Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 23:38:48
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ahemenidi  (Pročitano 2052 puta)
12. Feb 2006, 15:09:33
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Ahemenidi su bili jedna od dinastija drevnog Persijskog carstva. Na vrhuncu njihove moći, oko 500. godine pre naše ere, Ahemenidski vladari Persije su držali teritorije koji se danas nalaze pod Iranom, Irakom, Jermenijom, Avganistanom, Turskom, Bugarskom, Grčkom, Egiptom, Sirijom, Indijom/Pakistanom, Jordanom, Izraelom/Palestinom, Libanom, Arabijom i Libijom.

Prvo poznato pominjanje Ahemena, navodno prvog u nizu Ahemenida (po kome dinastija i nosi ime) u istoriji pojavljuje se od strane Darijusa Velikog, koji ga pominje kao predaka Cirusa Velikog, i začetnika cele dinastije. Veruje se da je Ahemen došao na vlast 648. godine pre nove ere.

U dva navrata Ahemenidi su vladali i Egiptom gde se pominju kao dvadeset sedma i trideset prva dinastija.

Poslednji Ahemenidski kralj je bio Daeijus Treći, koga je konačno pobedio Aleksandar Treći Makedonski 330. godine pre nove ere.

Ahemenidi su verovatno prvi vladari koji su se nametnuli celoj Persiji posle Zaratustrine smrti, i većina njih su podredili svoju vladavinu dvema svojstvima koja su deo zaratustranske poruke: to su red, u pravdi čovečjoj od svega što je do tada viđeno u antičkom svetu i bezmalo dogmatska potvrda važnosti istine spram svih oblika laži. Religija Ahemenida, međutim, sačuvala je i popriličan broj odlika naturalističkog panteona sazdanog još u drevnoj civilizaciji bakarnog doba.

Među Ahemenidima, krupne figure Kira Velikog II. (601. pne. - 530. pne.) i Darija I. (549. pne. - 486. pne.) pne. nose oreol moralnog dostojanstva i slave koju su Grci uznosili toliko, da je Ksenofon od Kira napravio junaka svoje Kiropedije. Kir, prvi "Kralj kraljeva" bio je pobednik Kreza, Astijaga i oslobodilac Vavilona, kralj koji se u Jevrejskim verovanjima pominje kao Pomazanik Gospodnji i Mesija Jahveov, što je možda izazvano činjenicom da ih je on oslobodio vavilonskog ropstva.

Pitanje je da li su Ahemenidi i pre Kserksa bili zoroastrejci u pravom smislu reči jer se nisu direktno pozivali na Zaratustru. Kir i Darije se pominju kao izuzetno plemeniti vladari (plemenitost duše je Zaratustra zahtevao od ašavana, služitelja božanskog poretka, „nesebičnih boraca za mudrost i svetlost Ahura Mazde“.) što predstavlja, ako je tačno, korenitu promenu u odnosu na dotadašnjeg tipičnog autokratskog monarha, čija se snaga izravnavala sa snagom bogova uz koje bi vladar navodno boravio posle smrti. U svakom slučaju sigurno je da je prekretnica u to doba izvršena prema nešto humanijem obliku vladavine.

Među istočnjačkim narodima, Hetitima, Asiro-Vaviloncima i Jevrejima, kod kojih samilost i trpeljivost nisu bile religijski poželjne osobine ili su se dovodile u vezu sa slabošću, Ahemenidi su se izdvojili prihvatajući te i slične osobine kao vrline kojih se treba ponositi. Posebno je ta vrlina uočljiva u njihovom postupanju s poraženim neprijateljima i prema njihovim kultovima. Naime, Ahemenidi su se odlikovali toliko neuobičajenom blagošću prema neprijateljima da su im se ovi ponekad i divili.(Primer uobičajenog postupanja drugih naroda prema neprijateljima u to vreme je da su npr. poraženi kraljevi morali da vuku kraljevska kola noseći na leđima odrubljenu glavu jednog svog zemljaka, ili su zatvarani u kavezima sa psima, kako bi bili pokazivani u javnosti i vređani od celog naroda.) Takođe su bili bili pobornici dotad neviđene religijske trpeljivosti prema kultovima pokorenih naroda.

U celom starom veku Kir je verovatno bio najčovečniji od svih pobednika, a svoj vanredni ugled zasnovao je na svojoj velikodušnosti, pokazujući da on trpeljivost i opraštanje prihvata kao znake moralne snage, a ne slabosti. Tako je, spasivši Kreza, bogatog kralja Lidije, koji ga je bio napao, napravio od njega jednog od svojih najbližih savetnika, a takođe je i sa svrgnutim kraljem Astijagom, svojim svirepim dedom po majci, postupio s plemenitošću koja se nipošto ne bi očekivala od vazala koji se sveti. Svojim vojnicima nije dopuštao da pljačkaju osvojene gradove i da, po običaju, sa zemljom sravnjuju hramove i kipove, već je često vodio politiku izmirenja naroda, poštujući tuđe kultove.

Ahemenidska Persija slobodno je ponudila Jevrejima svoju visoku zaštitu,

Od prvih Ahemenida pa do kraja sasanidske imperije, tj. oko 12 vekova, glavna religija Persije je mazdaizam, iako su značajni i drugi kultovi, kao npr. Mitre i Anahite. Zervanizam, koji je postavio Ahura Mazdu i Ahrimana u strogi dualizam, se vrlo brzo nametnuo uz izvorni zoroastrizam, tako da je ponekad teško izvitoperavao njegovu kosmologiju. U raspravama oko toga da li ahemenidska religija može potpasti pod Zoroastrizam sa jedne strane stoje oni koji su, sa modernim Irancima, istom nacionalnom slavom objedinili proroka drevne Persije i slavne vladare. Nasuprot njima stoje stručnjaci koji se ograničavaju samo na avestijske tekstove gde nema ni reči o Ahemenidima, i u natpise koje su ovi ostavili u kojima nema nikakvog pominjanja Zaratustre. Odsustvo prorokovog imena je opšteprihvaćeni argument protiv zoroastrizma Ahemenida mada po nekima on uopšte ne dokazuje da su elementi njegovog učenja bili sasvim nepoznati vladarima, jer je sinkretizam carstva i maga uopšte onemogućavao da se u boga uzdigne jedan prorok, makar i tako sjajan kao Zaratustra, a sem toga nije svima onima koji su stekli elemente zaratustrijanskog učenja nužno da pominju i njegovo ime. Ako se ima na umu da Zaratustra nikad nije težio da prisvoji sebi pravo na lični kult, pošto je cela njegova etika za cilj imala moralizovanje običaja i oduhovljenje religijskih praksi, ovo postaje još jedan argument u prilog teze o ahemenidskom zoroastrizmu.


Povrh toga, na njega se primenjuje isti kritički metod kao što je onaj koji se upotrebljava za narode bogate književnosti, dok su se Persijanci tog doba uglavnom oslanjali na usmena predanja. Iako je Persija vrlo rano upoznala asirsko pismo i iako su se u bibliotekama u Suzi, Ekbatani i Persepolisu čuvali stari rukopisi i arhivi ahemenidskih ministarstava, u Aleksandrovom osvajanju su oni rastureni ili uništeni, pa nije ni čudo što ova dilema ne može biti do kraja razrešena.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 23:38:48
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.