Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Vile, vilenjaci, bica iz maste...  (Pročitano 19464 puta)
13. Maj 2006, 14:35:54
Hronicar svakodnevice


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 877
Zastava Pored vrlo prometne ulice :(
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
SonyEricsson K800i
Vekovima ljudi su, jos od vremena verovanja u religije postovanja prirode, verovali u vile, vilenjake, elfove, patuljke, duhove voda, suma, trave, i slicna bica koja su istrazivaci drevnih religija i mitologija svrstai u "nizi paneotn paganskih bozanstava". Neka verovanja su se dugo ocuvala, a i danas postoje vrlo aktivna (doduse sa hriscanskim predznakom) na prostoru Balkana, Rusije, a u Zapadnoj Evropi neo-paganska verovanja od '70tih godina dozivljavaju pravi procvat (premda paganstvo nikada nije bilo zamrlo). Zanima me sta vi mislite o tim "bicima iz maste", da li su cista izmisljotina, ili ipak nesto postoji u dubokim sumama koje su stare hiljadama godina?

IP sačuvana
social share
Ретко која жена виси о руци мушкарца који је био одиста човек њеног укуса.
 Јован Дучић
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla
mob
Nokia the best
mislim da postoji nesto,pricao mi covek pa mu verujem
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 877
Zastava Pored vrlo prometne ulice :(
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
SonyEricsson K800i
glviki, jel ti problem da podelis pricu sa nama? Meni su takve price uvek zanimljive.
IP sačuvana
social share
Ретко која жена виси о руци мушкарца који је био одиста човек њеног укуса.
 Јован Дучић
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla
mob
Nokia the best
malo je duga prica.desavalo se to u skorije vreme,neko selo kod Negotina.Devojku je proganjao zao duh (valjda nesto kao zulu,koliko sam ja razumela)tako da je njen otac trazio pomoc od nekog vraca.kasnije je sa tim istim vracem otisao u sumu gde se taj duh skrivao.otac devojke je bio ocedivac kako vrac priziva duha koji se nalazio u supljem drvetu.posle toga devojka je bila u redu.(zaboravila sam detalje)ako oni meme lazu,lazem i ja vas.moji su rodom iz Leskovca,znam dosta  ljudi koji su mi pricali sta im se ranije desavalo,i verujem im.desavalo se i mladjima ne samo starijima,ali su price starijih strasnije..volim da slusam te price.skoro sam gledala film  i isterivanje djavola iz emili rouz koji je zasnivan na istinitom dogadjaju,nesto slicno sa ovim dogadjajem.ako verujemo u boga kao olicenje dobra,moraju postojati i mracne sile.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Apocalypse Now Redux

Zodijak
Pol
Poruke 8213
Zastava 0
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.3
odlicna tema  Smile , obozavam fantastiku (Tolkin je bio mag sto se tice poznavanja istih) ali su iipak "narodne bajke" vrh

ovo je inace literetura koja odgovara temi - nije roman cak sta vise lici na neku naucnu publikaciju o temi

   
Stvaranje vilinske priče / Drvo i list - Tolkin


Tolkin je u ovoj knjizi, izložio svoj stvaralački credo, ali i izvor svoje umetničke inspiracije, istražujući tradicionalno poreklo nastanka fantastičnih priča koje on među prvima okarakterisao kao "vilinske".
Uvodni esej zapravo predstavlja istraživanje korena i stabla vilinskih priča, tj. Drvo, dok je Mazalov list predstavnik krošnje, tog razgrantog i bujnoh vilinskog lišća u kome svi danas uživamo. Knjiga je nastala u vreme pisanja Gospodara prstenova i blisko je povezana s njom, dublje objašnjavajući njenu poetiku i poreklo inspiracije.


verujem u neke stvari  Smile
IP sačuvana
social share
Smile
Deadwood
ako moze Maradic mogu i  Ja
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 877
Zastava Pored vrlo prometne ulice :(
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
SonyEricsson K800i
malo je duga prica.desavalo se to u skorije vreme,neko selo kod Negotina.Devojku je proganjao zao duh (valjda nesto kao zulu,koliko sam ja razumela)tako da je njen otac trazio pomoc od nekog vraca.kasnije je sa tim istim vracem otisao u sumu gde se taj duh skrivao.otac devojke je bio ocedivac kako vrac priziva duha koji se nalazio u supljem drvetu.posle toga devojka je bila u redu.(zaboravila sam detalje)ako oni meme lazu,lazem i ja vas.moji su rodom iz Leskovca,znam dosta  ljudi koji su mi pricali sta im se ranije desavalo,i verujem im.desavalo se i mladjima ne samo starijima,ali su price starijih strasnije..volim da slusam te price.skoro sam gledala film  i isterivanje djavola iz emili rouz koji je zasnivan na istinitom dogadjaju,nesto slicno sa ovim dogadjajem.ako verujemo u boga kao olicenje dobra,moraju postojati i mracne sile.

