Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 06:36:40
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Maltretiranje na radnom mestu - mobbing  (Pročitano 9424 puta)
07. Avg 2004, 19:07:13
Clan u razvoju


Zodijak
Pol
Poruke 24
Mobbing uključuje pakosne, opake i bolne postupke, primjerice špijuniranje, klevetanje, poniženja, prijetnje, mučenje i uznemirivanje u svrhu ugrožavanja integriteta ličnosti "žrtve", ponajprije njezina profesionalnog, socijalnog, ali i privatnog funkcioniranja, ugleda i dostojanstva...

Od konflikta do mobbinga

Međusobni sukobi, pa i oni praćeni nepriličnim drskostima i uvredama, ne spadaju samo u normalne nego čak i poželjne pojave u radnoj svakodnevnici, koje mogu rezultirati vrlo pozitivnim pomacima u kreativnom i produktivnom smislu. No, u slučaju da se koji od tih konflikata ne riješi pravodobno, do kraja ili na zadovoljavajući način, velika je šansa da se u novonastaloj atmosferi poremećene komunikacije kako među kolegama, tako i među nadređenim i podređenim, stvore idealni uvjeti za pojavu mobbinga (to mob - prostački napadati, nasrtati), fenomena pod kojim se podrazumijeva svojevrstan psiho-teror...

Pod mobbingom se podrazumijeva proces u kojem jedna osoba (ili više njih) smišljeno, ciljano, sustavno (najmanje jednom tjedno) i permanentno (ne manje od pola godine) psihički terorizira drugu osobu (ili više njih) s isključivim namjerom njezina "uništenja" tj. konačnog eliminiranja iz radnog okruženja. Mobbing uključuje pakosne, opake i bolne postupke, primjerice špijuniranje, klevetanje, poniženja, prijetnje, mučenje i uznemirivanje u svrhu ugrožavanja integriteta ličnosti "žrtve", prvenstveno njena profesionalnog, socijalnog, ali i privatnog funkcioniranja, ugleda i dostojanstva...

Posljedice mobbinga

Bez sumnje, posljedice "mobbinga" su katastrofalne. Psihički teror ugrožava i psihičko i fizičko zdravlje. "Žrtve" postaju depresivne, gube koncentraciju, pate od strahova, sklone su samosažaljenju, gube povjerenje u ljude i svoje vlastite vrijednosti, imaju samoubilačke misli i povlače se u sebe. Uz to se pojavljuju i poremećaji rada srca i disanja, glavobolja, nesanica, bolovi u vratu i leđima, kožne bolesti, bolesti želuca te probavnog sustava. Mobbing vrlo često dovodi i do potpunog duševnog i tjelesnog iscrpljenja koje, ne tako rijetko, rezultira i samoubojstvima. Primjerice u Njemačkoj, svake godine oko 20% samoubojstava posljedica mobbinga na radnome mjestu...

Žrtve mobbinga

Žrtve mobbinga mogu postati zaposlenici, neovisno o godinama života, svojem socijalnom podrijetlu, vanjskom izgledu, stupnju obrazovanja ili profesionalnoj poziciji, no ipak, što je posao bolje pozicioniran to je teror suptilniji. Iako dosadašnja istraživanja i iskustva pokazuju da su mobbingom podjednako bili zahvaćeni i muškarci i žene, pri čemu su u pravilu muškarci terorizirali muškarce, a žene gotovo isključivo žene, stručnjaci smatraju da su žene ipak za nijansu rizičnija skupina...
IP sačuvana
social share
Nisam jos nista pametno smislio.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


bastra od boga data!

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 529
hvala na definiciji, svi to prolazimo ili smo bili svedoci.vrlo korisno za poneti.
IP sačuvana
social share
Bastra od Boga data!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Superstar foruma


Званични Лоодак ::Бурек:: Форума

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 78747
Zastava Beograd
mob
SonyEricsson k800i
dobro za prochitati ..
IP sačuvana
social share


Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


altruizam i sport je uslov za dug zivot

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 6310i
Neznam zasto ne iskopavati ova temu kad je ona sve prisutnija i prisutnija i vrlo ozbiljan problem...
Uglavnom se pominje maltetretiranje i zlostavljanje.. na poslu..
Neznam za prethodne teme...danas sam saznao za ovaj sajt....
Zasto se ne pominju dvostruki standardi(trostruki,cetvorostruki)..tj tome nema kraja...
Ja radim u RTB Bor...(sada aktuelna tema u medijima)...i mislim da je u toj firmi prisutni svi...ali bas svi instyrumenti mobbinga...
Kao da ih neko savetuje...(sto nije nemoguce)
Ja imam 10 god radnog staza, i sve vreme sam zrtva(nisam jedini)...i uglavnom su zrtve mladji,kreativni,kadar sa idejama.....i kao da taj kadar se permanentno unistava....(i jos gore zavrsavaju po bolnicama..iiiiiii vrhunac sad treba da budu i opljackani)...Znaci ti isti su ti zagorcali zivot,uzeli ti zdravlje i sad ce jos da te oteraju na ulicu...
Kako to rade? Jos uvek je prisutno nasledje....strah...
Dvostruki standardi je izuzetno jak primer mobbinga...
tipa...
prenatpanost poslom,kako ne bih mogao da ga zavrsis i budes obelezen kao nesposoban ili (navodno onaj koji se buni)
zatim naprotiv...oduzmu ti ceo poso...budes nekonstantovan...
e tako te predstavljaju kao nepotrbnog
kako cenite  da svalerke, zatim servis menadzmenta (uglavnom vozaci) imaju 100 puta vece benificije(uglavnom su nepotroban kadar)..koriste privatno sluzbena kola...idu na seminare...(hehe odi idu na seminare)...dobijaju pentiume od firme...ii sve sve sto moze da se iskoristi...(ima i krivicni osnov...samo nema kome da se obratis)...
iiiiiiii u isto vreme momak koji sedi do mene(tj obojica...diplomirani ekonomisti smo).....vucemo gro posla...90%...(izdigli smo se iznad situacije...ne trazimo nista)...aliiiiiiiiiiiiiii na trebaovanju za najobicnijeg misa za comp bez kojeg ne mozemo da radimo(odnosno mucimo se) pise odbija se....i to radi taj isti...koji svaki dan zdere...odobrava pulenima malopre navedeno...i svaki dan...ali svaki dan poptpisuje umobolne racune u kafanama...a posto spada u srednji menadzment...ukljucuje se u posao samo tamo gde ima interes!!!!!!!!!!!!!!
...plus uopste nije kompetetnan da bude tu gde jeste..(samo je podoban)...iiiiiiiiiiii ne moze on to sam da radi. Neko mora takvo ponasanje da mu odobrava.....
....Da ne kazem da plus ima 100 krivicnih prijava.......i taj isti ti odbija misa..salje na seminare pulene..(uglavnom su srednjoskolci...ali poltroni...i kao kadar nepotrebni....
....i ti isti dolaze na posao kad hoce..i odlaze kad hoce...a istovremenoooo nalaze portirima da se grupa koja vuce poso (po sistemu udri konja koji vuce)..uglavnom VSS..samo zato sto malo razmisljaju svojom glavom....da se upisuju...u 7 i minut i minut do tri...znaci selektivno upisivanje...
.........iiiiiiiiiiiiiiii kad to traje svaki dan svaki dan (naravno sa novinama...smisle oni nove pakosti).....kako covek da ne zavrsi na interno...ili u ludaru...ili da da otkaz
ima li tome leka...i ima li neko ko moze da kaze DOSTA!!!! svemu tome...
ili da da savet....ili da mi uzmemo stvar u svoje ruke...ali to ce ih boleti i pitanje je na sta ce da izadje....mozda uzme maha
SAD VI VI VIDITE DALI TA TEMA NE TREBA DA SE POKRECE POSLE 6 MESECI
pozdrav
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
ako vas maltretiraju na poslu ,ne morate vi da maltretirate nas svojom gluposhcu - ova tema treba da bude tamo u crnoj hronici ,a ne ovde ....
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


altruizam i sport je uslov za dug zivot

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Nokia 6310i
109....ti si ko rodjen...za bomming...reko sam da sam prvi puty na sajtu
...a i to sto kazes......*ebes...boming...igrajte se vi sa sallicima
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


altruizam i sport je uslov za dug zivot

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Nokia 6310i
smajilicima
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Internets. Serious fucking business.

Zodijak Capricorn
Pol Žena
Poruke 2844
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung krsh
promashio si temu, ovo bi trebalo da ide u psihologiju.

inache, slichne stvari se deshavaju u shkoli. ja sam bila zhrtva neko vreme(skoro svi su bili zhrtve), ali su ubrzo odustali jer sam uvek imala glupavi kez na faci i nishta me nije nerviralo. Smile
IP sačuvana
social share
http://img53.imageshack.us/img53/4131/boinggx6qy9.gif[/img][/url] If you can read this you don't need glasses
Anonymous... Because none of us is as cruel as all of us!
Pogledaj profil WWW GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


altruizam i sport je uslov za dug zivot

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 6310i
...to je vec savet...
tako nesto i ja radim...
....a to sto sam upao u pogresan forum....ja se izvinjavam....
reko sam da sam prvi put na sajtu...i nisam ga ni pregledao...
sajt..je fenomenalan...
pozdrav paracin
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol
Poruke 959
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
Da, mobinga ima svuda, pa i ovde na forumu.To sam osetila na samom startu kad me je napao copor. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 06:36:40
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.078 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.