Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 17:06:33
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Dinastija Ćing  (Pročitano 1970 puta)
25. Feb 2006, 04:17:04
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Dinastija Ćing
 

Dinastija Ćing, ponekad zvana i Mandžurska dinastija, predstavlja poslednju kinesku carsku dinastiju.

Njen osnivač je Nurhaci, mandžurski velmoža i vazal kineskih careva iz dinastije Ming koji se proglasio carem i naslednikom dinastije Jin, koja je vladala sjevernom Kinom nekoliko vekova ranije. Godine 1634. njegov sin Huang Tiji je nakon smrti poslednjeg mongolskog vladara iz dinastije Juen pokorio Mongoliju, a nakon toga i Koreju.

Godine 1644. u Kini je izbila velika pobuna koju je iskoristila mandžurska vojska na čelu s princom Dorgonom te probila Kineski zid, osvojila Peking i nakon osamnaest godina ustanovila vlast nad cijelom Kinom.

U prvim godinama dinastije King Kina nastavilja se širiti pa su osvojeni Tibet i Tajvan.

No, u 19. Veku, Kina, koja je po nominalnim kriterijumimama bila najbogatija i najjača država na svetu, suočila se s činjenicom da je značajno inferiorna zapadnim silama. Autoritet carske vlasti načet je sramnim porazima u opijumskim ratovima, što je dovelo do provale nacionalizma među Han Kinezima koji su Mandžursku dinastiju shvatali kao strane osvajače umesto vlastitih vladara. U drugoj polovini 19. veka je protiv dinastije King pokrenut krvavi Tajpinški ustanak, koji je odneo više života od prvog svetskog rata.

Iako se dinastija King uspela održati, Kina je bila bitno oslabljena te je pod vladavinom Ći Hi nastavila trpeti poraze, od kojih je najsramniji bio onaj u ratu s Japanom 1894-95. Narodno nezadovoljstvo – usmereno kako protiv dinastije, tako i protiv sve većeg uticaja zapadnih sila –iskazalo se u bokserskom ustanku godine 1900. Kina je, odupirući se zapadnoj vojnoj intervenciji, doživela još jedan veliki vojni poraz.

Godine 1911. serija pobuna protiv dinastije dovela je do njenog zbacivanja, te je Kina godine 1912. proglašena republikom.

Pu Ji, posljednji car mandžurske dinastije, vladao je od godine 1931. do 1945. kao car države Manchuko pod japanskom zaštitom.

Građevinarstvo

Dinastija Ćing (1616-1911) je bila poslednja feudalna dinastija u Kini. Građevine u ovom periodu su uglavnom sledile građevinski stil dinastije Ming, ali su još prefinjenije. Peking je u dinastiji Ćing ostao glavni grad, njegove građevine uglavnom nisu bile izmenjene. Imao je 20 velikih gradskih kapija. Od njih kapija Džengjang u unutrašnjem gradu je najveličanstvenija. Dinastija Ćing je nastavljala da koristi palatu dinastije Ming, a u isto vreme podigla mnoge ogromne imperatorske vrtove kao što su velelepne stara Letnja palata i Letnja palata. Građevine podignute u ovo vreme su počele da koriste i staklo. Podignute su građanske stambene kuće u raznolikim arhitektonskim stilovima.

Egzotične tibetske lamaističke građevine su bile popularne u dinastiji Ćing. One su probile šablone iz prošle dinastije i poprimile raznovrsne forme. Primeri za to su bili lamaistički hram Harmonija i mir u Pekingu i niz hramova kod Čengdea.

U poznom periodu dinastije Ćing, podignute su brojne nove zgrade i sa istočnim i sa zapadnim elementima.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 17:06:33
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.078 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.