Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 5 6 8 9 ... 37
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Saveti za trudnice i novopecene mame  (Pročitano 400324 puta)
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia the best
Zdravi zubi – zdrava beba

Nega zuba je veoma važna za ukupno zdravlje deteta. Pravilno negovanje zuba trebalo bi da počne još u najranijem uzrastu, tj. kada nikne prvi zubić. Kada zubići izbiju, preporučujemo vam da nabavite četkicu za zube koja je prilagođena uzrastu vašeg deteta i da mu svakodnevno ujutru i uveče perete zubiće.

Kako rastu zubi
Prvo niču donji srednji sekutići, zatim gornji srednji sekutići, zatim mlečne dvojke donje i gornje, zatim mlečni očnjaci donji i gornji i na kraju mlečni kutnjaci, gornji i donji. Dok rastu zubići, dobro je da beba ima neku gumenu rashlađenu grickalicu koja će ublažiti bolove koje beba oseća.
Nekoj deci prvi zubić nikne već oko četvrtog meseca. Druga deca prve zube dobiju tek sa osam ili devet meseci. Jednostavno rečeno, posebnih pravilnosti u nicanju zuba nema i svako dete će na svoj način proći ovu fazu.

Perite zube deci redovno
Izašao je prvi zub, vi ste nabavili četkicu (nikako previše tvrdu, da ne bi povredila bebine desni) i krenuli na posao. Pre nego što počnete bebi da perete zubiće pridržite joj jednom rukom glavu, a drugom istrljajte četkicom zubić. Verujemo da će se vašoj bebi pranje svideti, verovatno će sama otvoriti usta i čekati. Redovnim pranjem zuba očistićete sve naslage koje se nalaze na zubiću i u isto vreme izmasirati desni koje se spremaju za izlazak novih zuba.
U ovom periodu nema potrebe za korišćenjem paste za zube. Bebi pasta još uvek nije potrebna, a ne verujemo ni da bi joj se svideo njen karatkerističan ukus.

Kada desni prokrvare
Kada počnu da izbijaju prvi zubi, može doći do veoma neobičnih promena u organizmu deteta. Desni iz kojih će izbiti zubić mogu biti mekše, ponekada upaljene, sa blagim otocima, a nekada mogu biti i promenjene boje. Možda ćete primetiti male krvave tačkice na desnima koje su posledice prodiranja zuba kroz mekano tkivo.
Savetujemo vam da pratite promene na desnima bebe. Ukoliko se krvarenje nastavi, odvedite dete kod lekara. U ovim situacijama mogu pomoći i blagi gelovi za smirivanje desni. I ne zaboravite, bebi u ovom periodu uvek dajte neko gumeno rashlađeno pomagalo koje se sisa ili žvaće. Takve gumene igračke pomažu deci, jer smiruju bol i napetost u vilici. Sa izbijanjem zubića, desni će se normalizovati i neće stvarati dalju napetost u detetovim ustima.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia the best
Igre za bebu: od šest do devet meseci

Čudesna prva godina bebinog života polako odmiče i beba postaje sve više zainteresovana za druženje i igru. To je pravo vreme da bebi ponudite razne zabavne aktivnosti. Evo nekoliko ideja za zabavu i igru sa bebom:
Skrivanje lopte: Uzmite malu loptu ili neki drugi interesantan predmet i stavite je ispod jedne od tri plastične šolje. Pomešajte šolje polako i zatim bebi pomozite da otkrije ispod koje šolje se nalazi skriveni predmet.
Kutija za igračke: Verovatno u stanu imate neku kutiju ili posudu koju vaša beba rado voli da gleda ili možda želi da se njome igra. Ispraznite sadržaj kutije/posude i dajte je bebi. Beba će u nju moći da stavlja razne igračkice i mekane predmete, a verovatno će uživati u neprestanom ubacivanju i prosipanju predmeta.
Predstava za bebu: Sigurno vam se po kući vuku neke rasparene čarape. Nekoliko poteza markerom, malo lepka i šarene tkanine, učiniće da čarapa postane zabavna lutka – glavni lik u predstavi za bebu. Ukoliko i od druge čarape napravite smešnu lutku, vaša beba će moći da uživa u pravoj lutkarskoj predstavi.
Savet plus: U uzrastu od šest do devet meseci, bebe se veoma trude da komuniciraju sa okolinom. Ohrabrite bebu tako što ćete odgovarati na njeno „bam-bam”, kao da razumete šta vam je rekla. Na taj način, podstičete bebu da sve više komunicira sa okolinom i lakše razvija govorne sposobnosti.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia the best
Dečije temperature - oprezno, ali bez panike

Kada dete ima povišenu telesnu temperaturu, u kući nastaje panika, pogotovo ako se to događa prvi put. Kojim metodama sniziti temperaturu, da li su ispravne one koje su koristili naši roditelji, treba li uzeti sirup ili tablete.... To su samo neka od brojnih pitanja s kojima se roditelji susreću početkom svake sezone prehlada.
Nakon što je temperatura izmerena, većina roditelja latiće se svih onih metoda koje su naučili od svojih roditelja, iako one ne moraju nužno biti ispravne.

