Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 12:18:42
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Alka Vuica  (Pročitano 12054 puta)
04. Apr 2006, 16:38:52
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Alka Vuica, pjesnikinja i multimedijalna osoba, rođena 8. lipnja 1961. u Puli s trinaest dana zakašnjenja, carskim rezom i dva mliječna zuba jednog poslijepodneva '79. izađe iz autobusa s devet kofera na zagrebačke ulice.

Od tada živi i radi na relaciji Zagreb – Umag. Bavila se novinarstvom (Polet, Globus, Gloria, Nacional), pisala drame (SKUC), priređivala večeri poezije i performance. Pjesme piše, kako sama kaže od kad je naučila pisati, a od 1980. godine vrlo uspješno piše i za najpoznatija imena pop i rock scene, te njezina poezija, tiskana na polivinilskim proizvodima u nakladama od preko tristo tisuća primjeraka, brzo nalazi put do široke publike. Pobijedila je 1990. na izboru za pjesmu Eurovizije u ekipi sa Zrinkom Tutićem i Tajči pjesmom Hajde da ludujemo. Godine 1991. postiže vrlo zapažen uspjeh i drugo mjesto na izboru za pjesmu Eurovizije s Danijelom Popovićem i pjesmom Daj, obuci levisice. Tada se prvi put pojavljuje kao autor glazbe.

Po vlastitom opredjeljenju smatrala se ˝pjesnikinjom ljubavi˝, da bi početkom rata otkrila sebe kao domoljubnu pjesnikinju, te piše pjesme sadržane u prvoj objavljenoj zbirci Zapisi iz Hrvatske '91. Neke od njih uglazbljuje.

Na granici između riječi i glazbe (završila nižu muzičku školu – odjel glasovir), pišući za druge i družeći se s glazbenicima i sama počinje skladati, te 1993. godine objavljuje i prvi dugo svirajući album Alka Vu Winnetou.

Godine 1994. hitom Laži me, za koji joj RVG dodijeljuje nagradu pop hita godine, osvaja radio postaje i publiku Hrvatske. Usprkos ratu i blokadi medija, Laži me postaje mega hit, te prelazi granice i osvaja radio postaje Slovenije, Bosne i Hercegovine, te Makedonije. Iste godine na jesen na zadarskom festivalu, Alka se pojavljuje s još jednim hitom Od kad te nema, koji vrlo brzo dostiže uspjeh hita Laži me, te potvrđuje da se Alka u glazbi nije našla slučajno.

Iste godine Pop Extra joj dodjeljuje nagradu za kantautora godine, a žiri zadarskog festivala II. nagradu stručnog suda za najbolje stihove za pjesmu Dotakni me usnama u izvođenju Nene Belana.

Iako joj u početku spočitavaju korištenje harmonike i violine u aranžmanima svojih pjesama, s pojavom sve većeg etno vala i u svijetu i na domaćoj sceni, danas se za Alku slobodno može reći da je preteča onoga što se danas naziva pojava etna u hrvatskoj pop produkciji. Godine 1995. na pulskom festivalu s obradom stare istarske pjesme Balun u kojoj upotrebljava po prvi puta u popi prastari istarski petotonski instrument oženice ili sopile, Alka osvaja prvu nagradu za najbolji scenski nastup, koristeći na sceni izvorni ples Balun u izvođenju KUD-a Uljanik iz Pule. Godine 1996. na Melodijama Jadrana ponovno osvaja prvu nagradu za najbolji scenski nastup s pjesmom Kamasutra i koreografijom i kostimima koje je sama osmislila.

Svoj drugi dugo svirajući album Alka objavljuje 1996. godine Za tebe čuvam sebe, te ponovno hitom Ej, šta mi radiš osvaja radio postaje.

Unatoč tome što se od '93. uglavnom bavi vlastitom karijerom, Alka ne prestaje pisati tekstove za druge izvođače, te opet niže uspjehe pjesmama Lijepa bez duše u izvođenju Olivera Dragojevića, Ja sam zaljubljen Tonya Cetinskog, Ni na sjever ni na jug, Ako boga znaš u izvođenju Sandija Cenova, te mnoge druge…

Treći dugo svirajući album pod nazivom Alkatraz poseban je po tome što na njemu nema ni jednog programiranog ili empliranog zvuka. U staroj rock maniri, album Alkatraz odsviran je i aranžman u ekipi vrsnih glazbenika Ivana-Pike Stančića za bubnjevima, Dubravka Voriha za basom, Jurice Pađena za gitarama i Fedora Boića za klavijaturama.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 12:18:42
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.073 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.