Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 3 4 6 7 ... 37
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Saveti za trudnice i novopecene mame  (Pročitano 401613 puta)
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia the best
Vasa beba i njene potrebe

Prakticni vodic
Bilo da ste uznemireni zbog menjanja pelena ili zabrinuti zbog odvikavanja bebe od sisanja, naš praktični vodič će vam otkriti sve što treba da znate u prvih godinu dana bebinog života
Briga o novorođenčetu može da vam izgleda kao preveliki izazov. Ne brinite, svi zadaci koji sada izgledaju zastrašujuće, uskoro će postati rutina.

Nega pupka
Pupak vaše bebe će otpasti u toku prve dve nedelje. Svaki dan ga čistite tupferom natopljenim ohlađenom prokuvanom vodom i nežno osušite drugim. Pazite da vrh bebine pelene uvijete nadole da bi pupak bio izložen vazduhu. Ako pupak postane lepljiv, crven ili počne da curi, odmah posetite lekara.

Menjanje pelena
Iako je u početku teško, uskoro ćete se izveštiti u menjanju pelena.
Ukoliko ste u mogućnosti menjajte pelene vašoj bebi oko šest puta dnevno, kada se probudi, posle svakog jela, kada ide na spavanje i, naravno, kad god je pelena puna. Ne budite je noću ako je samo mokra, ali to učinite ako je imala stolicu ili plače.

Vreme za presvlačenje
1. Podignite bebinu benkicu da vam ne bi smetala, a onda njenu pelenu iskoristite za brisanje. Ako imate dečaka, on će verovatno tada i da piški, pa spremite nekoliko maramica.

2. Operite bebinu guzu toplom vodom i obrišite je. Posebnu pažnju obratite na prevoje na nogama. Vodite računa ako imate devojčicu da je brišete od prednje ka zadnjoj strani, a ako imate dečaka ne povlačite naglo kožicu na njegovom penisu.

3. Da bi sveli osip od pelena na minimum, osušite bebu mekim peškirom i ostavite je 10-tak minuta raspovijenu, na vazduhu. Ako ima osip, upotrebite zaštitnu kremu.

4. Postavite novu pelenu ispod guze, tako da se njen vrh poravna sa bebinim strukom, a drugi deo pelene provucite kroz noge i držite preko njenog stomačića. Ako je dečak postavite mu penis na dole.

5. Povucite lepljive trake čvrsto preko prednje strane; ako pelena prijanja na pravi način, trebalo bi da možete jedan prst da ugurate između nje i bebinog stomaka

6. Kada bacite prljavu pelenu uvek operite ruke da biste izbegli infekciju.

Kupanje bebe
Kada beba napuni 4 meseca i kada počne da razlikuje noć i dan, vreme je da uklopite vreme za kupanje sa vremenom za spavanje. Nakon kupanja treba da sledi podoj i ona će još za vreme dojenja već biti pospana i spremna da utone u san.

Bezbedno kupanje

    * Nikada bebu ne ostavljajte u vodi ili blizu vode bez nadzora čak ni na sekund
    * Nikada ne kupajte bebu u sobi koja je prohladna ili u kojoj ima promaje

Vreme za kupanje
1. Napunite kadicu sa 12-20 cm vode, tako što ćete sipati prvo hladnu pa vruću vodu. Proverite temperaturu svojim laktom, ili termometrom ako želite tačno merenje. Trebalo bi da bude oko 37ºC.

2. Skinite bebu tek kada je kupka spremna. Lagano je spustite u vodu i za to vreme joj pričajte smešeći se da biste je ohrabrili.

3. Jednu ruku držite ispod njenih ramena, a drugu koristite za posipanje vode po njenom telu.

4. Nije neophodno koristiti šampon, osim ako beba ima mnogo kose. Da biste joj oprali kosu zahvatite vodu rukom ili malom čašom i sipajte na glavu, izbegavajući njeno lice.

5. Kupanje bi trebalo da traje svega nekoliko minuta. Bebi ne treba da postane hladno. Iznesite je iz vode i osušite mekim peškirom, pa je privijte uz sebe.

Kako postupati sa bebom
Ne brinite ako se još uvek ne osećate sigurno dok se bavite svojom bebom. Pratite naša uputstva.

