Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 13:40:44
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Utvrđenje Eben-Emael  (Pročitano 1421 puta)
18. Apr 2006, 20:50:40
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Utvrđenje Eben-Emael

Belgijsko utvrđenje Eben-Emael nalazi se između Liježa i Mastrihta, u blizini Albert kanala. Sagrađeno u periodu između 1931-35. god. imalo je zadatak da štiti Belgijsko-Nemačku granicu i smatrano je neuništivim. Međutim, 10. maja 1940. god. pripadnici nemačke 1. padobranske divizije spustili su se u jedrilicama DFS 230 na samo utvrđenje. Dan kasnije pridružili su im se pripadnici nemačkog 151. pešadijskog puka. 11. maja u 13.30 časova utvrđenje se predalo. Zarobljeno je 1.200 belgijskih vojnika.

Utvrđenje Eben-Emael je izgrađeno kako bi osiguralo odbranu belgijske istočne granice. Posada utvrđenja imala je zadatak da brani i po potrebi sruši tri mosta preko Albert kanala i da na taj način obezbedi dovoljno vremena za mobilizaciju belgijske vojske. Utvrđenje je takođe štitilo i južni pravac mogućeg napada poznatiji pod nazivom Džep kod Viza. Ideja o izgradnji tvrđave koja bi branila prilaz Liježu rodila se još u 19. veku ali je stekla političku podršku tek nakon izgradnje Albert kanala (Albert kanal je izgrađen kako bi se Belgiji omogućio rečni saobraćaj bez prolaska kroz holandsku teritoriju). Zbog toga je tvrđava završena tek 1935. god. na prostoru između reke i kanala. Sa svojim čeličnim i betonskim kupolama utvrđenje Eben-Emael je smatrano neuništivim.

Reputacija ovog utvrđenja nije sprečila Naciste da unapred isplaniraju njegovo zauzeće. 1939. god. u okupiranog Čehoslovačkoj izgrađena je verna kopija ovog utvrđenja na kojoj je Vermaht isprobavao različite varijante plana za napad. Adolf Hitler je lično osmislio plan po kojem je utvrđenje trebalo da bude zauzeto jedriličarskim desantom (upotreba padobranaca je ocenjena kao nepraktična zato što nisu postojale mogućnosti za precizan skok unutar reona utvrđenja). Planom je bilo predviđeno da padobranci unište kupole utvrđenja uz pomoć novog tajnog oružija „šupljeg ekslozivnog punjenja“ (tzv. kumulativnog punjenja).

Odlični obaveštajni podaci i superiorno planiranje u kombinaciji sa lošom srećom i nespremnošću belgijskih branilaca omogućili su da 10. maja 1940. god. Hitlerov plan bude uspešno realizovan. Zauzeće utvrđenja Eben-Emael bila je prva operacija u Drugom svetskom ratu u kojoj je za izvršenje ovakvog zadatka upotrebljen jedriličarski desant i prva operacija u kojoj su upotrebljena kumulativna ekslozivna punjenja. Padobranci pod komandom poručnika Viciga spustili su se u jedrilicama na „krov“ utvrđenja. Kumulativna punjenja kojima su bili opremljeni pokazala su se preslaba da bi uništila kupole utvrđenja zbog čega su ih padobranci upotrebili da unište topovske cevi koje su štrčale iz kupola. Belgijski branioci uspeli su da unište jedan od ključnih mostova ali su na taj način onemogućili pojačanju da im pritekne u pomoć. Poučeni ovim iskustvom Britanci su tokom početne faze Operacije Overlord, upotrebili jedriličarski desant da bi zauzeli Pegasus most.

Nakon zarobljavanja Nemci su razmatrali mogućnost pretvaranja utvrđenja u podzemnu fabriku za proizvodnju projektila Fau-1, ali proizvodnja u ovom objektu nikada nije otpočela.

Danas je utvrđenje Eben-Emael vojna instalacija ali ga je Belgijska vojska 15. januara 1988. god. otvorila za javnost. U delu utvrđenja obrazovan je muzej čija zbirka pokriva najburniji period u njegovoj istoriji.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 13:40:44
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.086 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.