Primera radi, nekada su se stavljali oblozi umočeni u alkohol ili rakiju, što zapravo nije preporučljivo, jer se dete, udisanjem alkoholnih isparenja iz obloga može otrovati. Međutim, oblozi od mlake vode, koji se menjaju svakih četiri do pet minuta jedna su od metoda koje donose rezultate.

Preporučljivo je i kupanje ili tuširanje u mlakoj vodi temperature do 30°C, ali ako je dete preterano razdražljivo ili mu je hladno, ovu metodu rashlađivanja bi trebalo odložiti, ili odabrati neku drugu. Ako je rektalna temperatura viša od 38,5 stepeni, detetu bi trebalo dati sredstvo u obliku čepića, sirupa ili tableta. U apotekama se može nabaviti više vrsta takvih lekova (brufen, paracetamol), ali pre svega, potrebno je konsultovati se s  pedijatrom, jer lekovi se daju u određenim dozama – prema lekarskom uputstvu, a to zavisi od telesne težine, uzrasta deteta, pa i na kraju, od  intenziteta bolesti.

Osim toga, veoma je važno detetu stalno nuditi dovoljne količine tečnosti, najbolje vode ili čaja u čestim malim obrocima, a bilo bi dobro i obući mu laganu pamučnu odeću. Treba paziti i na to da temperatura prostora u kojem dete boravi ne bude viša od 20°C. Ukoliko je temperatura usprkos svemu ostala povišena duže od jednog, najviše dva dana, pregled pedijatra je neophodan.

Oprezno s prolivom kod male dece

Akutni proliv je čest u ranom dečijem uzrastu Veoma često se javlja kod beba koje nisu na prirodnoj ishrani, ali i kod sve dece do dve godine života. To se događa jer malena deca, s jedne strane, imaju nedovoljno razvijen obrambeni mehanizam, a s druge strane, za razvoj bolesti dovoljno je da se u organizam unese manji broj klica.

1. Ako dete ima proliv, a ne povraća, pa dehidracija još nije nastupila, tada bi trebalo voditi računa da pije dovoljno tečnosti. Ako odbija flašicu, možete mu davati tečnost na pipetu.
2. Rehidraciju (nadoknadu izgubljene tečnosti i soli) bi trebalo obavljati posebnim tečnostima. U apotekama može da se kupi oralna so za rehidraciju. Ona se otopi u prokuvanoj i ohlađenoj vodi, a sadrži šećer i elektrolite – soli, koji se gube prolivom. Tečnost bi trebalo davati svakih nekoliko minuta, gutljaj po gutljaj ili kašičicu po kašičicu. U slučaju da dete povraća, trebalo bi sačekati desetak minuta i ponoviti postupak.
3. Danas se smatra da dete koje ima proliv ne bi trebalo da bude na dijeti, jer dijeta otežava oporavak, a proliv može da se produži. Dete može da jede već prvog dana bolesti. Ako je beba na majčinom mleku, bilo bi dobro da je majka što češće doji. Ako se hrani adaptiranim mlekom, tada bi prvog dana bolesti trebalo napraviti mleko koje inače dobija, ali razređeno pirinčanim odvarom u razmeri 1:1. Već sledeći dan postupno se prelazi na normalne mlečne obroke. Deca starija od godinu dana, koja jedu svu hranu, mogu da jedu uobičajna kuvana jela: supe, kuvano meso i povrće, pirinač, testeninu, mleko i mlečne proizvode. Izbegavajte sirovo voće i povrće i veće količine masti. Ne silite dete da jede. Poštujte njegove instinkte. Bolje je davati češće, manje obroke, nego da se jednom mnogo najede.
4. Nemojte detetu davati lekove koji smanjuju broj stolica ili antibiotike. Bez savetovanja s lekarom možete da mu dajete samo rehidracijsku tečnost i lekove za snižavanje temperature.
5. Dete mlađe od tri meseca odvedite kod lekara, jer proliv može da bude znak ozbiljne bolesti. Stariju bebu možete u početku da lečite sami, ali samo ako nema druge simptome i ako joj je opšte stanje dobro, a to znači: nema visoku temperaturu, ne povraća, stolice nisu krvave, nema znakove teže dehidracije i dobro je raspoložena.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia the best
Na koje se sve načine olakšavaju porođajni bolovi. Predstavljamo vam pet najčešćih metoda za ublažavanje porođajnih bolova. Neke od njih primenjuju se i kod nas, a neke samo u porodilištima na Zapadu

