Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 07:04:09
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 9
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: "Turci su krivi za sve"  (Pročitano 36107 puta)
09. Apr 2004, 22:00:50
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
mob
SonyEricsson 
Naslovna rečenica je omiljena poštapalica svih političara ili "domoljubnih" historiografa s ne samo ovih područja, kojom se objašnjava eventualna "zaostalost" zemlje i naroda koji je u svojoj povijesti bio ili pod osmanskom okupacijom ili u dugim sukobima s njima..

"Zaostalost" ne treba shvatiti doslovce. Često se npr. gospodarsko zaostajanje Jugoistoka Europe za Zapadom, tumači dugim boravkom pod Osmanlijama, što možda i odgovara istini, ali što je s drugim vidovima "zaostalosti"?

Npr. "da nije bilo Turaka....ta i ta zemlja bi danas bila k'o Švicarska (razvijena), k'o Francuska (moćna) k'o ....." i slično.

Mislite li (i zašto) da je tursko razdoblje bilo isključivo negativno ili je imalo i svoje pozitivne strane?

Orijentirajte se na više primjera, a ne samo na jednu zamlju. Tek usporedbama se može doći do neke realnije slike.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Bez Kralja ne valja

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 36126
Zastava Tamna Strana Meseca
mob
Apple Kineska kopija
Cinjenica je da je jednostavnije i naravno psiholoski najbolje krivicu prebaciti na drugoga. Kao sto Laslo rece ima tu i nasledja Osmaniskog carstva, ali ima i to da je sve to bilo pre vise od 150 godina, tako da je to samo jedna losa, veoma losa izreka. Pa nece nam trebati jos 500 godina da se oslobodimo nekih nasledja od osmanlija? Ljudi su u roku od petnaestak godina isplanirali i ostvarili put na mesec, a nama ce trebati 500 godina da napravimo put iz gluposti.
Po meni jedan veoma jak razlog zaostajanja za zapadom koji nam je mnogo blizi od osmaniskog carstva je Crvena komunisticka banda koja je vladala do skoro i koja nam je ostavila ovo u nasledje sto sada imamo. Kraljevina SHS i kasnije Kraljevina Jugoslavija su uspele u trenutcima velike svetske krize dvadesetih godina proslog veka ne samo da izgrade ratom opustosenu zemlju nego da privredu dovedu na jedan zavistan nivo tako sto je i dokaz da je dinar bio sedma valuta na svetu po snazi i stabilnosti. Dokaz postoji i u cinjenici da su nas u to vreme Francuzi smatrali sebi ravnima i utrkivali se u vezi investicija u Jugoslaviju mada su prioritet u tome imali Cesi koji su jos posle drugog Srpskog ustanka poceli sa ulaganjem u Srbiju i izgradili privredu. Setimo se da su Zavodi u Kragujevcu bili jedna od najacih firmi na Balkanu i tandem i velika konkurencija celom Zapadu. Primer razaranja i posledica komunistickog rezima i terora mogu da nam posluze i Ceska koju sam vec i spomenuo a najbolji primer Poljska. Poljska je uvek bila primer za jaku stabilnu drzavu sa jakom privredom i ratnom masinerijom. Pre drugog svetskog rata pojam Svedske, i ostalih zemalja Skandinavije bio je nesto daleko, nepoznato ali kada se kaze Poljska izgovaralo se sa duznim strahopostovanjem. Cesi su bili izuzetno dobri ekonomisti i investitori, ali zbog skupe radne snage u svojoj zemlji poceli su velike investicije u tada politicki sigurnoj i privredno u velikom usponu Srbiji i Jugoslaviji... I onda dodjose komunisti na vlast, Poljska posta pojam siromastva i lopova, Ceska pojam zemlje gde covek moze da 'ebe za tablu cokolade, a nasu Jugoslaviju pocese tako da pljackaju i sebi da dizu Vile i (bele) Dvorove i u napacenom naradu da seju toliku mrznju i da ih huskaju jedne protiv drugih tako da i nije cudo sto je neposredno posle naglog slabljenja komunisticke ideje kod nas doslo do gradjanskog rata.
Znaci da tih 50 godina veoma blizu nam komunisticke vladavine je mnogo gore od onih 500 godina pod turcima, sto smo do sada mnogo puta na raznoraznim primerima i dokazali.  Smile
IP sačuvana
social share
Za sve nase [Lobotomiste], igrajte se i vi
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Ako smem ja kratko....
Krivi smo mi... sto kaze djole...
Nemci su pre 50 godina poravnati sa zemljom... pa preorani.. a danas su opet najjaci u evropi... jednostavno... narod je narod Smiley
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6095
mob
Apple iPhone
Mentalitet nas je cudo, sto kaze SF mi smo krivi... Koliko znam nismo se mnogo promenili za vreme Turaka, ostao je isti temperament, i dok se mi sami ne promenimo uvek ce nam neko drugi biti kriv za sve!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Nismo se mnogo promenili ni napredovali... ali svi oko nas jesu.
Izvucimo vec jednom pouku.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
mob
SonyEricsson 
Volio bih ipak da se pokušamo orijentirati na samo tursko vrijeme, a ne na komunizam.

