Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Frau Einstein (film o Milevi Marić Ajnštajn)  (Pročitano 3188 puta)
20. Dec 2011, 22:24:19
Moderator
Legenda foruma


Before all else, be armed.

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 33603
Zastava Beograd, Mirijevo
Browser
Mozilla Firefox 3.6.24
mob
HTC Smart
“Frau Einstein” (Frau Ajnštajn), film o jednoj od najpoznatijih Novosađanki Milevi Marić Ajnštajn, naći će se pred novosadskom publikom sutra u 20 sati u Kulturnom centru grada. Film po mnogo čemu je specifičan: nastajao je pet godina, mešavina je igranog i dokumentarnog filma, u njemu se govore tri jezika i prolazi se kroz sijaset istorijskih razdoblja. Povezuje ih samo jedna stvar: velika ljubav Mileve Marić Ajnštajn, žene koja je podredila život strasti koja ju je vukla ka jednom od najvećih umova u istoriji.



O Albertu Ajnštajnu znamo skoro sve. Šta znamo o Milevi Marić, Albertovoj prvoj ženi, i najvažnijem svedoku stvaranja jednog od najvećih naučnih dela u istoriji čovečanstva? - to pitanje sebi je postavio reditelj Miloš Jovanović pre gotovo deceniju.

Dok je pokušavao pred italijanskim novinarima da objasni svoj izbor teme za prethodni film, “Memo”, dok je pokušavao da objasni kako srpsko-jevrejski brakovi uopšte nisu retkost, kao jedan od najjačih argumenata nametnuli su mu se upravo Mileva i Albert. Tog trenutka, Jovanović se prvi put zapitao ko je u stvari žena koje je postala prva studentkinja u Cirihu, koja je uspela da osvoji jednog od najneobičnijih ljudi XX veka, koja je prisustvovala stvaranju teorije relativiteta i koju do te mere glorifikuju da joj pripisuju čak i autorstvo nad teorijom.

- Nisam želeo da je glorifikujem, niti da joj, pod uticajem sredine, pripisujem zasluge za koje ne postoje dokazi. Nisam hteo, takođe, ni da podlegnem potrebi da, slaveći Milevu, blatimo Alberta. Jednostavno, pokušao sam da prikažem ženu koja je bila dovoljno hrabra i mudra da postane prva studentkinja u vreme kada Univerzitet u Cirihu još uvek ni toalet za dame nije imao, koja je imala snage da voli jednog čoveka čitav život. To je najpre priča o strasti - priča Miloš Jovanović, koji će premijerom filma završiti proslavu dvadesetogodišnjice svog rada.

O svom životu i ljubavi sa Albertom, u filmu, priča sama Mileva vodeći gledaoce kroz intimni dnevnik. “Frau Einstein” prati njene poslednje dane života, ali se kroz njena sećanja i ispovesti sagledavaju svi aspekti njene veze sa Ajnštajnom: priča o različitim poreklima, veroispovestima, borba za ravnopravnost polova, za bolji svet, protiv stereotipa, za ljubav. Kako je film igrano-dokumentarni, on gledaoce vodi i kroz buran istorijski period koji je Milevin život obuhvatio. Prikazuju se čak i originalni snimci atomskog razaranja u Drugom svetskom ratu koji su direktna posledica naučnog rada Alberta Ajnštajna. I to sve na tri jezika: nemački, srpski i engleski.

- Ovo je naša verzija njene životne priče, koja u prvi plan postavlja ljubav. Albert ovako piše Milevi: “Kako sam srećan što sam u Tebi pronašao ličnost koja mi je ravna, jaka i nezavisna kao što sam i ja.” Vremena prolaze i menjaju se, ali verujem da su ljudi slični, da su i ambicije i želje iste i onda i sada. Ne mislim da je patila što je ostala u zapećku u naučnom smislu, ali jako je patila kad je izgubila Alberta, i to je njena velika drama - kaže Anica Dobra, glumica kojoj je poverena uloga Ajnštajnove supruge.

Nju je, baš kao i Jovanovića, ka filmu privukla ideja o Milevi kao o ženi koja ne štedi emocije, koja se potpuno dala jednom čoveku. Da bi dočarala lik Mileve na samrti, Anica Dobra je tokom snimanja šest sati dnevno provodila stavljajući i skidajući masku koju je napravio jedan od najboljih maskera za specijalne efekte iz Nemačke Robert Rebele.

- Emocija je najveći pokretač i najveći motiv za ostvarivanje svega. Mi danas možemo sebi samo da priželjkujemo malo više ljubavi, jer smo zatvoreniji nego nekad, kalkulišemo i emocijama u strahu da ne budemo povređeni ili da ne bismo završili, eto tako, kao Mileva - kaže Dobra.

