Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 09:15:52
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Policija Srbije  (Pročitano 3799 puta)
07. Apr 2006, 06:54:52
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Policija Srbije
 
Istorijat

U doba Nemanjića (14. vek) policijski organi su istovremeno bili i orgni unutrašnje uprave. Kefalija, odnosno gradski poglavar ili upravnik župe – bio je zadužen i za javnu bezbednost, a posebno za bezbednost na putevima. Na raspolaganju je imao "naročite ljude, odevene u crno odelo, (koji su) stražarili po drumovima i čuvali putnike od razbojnika".

Koreni javne bezbednosti u obnovljenoj Srbiji javljaju se tokom Revolucije 1804. - 1813. godine. Na skupštini održanoj 2. aprila policijska vlast u nahijama poverena je vojvodama i obor knezovima, a u knežinama – lokalnim knezovima. Izvršne službenike obor-knezova predstavljali su golaći ili bećari. Kasnije su ulogu izvršnih organa novoustrojenih sudova (magistrata) preuzeli panduri.

Ustrojstva policijske vlasti u Beogradu i drugim mestima doneto je 30. decembra 1807. godine. U Beogradu je utvrđena redovna i stalna policija koju su činili policajmajstor (upravnik gradske policije), policaj-kvartalj-majstori (upravnici kvartova), liktori (pomoćnici upravnika zaduženi za različite resore), pisari i uniformisani panduri. Ova organizacija je zaživela već prvih dana 1808. godine.

Na Skupštini održanoj 14. januara 1811. godine, izvršena je nova reforma državne uprave, a Praviteljstvujušči sovjet Srbski je podeljen na 6 ministarstava. Za prvog ministra unutrašnjih poslova postavljen je Jakov Nenadović.

Knez Miloš Obrenović je 1815. godine doneo odluku o organizovanju pandura opšte - državnih policijskih organa zaduženih za javni red i bezbednost carinskih drumova.

Obnovljeni Sovjet srpski, dobio je i funkciju vrhovnog policijskog tela (sa odeljenjem za unutrašnje i sudske poslove) 1825. godine. Početkom 1827. godine, prinadležnosti Sovjeta prenete su na Veliki Narodni Sud, koji je 13. januara 1828. ustanovio funkciju varoških policajaca. U Beogradu je naročita policija, sa trojicom policajaca i varoškim kmetom, osnovana 28. maja 1828.

Ubrzo je u strukturu gradske policije uvedena i funkcija buljukbaše (starešine nad 22 gradska pandura). Dužnost beogradskog buljukbaše je od 1830. do 1832. obavljao čuveni pesnik Sima Milutinović-Sarajlija.

Uprava varoši Beograda (ustanovljena 25. aprila 1831. godine) bila je podređena knezu Milošu i dužnosti je izvršavala po Propisu o vladanju i načinu obavljanja dužnosti beogradske policije. Ovo je početak autonomije beogradske policije, koja će trajati sve do 1990.

Na osnovu odluka Sretenjske skupštine od 15. februara 1835. godine, izrađen je Projekat ustava kojim je predvidjeno Ministarstvo unutrašnjih i Ministarstvo vojnih poslova. Zbog protesta Turske i Rusije, knez Miloš je 11. jula objedinio vojne i policijske poslove.

"Turskim" ustavom (24. decembra 1838. godine) zvanično je formirano Ministarstvo unutrašnjih poslova i potvrđeno je da ministar preuzima i prerogative vojnog ministra. Ukazom od 1. januara 1842. godine, Uprava varoši Beograda je po policijskoj organizaciji uzdignuta na rang državnog nadleštva.

Ustrojstvom uprave varoši Beograda donetim 3. marta 1860. godine, uprava je bila pod jurisdikcijom Ministarstva unutrašnjih poslova, a u gradu je formirana prva jednoobrazna uniformisana i naoružana žandarmerijska četa od 120 pešaka i 15 konjanika. Propis o uniformi žandarmerije donet je 11. januara 1861. godine.