Podigni me
Pričajte svojoj bebi i recite joj da ćete upravo da je podignete. Pridržavajte joj glavu jer ona sama ne može sigurno da je drži sve dok ne napuni tri meseca. Jednu ruku provucite ispod njenog vrata i glave, a drugu ispod njene guze.

Držite je prema sebi sa glavom na vašem ramenu ili je ljuljajte na podlaktici jedne ruke, dok vam je druga na njenim leđima. Svideće joj se da vas gleda. Ako je starija, okrenite je napred, jednom rukom držeći je oko struka, a drugom ispod guze. Dopašće joj se novi pogled na svet.

Pazite!
Nikada bebu ne tresite, ne bacajte uvis, ne cupkajte snažno i ne okrećite je naglavačke.

Oblačenje
Većina beba ne voli da se oblači ali vi morate da budete uporni.

1. Spremite odeću i stavite bebu na toplu, udobnu, ravnu površinu.

2. Benkicu joj prevucite preko glave tako što ćete dobro raširiti otvor za glavicu.

3. Provucite svoju ruku kroz otvor rukava i kad uhvatite njenu ruku prevucite rukav nazad (bolje je nego da gurate njenu ruku kroz rukav).

4. Kada je skidate, samo ponovite postupak u drugom smeru.

Dojenje
Svi znamo da je dojenje najbolje, ali je mnogim majkama potrebno da se priviknu na to.

Sisanje
1. Držite bebu blizu tako da je vaša bradavica okrenuta ka njenom nosu. Dodirnite bradavicom njenu gornju usnu, da bi otvorila usta.

2. Pomerite bebu prema dojci, okrenuvši bradavicu na njeno nepce. Ona bi trebalo da zahvati većinu tamnog kruga oko bradavice, takođe, sa donjom usnom povijenom prema bradi.

3. Posle nekoliko gutljaja, beba će ustaliti ritam sisanja. Ne brinite o trajanju obroka. Ono će se kretati od par minuta do više od sat vremena.

4. Pustite bebu da sisa iz jedne dojke, pre nego što je prebacite na drugu, da biste joj omogućili da utoli žeđ prvim mlekom i da se zasiti gušćim mlekom.

5. Kada bude sita, verovatno će sama pustiti dojku, ali ako treba da je skidate sa nje, prvo nežno uvucite svoj prst u ugao bebinih usta.

Ishrana na flašicu
Neke mame imaju teškoća sa dojenjem iako ishrana na flašicu mora duže da se priprema.

Ono što će vam trebati:

    * nekoliko flašica i cucli
    * mleko koje odgovara vašoj bebi
    * četka za flašicu da otklonite tragove starog mleka kada je čistite
    * oprema za sterilizaciju (parni sterilizator ili jednostavno šerpica u kojoj ćete iskuvavati flašice i cucle)

Kako da bude bezbedno?
Dobra higijena je neophodna, jer je mleko idealna podloga za bakterije.

    * Nikada nemojte flašicu već napravljenog mleka držati u frižideru duže od 24 sata.
    * Perite i ispirajte flašice i cucle odvojeno, koristeći vodu i sapunicu i četku za flašice.
    * Izvrnite cucle naopako da biste utvrdili da nisu zapušene
    * Sve ponovo isperite, a zatim sterilišite

Davanje flašice
Da biste se što manje mučili najbolje je da napravite dnevnu dozu, napunite flašice ujutru i stavite ih u frižider za kasnije.

1. Operite ruke. Ako je hrana iz frižidera, zagrejte je tako što ćete flašicu staviti u sud sa toplom vodom, a nikako u mikrotalasnu rernu.

2. Promućkajte flašicu jako i proverite da mleko nije prevruće tako što ćete nekoliko kapi iskapati na unutrašnju stranu ručnog zgloba

3. Držite bebu blizu sebe na podlaktici ruke i dodirnite njen obraz cuclom da bi se okrenula prema vama i otvorila usta

4. Okrenite flašicu naopačke kako biste napunili cuclu mlekom da beba ne povuče vazduh

5. Smešite se i prijatno čavrljajte s njom dok je hranite. Kad je dovoljno jela, naslonite je na svoje rame i nežno trljajte je po leđima da podrigne.