Evo jedna stavka za razmišljanje.

"Radije ćemo podnositi turski turban, nego li prihvatiti latinsku kapu."

Ovu rečenicu rekao je prvi sentor bizantskog carstva, Luka Notaras koji je uvjeravao posljednjeg bizantskog cara Konstantina Dragaša da bez borbe prepusti Carigrad Turcima i otkaže uniju sklopljenu s Rimom.

Nakon pada Carigrada i spomenuti Notaras je smaknut.


Mene je kao klinca uvijek zanimalo zbog čega su sve pravoslavne zemlje (jer gorespomnuta parola bila je prihvaćena kod svih) bile sklonije doći pod tursku vlast, nego li pod vlast tada još moćne Mađarske, katoličke, ali kršćanske.

Odgovor je međutim jednostavan. Turci su bili vjerski tolerantniji osobito nakon što su zauzeli Carigrad i dobili patrijarha pod svoju kontrolu., dok su Mađari i ostalo katolici insistriali na uniji, tj. potpunom prihvaćanju katoličanstva.

Zaključak bi dakle bio da su Turci uvelike pomogli očuvanju pravoslavlja, jer bi pod  mađarskim pritiskom došlo do unijaćenja. Ovdje ne zanemarujem ono što se događalo u kasnijim vremenima, nakon ustanaka pokorenih naroda u kojima je dolazilo do paljenja i rušenja crkava i slično....nego želim upozoriti na jednu politiku koja je omogućila očuvanje religijskog identiteta.


Komentare molim.....
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Gledajuci oko sebe ljude koje poznajem... daleko od toga da se pravoslavlje ocuvalo do danas, ali u to vreme svakako da se slazem da bi ipak sa tog aspekta lakse bilo pod turcima i ako su i oni dosta naroda naterali da predje u islam... dosta nikad nece biti = svi.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 191
Šta su nam Turci dali?

Dali su nam nekoliko desetina hiljada reči, što turskih, što persijskih, što arapskih, što grčkih. Ali nisu dali samo nama već čitavom Balkanu, pa i kad u Rumuniji kažeš kurva, čutura... razumeće te.

Dali su nam kulturu u najširem obliku, od jela, odevanja, ponašanja, pesama (je li gledao neko Čija je ovo pesma?)... Pa se sad peva: jelek, anterija i opanci po tome se znaju Srbijanci, a ja dodam i Turci jer su to reči koje su nam sa njim došle.

Turci su svetu dali i kiflu. Naime dok opsedaše Beč, trebala im je neka brza hrana, te nastade kifla. Mislite li da je polumesečast oblik kifle sučajan? Turcima naziv duguje i ovaj forum, a i navijači Crvene Zvezde.

Mostovi kosji su nastali u vreme Turaka još stoje, osim Starog Smile

Dadoše nam i dosta gena! A li smo mi njima dali više, uvek smo delili sa drugima.

Mi smo od njih mogli još mnogo toga da naučimo, ali smo bili loši učenici. Koliko toga samo u higijeni nismu naučili. Da se kupamo svaki dan, da uživamo u hamamima, da koristimo bide... Gledam na Travel tv kako prikazuju njihove hamame kao turističku atrakciju a Budim je pod Turcima bio upola kraće nego Beograd.  Evo naše devojke su počele da se briju ispod pazuha pod uticajem mode sa zapada, a Turci i Turkinje to rade oduvek, a briju i pubis, što će kod nas da postane normalno tek za 50 godina (a u zapadno svetu je sasvim uobičajeno).

Ja imam teoriju koja je suprotna ustaljenoj. Tvrdim da smo mi iskvarili Turke a ne oni nas.

Turci su na anče prostore došli na naš poziv. Naši vladari su bili debili, suprostavljali su se Turcima kad nje trebalo, a čepili se kad je trebalo da ih naguze.