Zakonom o Ustrojstvu Centralne državne uprave (22. marta 1862. godine) Ministarstvo vojno je razdvojeno od Ministarstva unutrašnjih poslova. Od 15. do 17. juna 1862. srpska žandarmerija je odigrala presudnu ulogu u sukobima oko Čukur-česme i tokom bombardovanja Beograda. Nešto više od 100 žandarma suprotstavilo se nekoliko stotina puta jačoj turskoj sili i praktično spaslo Beograd i Srbiju. Kako se prvi sukob odigrao na Duhove, 15. juna, ovaj dan je usvojen kao slava srpske žandarmerije. Žandarmerija je bila zadužena samo za javni red i mir u Beogradu. Zato je 9. januara 1862. doneta odluka o osnivanju jednoobrazno uniformisanih i naoružanih opštinskih noćnih straža – organa bezbednosti u svim varošima Srbije.

Ukazom od 26. jula 1880. žandari su, radi raspoznavanja u službi, dobili numerisani podbradnik u vidu polumeseca – prvu službenu značku sa brojem. Zakonom o žandarmeriji (23. juna 1884. godine) i Uredbom o formaciji policijske žandarmerije (9. avgusta) formirana je državna (policijska) žandarmerija kao administrativni organ III stepena. U Beogradu i okružnim mestima formiran je po jedan žandarmerijski odred.

1896. godine, Pogranična straža je zamenjena pograničnom žandarmerijom, koja se sastajala iz kordonskih komandi rasporedjenih u 5 pograničnih odseka. Naredbom od 3. decembra 1899. pogranična žandarmerija je ukinuta, a njenu funkciju preuzela je Pogranična trupa.

Opštinski noćni stražari su 27. septembra 1903. dobili iste uniforme kao i žandarmerija, a radi razlikovanja, zadužili su posebnu službenu značku sa inicijalima O.N.S. i identifikacionim brojem.

Na osnovu Zakonu o javnoj bezbednosti (13. februara 1905. godine) opštinski noćni stražari su postali sastavni deo žandarmerije.

Tokom Makenzenove ofanzive 1915. godine, prestonicu je branio Kombinovani odred, Sremski dobrovoljački odred i Odred beogradske žandarmerije. Major Dragutin Gavrilović je svoj čuveni govor održao vojnicima 2. bataljona X kadrovskog puka, Sremskog odreda i preživelim žandarmima. Okićeni cvećem vojnici, dobrovoljci i žandarmi su zajedno krenuli u poslednji juriš.

Kao vrhovna upravna i nadzorna vlast nad svim upravno-policijskim organima u novoformiranoj Kraljevini SHS, 7. decembra 1918. je osnovano Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Uredbom o formaciji, opremi, nadležnostima, dužnosti i nastavi žandarmerije (26. februara 1919. godine), žandarmerija je postala sastavni deo vojske, stalnog kadra sa zadatkom da bdi nad javnim redom i bezbednošću, da održava red i mir i da obezbedjuje izvršenje zakona. Komanda celokupne Žandarmerije je predstavljala administrativni organ II stepena. Žandarmerija je u pogledu snabdevanja, discipline i vojne nastave potčinjena ministru vojnom, a u pogledu upotrebe, nastave, održavanja javne bezbednosti i žandarmerijske službe – ministru unutrašnjih dela. Uredba o ustrojstvu Ministarstva unutrašnjih poslova doneta je 8. maja 1919.

Radi školovanja žandarmerijskog kadra, 1. februara 1920. godine je u Sremskoj Kamenici formirana Žandarmerijska podoficirska škola. Prva Policijska škola, koju je organizovao dr Arčibald Rajs, otvorena je u Beogradu, 8. februara 1921. godine.