Spavanje
Vaša beba će vreme uglavnom provoditi u snu, ali važno je da razvije dobre navike za odlazak u krevet.

Bezbedno spavanje

    * Održavajte temperaturu sobe na oko 16-20 C. Trebalo bi da u sobi gde beba spava imate sobni termometar
    * Prekrivač treba da bude u nivou bebinog ramena da ne bi prekrila glavu dok spava.
    * Kad napuni 4 meseca, beba će početi da stvara naviku odlaska na spavanje. Svako veče sledite isti redosled postupaka i beba će uskoro znati šta sledi.

Čvrsta hrana
Idealno vreme da počnete sa uvođenjem čvrste hrane u bebin jelovnik je između četvrtog i šestog meseca - nikako ranije, pošto njen sistem za varenje neće biti dovoljno zreo za to. Sami ćete znati kada je spremna, pošto će vam izgledati da je još uvek gladna posle sisanja ili ako se uzbudi kad vidi vas da jedete ili ako se budi noću, a ranije je spavala celu noć.

Ono što će vam trebati:

    * Mnogo portiklica
    * Plastične kašike za bebe
    * Set plastičnih činija za bebe
    * Stolica za bebu za početak, a kasnije visoka stolica
    * Mikser može biti koristan

I pripremite se na nered!

Prva hrana

1. Nemojte smanjivati njenu ishranu mlekom. Ono je njoj i dalje potrebno. Za početak uvedite samo nove sastojke i ukuse.

2. Za prvi čvrst zalogaj izaberite vreme kada je srećna i opuštena - ako je umorna ili suviše gladna biće zainteresovana samo za mleko.

3. Kada joj date prvi zalogaj pripremite se za mogućnost da će ga odmah ispljunuti - setite se da beba uči sasvim novu veštinu

4. Smešite se i pričajte joj – ovo novo iskustvo izgledaće zabavnije ako ste i vi opušteni i beba će biti raspoloženija da proba ponovo

5. Ako okrene glavu na drugu stranu, nemojte navaljivati. Pokušajte ponovo drugi put.

6. Ako uživa u novim ukusima, nastavite da joj nudite po nekoliko kašičica svakog dana, postepeno uvećavajući gustinu i raznovrsnost kašica. Takođe pazite na količinu, tako da beba unosi čvrstu hranu dva ili tri puta dnevno.

Izvor
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia the best
Spisak stvari potrebnih za bebu

Bez obzira da li zele unapred da kupuju ili ne, roditelji bi trebalo bar da naprave spisak najneophodnijih stvari za bebu
Mnogi roditelji ne zele unapred, dok se beba ne rodi, da kupuju opremu. U tom slucaju bi trebalo bar napraviti spisak najneophodnijih stvari za novorodjence.

Spisak najneophodnijih stvari za bebu za prve dane kod kuce:

A)
•   krevetac (2-3 posteljine, ogradica, musema za dusek, cebence, frotir)
•   kadica (peskiri, sampon za kupanjeili sapun, posuda za ispiranje bebe, termometar za vodu)
•   ormaric za bebine stvari
•   sto za prepovijanje
•   sobni termometar
•   nocna lampa
•   susilica za pelene

B)
•   pelene pamucne (60-70 komada)
•   svedske pelene (20-25 komada)
•   benkice tanje (5-10 komada)
•   benkice deblje (5-10 komada)
•   kapice (3-5 komada)
•   flasice (2 komada)
•   kasicica (plasticna)
•   cucla-laza
•   sud za otkuvavanje flasica, cucli
•   stapici za usi, nos
•   vlazne maramice
•   pumpica za nosic
•   makazice za nokte