Uglavnom takve price preovladavaju u istocnim predelima Srbije, njega ja smatram i najmisticnijim. Kod mene u selu (okolina Uba, sira okolina Valjeva), postoje price kod starijih ljudi o vilama. Ako se dobro secam price koju sam cuo kao mali, nekog decka su cak pre nekih sedamdesetak godina i odvele vile sa sobom posto ih je zatekao u svojoj njivi u sred noci. Nazalost kada odem u selo zaticem sve manje ljudi koji znaju takve price... Smile
IP sačuvana
social share
Ретко која жена виси о руци мушкарца који је био одиста човек њеног укуса.
 Јован Дучић
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 877
Zastava Pored vrlo prometne ulice :(
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
SonyEricsson K800i
Виле - словенска митологија



 У јужнословенској митологији женска натприродна бића, наклоњена људима. Замишљане су као изузетно лепе девојке златних коса и са крилима, одевене у дуге, прозрачне хаљине и наоружане стрелама. Оне живе далеко од људи, по планинама (планинкиње, загоркиње), покрај вода (водаркиње, бродаркиње) или у облацима (облакиње). Веровало се да се рађају из росе, неког цвећа, кад пада киша и греје сунце и кад се на небу појављује дуга. Своје дворце, изузетне лепоте и раскоши, граде на облацима.

Могу се преображавати у различите животиње, првенствено у лабуда, сокола, коња или вука. Често јашу на коњу или јелену, одлазе у лов, а још чешће играју у колу. Заљубљују се у јунаке, које помажу и саветима и делима, а каткад су њихове посестриме (нпр. Марко Краљевић и вила Равијојла). Наклоњене су и девојкама, које од њих многу измолити лепоту или заштиту. Виле особито вешто видају ране задобијене у бојевима, и то различитим биљем. Располажу и способношћу прорицања.

Виле тешко праштају увреде и својим стрелама или погледом усмрћују оне који их повреде. Потчињавају се само онима којима пође за руком да им отму одећу, а ако им неко одузме крила, преображавају се у обичне жене.

Могу имати козје, коњске или магареће ноге.
 


Врло често помињу се у десетерачким народним песмама или у народним причама. По народним предањима и веровањима имају дуге расплетене косе и окупљају се на изворима река и језерима, где голе играју коло у води.

У топономистици Србије и Црне Горе има доста места с именом вила, нпр. Вилин извор на планини Кому, Вилине воде у Београду...

Њима се сличне русалке, у ствари утопљенице или некрштена деца, преображена у девојке са дугом распуштеном зеленом косом, мада се у појединим крајевима верује да су и виле душе несретно умрлих девојака. Док су код северних Руса ружне и наге, спремне да одвуку под воду сваког ко им се приближи, русалке које настањују Дњепар и Дунав имају заносан изглед и својом песмом зачаравају пролазнике.

 Посебно су опасне у недељи русалки (недеља која следи после Тројица), јер оне тада излазе из воде, јуре по пољима, пењу се на дрвеће и играју на пропланцима.
« Poslednja izmena: 15. Maj 2006, 19:34:25 od magnusartist »
IP sačuvana
social share
Ретко која жена виси о руци мушкарца који је био одиста човек њеног укуса.
 Јован Дучић
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46871
Zastava Босна
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
pa nasta se sada sve svodi na, istinu ili na izmisljotinu ? Smile
mitologija je izmisljotina 
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Apocalypse Now Redux

Zodijak
Pol
Poruke 8213
Zastava 0
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.3
pa sad, Biblija sta li je.. mislim deo nje.. ma ko kako voli ili veruje..
IP sačuvana
social share
Smile
Deadwood
ako moze Maradic mogu i  Ja
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 877
Zastava Pored vrlo prometne ulice :(
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
SonyEricsson K800i
Sloveni su svoje mitove crpli iz prirode koja ih je okruživala, tako da...
...nije sve izmišljotina, priroda skriva tajne koje smo mi, tehnološkim napretkom zaboravili...
...a možda smo vremenom zaboravili kako da vidimo neke stvari...
IP sačuvana
social share
Ретко која жена виси о руци мушкарца који је био одиста човек њеног укуса.
 Јован Дучић
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.