Trudnoca i porodjaj

Porodjaj u vodi
Kako deluje: Porodilja se nalazi u specijalnom bazenu za porođaj i u vodi donosi bebu na svet.
Prednosti: Voda opušta telo i podstiče organizam na produkciju hormona koji ublažavaju bol i ubrzavaju porođaj. Osim toga, voda služi kao odličan oslonac prilikom zauzimanja različitih položaja tokom porođaja i smanjuje rizik od pucanja međice.
Nedostaci: Porođaj u vodi ne preporučuje se u slučaju komplikacija, kao što je povišen krvni pritisak porodilje ili u slučaju višestruke trudnoće. Takođe, ulazak u bazen pre vremena (pre nego što se porodilja otvori 5 cm) može da uspori porođaj.
Iskustvo majke iz Beograda: "Voda mi je trenutno ublažila bol, mogla sam lako da se pomeram i menjam položaje i uverena sam da je voda sprečila pucanje međice."

Hipnoporodjaj
(ne primenjuje se kod nas)
Kako deluje: Savladavanje jednostavnih tehnika samohipnoze može da vam pomogne da zadržite smirenost tokom porođaja. U tome može da vam pomogne profesionalni psihoterapeut koji se bavi hipnoterapijom ili čitanje knjiga o meditaciji.
Prednosti: Ukoliko verujete u ovaj program i autosugestija vam je jača strana, možete potpuno da eliminišete osećaj bola. Ova tehnika takođe poboljšava raspoloženje i stav.
Nedostaci: Psihoterapija, ili kurs autohipnoze, često je skupa. Osim toga, nekim ženama vrlo je teško da se dovoljno opuste da bi mogle da primene tehnike hipnoze tokom porođaja.
Iskustvo majke: "Tehnike samohipnoze znatno su mi olakšale porođaj. Bila sam opuštena i nije mi bilo potrebno nijedno sredstvo protiv bolova. Nakratko sam probala gas i kiseonik, ali sam odustala od toga jer mi, zapravo, nisu bili potrebni."

Epiduralna anestezija
Kako deluje: Anestetik se preko cevčice daje u donji deo kičmenog stuba čime se potpuno umrtvljuju nervi od struka nadole.
Prednosti: Više od 90% porodilja nakon primene epiduralne anestezije uopšte ne osećaju bol. Osim toga, ova vrsta anestezije ne uspavljuje porodilju pa onda može aktivno da učestvuje u porođaju.
Nedostaci: U pojedinim slučajevima, anestezija deluje samo na jednu stranu tela. Potrebno je intravenozno aplikovanje anestezije (u ruku), kao i postavljanje katetera u bešiku. Epiduralna anestezija može da produži porođaj i onemogući procenu trenutka kada porodilja treba da se napinje.
Iskustvo majke: "Odlučila sam da probam epidural i nisam se pokajala. U rasponu od samo dvadeset minuta prešla sam put od potpune agonije bolova do velikog rasterećenja."

Petidin
(primenjuje se u Britaniji)
Kako deluje: U pitanju je vrsta analgetika i antispazmatika - eliminiše bol i opušta muskulaturu. Najčešće se aplikuje injekcijom.
Prednosti: Ovaj analgetik može da da i babica. Opušta i otklanja bol tako da porodilja lakše podnosi kontrakcije.
Nedostaci: Postoji mogućnost za pojavu velike pospanosti, vrtoglavice i mučnine, kao i usporavanja porođaja. Ovaj medikament prodire kroz placentu, što znači da beba može, u prvih nekoliko dana nakon rađanja, da bude vrlo pospana i nesposobna da sisa.
Iskustvo majke: "Petidin je u mom slučaju bio efikasan, iako sam bila vrlo pospana i gotovo sam tonula u san između kontrakcija."

Tens aparat
(ne primenjuje se kod nas)
Kako deluje: Ovaj aparat emituje elektrotalase kroz uloške koji se postavljaju na leđa i tako blokiraju poruku o bolu koja putuje kroz nerve do mozga.
Prednosti: U brojnim zapadnim zemljama trudnice mogu da iznajme ovaj aparat (ili mašinu) za primenu na samom početku porođaja. Aparat je potpuno bezbedan za majku i bebu, a mogućnost upravljanja mašinom omogućava majci da sama odredi njegovu funciju.
Nedostaci: Potrebno je da prođe neko vreme da bi se osetili prvi efekti aparata. Takođe, u poslednjim fazama porođaja, njegova primena može da bude neefikasna ili, čak, iritirajuća.
Iskustvo majke: "Koristila sam TENS dok nisam otišla u porodilište, kada sam već bila otvorena 8 cm. Kontrakcije su još uvek bile bolne, ali ipak ne bih izdržala bez TENS aparata i bez primene nekog analgetika."