C)
•   kutija adaptiranog mleka (za svaki slucaj)
•   soda bikarbona (za ciscenje jezika)
•   pelene za jednokratnu upotrebu
•   sterilna gaza
•   pavloviceva mast
•   AD kapi
•   3%hidrogen
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia the best
Koliko je vode potrebno bebi?
Potrebe odojčeta za vodom zavise od unosa kalorija, temperature okoline, vlažnosti vazduha, brzine vazdušnog strujanja, telesne temperature, aktivnosti deteta I brzine njegovog rasta.
Voda sačinjava najveći deo telesne mase čoveka. Njena zastupljenost u odnosu na ukupnu telesnu masu je znatno veća kod novorođenčeta i mladog odojčeta nego kod starije dece i odraslih. Voda čini 94 odsto ukupne telesne mase fetusa u trećem mesecu razvoja, 80 odsto u 32. nedelji (nedonošče) i 78 odsto kod donešenog novorođenčeta. Glavni organ koji reguliše promet vode u telu je bubreg. S obzirom da još nije zreo u prvim danima života, organizam novorođenčeta ne valja opterećivati velikom količinom tečnosti. Stoga se priroda i pobrinula da prvo majčino mleko bude oskudno, poput «vodice». Ono se naziva kolostrum i prepuno je važnih hranljivih i zaštitnih materija, dok vode sadrži taman koliko bebi treba. Tek rođena beba će uzimati kolostrum u manjim obrocima, ali češće nego «zrelo» mleko u kasnijem periodu.
Beba unosi vodu u organizam putem mleka, a nakon navršenih četiri do šest meseci I putem hrane. Gubitak vode se, osim preko bubrega, odvija I preko kože - znojenjem, kao i disanjem u vidu vodene pare…Za razliku od odojčeta na veštačkoj ishrani, kod odojčeta na prirodnoj ishrani (koje sisa) opterećenje solima je nisko, zbog čega mu ne treba davati dodatnu vodu, čak ni u veoma toplim klimatskim uslovima. Izuzetak su slučajevi: ako se prihranjuje adaptiranim ili kravljim mlekom, ukoliko izgubi veliku količinu vode u toku bolesti (proliv, povraćanje, povišena temperatura), ili ako se previše utopli.

Redovno davanje vode odojčetu (u slučajevima kada to nije potrebno)može da dovede do smanjenja intenziteta dojenja, ili da utiče na pojavu nepravilnih navika kod bebe i da smanji priticanje mleka u dojke. Osim toga, voda u nekim regionima može da bude zagađena, a nesterilna flašica za hranjenje da postane izvor infekcije. Inače, voda smanjuje zaštitna svojstva i nutritivnu vrednost majčinog mleka, što je povezano sa učestalijom pojavom novorođenačke žutice.

Kada bebi treba dati vodu?
Odojčetu na prirodnoj ishrani treba dati vodu ako je dehidrirano. Znacidehidracije su: pospanost, koja usledi nakon perioda intenzivnog plača, suva koža i vidljive sluznice, obložen jezik, uvučena fontanela (mekani deo glave na temenu) ispod nivoa svoda lobanje i smanjeno mokrenje do potpunog prekida. Ovo poslednje je najvažnije. Naime, zdrava i dobro hidrirana beba svaki čas mokri, pa su pelene svaka tri sata vlažne. Dehidrirana beba «štedi» vodu, pa su joj pelene tri sata nakon presvlačenja suve. Kod sumnje na dehidraciju, bebi treba staviti pamučne pelene, kako bi se lakše uočilo da li i koliko mokri.

Šta učiniti kada je dete klonulo,ne budi se spontano da sisa, pa zbog smanjenog unosa tečnosti zapada u još veću dehidraciju?
Ako se beba ne budi sama, a slabo mokri, treba je buditi i pojiti kašičicom. U početku se može dati prokuvana i nezaslađena voda - svakih pet minuta po nekoliko kašičica. Kada se postigne zadovoljavajuća hidracija, dete će da «živne» i da promokri. Dalji unos tečnosti treba nastaviti mlekom. Kod svakog slučaja dehidracije odojčeta treba utvrditi zašto je nastala. Najčešće je u pitanju nedovoljan unos mleka. Razlog može da bude nedovoljna količina majčinog mleka, ali je češće u pitanju problem u tehnici dojenja. Tada beba nije u mogućnosti da izvuče iz dojke mleko koga, inače, ima dovoljno. Ukoliko je vaša beba dehidrirana i pored punih dojki-popravite tehniku dojenja, makar koristili veštačku (silikonsku) bradavicu.

