Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 01:56:55
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Oktobarska revolucija  (Pročitano 3849 puta)
17. Feb 2006, 22:21:30
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Oktobarska revolucija

U carskoj Rusiji sve do početka 20. veka vladao je feudalni sistem što je kočilo razvoj proizvodnih snaga što je bilo idealno za razvoj revolucionarnih organizacija. Početkom 1917. god. u Rusiji je bilo mobilisano oko 16 miliona ljudi, a oko 7 miliona već je bilo izginulo, ranjeno ili nestalo. Carska vojska bila je potisnuta sa istočnog fronta i veliki porazi izazivaju nezadovoljstvo u narodu, a car Nikolaj razmišlja i o sklapanju separatnog mira. U to vreme skoro svi slojevi društva bili su spremni za prevrat. Najradikalniji su bili Boljševici koji su želeli da takvo stanje iskoriste za dolazak na vlast.

8. marta 1917. god. (23. februar po starom kalendaru – februarska revolucija) nemiri se pretvaraju u pobunu. Počelo je rušenje carskog apsolutizma i polufeudalnog sistema u Rusiji. U sledeća dva dana postalo je jasno da je reč o buržoaskoj revoluciji. Car raspušta Dumu, ali je deo poslanika formirao Privremeni izvršni komitet. 12. marta vojska otkazuje poslušnost i prelazi na stranu pobunjenika. Revolucionari zauzimaju Admiralitet, Zimski dvorac (Ermitaž), Petrovpavlovsku tvrđavu i hapse poslednje članove carske vlade. Komitet se proglasio za privremenu vladu, a istovremeno se formirao Petrovgradski sovjet od 250 članova koji je takođe želeo da deluje kao vlada, pa je u Rusiji tako počeo period dvovlašća. 14. marta Privremena vlada dobija podršku u odnosu na Sovjet koji je bio pod kontrolom boljševika. U noći između 14. i 15. marta Nikolaj Drugi Romanov dobrovoljno se odrekao carske vlasti. Regenstvo je poverio bratu Mihailu, ali je i on abdicirao, što su uradili i ostali članovi carske porodice. Tako je posle 4 veka završen caristički period u istoriji Rusije. Privremena vlada je imala vlast sa Aleksandrom Fjodorovičem Kerenskim kao najuticajnijim članom, ali je stanje sve više išlo na ruku radikalnim boljševicima.

Privremena vlada nije uspela da reši ekonomsku krizu u Rusiji. Boljševici su svoju šansu videli u zahtevu da Rusija odmah istupi iz rata. Ulice Petrograda 2. i 3. maja ponovo su bile poprište nemira, koji su zahvatili i Moskvu.

17. jula u Petrogradu je nakon pogubljenja carske porodice na ulicama bilo nekoliko stotina hiljada ljudi. Dolazilo je do sukoba između demonstranata i vladinih odreda. Nemirima se pridružuju i boljševici, a socijalista Kerenski sa fronta dovlači verne trupe i prelazi u kontra ofanzivu.

Na svom četvrtom kongresu boljševici donose odluku o oružanom sukobu. Septembra 1917. god. Njihov vođa, Vladimir Iljič Uljanov Lenjin razrađuje plan ustanka i metode osvajanja vlasti. «Crveni komesari» danonoćno urgiraju za prekid rata i potpisivanje separatnog mira sa Nemačkom. Veći deo vojske bio je pod boljševiškom vlašću. Najaktivniji revolucionar bio je Lav Davidovič Bronštajn Trocki. Ipak, deo vođa Boljševika (Kamenjev i Zinojev) nije bio za ustanak, ali je konačnu odluku ipak doneo Lenjin.

7. novembra (25. oktobra po starom kalendaru – oktobarska revolucija) počela je pobuna. Tada je bio zakazan «drugi sveruski kongres sovjeta». Naoružani ustanici kreću u akciju još u zoru i zauzimaju najvažnije tačke Petrograda. Otpora nije bilo, pa je grad već ujutru bio u rukama boljševika, Vlada je još uvek držala Zimski dovrac. Kerenski je uzalud pokušavao da pređe u kontra-napad jer trupe nisu izvršavale njegova naređenja. Krstarica «Aurora» odbija da isplovi i usmerava topove ka Zimskom dvorcu. Odlično pripremljeni ustanak doneo je brzu pobedu, praktično bez jednog pucnja. Tako je počela istorija komunizma u svetskoj civilizaciji.

