Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 01:04:03
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Papirni novac  (Pročitano 6525 puta)
27. Okt 2005, 06:36:46
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Jedno od dostignuća koje je bez svake sumnje kineskog porekla jeste papirni novac. Prvi pokušaj da se on uvede desio se tokom vladavine cara Han Vutija, posle stalnih vojnih pokreta protiv Huna u Mongoliji koji su iscrpeli carstvo.

Privatno kovanje je destabilizovalo novac, pa je stalno dolazilo do dramatičnih promena u njegovoj vrednosti. Vuti je povukao skoro sav novac i izdao blagajničke zapise od kojih je svaki vredeo 400.000 bakarnih novčića. Ti zapisi, koji su se pravili od kože belog jelena, izuzetno retke životinje, bili su veličine kvadratne stope i nosili su posebnu šaru. Ovaj neverovatni eksperiment u centralnom bankarstvu bio je osuđen na propast, jer je broj belih jelena bio veoma ograničen.

Kinezi su iznova počeli s papirnim novcem oko 800. godine naše ere, kada se on zvao "leteći novac" zbog toga što je mogao da ga oduva vetar. Ovaj rani papirni novac nije bio potpuno zamenljiv nego je bio sertifikat koji su privatne banke davale trgovcima u zamenu za gotovinu. Iako je bio izdat u glavnom gradu, trgovci su mogli da ga zamene za gotovinu prilikom povratka u svoje provincije. Ideja je bila da se spreči da lopovi pokradu trgovce prilikom povratka kući. Ovaj posao je 812. godine preuzela vlada.

Oko 1000. godine kineske banke počele su da izdaju potpuno konvertibilne banknote koje je sankcionisala država, ali su one povučene 1023. godine, kada su bile dozvoljene samo zvanične novčanice koje je ona štampala. Ovaj novac imao je naštampanu napomenu da važi samo do određenog datuma, obično tri godine, što je očigledno dovodilo do njegove brze cirkulacije kada bi se primakao datum isticanja navedenog roka.

Nije se mnogo mislilo na podupiranje novca odgovarajućim zlatnim rezervama, pa je stoga inflacija besnela tokom 12. veka. To je doprinelo da falsifikovanje postane atraktivna delatnost. Godine 1183. jedan štampar je, pre nego što je uhvaćen i osuđen na smrt, naštampao 2.600 lažnih novčanica.

Ideja o papirnom novcu polako se širila na zapad. Mongoli su štampali novčanice kineskog stila 1292, a najraniji papirni novac u Evropi štampan je u Švedskoj 1601. godine.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
Kolko ja znam Marko Polo je doneo primerak novcanice u Evropu pa su mu se smejali i zezali ga.
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Long live Rock n' Roll

Zodijak
Pol
Poruke 11469
Zastava
mob
HTC HD2
U svakom slucaju izvanredna tema, narocito uzimajuci u obzir moje dugogodisnje pasionirano bavljenje kolekcionarstvom notafilije, metalnog novca i telekartica.
Svaka čast @SerbianFighter!!! Smile Smile
P.S. ako nekoga zanima nesto u vezi novca, papirnog i metalnog kao i telekartica rado cu odgovoriti!
Evo i slička jednog Kineza i Svedjanina:

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

Novac.jpg
(90.31 KB, 400x394)
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Long live Rock n' Roll

Zodijak
Pol
Poruke 11469
Zastava
mob
HTC HD2
Kolko ja znam Marko Polo je doneo primerak novcanice u Evropu pa su mu se smejali i zezali ga.
Sad bih se i ja smejao i zezao na nekoj od svetskih aukcija sa tim primerkom u vlasnistvu.
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
Vidi se na kineskom primerku i njihov carski pecat- jel bese od drveta?
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Long live Rock n' Roll

Zodijak
Pol
Poruke 11469
Zastava
mob
HTC HD2
Drveni pečat i koristili su crno i crveno mastilo za otisak. Kasnije su valjda nekom reformom presli na tamno - sive otiske. Mada su ovo sve sturi podaci koje pored toga da je Tang dinastija(618 - 907) prva pocela sa izdavanjem papirnog novca popularno nazvanog "leteci novac" i par podataka gotovo da ne znam nista vise o njihovoj notafiliji.
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Ei Jehovan poika ansaitse kunniaa!

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 33
Pre par nedelja sam imao priliku da prisustvujem predavanju na temu Konfucijanski kategoricki imperativ, Vladimira Zivanovica. U prvom delu izlaganja predstavio je dostignuca kineske civilizacije i imao sam priliku da vidim kako ta novcanica izgleda (u elektronskom obliku)

Novcanica je zaista izgledala fascinatno, skoro kao moderne novcanice sa serijskim brojem i slicnim stvarima.

Potrazite na internetu fotografiju, siguran sam da je ima
IP sačuvana
social share
Kad je teško - Rosoner!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 01:04:03
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.108 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.