti predviđa da visina rate za stambeni kredit za invalide mora biti veća od trećine invalidnine, dok je za zaposlene dovoljna polovina

BEOGRAD - Ratni vojni invalidi u Srbiji stavljeni su u neravnopravni položaj u odnosu na ostalo stanovništvo kada je u pitanju stambeno zbrinjavanje i podizanje kredita za kupovinu stanova. Neprofitne stanove Grad Beograd prodaje na kredit pod uslovom da polovina plate korisnika kredita i primanja ostalih članova zajedničkog domaćinstva, bračnog druga, roditelja bračnih drugova i dece pokrivaju mesečnu ratu za kredit. Međutim, predlagač Zakona o boračko-invalidskoj zaštiti predvideo je da za invalide to može biti samo trećina invalidnine i drugih stalnih invalidskih primanja.

Ratni vojni invalid i rukovodilac radne grupe za stambeno zbrinjavanje i zapošljavanje ratnih vojnih invalida i porodica palih boraca Saveza boraca Srbije David Mandić kaže da nacionalno priznanje ne bi trebalo da bude samo dodela plaketa i lenti, nego i davanje mogućnosti da oni koji zaslužuju to priznanje budu "nagrađeni" da normalno žive.

- Moj najmlađi sin i ja smo ranjeni u aprilu 1992. godine u Sarajevu i od tada je on 100 odsto invalid, a ja devedeset odsto. Deset godina pokušavamo da izvučemo samo jedan stan, za njega jer meni ništa ne treba, ali nam ne ide. Imamo stalna primanja kojima možemo da pokrijemo mesečnu ratu za kredit, ali je nepravedno što zaposlenima i članovima njihovih domaćinstava dovoljna polovina ukupnih primanja, a nama traže trećinu. On navodi da za stan od 70 kvadrata rata iznosi 180 evra, a za stan od 60 kvadrata mesečno se izdvaja 300 evra podstanarske kirije - kaže Mandić.

Savez boraca Srbije i druge organizacije i udruženja građana, koja se bore za veća prava invalida predlagali su da se u novom Nacrtu zakona o boračko-invalidskoj zaštiti izjednače uslovi za kupovinu stanova na kredit i, kako tvrdi David Mandić, njihovi predlozi nisu usvojeni.


Izvor: Glas Javnosti \ V. V.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


My race is my home

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 159
Zastava My race is my home
OS
Nepoznat
Browser
Opera 9.00
mob
Samsung SGS III
Jos jedan problem koji RVI imaju je bas oko kredita.Zapravo nijedna banka nece da odobri kredit RVI-du iz razloga sto nemoze da dobije bankarsku garancuju ili ti administrativnu zabranu. Licna invalidnina je samo licna i na njoj nemoze da se stavi zabrana. Po pitanju protesta, postoje indicije da su RVI izigrani od strane nadleznih organa iz ministarstva, ali ako bude potrebno opet ce mo ispred zgrade vlade, a oni ce naravno opet dovesti policiju. Pa kako ona narodna kaze :"kom opanci, kom obojci"

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

*
Ovako je bilo.doc (141.5 KB)
IP sačuvana
social share
I know I can change the future. But I wish I could change the past!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 62
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
i to je taj j....rat. Na svim stranama vojni invalidi, a najviše profitirali političari i ratni profiteri. Svaki put najebe običan čovjek.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0
mob
Apple iPhone SE 2020
Invalidi uputili javni apel Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje

Aparate za disanje na pozitivnu listu!


Udruženje vojnih invalida juče pregovaralo s predstavnicima Vlade Srbije

Savez distrofičara Srbije, Centar za samostalni život invalida Srbije i organizacija "Iz kruga" uputili su apel Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje da se aparat za mehaničku ventilaciju pluća uvrsti na pozitivnu listu medicinskih pomagala. Ovaj aparat se odavno koristi u svim razvijenim zemljama sveta, dok ga kod nas ima samo desetak pacijenata, koji su ga nabavili uglavnom o svom trošku.

- Sredinom decembra u polusvesnom stanju primljena sam u Institut za plućne bolesti. Tada je konstatovano da mi pluća funkcionišu samo sa 20 odsto kapaciteta. Pre tri nedelje dobila sam ovaj aparat zahvaljujući pomoći Ministarstva za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku. Sada sam potpuno nova ličnost. Ustajem iz kreveta odmorna i naspavana, spavam na leđima bez tri jastuka - zadovoljno priča Lepojka Čarević-Mitanovski iz organizacije "Iz kruga".
      

UREDBA NA UREDBU - INVALIDI PREVARENI

Nezaposleni invalidi će nastaviti da dobijaju mesečna primanja kao i do sada, ali ne i dodatne invalidnine, koje će "zaobići" i sve ostale invalide jer to nije predviđeno uredbom koja je usvojena juče posle pregovora predstavnika vlade i invalida. Vlada Srbije juče je stavila van snage staru uredbu, donetu 20. aprila, zbog koje su invalidi pre sedam dana protestovali i donela novu, koja će retroaktivno početi da važi od 1. aprila 2006. godine.
      