8. novembra 1917. god. Kongres Sovjeta prihvatio je da se do Ustavotvorne skupštine obrazuje privremena vlada «radnika i seljaka», pod nazivom «Sovjet narodnih komesara» (Sovnarkom), koja je bila sastavljena isključivo od boljševika. Predsednik je bio Lenjin, komesar spoljnih poslova Trocki, a unutrašnjih Aleksej Ivanovič Rikov. Stvoren je i poseban odbor za pitanje nacionalnosti čiji je predsednik bio Staljin, budući crveni imperator. Program ove vlade bio je utemeljen na Dekretima o miru i zemlji.

12. decmbra boljševici su poraženi na izborima, ali nisu ni pomišljali na predaju vlasti.

15. decmbra zaključeno je primirje sa centralnim silama.

18. januara 1918. god. sastala se Ustavotvorna skupština u Tavričeskom dvorcu. Boljševiško rukovodstvo ubrzo je odlučilo da zabrani rad skupštini, pa je 19. januar donet dekret o raspuštanju Ustavotvorne skupštine kojim se Sovjeti, kao klasne ustanove, proglašavaju za one koji jedino mogu da pobede otpor imućnih klasa i da postave temelje socijalističkom društvu.

Tako je boljševička vlast stala na noge, ali je usledio krvavi građanski rat. Veći broj viših carskih oficira se digao protiv boljševika, a prvi su počeli da se okupljaju Kozaci u basenu Dona. Sile Antante su takođe bile neprijateljski raspolžene prema novoj vlasti i razmišljalo se čak i o formiranju jednog korpusa koji bi otišao za Rusiju i služio ka jezgro za okupljanje «belih». To je podržao i Japan, ali predsednik SAD Vilson, u skladu sa svojim liberlanim načelima, nije dao svoju saglasnost pa se bez američke pomoći nije moglo ništa ozbiljnije preduzeti.

Januara 1918. god. zvanično je stvorena Crvena armija. Komandu nad vojskom preuzima Trocki i do jeseni okuplja čitavih 800.000 vojnika sa krajnjim ciljem od 3 miliona.

3. marta 1918. god. nakon dugih pregovora pod teškim uslovima zaključen je i mir u tvrđavi u Brest-Litovsku, čime je Lenjin odužio svoj dug prema Nemačkoj.

U aprilu 1919. god. počelo je povlačenje francuskih i britanskih trupa iz Rusije. Do kraja jula svi gradovi zapadno od Urala pali su u ruke boljševika. General «belih» Denjikin kreće ka Moskvi u odlučujuću bitku i dolazi na 200km od grada. 14. oktobra Crvena armija kreće u kontraudar. Poraze doživljavaju i Judenič i Kolčak, a Vrangel emigrira u Beograd. U zimu 1919/20 Crvena armija zauzima sve gradove u Sibiru. U leto 1920. god. ratuje se u Besarabiji i Ukrajini. Crvena armija nadire kroz Poljsku i dolazi do Varšave, ali ne uspeva da je osvoji. I tokom 1921. god. vođeni su sporadični sukobi. Juna 1922. Japanci se povlače sa ruskog Dalekog istoka. Tako je težak i nemilosrdan građanski rat došao kraju, a oko 2 miliona ljudi je emigriralo iz Rusije.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 502
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 
Ovo je jedna jako teska i kompleksna materija.Ja se vec dugo bavim izucavanjem Ruske revolucije i gradjanskog rata.Mogu samo reci da onaj ko misli da je nesto razumeo,grdno se vara.Ako nekoga interesuje nesto vise mogu i da pojasnim kasnije.Jedan primer.Tzv"beli"nisu bili nikakva jedinstvena armija.To je bio jedan veoma sirok i vrlo labav skup pojedinaca,grupa i pokreta.A osnovu je cinio Cehoslovacki korpus(koji je gotovo slucajno uvucen u celu pricu).Sa druge strane kod crvenih je postojala homogenost,ali je i tu bilo sukoba izmedju nekih boljsevickih vodja.Prica je dosta slozena i ne bih vas vise zamarao.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 12
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Kako jeftin tekst. Nesto kao skolska lektira za 3. razred OS. Kratko i jasno. Pa da li je bas bilo tako? Ne znam Serbian Fighter jel ovo neko prepisivanje ili?
Pa cim smo na netu valjda mozemo da nadjemo taj tekst na weekipediji.Ne razumem..
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 01:56:55
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.071 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.