Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 09:38:34
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Vize: Srbi u getu!  (Pročitano 4298 puta)
10. Maj 2006, 11:29:01
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
SRBI U GETU!
Građani Srbije bez vize mogu da odu samo u dvadesetak zemalja, među njima su Zambija, Šri Lanka, Bocvana...

BEOGRAD - Građani Srbije praktično su saterani u geto, jer im je sloboda kretanja strogo ograničena. Naime, bez vize ili specijalnog odobrenja mogu da putuju u svega dvadesetak zemalja sveta. Među njima su Argentina, Čile, Zambija, Šri Lanka, Kuba, Maldivi, Bocvana, Bugarska, Egipat, Turska, kao i sve bivše republike SFRJ, osim Slovenije. U Španiju, Italiju ili Francusku Srbi teško mogu da odu čak i na letovanje.
Vizni režim u Srbiji, ocenjuju stručnjaci, stroži je nego u vreme Slobodana Miloševića. Državljanima SCG, pored prikupljanja obimne dokumentacije, uplaćenog aranžmana, avionske ili autobuske povratne karte, ipak ništa ne garantuje da će dobiti turističku vizu za jednu od zemalja Evropske unije. U turističkim agencijama tvrde da se retko događa da cele grupe budu odbijene, ali u skoro svakoj se nađe neko ko ostane bez vize.
Rodoljub Velješević, direktor turističke agencije "Džoli travel", kaže za Press da svaka ambasada ima svoje uslove za davanje viza.
- Uglavnom je potrebno podneti dokaz o hotelskoj rezervaciji, kopiju radne knjižice, izveštaj PIO fonda o uredno plaćenim doprinosima u poslednjih šest meseci i platiti zdravstveno osiguranje za vreme boravka u inostranstvu. Neretko se, međutim, dešava da pojedinci budu odbijeni. Pravi razlog se nikad ne zna, jer ambasade nisu dužne da takve odluke obrazlažu. Uglavnom mlađi ljudi ne dobijaju vize, za koje se verovatno procenjuje da bi mogli da ostanu u stranoj zemlji - priča Rodoljub Velješević.
Mnoge zemlje su, prema njegovim rečima, u poslednje vreme pooštrile kriterijum za dobijanje viza.
- Mađarska je, na primer, iako nije u šengenskom sistemu, od pre nekoliko dana počela da traži skoro sve što i šengenske zemlje. Sada zahtevaju i potvrdu o plaćenom socijalnom osiguranju. Dobijanje grčke vize nije veliki problem, ali zato za Španiju i Italiju jeste. Ove zemlje traže hrpu papira, a ne garantuju da će dati vizu - kaže Velješević.
To što Srbi žive kao u getu, prema rečima Danijela Pantića, generalnog sekretara Evropskog pokreta u Srbiji, nije za čuđenje. On podseća da je Vlada Srbije od 2000. godine do sada trebalo da uradi mnoge stvari kako bi svojim građanima otvorila put ka Evropi.
- Trebalo je uskladiti vizne režime između Srbije i Crne Gore, jer sada, na primer, Rusi, Ukrajinci, Albanci u Crnu Goru ulaze bez vize, a za Srbiju im je potrebna. Pogranična policija je, kako je EU zahtevala, do sada trebalo da preuzme kontrolu granica umesto Vojske. Nove, kvalitetnije putne isprave već su mogle da budu u upotrebi. Još jedan problem je što imamo lažne azilante. Oko 80 odsto azilanata su kosovski Albanci koji imaju srpske pasoše, sa kojima traže azil u zemljama EU - kaže Pantić.
Ponovna primena principa reciprociteta, odnosno to da se za boravak u Srbiji traži viza građanima onih zemalja koje nama traže vizu, prema njegovom mišljenju, bio bi kontraproduktivan.
- U tom slučaju zatvorili bismo vrata svetu. Istina je da su katastrofalne procedure po konzulatima i da se javlja ksenofobična reakcija, u smislu mi nismo potrebni svetu, ne treba ni svet nama, ali princip reciprociteta ne mislim da bi pomogao da brže dobijamo vize - zaključuje Pantić.
I. DUGALIĆ