   
   

Aparat koriste samo pacijenti kod kojih se javlja hronična nemogućnost disanja. Koristi se noću, a po potrebi i danju. Zahvaljujući njemu pacijent diše normalno, živi duže, može da spava noću, budi se bez glavobolja i energičniji je tokom dana. Ukoliko se aparat uvrsti na pozitivnu listu pomagala, uštedela bi i država. U pančevačkoj bolnici već godinu dana na respiratoru na intenzivnoj nezi priključen je pacijent kom su oslabili mišići pluća. Prema rečima doktora Miodraga Vukčevića iz Instituta za plućne bolesti, troškovi njegovog boravka u bolnici su toliki da se za taj novac može kupiti aparat za mehaničku ventilaciju.

- Niko ne uzima u obzir koliko su troškovi tih pacijenata koji svakodnevno zbog loše funkcije pluća dolaze kod lekara. U Evropi je 2004. godine oko 40.000 bolesnika bilo na neinvazivnoj ventilaciji u kućnim uslovima, kod nas u istom periodu svega 12 pacijenata. Najmlađe dete koje je bilo na ovom aparatu je šestomesečna beba, koja je imala poremećaj disanja zbog teškog porođaja - kaže dr Vukčević.

Na tribinu, koju su juče organizovala ova tri udruženje invalida, trebalo je da dođu i predstavnici Ministarstva zdravlja kako bi se upoznali s problemima ovih pacijenata, ali se niko nije pojavio.

Predstavnici Udruženja ratnih vojnih invalida Srbije razgovarali su juče s LJubišom Veličkovićem, načelnikom sektora za boračko invalidsku zaštitu u Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalne politike o poboljšanju položaja i kvaliteta života invalida u Srbiji.

- Nastavićemo i dalje sa pregovorima. Juče je dogovoreno da Ministarstvo finansija u ponedeljak odgovori da li će obezbediti sredstva za isplatu novca za invalide, što su oni u krajnjem slučaju obavezni da urade jer su napravili grešku u planiranju budžeta - kaže Nikola Žujević, predsednik Udruženja ratnih vojnih invalida Srbije.


Izvor: Glas Javnosti \ S. T. - V. V.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0
mob
Apple iPhone SE 2020
Konačno rešavanje stambenih problema invalida

Počela izgradnja 203 stana

BEOGRAD - Kamen temeljac za prvu od jedanaest planiranih zgrada namenjenih za stambeno zbrinjavanje ratnih vojnih invalida položen je juče u Inđiji. U projektu vrednom 322 miliona dinara, 203 stana će biti izgrađena u 11 opština u Srbiji. U Beogradu će biti izgrađeno 50 stanova, Nišu i Novom Sadu po 24, Kikindi i Kragujevcu po 16, Kruševcu 15, Inđiji 14, Pančevu 12, Smederevu i Loznici po 11 i Leskovcu 10 stanova.

- Ovo je prvi put da nakon 20 godina počinje rešavanje stambenih problema ove grupe građana. Stanove gradimo od donacije Vlade Japana, koja nam je pomogla da formiramo fond kroz koji ćemo ubuduće rešavati stambene probleme ratnih vojnih invalida i porodica palih boraca - rekao je Slobodan Lalović, ministar rada, zapošljavanja i socijalne politike.

Pravo da konkurišu za ove stanove imaju invalidi rata i porodice palih boraca koji su to postali nakon 17. avgusta 1990. godine. Na konkurs nemaju pravo da učestvuju bivši i sadašnji pripadnici vojske i policije jer oni svoje stambene probleme rešavaju kroz druge fondove.

- Stanove će moći da otkupe samo nosioci stanarskog prava. Rok za završetak radova je 1. januar 2007. godine. Trenutno u Srbiji ima oko 2.000 stambeno nezbrinutih invalida, a mi ćemo zbrinuti praktično deset odsto izgradnjom ovih 200 stanova. Na prvom konkursu bilo je zainteresovano oko 40 opština, ali smo posle utvrđenih dvadesetak kriterijuma izabrali ovih 11 opština - kaže Božidar Simatković, pomoćnik ministra rada, zapošljavanja i socijalne politike.

Vlada Japana je obezbedila 70 odsto novčanih sredstava, dok će deo troškova izgradnje stanova, oko 30 odsto, snositi lokalne samouprave. Stanovi će imati od 20 do 50 kvadrata, a o njihovoj dodeli će prvostepeno odlučivati petočlana komisija predstavnika boračkih udruženja. Ukoliko neko ne bude zadovoljan radom ove komisije, moći će da se žali drugostepenoj komisiji Vlade Srbije.


Izvor: Glas Javnosti \ V. V.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.141 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.