Koju vodu dati bebi?
Bebi se može dati prokuvana vodovodska voda, prokuvana flaširana, negazirana, niskomineralna voda, ili specijalna voda namenjena pripremanju mlečnih formula. Izvorska i bunarska voda moraju da budu pregledane pre upotrebe. Neophodno je da se od nadležnih stručnjaka zatraži mišljenje u vezi davanja ove vode odojčetu, zbog nepoznatog mineralnog sastava i moguće kontaminacije nitratima iz veštačkih đubriva ili septičkih jama (ni prokuvavanje ne može da ih odstrani). Nitrati se pretvaraju u nitrite, koji menjaju glavni sastojak krvi-hemoglobin u methemoglobin, nesposoban da otpušta kiseonik i predaje ga ćelijama. Beba sa methemoglobinemijom je izrazito modra I ima simptome nedostatka kiseonika, što može da joj ugrozi život.

Kada je voda bakteriološki ispravna?

Prokuvavanje: Da bi voda bila bakteriološki ispravna, treba da ključa bar jedan minut na temperaturi od 100 stepeni. Izuzetak su vanredni uslovi, u kojima postoji veći rizik od kontaminacije (elementarne nepogode, ratovi i sl.), kada dužina ključanja vode ne treba da bude ispod 30 minuta. Pošto je prokuvana voda bljutava zbog gubitka kiseonika, češće se daje u vidu čajeva. Mada bi, zbog sadržaja šećera u njima, bilo bolje da se daje čista voda, koju je moguće obogatiti kiseonikom brzim presipanjem iz suda u sud, pri čemu se stvaraju mehurići vazduha.

Hlorisanje: Vodu je moguće dezinfikovati i hlorisanjem. Ovo je dobra metoda, mada treba napomenuti da se pri tom procesu iz hlora oslobađaju nusprodukti (trihalometani), koji dodatnim prokuvavanjem mogu da se delimično odstrane.Inače, njihova koncentracija u vodovodskoj vodi je 10 puta manja od maksimalno dozvoljene, pa je ovakva voda i bakteriološki i hemijski bezbedna.

Filtriranje: Prečišćavanje vode je moguće obaviti i filtriranjem. Mali, kućni filteri, na bazi aktivnog uglja - otklanjaju samo organske elemente, i moraju da se često menjaju. Vodu dobijenu ovakvim filtriranjem ipak treba prokuvati - ako se daje bebi. Veći (i mnogo skuplji) filteri, koji rade na bazi „reverzne osmoze“ – prečišćavaju vodu hemijski i, donekle, bakteriološki. Međutim, saprofitna flora (bakterije koje u normalnim imunološkim uslovima ne izazivaju infekcije kod ljudi) se uništava završno dezinfekcijom pomoću ultravioletne lampe. Ovakvi filteri do te mere demineralizuju vodu da sadrže remineralizator koji joj vraća potrebne minerale.
Da li je bebama bolje davati flaširanu vodu?
Nije ni bolje, ni gore. Jedina flaširana voda koja sme da se da odojčetu – bilo da pije, bilo da se sa njom pravi mlečna formula je niskomineralna i negazirana voda (od domaćih samo «Aqua viva» i «Rosa»). S obzirom da za bebe do tri, četiri meseca nije dovoljno pouzdana u bakteriološkom smislu, treba je prokuvati jedan minut. Tako prokuvana voda može da stoji u frižideru najviše tri dana. Starijoj odojčadi se može dati i neprokuvana flaširana voda iz tek otvorene boce, ukoliko postoji garancija proizvođača da je bakteriološki ispravna. Vodu iz načete flaše treba jednom prokuvati.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia the best
Sta je kolostrum?

