Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 02:42:14
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Dinastija Ming  (Pročitano 1884 puta)
25. Feb 2006, 04:16:14
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Dinastija Ming
 
Dinastija Ming je vladala Kinom od 1368. do 1644. Bila je poslednja dinastija čiji su vladari poreklom bili Han Kinezi.

Nastala je kao posledica pobune domaćeg stanovništva protiv mongolskih vladara iz dinastije Juen. Žu Juancang, zvan Taizi, uspeo da otera Mongole i kruniše se za prvog cara dinastije.

Na svom početku dinastija Ming je Kinu ne samo oslobodila, nego učinila i velikom vojnom silom. Drži se da je početkom 15. veka Kina bila najcivilizovanija, najbogatija, najprosvećenija i najnaprednija država na svetu. U to doba je čuveni moreplovac Ženg He krenuo u svoje ekspedicije.

U kasnijim periodima dinastija Ming je Kinu sve više izolovala od ostatka sveta, što je dovelo do stagnacije i pada koji je godine 1644. Kinu doveo pod vlast dinastije King.

U 19. i 20. veku, pod snažnim utiskom stranih osvajanja, kolonizacije i bezbrojnih poniženja, Kinezi su često dinastiju Ming idealizovali kao zlatno doba svoje istorije.

Građevinarstvo za vreme dinastije Ming

Za vreme dinastije Ming (1368-1644), Kina je ušla u pozno doba feudalnog društva. Građevinski stil u ovo vreme je uglavnom sledio stil dinastije Song, samo se neznatno promenio. Nove građevine, međutim, orijentisane su na grandionznost. Gradski raspored i dvorska palata podignuti u ovom periodu nasledile su uzor ranijih generacija. I glavni grad Peking i drevni grad Nanjing su beneficirani od uređivanja za vreme dinastije Ming. Dvorska palata dinastije Ćing takođe je bila proširena na osnovi konstrukcije Minga. U tom periodu, Peking je bio renoviran i podeljen na spoljni, unutrašnji i imperatorski grad.

Kineska građevinska dostignuća dostigla su novi vrh za vreme dinastije Ming. Graditelji su nastavili da jačaju kineski zid. Zidovi i tvrđave na mnogim važnim sektorima su zidani od opeka. U ovom periodu, Kineski zid je dostigao u dužini 5,660 kilometers. Zid počinje od reke Jalu na istoku i završava se kod Điajuguan u provinciji Gansu na zapadu. Poseduje poznate tvrđave kao što su Šanhaiguan i Điajuguan. Kineski zid je bio unikatno dostignuće u građevinarstvu. Neki njegovi sektori kao što su Badaling i Simatai u Pekingu imaju i visoku umetničku vrednost.


U ovo doba, vladine zgrade su postale prefinjene, dekorativne slike i ornamenti postale ujednačene, korišćeni su novi materijal, opeka je postala regularni građevinski materijal u zidanju kuća običnih stanovnika.

U dinastiji Ming, zgrade su razmeštene bolje, najbolji primer za to su mauzolej Mingšiao u Nanjingu i mauzolej Šisan u Pekingu. Za vreme ove dinastije geomanijska slutnja se i dalje razvijala. Ova slutnja je specifičan fenomenon drevne kineske kulture, ostaje uticajna i danas. Nameštaji dinastije Ming su poznati u svetu.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 02:42:14
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.064 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.