Gas i kiseonik
Kako deluje: Porodilja udiše mešavinu 50% nitro-oksida (snažan analgetik u vidu gasa) i 50% kiseonika koja ublažava bol kontrakcija, naročito tokom porođaja.
Prednosti: Gas i kiseonik mogu da se koriste tokom porođaja u kući, u porodilištu, kao i tokom "vodenog" porođaja i uporedo sa ostalim sredstvima protiv bolova. Za razliku od nekih drugih analgetika, ova se mešavina ne zadržava u organizmu majke niti šteti bebi.
Nedostaci: Može da izazove vrtoglavicu, mučninu ili dehidriranost usta. Neke porodilje tvrde da im je primena gasa i kiseonika oduzela osećaj kontrole nad situacijom, kao i da su osetile nedostatak koncentracije tokom kontrakcija i napona.
Iskustvo majke: "Gas i kiseonik su izazvali prijatno osećanje, slično laganom pijanstvu, ublažili su bolove i nisu uzrokovali nikakve posledice po moje i po zdravlje moje bebe."

Mini - epidural
Kako deluje: Smanjena doza klasične epiduralne anestezije koja ublažava bol, ali ne ograničava pokretnost i osetljivost.
Prednosti: Možete da probate da zauzimate različite položaje da biste ubrzali porođaj i efikasnije potiskivali bebu. Primena mini-epidurala smanjuje potrebu za forcepsom ili vakuum ekstraktorom, kao što može da bude slučaj kada se primenjuje klasična epiduralna anestezija.
Nedostaci: Moguća je pojava peckanja i teškoća prilikom mokrenja. Takođe, ovaj tip anestezije može da produži porođaj, a pokreti majke prilično su ograničeni. Ova vrsta anestezije još uvek nije u širokoj primeni.
Iskustvo majke: "Mogla sam samo da stignem do stolice, ali mi je svakako bilo udobnije u sedećem nego u ležećem položaju. I, još uvek sam osećala nagon da potiskujem bebu i bila sam sposobna da to uradim.

Izvor
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia the best
Interesuje vas kako da koža vaše bebe bude meka i čista poput svile?

Od trenutka kada prvi put uzmete svoju bebu u ruke poželećete da je pokažete celom svetu. Ipak, potrebno je da prođe neko vreme pre nego što njena koža postane poput breskve - meka, baršunasta i bez i jedne fleke. Zapravo, i sami ćete biti iznenađeni brojnim osipima i različitim mrljama koji se pojavljuju na nežnoj koži vaše bebe. Tokom života u materici bebina koža prekrivena je verniksom - masnom, beličastom materijom koja sprečava isušivanje njene kože. Ipak, kako se približava termin porođaja, sloj verniksa postaje sve tanji. U slučaju prenesene trudnoće, bebina koža dolazi u kontakt sa plodovom vodom zbog čega izgleda upaljena i suva. Koža novorođenčeta je crvenkasta, peruta se i prekrivena je sitnim osipom. Međutim, uz ljubav i negu koju ćete joj pružiti, ona će uskoro postati poput najfinijeg satena. Lekari kažu da je potrebno do osam nedelja da bi se koža novorođenčeta "iščistila" i postala meka i čista. Dakle, budite strpljivi i primenjujte naše savete...

Čista i sveža
Većina novorođenčadi ne voli da se kupa jer im ne prija da ostanu bez odeće i budu izložena svežijem vazduhu. Međutim, ne morate je izlagati toj neprijatnosti svakog dana, već je dovoljno da joj svakodnevno operete lice, ručice i guzu (deo koji prekriva pelena). Ovaj oblik lične higijene biće sasvim OK da se beba oseća ugodno. U ovom slučaju dva ili tri kupanja nedeljno sasvim su dovoljna. Naravno, ako vaša beba obožava kupanje, slobodno joj priuštite ovaj užitak svakog dana.
Osušite njenu kožu nežnim tapkanjem peškira (da ne biste prouzrokovali iritaciju) i nemojte da upotrebljavate talk jer bi, ukoliko ga beba udahne, mogao da izazove teškoće u disanju. Vodite računa da koža oko pupčanog patrljka bude uvek osušena. Takođe, redovno seckajte nokte na ručicama, da biste sprečili da se beba sama ogrebe. Ovaj, nimalo lak i rizičan zadatak najbolje ćete izvesti dok beba spava. Ipak, budite pripravni na to da ćete ovaj postupak ponavljati svaka tri dana jer bebama neverovatno brzo rastu nokti.