Već sam pisao kako je sv. despot Stefan Lazarević (koga ovdašnji kvaziistoričari vazdižu, pogotova sada kad se slavi 600 godina od kad je on dobio Beograd od Ugara i načinio u njemu prestonicu) bio najveća čepulja, valjda mu sestra pričala kako Turci dobro karaju, pa i on hteo da proba, verovatno je i riknuo od sifilisa mlad i nije imao potomaka ko svaki peder.

Posle su Brankovići malo se čepili Ugarima, malo Turcima. Turci naguzili Maru Branković i imadoše golem merak na nju. Ona je učinila svojom pičkom više dobra Srbiji no sve mudonje vlastelinske.

Brankovići su pred kraj zaigrali na lošu kartu, a i sama porodica se raspadala, pa su Bosanskog kraljevića postavili za vladara i odmah je Srbija zbrisana bez veće borbe.

Vlastelini koji su dotad bili ugarski vazali sad postadoše turski. Nešto malo njih je prebeglu u Ugarsku i to oni koji su i inače imali posede severno od Save i Dunava, uključujući i onog vanbračnog Brankovića Vuka Grgurovića, zmaja ognjenoga koji je kao šatro bio despot bez despotovine a kasnije je titulu srpskog despota preuzeo Hrvat iz porodice Berislavića.

Oni što ostaše u Srbiji postaše martolozi, turski plaćenici. Oni su harali Ugarskom, Hrvatskom, opsedali Beč... Evo šta kaže V. Ćorović u Istoriji srpskog naroda:
Citat
Од XVI века предмети и интерес епске песме добијају нове елементе, јер је она била и остала израз правог народног живота и осећања. У рукописном Ерлангенском Зборнику народних песама, писаном око 1720. год., налази се једна песма, која је чист производ XVI века и као таква прототип једне врсте нове поезије, у којој су српске симпатије на страни Турака:

Вино пије тридес мартолоза,
У лијепу ше(х)ер Смедереву,
Међ њима је Каица Радоња.
К њима иде старац Бали-бега.

Кајица Радоња је, по другим нашим песмама, био љубимац деспота Ђурђа; он га зове најлепшим именима на збору господском и њим "совру зачељује". Овде, Кајица, као мартолоз, спасава Бали-бегова сина из ропства Змај-деспота Вука. После ће, у другим песмама којима су творци наши муслимани, бити опевани турски и муслимански јунаци, Ђерђелез Алија, Хусреф-бег, Бојичић Алија, Мустај-бег Лички и др., али у истом метру, у истој епској пластици, и са скоро истом дикцијом и техником стиха.


I tada je sve bilo fino. Narodu su Turci došli ko melem, posle perverzija porodice Branković sa porezima koji nisu ničemu služili. Naraod je mnogo manje kulučio i davao novaca Turcima nego svojima

Nešto onih martloza je da bi napredovali u turskoj dravnoj i vojnoj hijerarhiji promenilo veru. Turci nisu bili neki žešći verski fundamentalisti niti nacionalisti. Kod njih je uspešan napredovao bez obzira da li je Srbin, Hrvat, Albanac, Grk. Koliko su samo Bosanci dali vezira, nekoliko desetina, a čuveni graditelj beograda i mosta u Višegradu je bio Sinan čisti Grk. Neki Branković Alija iz porodice Brankovića je dogurao do paše, a i onaj nesretni Crnojević.

I kad je ekspanzija Turaka zaustavljena tad se ta viša klasa okrenula pljačkanju sopstvenog stanovništva. I tu nisu prednjačili Turci već naši domaći janičari. A da tu treba napomenuti da je ona priča o nasilnom odvođenju dece u janičare više legenda nego stvarnost. Često su i sami roditelji davali decu u janičare da bi dogurali na visoke položaje. I sam Mehmedpaša je bio janičar, a posle je čitava njegova porodica prečla u islam, a ujaka je postavio za agu, bega šta li već. Npr. sve one dahije (bilo ih je više od 4) su bili naši ljudi, Bosanci i Hercegovci, a ne Turci.

I naravno tu je Crkva odigrala lošu ulogu. Nasuprot prokalmovanom trpljenju radi spasenja, oni bune narod protiv Turaka kad god bi 3 pijana Austrijanca prešla Dunav! Tako su popovi pokazali zahvalnost Turskoj što im je omogućila rad. I naravno da je Turcima to dokurčilo, pa puštaju Albance na njih i kreću Seobe 1, 2...