Zakonom o unutrašnjoj upravi (19. juna 1929. godine) Ministarstvo unutrašnjih poslova je organizovano kao vrhovno nadleštvo unutrašnje uprave, podeljeno je na odeljenje za državnu zaštitu, odeljenje javne bezbednosti, upravno i odeljenje za samoupravu. Državne mesne policijske vlasti bile su ustanove unutrašnje uprave u velikim gradovima i važnijim mestima. Uredba o ustrojstvu i delokrugu predstojništava gradskih policija doneta je 8. oktobra 1929. godine.

Uredbom o ustrojstvu i delokrugu uprava policije (10. marta 1930. godine), utvrdjeno je formiranje uprava policija i u sedištima banovina. Egzekutivnu službu su vršili zborovi uniformisane policijske straže i policijskih agenata. Zakonom o državnim policijskim izvršnim službenicima (24. oktobra 1930. godine), službenici su razvrstani na policijske stražare, agente, nadzornike straža i agenata, zapovednika straže i šefove agenata.

Uredba o centralnoj školi za policijske izvršne službenike doneta je 21. januara 1931. godine, a škola je počela sa radom 10. februara, u dvospratnoj zgradi u Tvorničkoj ulici br. 1 u Zemunu.

U okviru Narodnooslobodilačkih odbora (1941. godine), stvarani su organi zaduženi za red i bezbednost. Septembra 1942. godine, Vrhovni štab je doneo naredbu da se na oslobođenoj teritoriji obrazuju partizanske i seoske straže ili seoska odnosno narodna milicija. Nakon oslobadjanja širih teritorija, pristupilo se osnivanju operativnih odreda ili četa narodne milicije za područja okružnih NOO.

Vrhovni komandant NOV i POJ i poverenik za Narodnu odbranu NKOJ Josip Broz Tito (1892-1980) verifikovao je u Drvaru, 13. maja 1944. godine, dokument o osnivanju Odeljenja za zaštitu naroda (OZN). Ovaj dan je usvojen kao novi praznik pripadnika policije. Prvi Nacrt Povereništva unutrašnjih poslova donet je 12. decembra 1944.

7. marta 1945. godine, Povereništvo unutrašnjih poslova preraslo je u Ministarstvo unutrašnjih poslova. Sledeđe godine je Usvojen Zakon o Narodnoj miliciji i Pravilo o odeći Narodne milicije. 1953. godine su Formirani su Savezni i republički sekretarijati za unutrašnje poslove, a krajem godine Narodna milicija dobija novu službenu uniformu.

18. jula 1956. godine, usvojen je Zakon o organima unutrašnjih poslova. Osnovnom zakonu o unutrašnjim poslovima (iz 1966. godine), unutrašnji poslovi su skoncentrisani u Službi javne (službe milicije, suzbijanja kriminaliteta, bezbednosti saobraćaja i za pogranične poslove) i Službi državne bezbednosti. Naziv "Narodna milicija" promenjen je u naziv "milicija". Savezno izvršno veće (9. januara 1967.) ukida činove i donosi Uredbu o funkcijama, oznakama funkcije i uniformi Milicije.

1976. godine je usvojena Uredba o uniformi milicije i oznakama zvanja radnika milicije. Zakon o unutrašnjim poslovima donet je 17. jula 1991. godine. Uputstvo o određivanju identifikacionog broja, načinu izdavanja, vođenju evidencije i nošenju službene legitimacije i službene značke (p), doneto je 30. septembra 1994. godine, a primenjuje se od 1. oktobra 1995.

Zakon o činovima pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova donet je 26. decembra 1995. a na snagu je stupio 5. januara 1996.

Pravilnik o uniformi i oznakama uniformisanih pripadnika policije donet je 28. marta 1996. 26. decembra 1996. (sa važnošću od 3. januara 1997.) zakonom o izmenama Zakona o unutrašnjim poslovima reč "milicija" je zamenjena rečju "policija".

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 09:15:52
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.075 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.