Odrzavanje zdravlja bebine koze
Najvažnije je da bebu oblačite u odelca od pamučnog materijala koja su dovoljno meka i ne izazivaju iritacije. S druge strane, sintetički materijali, pa čak i neki prirodni (vuna), mogu da iritiraju nežnu kožu. Za ličnu higijenu bebe koristite šampone, kupke i mleka koja su namenjena nezi novorođenčadi. Iako spadaju u kategoriju skupih sredstava, ovi su preparati mnogo blaži od standardne kozmetike za bebe. Takođe, izbegavajte parfimisane preparate jer mogu da uzrokuju alergijske ili upalne reakcije bebine kože. U tu ovu kategoriju iritanata spadaju i deterdžent i oplemenjivač koji redovno koristite za pranje veša. Umesto toga, izaberite ove proizvode namenjene senzitivnoj koži. U nezi kože novorođenčeta važna je i masaža uljem za bebe koja vrši dvostruku ulogu - kožu čini mekom i ublažava kolike.

Tipicne pojave
Perutava koža: naročito oko ručnih i nožnih zglobova. Ukazuje na isušenost kože. Koristite blago bebi mleko ili losion svaki put kada menjate pelene i kupajte bebu u čistoj vodi jer bebi kupka može dodatno da isuši njenu kožu.
Mali plikovi: nastaju u naborima kože zbog blokade znojnih žlezda i obično se povlače nakon nekoliko dana. Nemojte previše da utopljavate bebu (skinite joj sloj odeće) ili je kupajte u mlakoj vodi.
Sitne crvene tačkice: na licu i vratu mogu da budu simptom alergije na toplotu. Ukoliko je centralno grejanje previše jako (tj. temperatura u prostoroji previsoka, a vazduh suv) beba može da se ospe i zimi. Crvene tačkice će se vremenom povući sa kože, a u međuvremenu primenjujte savete iz dve prethodne stavke.
Smeđe ljuspice: na temenu su verovatno simptom seboreičnog dermatitisa koji se javlja kada koža luči previše sebuma (masnoće). Ovo oboljenje se ne manifestuje bolom, ali ako uočite zanke upale na temenu bebe, obratite se lekaru. Nemojte često da kupate bebu jer to stimuliše kožu na još veću produkciju masnoće, što samo pogoršava problem. Pre nego što stavite bebu da spava, utrljajte malo maslinovog ulja u teme. Narednog jutra operite bebi kosicu nekim blagim šamponom. Nakon toga, očešljajte je mekom četkom da biste uklonili ljuspice kože.
Male bele ili žute tačkice: na licu mogu da budu simptom mlečnog osipa (milija). Žućkaste tačkice nastaju zbog viška sebuma koji nastaje kao posledica protoka hormona kroz placentu u poslednjim mesecima trudnoće. Tačkice nestaju same od sebe za nekoliko nedelja. Mlečno bele tačkice sadrže keratin (proteinsku komponentu kože). I one nestaju same od sebe za šest nedelja.
Crvene fleke iznad nivoa kože koje izazivaju svrab: mogu da budu simptom urtikarije (koprivnjača), odnosno alergije. U najčešće uzročnike spadaju hrana, sapuni i lekovi. Pritisnite ohlađenu pamučnu tkaninu na osipno mesto da biste ublažili otok i namažite mast ili losion na bazi kalamina da biste ublažili svrab. Ukoliko se osip i dalje širi, obratite se lekaru.
Crvena, upaljena koža praćena svrabom: može da bude ekcem. Ukoliko posumnjate da se radi o ovom oboljenju, obavezno se obratite lekaru.


IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Samsung 
Pravilni Polozaji Za Dojenje- za sve taze mamice...


Za najbolji napredak bebe koja doji potebno je da znate pravilne polozaje
za dojenje, takodje i bebino pravilno prihvatanje dojke.
Samo pravilnim polozajem bebe na dojci beba moze dobiti dovoljnu kolicinu mleka
Pravilinim polozajima izbeci cete ragade i povrede bradavice.

Za mame:

Prva stvar je udobnost. Ledja i ramena treba da su udobno naslonjena,
Koristite jastuke, obicne ili jastuk za dojenje. Ruke, tj. laktovi bi takodje
trebali biti cvrsto oslonjeni. za sedece polozaje dobro je na nesto osloniti noge,
Npr. debela knjiga ili niska klupica. Ucinite sve prethodne pripreme da se
ne biste naginjali nad bebu, to ce opteretiti ledja i ramena i bice vam neudobno.

O bebama:

Ne cekajte da se beba rasplace od gladi. Prepoznajte znakove gladi koje vam beba daje
i na prvi znak ponudite dojku. Znakovi gladi mogu biti mljackanje, meskoljenje,
stenjanje, stavljanje rukica u usta, na kraju I plac.
Uzmite bebu nezno I tepajte joj, govorite joj da cete je sad nahraniti.
Za sedece polozaje prvo se udobno smestite, I prvih par puta neka vam neko doda bebu
na ruke, dok se malo ne uhodate.
Lezeci cete verovatno dojiti u porodilistu. Prvo se vi namestite, upotrebite jedan jastuk
iza ledja, drugi ispod glave. Namestite bebu prema sebi I poduprite joj ledja jastukom.
U svakom slucaju beba treba da je potpuno okrenuta prema mami,
Beba lezi na obrazu, ramenu I boku, I oni trreba da su u istoj liniji.
beba treba da vam je sto bliza.
Lice bebe je potpuno okrenuto prema mami, bradavica je u nivou bebinih usta.

