Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: SZO ~ Kako pravilno da koristite solarijum  (Pročitano 8375 puta)
26. Apr 2006, 14:10:27
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Apple iPhone SE 2020
Svetska zdravstvena organizacija upozorava - veštačko sunce opasno koliko i pravo

Kako pravilno da koristite solarijum

Prolećni dani su mnoge žene koje žele da lepo izgledaju i kad se malo razgolite oterali u solarijume da "nabace" svežu boju. Ipak, polemike o opasnostima koje prete od veštačkog sunca ne jenjavaju.

Prvo i osnovno što treba da znate je da su "kreveti za sunčanje" ipak opasni i da se u Evropi vodi kampanja koja za cilj ima zatvaranje svih solarijuma koji se koriste zbog lepote, to jest po kozmetičkim salonima. Rizik od pojave raka kože, njeno prevremeno starenje i drugi štetni efekti potvrđeni su širom sveta. S druge strane lampe za sunčanje se koriste i u medicinske svrhe, na primer kod manjka vitamina D3, psorijaze, pojave ekcema. A kako zapravo solarijumi funkcionišu?

U njima se nalaze fluorescentne lampe, koje tamne kožu tako što emituju ultravioletne (Uv) zrake. Ovi zraci imaju istu radijaciju kao i sunčevi. Dve vrste sunčevih zraka dopiru do Zemlje, to su Uva i Uvb. Oko 95 odsto sunčeve svetlosti je sačinjeno od Uva zraka, koji su glavni uzrok prevremenog starenja kože i samo pet odsto od Uvb zraka od kojih ona izgori. Deset minuta u solarijumu je isto što i 10 minuta na jakom mediteranskom suncu.

Ukoliko imate svetlu put, manje od 18 godina, mnogo mladeža po telu, lako vam izbijaju pege i fleke, u detinjstvu ste često imali opekotine od sunca ili pijete neke lekove nemojte da idete u solarijum. Ako ste već počeli ili planirate da se sunčate na veštački način, poslušajte sledeće preporuke Svetske zdravstvene organizacije.

1. Solarijum bi trebalo da ispunjava IEC međunarodni standard koji važi od 1995. godine.
2. Tokom sunčanja nosite zaštitne naočare.
3. Zaposleni u salonu bi trebalo da vam objasne kako da ga na pravilan i bezbedan način koristite.
4. Bilo kakva promena- lampi ili filtera, ne sme da znači i prestanak važenja IEC standarda.
5. Nemojte koristiti kozmetičke preparate dok se sunčate.
6. Nemojte koristiti preparate koji ubrzavaju ili pospešuju preplanulost.
7. Solarijum koristite maksimalno dva puta nedeljno i to 30 nedelja u toku godine.



Izvor: Glas Javnosti \ I. S
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0
mob
Apple iPhone SE 2020
Česte odlaske u solarijum treba izbegavati
Kvarcovanje povećava rizik od raka kože

Više od dva miliona ljudi na planeti boluje od nekog oblika raka kože, a samo od malignog melanoma svake godine oboli 132.000 ljudi. Čovečanstvu u narednih deset godina preti opasnost od povećanja broja obolelih od malignih kožnih bolesti, saopštila je Svetska zdravstvena organizacija. Kao najčešći uzrok stručnjaci navode kvarcovanje radi mode i lepote.

Godišnje od raka kože u Srbiji oboli više od 3.000 ljudi, dok maligni melanom, najteži oblik tumora kože koji se vrlo teško leči, svake godine dobije 462 stanovnika Srbije, podaci su Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije. Naši stručnjaci navode da je broj maligniteta kože u stalnom porastu i da je u direktnoj vezi sa izlaganjem suncu i tamnjenjem u solarijumu.

- Sunčanje u solarijumu je štetno za svakoga i ne štiti od sunčevog zračenja, kao što neki misle. Deset odlazaka u solarijum godišnje, posle nekoliko godina, može dovesti do preranog starenja kože, pojave staračkih pega i fleka, raka kože ili katarakte - kaže za „Blic“ dr Gorana Isailović, dermatolog i profesor na Višoj medicinskoj školi.

Lampe koje se koriste u solarijumima emituju ultravioletna zračenja A i B (UVA i UVB). Ona se smatraju opasnim, a pogotovu UVB, jer dugotrajno izlaganje tim vrstama zračenja može izazvati maligna oboljenja kože. Najnoviji solarijumi, poznatiji kao turbosolarijumi predstavlja još veći rizik od pojave malignog oboljenja. Neki proizvođači te solarijume reklamiraju kao da se sunčanjem u njima kvalitetnije crni, što nije istina, apeluju stručnjaci.

- Na svaku primljenu dozu UV zračenja u solarijumu treba dodati i ukupnu godišnju dozu zračenja koju čovek svakodnevno prima od sunca, što sve zajedno povećava rizik od pojave raka kože i očiju. Zbog toga ne postoji bezbedno sunčanje u solarijumu - kaže dr Isailović.

„Kod dugotrajnog izlaganja zračenju u solarijumu“, nastavlja doktorka, „dolazi do preranog starenja kože, katarakte i pojave malignih oboljenja, odnosno raka kože i raka pigmentnih ćelija kože. Kratkotrajno izlaganje dovodi do crvenila, pa i opekotina. Kasnije se javlja tamnjenje i zadebljanje površinskog sloja kože. Takođe, može doći i do oštećenja očiju“.

- Crvenilo kože i opekotine nastaju zbog oštećenja ćelija kože, kada se javlja bol, otok i vodeni plikovi. Kasnije nastaje tamnjenje i zadebljanje površinskog sloja kože koji štiti kožu da ponovo ne pocrveni. Međutim, potamnela koža ne može da zaštiti od štetnosti UV zraka jer tako postignut, zaštitni faktor četiri, nije dovoljan. Taman ten dobijen u solarijumu daje jedva zaštitni faktor tri, što znači da se zadebljanje kože ne postiže kao kod izlaganja suncu - objašnjava dr Isailović.

Deset seansi godišnje u solarijumu povećava rizik za nastanak raka kože za pet odsto, a 20 seansi godišnje, u periodu od tri decenije, udvostručava rizik.


Izvor: Blic \ Sonja Todorović
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.075 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.