Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 23:00:53
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Drugi italijansko-abesinski rat  (Pročitano 1916 puta)
20. Apr 2006, 20:51:22
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Drugi italijansko-abesinski rat

Italijanski vojnici na rogu Afrike   
Vreme:   oktobar 1935. – maj 1936.   
Lokacija:   Etiopija   
Rezultat:   Italijanska pobeda, aneksija Etiopije   
Sukobljene strane   

Italija

Etiopija
Jačina   
330,000   500,000   
Gubici   
15,000   16,000   

Drugi italijansko-abesinski rat ili Italijansko-etiopski rat je trajao sedam meseci od 1935. do 1936. Rat je danas viđen kao predigra za Drugi svetski rat i demonstracija za neefikasnost Lige Naroda.

Sadržaj
1 Pozadina
2 Rat
3 Vidi još
4 Spoljašnje poveznice

Pozadina

Krajem 19. veka Etiopiju je okružilo jato kolonističkih grabljivica. Jedna velika italijanska armija upala je iz Eritreje u ovu zemlju 1895. godine. U bici kod Adua, vođenoj 1896. godine, branioci su do nogu potukli napadače i prinudili ih da se povuku. Mnogo godina kasnije, italijanski premijer Orlando ponudio je 1919. godine britanskom premijeru Lojd-Džordžu da njihove zemlje podele teritoriju ove države. Englezima se to nije dopalo jer su smatrali da su u stanju da sami prigrabe celu teritoriju Etiopije. Etiopija je bila ekonomski siromašna država, ali veoma bogata raznim sirovinama i rudama. Oko nje su se stalno vodili ekonomski ratovi između najrazvijenijih država. Italija je potpisala nekoliko trgovinskih ugovora čime je postala najveći trgovinski partner Etiopiji. Međutim, početkom tridesetih godina došlo je do porasta izvoza japanskih proizvoda u ovu zemlju. To je, razume se, veoma naljutilo Musolinija jer je on ovu zemlju smatrao svojom sferom uticaja. Italija je u jesen 1933. počela da se priprema za osvajanje Etiopije.

Početkom 1934. godine u Rim je pozvan Vitorijo Ruđero, komandant italijanskog Kraljevskog korpusa u Eritreji koji je istovremeno bio i vojni ataše u Adis Abebi. Ruđeru je bilo naloženo da pristupi sprovođenju programa političke i podrivačke aktivnosti u Etiopiji. Na signal iz Rima trebao je da pronađe povod za otpočinjanje oružanih akcija. U sklopu tog plana Musolini je u proleće 1934. lansirao parolu o “obavezi Italije da uvede Afriku u porodicu civilizovanog sveta”. Musolini je sazvao sastanak na kome je prihvaćen plan za rat protiv Etiopije.

Rat

Italijanske trupe stacionirane u Somaliji, iznenada su napale 5. decembra 1934. godine jedan etiopski pogranični odred. Počev od tada pa nadalje, počela je cela serija oružanih provokacija u kojima su padale žrtve na obe strane.

Uprkos mnogim žalbama Etiopije, Liga naroda nije preduzimala nikakve konkretne mere da bi se osujetila predstojeća italijanska invazija. 3. jula 1935. etiopska vlada se obratila vladi SAD sa molbom da ova doprinese sprečavanju konfrlikta. Vlada SAD je odbila etiopsku molbu. Kada je italijanska agresija predstavljala samo pitanje dana, kongres SAD je 31. avgusta 1935. usvojio zakon o neutralnosti. Englesko ministarstvo inostranih poslova takođe je ispoljilo popustljiv stav prema Musoliniju, pod uslovom da Italija ne dira britanske interese na jezeru Tan i Plavom Nilu. Francuska je na račun Etiopuje nastojala da učvrsti svoje odnose sa Italijom, kako bi sprečila savez između Berlina i Rima.

Italijanske oružane snage su bez objave rata prodrle iz Eritreje na teritoriju Etiopije 3. oktobra 1935. godine. Njihovim trupama komandovao je ostareli general Emiljo de Bono i maršal Pijetro Badoljo. Za agresiju protiv Etiopije, čiji su ratnici dobrim delom koristili koplja i strele, Rim je angažovao preko 400.000 vojnika, 76 ratnih brodova, tenkove, avijaciju i topove. Uprkos ogromnoj nadmoći, italijanske trupe su se sa mukom probijale kroz etiopsku teritoriju. Naravno snage su bile neravnopravne i Etiopija je morala da poklekne.

Društvo naroda se pokazalo bespomoćnim u sprečavanju italijanske invazije, jer se francuski predstavnik založio “za traženje miroljubivog rešenja spora”. Od velikih sila jedino je SSSR zatražio pružanje podrške Etiopiji i uvođenje sankcija agresoru, tj. zabranu isporuke nafte i benzina. To je uplašilo Italiju koja se obratila Francuskoj da se ovaj zahtev SSSR-a ne usvoji u Društvu naroda. Francuska je zaključila da može dosta da ućari na nesreći etiopskog naroda, pa je na brzinu skovan tajni ugovor o “miroljubivom regulisanju” problema na rogu Afrike. U planu je stajalo da oko polovine ove afričke države treba da se “ustupi” Italiji. Odnosno Italija bi bez borbe dobila provincije Ogaden i Tigar, kao i oblast Danakil. Za uzvrat Etiopija bi dobila uzak koridor i izlazak na more. Etiopija je odbila ovaj predlog, a ni Musolini nije bio zadovoljan. Italijanski legionari su nastavili sa ratom u Etiopiji. 9. maja 1936. godine, Musolini je saopštio da je Etiopija konačno osvojena, iako su u tom trenutku njegove trupe držale samo jednu trećinu zemlje. Pod vlašću Italije, rog Afrike je ostao sve do 1941. godine, kada su odavde italijanske legionare potisnule britanske snage.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 23:00:53
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.102 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.