Prihvatanje dojke:

Svojim bradavicom dodirnite bebin obraz ili podrucje ispod nosica, ili bebine usne.
Prirodni refleks bebe je da tada jako zine. Usmerite bradavicu malo na gore.
Bebu brzim pokretom privucite na dojku. Ne gurajte bradavicu bebi u usta.
Kada dobro prihvati dojku, bebine usne su izvrnute na spolja,
cela bradavica i veliki deo areole je u ustima, donja strana areole vise nego gornja.
Jezik je preko desni, i moze se pomalo videti s donje strane.
Glavica je lagano zabacena unazad, bebina brada je potpuno oslonjena na dojku
a bebin nosic par milimetara udaljen, ili je dodiruje samo njegov vrh.
Zabluda je da se prstima mora pritisnuti dojka da se nos bebe odvoji,
Beba se nece ugusiti dok sisa. Samo polozaj mora biti ispravan, znaci glavica da je
lagano zabacena unazad. Beba pocinje da sisa u pocetku brzo,
A kada krene refleks otpustanja mleka cuce se da beba guta.
Pomeraju se vilice I misici lica. Vidi se pomeranje usiju.
Beba povuce mlaz mleka, pa proguta, povuce, pa proguta.

Pridrzavanje dojke

Palac i prsti formiraju slovo C, dojku pridrzavate sa strane,
Ili palac i prsti oblikiju slovo U, dojku pridrzavate odozdo.
Polozaj prstiju kao makazice nije preporucljiv, mogu ga koristiti
iskusne dojilje, u pocetku ga izbegavajte.
Uvek vodite racuna da bebi ne smetaju vasi prsti.

A sad o polozajima

Lezeci
Namestite se na bok, namestite bebu okrenutu ka sebi, takodje na bok
Ponudite bebi dojku na opisan nacin. Beba sisa onu dojku na kojoj strani mama lezi,
Mamina ruka na kojoj lezi je iznad bebine glave, druga ruka je slobodna.
Dobar polozaj za nocno dojenje, uopste, za dojenje u krevetu.

Sedeci, u stavu kolevke.
Mama sedi cvrsto I uobno naslonjena, glavica bebe je u pregibu lakta,
Guza je oslonjena na dlan. Bebin stomak je priljubljen uz mamin, celo lice bebe
je okrenuto prema dojci. Mama drzi bebu na npr. desnoj ruci I beba sisa desnu dojku.
Mamini laktovi i podlaktice treba da su cvrsto oslonjeni.

Sedeci ,ukrsteni stav kolevke.
Razlika od prethodnog polozaja je taj sto mama drzi bebu na npr. desnoj ruci
a beba sisa levu dojku. Mama levom rukom pridrzava levu dojku.
Mama svojim dlanom drzi bebinu glavu i vrat, a na pregib lakta se oslanja mala guza
U ovom polozaju bolje cete kontrolisati bebinu glavu,
a dobar je i za bolji pregled prihvatanja dojke, ako beba ima problema s tim.

Polozaj fudbalska lopta
Naziv je iz americkog fudbala, jer tako igraci drze loptu, ì ispod miskeî
Mama drzi bebu ispod ruke,sa strane, glava I vrat bebe su na maminom dlanu
A donji deo tela I nogice iza lakta, oslonjen na mamin kuk. Bebino telo je vise na ledjima.
Ispod bebe je potrebno staviti jastuk da bi imala bolji oslonac.
Drugom rukom mama pridrzava dojku.
Ovaj polozaj je dobar za mame sa carskim rezom.

Klececi
Mama kleci na kolenima i laktovima na krevetu,beba lezi na ledjima ispod nje
Ovakav nacin dojenja je dobar kod zastoja mleka, zato sto gravitacija pomaze
da zaostalo mleko izadje,a bebu mozete okretati u svim smerovima,
da njena bradica masira bolno mesto na dojci.

Uvucene i ravne bradavice

Pre podoja je potrebno malo prstima izvuci ovakve bradavice
Ili staviti na njh nesto hladno da se prirodno izbace, led u peleni npr.
Ili izmedju podoja koristiti skoljkice za izvlacenje bradavica.
Ne bi trebalo da imate problema, jer beba dok sisa u ustima treba da ima
ne samo bradavicu, vec I veliki deo areole.

Male i velike grudi

Zene sa malim grudima ponekad imaju problem da doje sedeci jer je beba prenisko
u odnosu na bradavicu. Potrebno je podici bebu da njena usta budu u nivou dojke.
To je najlakse pomocu jastuka u krilu, na koje postavite ispravno bebu.
Zene sa velikim grudima takodje imaju slican problem kada doje lezeci.
One mogu podupreti dojku pelenom zamotanom u rolnu.