Ali opet Turci behu dobre duše pa uspostaviše autonomiju u Srbiji, a nju naseliše divljim plemenima Crne Gore i Hercegovine. Posebno je hadži-Mustafa bio dobar, pa je nazvan srpskom majkom. Ali janičarski red koji se u međuvremenu iskvario i odvojio od turske vlasti je napravio sranje i krenule su bune.

Buna koja je trebala da bude buržoaska revolucija, kako je Ranke primetio, se iskvarila. Onikoji su je vodili su imali ideju samo sebe da ustoliče mesto Turaka i naših muslimana. Pa imamo Milenka Stojkovića koji je imao veći harem nego paša beogradski (a u njemu behu probrane Turkinje, Srpkinje i Vlahinje), one spletkare Nenadoviće, onog bilmeza Dobrnjca, i onog Obrenovića koji je bio gori od svakog Turčina.

I mesto da se uspostavlja vlast naroda, dolazi do proterivanja turskog i muslimanskog stanovništva. Gradovi u kojima gotovo da nije ni bilo Srba postaju srpski. Tu ej otimačina bila samo takva, ljudi su sebogatili preko noći, što podseća an situaciju na Kosovu. Nisu ni svi pobegli, neki su se prilagodili. Zato u Užicu i drugde ima mnogo Srba sa prezimenima koja viču "ja sam nekada bio musliman". Pa nama je jedan Pašić postao najveći političar  Šta mislite zašto postoji izraz "tursko groblje", koje označava nešto zapušteno, što niko ne gleda... Verovatno će Albanci uskoro govorit: Hašim što prolaziš pored mene kao pored srpskog groblalja.

A nije moralo da bude tako. Na mesto dobrih Turaka i vrednih slovenskih muslimana dolazili su naseljenici iz Bosne, Hercegovine i Crne Gore (ovo je već 2. talas). Ali u pojedinim krajevima su dolazili Albanci na njihvo mesto. I šta sad imamo. Imamo Tukoglua koji mesto da je Srbijanac on igra za Tursku, a Albanaca ko pleve.

Znate li da je Jugoslavija imala sporazum o deportaciji Turaka sa Kosova?
Da je Priština čak i posle 2. sv. rata imala u apslolutnoj većini tursko stanovništvo, Srbi behu 2. a Albanci 3. Posle desetak godina Albanci postaše većina a Turaka osta za zakletvu. Najviše su Sri za njima plakali.

Znate li da je doskora šef katedre za orijentalistiku filološkog fakulteta u Beogradu bila čista Turkinja i to domaća!

Znate li da se Turci nisu mnogo bračno mešali sa Slovenima. Čak su ih naši muslimani pogrdno nazivali Anadolcima, Gargama, Mandžukama, Turkešama. Zato je glupo kad neko kaže za uzimanje islama da je poturčivanje. Pa eto sad po prezimenima možete videti šta je bilo sa Turcima. Glumica Maja Mandžuka je slatka mala Turkinja   I svi oni Turkovići, Turajlići...

Znate li da je Pašić gotivio Turke, a posebno Mustafu Kemala. Čak je pomagao Turke na štetu braće Grka Smile

I sad kad se dobro razmisli shvati se, da smo sami sebi gori gospodari od Turaka, jer Turska je naprednija i bogatija zemlja iako smo mi mnogo bliže Evropi kulturno i geografski. Kako zvuče proročki reči Filipa Višnjića (poželjeće drumovi Turaka). Još će da nam se zahvale što smo se odvojili od njih jer sa nama nikad ne bi ušli u NATO i EU  Smile    :anger:

Braćo Turci vratite se sve vam je oprošteno!!!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Hm... ispade jos da su turci veci srbi od nas Smiley
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol
Poruke 44
Aurelije,preseli se  u Turku,kakav covek.Predlazem ti da Aurelije predje u Sulejman Velicanstveni to nije poturcivanje.Da doneli su nam smrt,bedu,Turkinje se briju ako si ti normalan.A sta je sa obrazovanjem,industrijom(propustili smo industisku revoluciju),na jugu jos rade zemlju sa volovima(Holandjani satelit-GPS pa baja ore na default,klima mu u traktorcetu,ako je to traktor,bolji od zastave),to je ono sto pokrece svet znanje,tehnologija a ne dali se Turkinje briju.
Laslo:
Turci ocuvali pravoslavlje,da kao sto ste i vi cuvali.A sto je bio pritisak unijacenja,trazili smo pomoc od Vatikana za 1389.,ali pomoc nije stigla,pa evo vam Islam u Evropi.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 9
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 07:04:09
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.