Ona je ujedno zaslužna za to što su učešće u ostvarenju uzele i njene kolege iz Nemačke, pa tako ulogu njenog sina Tetea nosi nemački glumac Jens Harzer.
- Pokušao sam da pronađem najbolji način da dočaram ulogu Teta, mlađeg sina Ajnštajnovih. Hodajući između genijalnosti i šizofrenije, Tete shvata svet oko sebe na način koji razume Mileva i koji mu je dovoljan. On bolestan brine o bolesnoj majci shvatajući dramu njenog života. Na kraju prihvata Milevinu poslednju odluku znajući da za Milevu nema ničega kada nema ljubavi - kaže Harzer.



U filmu “Frau Ajnštajn” igraju Anica Dobra, Jens Harcer, Radoje Čupić, Aleksandar Gajin, Tatjana Pajić... Scenario potpisuju Aleksandra Pleskonjić i Miloš Jovanović, muziku “Dobrovoljno Kovačko Društvo”, a režiju Miloš Jovanović. Film traje 50 minuta.

Iz Milevinog monologa

- Ostavite me na miru! Ne možete suditi o jednom geniju s gorčinom piljarice! To naše slovensko otvaranje rana tupim predmetom pa onda zalivanje rakijom! Nijedno životno uputstvo, osim - ne pij oznojan ‘ladnu vodu. Ostavite i njega na miru. On je ljubav mog života.
- Ja sam Mileva Marić. Iz Novog Sada, Titela, Kaća, Pešte, Šapca, Zagreba, Sremske Mitrovice, Rume, Ciriha, Berna, Berlina, Praga, Hajldelberga...
- Nisam ti se nadala... bar bih se očešljala. A ti došao da se oprostiš, šljampav kao uvek. Cipele bez čarapa i pertli, pantalone spadnute, bez kaiša. Opet će Novosađani reći: “Šašavi Marićev zet!“ Ne, nemoj ništa govoriti! Shvatam, svemu je potrebno vreme... Toliko dugo te čekam.”




Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 87602
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 8.0.1
  Na više mesta sam našao podatak u kom ljudi koji su bili bliski porodici Marić-Ajnštajn tvrde da je Mileva bila ne samo mnogo bolja od Alberta već i da je pokradena od strane istog.Da li je to mit ili istina stvarno ne znam,znam samo da je Mileva u mnogo čemu bila jedna hrabra žena ispred svog vremena.J
  edva čekam da vidim ovaj film.
IP sačuvana
social share
Ako se neko i prepozna u mojim porukama to nije do mene već do njega  Smile
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows 7
Browser
Opera 11.60
Kako glup trejler, dodje mi da ne gledam film samo zbog njega.

Verovatno ce u filmu biti prestavljena kao zaljubljena zena a ne kao genijalna fizicarka...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Before all else, be armed.

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 33603
Zastava Beograd, Mirijevo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.25
mob
HTC Smart
Да, трејлер је срање. Smile Нисам успео да пронађем ништа боље. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 87602
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 8.0.1
  U filmu Ajnštajn i Edington (Einstein and Eddington 2008) je predstavljena više kao histerična žena koja stalno ostavlja muža i to u trenucima kad mu je najteže.Na samo jednom mestu se vidi da je i ona bila naučnik a ne samo domaćica i remetilački faktor.
IP sačuvana
social share
Ako se neko i prepozna u mojim porukama to nije do mene već do njega  Smile
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Before all else, be armed.

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 33603
Zastava Beograd, Mirijevo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.25
mob
HTC Smart
Frau Ajnštajn medju finalistima Sinekvesta

Scenario "Frau Ajnštajn" Selene Stanković plasirao se medju 10 finalista na takmičenju filmskog festivala Sinekvest, koji će biti održan u San Hozeu u Kaliforniji od 28. februara do 12. marta, saopštila je u sredu agencija Komunis.

Selena Stanković je magistrirala filmski scenario u Los Andjelesu 2009. godine, a scenario za dugometražni film "Frau Ajnštajn" o životu Mileve Marić, supruge naučnika Alberta Ajnštajna, napisala je kao magistarski rad.

Scenario daje alternativnu verziju poznate priče o usponu mladog Ajnštajna, uz malo poznate detalje o Milevinom učešću u njegovim najvažnijim otkrićima, kao i svojevrstan pogled na univerzalne prepreke sa kojima se suočavaju žene, navodi se u saopštenju.

Festival Sinekvest jedan je od najvećih i najkvalitetnijih festivala nezavisnog filma u Americi. Na festivalu učestvuje oko 150 filmova iz 40 zemalja, a prošle godine premijerno je bilo prikazano 80 ostvarenja.

Izvor: Beta
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.08 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.