Jos neki saveti

Ako imate jak refleks otpustanja mleka, pa se beba cesto zagrcne,
Nagnite se unazad ili lezite na ljedja a bebu stavite na dojku potrbuske.
Tako cete usporiti mlaz mleka.

Kada zelite da skinete bebu s dojke, stavite prst u ugao bebinih usana
I prekinite vakum, pa lagano izvucite bradavicu. Naglo cupanje bradavice
Iz usta bebe moze napraviti ragade.

IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
mob
Nokia the best
Dozvoljene aktivnosti u trudnoci

 Dobra nega koju cete pruziti svojoj bebi pocinje od dana kada shvatite da ste ostali u drugom stanju. Naravno da se preporucuje par meseci pre nego sto planirate da ostanete trudni da svoj organizam pripremite za ovo stanje, pravilna ishrana i dobra fizicka kondicija doprinose napretku ploda u trudnoci.

Da bi ste sebi ovaj period zivota ucinili sto prijatnijim najbitnije je da odaberete na samom pocetku odgovarajuceg lekara. On ce vam uzeti podatke o pocetnoj tezini, uzeti vase telesne mere, izvaditi krvnu sliku… Ovi podaci su jako bitni jer ce se na osnovu njih u svakom narednom mesecu trudnoce donositi pojedini zakljuci. Mnoge ozbiljnije komplikacije se mogu izbeci ako vas lekar podvrgne pregledu na vreme i posle toga redovno proverava vase stanje. Lekar ce vam odrediti  termin porodjaja. Duzina nosenja moze biti razlicita, a ipak normalna. Recimo ako vam je poslednja menstruacija bila 11.12. odbrojte unazad 3 kalendarska meseca, a zatim dodajte sedam dana. U ovom primeru to je 17.septembar sto znaci da oko tog datuma mozete ocekivati rodjenje vase bebe. Ako ste se do sada bavili sportom, nastavite to i sada da radite samo u umerenijoj meri i uz odobrenje vaseg ginekologa. Plivanje vas izlaze opasnosti kao i jahanje konja, igranje tenisa i brzih okretnih igara. Voznja automobila se ne preporucuje posle sestog meseca trudnoce. Ukoliko ste zaposleni koristite vase trudnicko bolovanje i stvarno se odmarajte. Zapamtite da je kretanje bitno u trudnoci, stoga setajte, setajte… U pocetku neka vam setnje budu krace a zatim ih produzavajte sve dok vam prijaju. Voznja automobilom u vecini slucajeva zamara trudne zene, a ponekad moze biti i pretnja pobacajima. Tokom prvih osam meseci trudnoce dozvoljeno je putovanje avionom bez posebne potvrde lekara, dok u zadnja dva meseca vecina avionskih kompanija zahtevace posebnu dozvolu vaseg ginekologa za odobreni put. Kada vec dodjete do osmog meseca preporuka je da budete u svom mestu stanovanja i pridrzavate se pravila. Prostorije u vasoj kuci moraju biti uvek provetrene kao i soba u kojoj spavate. Ako ste pusac lekar ce vam savetovati da svedete pusenje na minimum ili da ga u potpunosti stavite jer nikotin stetno utice na razvoj ploda. Ako imate potrebu za seksualnim odnosima potrudite se da to ne bude u periodu kada bi ste imali menstruaciju da niste u drugom stanju. U poslednjih 6-8 nedelja trudnoce potpuno zaboravite na odnose da se ne biste izlagali neprijatnostima.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
mob
Nokia the best
Kako odgajiti zdravo srce

Nikada nije suvise rano poceti sa smanjivanjem rizika da vasa beba kasnije u zivotu bude zrtva srcanog udara. Od kraja druge godine hranite dete proizvodima sa niskim sadrzajem zasicenih masti kiselina i holsterola. Ukoliko je u porodici vec neko imao izrazen povecani holesterol u krvi neka bebin lekar prati nivo tog sastojka u krvi vaseg deteta.

- Vasoj bebi prilkom pripreme slanih obroka trudite se da stavljate manje kolicine soli.

- Pratite tezinu vase bebe i ukoliko se ona povecava znatno brze od njegove visine posavetujte se sa lekarom.

- Ne pusite i ne dozvolite da se pusi u vasoj kuci.

- Unos secera takodje bi trebao da bude nizak. Secer povecava potrebu za hromom, sto moze dovesti do razvoja dijabetesa koji je jedan od faktora rizika srcanih oboljenja.

Izvor
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
mob
Nokia the best
Skrgutanje zubima
Jedan od nacina da se beba oslobodi svoje napetosti je skrgutanje zubima. Mnogo ljubavi, paznje pred dnevno ili nocno spavanje moze da smanji skrgutanje zubima. U vecini slucajeva ova navika se napusta s povecanjem sposobnosti deteta da se izbori sa napetoscu, pre nego sto izazove bilo kakva ostecenja zuba.