Španija najzahtevnija

Jedna od najzahtevnijih zemalja za davanje viza Srbima jeste Španija. Pored uobičajenih dokumenta, traže se i dopunska, a sve to mora da bude prevedeno na španski ili engleski jezik.
Uobičajena dokumenta:
- pasoš, koji ističe najmanje tri meseca od dana okončanja planiranog boravka
- lična karta
- potvrda o rezervaciji hotela sa pečatom i potpisom hotela
- rezervacija povratne avionske karte i original na uvid
- polisa osiguranja na putu za strance, koja pokriva sve zemlje Evropske unije i sve lekarske troškove tokom kompletnog trajanja puta, kao i repatrijaciju u slučaju nesreće ili iznenadne bolesti
- dokaz o novčanim sredstvima i radnom i socijalnom statusu
Dopunska dokumenta za zaposlene:
- radna knjižica (original i fotokopija)
- potvrda poslodavca, u kojoj treba da bude navedeno tačno radno mesto, dužina staža, mesečna primanja i broj slobodnih dana na koje zaposleni ima pravo. U pomenutoj potvrdi treba da bude jasno navedena adresa i broj telefona poslodavca, kao i ime, prezime i zvanje osobe koja je potpisuje
- potvrda o socijalnom osiguranju
- u slučaju da podnosilac zahteva poseduje račun u banci, treba da priloži izvod o stanju na računu tokom poslednja tri meseca
- uverenje o posedovanju ili iznajmljivanju stana

Zemlje za koje nam ne treba viza

1. Andora
2. Argentina
3. Belorusija
4. Bocvana
5. Bosna i Hercegovina
6. Bugarska
7. Čile
8. Egipat, vize se dobijaju na graničnim prelazima bez ograničenja
9. Hrvatska, privremena suspenzija viznog režima do 31. decembra 2006. za turističke posete do 90 dana
10. Kuba
11. Makedonija
12. Maldivska ostrva, potrebna je povratna karta
13. Niger
14. Peru
15. Sejšeli
16. Tunis
17. Turska, na granici se dobija višekratna viza do 30 dana
18. Zambija
19. Šri Lanka

Diplomatski pasoš kao "kvisko"

U pojedine zemlje državljani Srbije slobodno mogu da otputuju sa diplomatskim i službenim pasošem. Na toj listi, između ostalih, nalaze se Ekvador, Gruzija, Slovačka, Pakistan. Srbi sa diplomatskim, službenim i običnim pasošem, ali sa klauzulom "poslovno", dobrodošli su u Azerbejdžan, Jermeniju, Kirgistan, Mongoliju, Koreju, Ukrajinu.

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 110
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Sadasnjoj " vlasti" nije ni vazno ni potrebno da joj stanovnistvo poseduje sobodu
kretanja (osnonovna prava coveka) jer su ionako u srbiji ukinuta sva gradjanska prava.Pod turcima je bilo bolje.Srpska "vlast""posto je pokrala vlastiti narod sada kao i u feudalno doba je vezala svog kmeta za svoj feud kako ne bi pobegao na drugu latifundiju i radio za nekog kapitalistu kod koga ce mu nedaj boze biti malcice bolje.Srbin ima da radi za srpskog gazdu dok mu dusa ne izadje na nos,a onda da sam sebi plati skupu sahranu.


[Edit by cg_ac: Pisanje teksta velikim slovima [ALLCAPS] zabranjeno Pravilnikom Burek Foruma. Koristite blagodeti formatiranja teksta ako zelite nesto naglasiti!]
« Poslednja izmena: 10. Maj 2006, 12:19:28 od cg_ac »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 110
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Posto drzava srbija nema pasos to je zivo cudo da bilo koja ambasada i prihvati
da vizira bukvalno falsikovani pasos nepostojece drzave (S.R.Jugoslavija) koja vec
nekoliko godina ne postoji.Pravno gledano gradjanin srbije cini inkriminisano delo
samim posedovanjem sadasnjeg pasosa (S.R.J.) a sluzenjem sa istim je potpuno isto kao i sluzenje drugim falsifikatima licnih dokumenata.Za ovo se cak i u srbiji ide u zatvor.Da drzava odnosno odgovorni cine delo koje je kaznjivo po svim
kriminalnim zakonodavstvima (pa i vlastitom) je jasno i odgovornima.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 09:38:34
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.073 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.