Nekada bebe skrgucu zubima sasvim slucajno prilkom istrazivanja svojih novostecenih zubica. Ukoliko ustanovite da to skrgutanje prelazi granice normalnog posavetujte se sa decjim stomatologom ili bebi lekarom.

Boja bebine stolice
Prilikom menjanja pelena nakon dolaska kuci iz porodilista moze se desiti da boja stolice bude zelenkasto crna. To je supstanca koja se zove mekonijum i ona je postepeno punila bebina creva tokom boravka u materici.

Posto je ta supstanca sada izasla iz bebinih creva to je dobar znak da u crevima vise nema prepreka. Posle tri do cetiri dana ono sto beba pocne da izbacuje zavisice od hrane koju je unela. Ako doji stolica ce joj biti zlatnozute boje. Ako je rec o vestackom mleku stolica ce biti meka i svetlosmedje boje. Ako je mleko obogaceno gvozdjem stolica moze biti zelena, tamnosmedja ili crna. Od trenutka kada predjete na cvrstu hranu promene ce postati  izrazitije.

Izvor

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
mob
Nokia the best
Ultrazvuk
Postoji jedno ispitivanje koje se zove merenje protoka krvi kroz pupcanu vrpcu i prilikom koga se koristi Doplerov efekat: to je ispitivanje otpora na prolaz mlaza tecnosti u krvnim sudovima pupcane vrpce, koje hrane fetus.

Rec je o ultrazvucnim talasima koji se usmeravaju na crvena krvna zrnca i koji mere brzinu njihovog kretanja. To je veoma slozeno ispitivanje i danas ga obavljaju svi specijalisti za pregled trudnica pomocu ultrazvuka. Omogucava nam da napravimo mapu cirkulacije krvi izmedju fetusa i majke. Najcesce se ispituje cirkulacija u pupcanoj arteriji koja povezuje fetus sa posteljicom. Proucavanje cirkulacije u mozgu fetusa nam takodje pruza vazne podatke. I hromozomske anomalije mogu se naslutiti na osnovu postojanja jednog poremecaja cirkulacije krvi koje se pokazuje zahvaljujuci Doplerovom efektu u slucajevima kada se razvoj fetusa inace odvija dobro u svakom drugom pogledu. Tada se mora prouciti kariotip fetusa. To je polje koje se jako brzo razvija. Danas postoje i trodimenzionalne slike pregleda u boji pomocu kojih se dobija jos jasnija slika krvotoka. 

Otkucaji srca i pokreti bebe
 Vec od 12-te nedelje, lekar ce pokusati da cuje i da omoguci vama da cujete otkucaje srca bebe, pomocu aparata sa ultrazvukom. Da bi to postigao postavice vam na stomak prijemnik iznad mesta na kome bi trebalo da se nalazi srce bebe. To je veoma uzbudljiv trenutak, jer ce te prvi put cuti zvuk koji dolazi od vase bebe.

Njeno srce kuca mnogo brze nego srce odrasle osobe:120-160 otkucaja u minuti. Kad prvi put budete culi koliko je ritam tih otkucaja snazan sigurno cete se iznenaditi. Prve pokrete bebe oseticete nesto kasnije. Datum njihovog opazanja varira od trudnice do trudnice. Mrsave zene sa velikim tonusom trbusnog zida ih lakes opazaju. I pored nestrpljivosti, necete moci da osetite te pokrete pre 17-te ili 18-e nedelje, ako je u pitanju prva trudnoca. Najcesce cete ih osecati uvece kad legete, polozite glavu na jastuk i dobro opustite trbusne misice. Slikovit izraz kojim se cesto opisuje kako se osecaju ti prvi pokreti bebe je sledeci: kao isplivavanje mehura na mirnu vodenu povrsinu. Nekim zenama ti prvi pokreti lice na `rad creva` kao da se u njima nalaze mehurovi vazduha. Kad trudnoca bude uznapredovala vrlo jasno ce te osetiti pokrete bebe: u nekim momentima u toku dana, narocito uvece kad se umirite, beba ce poceti da se prevrce, a zatim ce se posle izvesnog vremena beba umiriti. U poslednjim mesecima trudnoce vrlo jasno cete moci da utvrdite koji polozaj zauzima beba: tacno ce te osecati gde vas udara nogama i po tome mozete znati da su joj ledja na suprotnoj strani. Na samom kraju trudnoce mozda cete primetiti da su aktivni pokreti bebe postali nesto redji, kako ima manje prostora za kretanje. Ali beba nikako ne sme mirovati duze od 12 sati. Postoji pogresno misljenje da se beba 3 dana pred porodjaj umiri: naravno to uopste nije tacno.

Izvor
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 5 6 8 9 ... 37
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.128 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.