Nekoliko saveta
Prvo majcino mleko nastaje vec nakon 24 sata od porodjaja i naziva se kolostrum. Gusto je, zuckaste boje i ima izuzetno visoke nutritivne vrednosti.
"Sve ono sto detetu nedostaje u momentu rodjenja, nalazi se u kolostrumu. Za njega mozemo reci da je tecni imunitet i jedan kompleksni spoj koji predstavlja faktore rasta i sazrevanja. Ne zaboravite, dete nikada tako brzo ne raste kao u prvim danima i mesecima.
Taj gusti substrat koga nema vise od 30, maksimalno 120 ml dnevno, odnosno 40 ml u proseku, sadrzi mnostvo zivih celija, imunoglobulina, svih mogucih antitela koja stite bebu od losih uzrocnika, kao sto su bakterije, virusi, gljivice. Nema zivog mikrostvora koji bi mogao da ugrozi bebu, a da ona nema zastitu u majcinom mleku. Zato je vazno da bebe i mame od prvog dana budu zajedno u porodilistu i da se po prekidu "crvene" veze (sto se odnosi na presecanje pupcanika), uspostavi "bela" veza koja traje do kraja trece godine (misli se na period kada dete ne bi trebalo da se razdvaja od majke).
U prvih pet dana mleko pocinje da se luci i njegova kolicina je varijabilna. Mnogi kazu "jos nije krenulo", a u stvari luci se tih 40- 50 ml kolostruma, sto je sasvim dovoljno. Jer, to je period pripreme za hranjenje zrelim mlekom koje ce doci. Ako beba bezbroj puta u tih prvih pet dana hvata dojku nivo prolaktina ce dostici nivo koji stvara mleko. Znaci, cim se promeskolji, ne treba cekati da se probudi, stavlja joj se dojka u usta. Mozda ce se javiti problem, pogotovo sa sicusnim bebama, koje dugo spavaju i koje treba buditi. Roditelji su zadovoljni, ali beba ne radi ono sto je vazno u tom trenutku - ne uzima sav kolostrum i ne stvara mleko za ishranu koja ce nastupiti nakon 5 dana.
Nakon kolostruma krece bistro ili prelazno mleko gde jos uvek ima elemenata kolostruma, a iza toga tzv. zrelo mleko koje ima drugaciji sastav masnoce, belancevina, ugljenih hidrata, iduci od jutra ka veceri. To nisu velike varijacije, ali ih ima, a zavise i od uzrasta odojceta."
Da li moze da se dogodi da majka nema dovoljno mleka, kao sto se cesto cuje?
"Kao i pocetak lucenja, individualna je i mlecnost. Kolicina mleka varira, ali recenica: "Nemam dovoljno" - apsolutno ne znaci nesto sto treba da limitira dojenje. Dojka je ziv organ, stvorice onoliko koliko se od nje trazi. Postoje divni prirodni regulatori, a to su: potpuno prirodno praznjenje dojke i cesto dojenje. Svaki dodir bebinih usana, svako hvatanje bradavice, podize nivo prolaktina koji stvara mleko.
Majka ne sme da se uspanici, a jos manje medicinari pa da preporuce adaptirano mleko. Fakticki, krene se sa odbijanjem bebe od dojke i pre nego sto je ucvrstila reflekse sisanja. Sa nekima se to radi jos u porodilistu, cak 25% beba koje ne sisaju odbijeno je u prvim danima.
Postoji nesto sto se zove "kriza dojenja", i nastupa u 2. ili 3. mesecu. Beba place, mama vidi da su joj dojke prazne, i nastaje paklena atmosfera. Iskusan lekar treba da smiri situaciju i mladoj mami objasni zakon ponude i potraznje. Sto je potraznja veca, ponuda ce biti bolja. Krizu treba prevladati, a za to je potrebno da cela atmosfera u kuci bude mirna."

Da li postoji tzv. slabo mleko?
"Postoji zabluda po pitanju kvaliteta mleka, pogotovo kod prelaska na zrelo, jer ono postaje providnije. Majcino mleko ima idealan odnos belancevina, ugljenih hidrata, masti, oligominerala, vitamina, gvozdja. Recimo, anemija je kod dojenih beba daleko redja, jer je iskoristljivost gvozdja (iz maminog mleka) i do 50%. Nema nijedne formule, iako na njoj pise da je gvozdjem obogacena, da je iskoristljivost veca od 12%.
Majcino mleko ne moze da bude slabo, samo je varijabilno pitanje kolicine koju sami stvaramo."
Neretko se dogadja da su uvucene bradavice razlog za odustajanje od dojenja. Da li je to opravdana odluka?
"Prilikom dojenja nije kljucna bradavica, vec hvatanje areole, smedjeg kruga oko bradavice na cijem se rubu nalaze mlecna prosirenja. Bebina usta treba da budu sto punija dojke da bi, stvarajuci negativni pritisak u njima, mleko pocelo da tece iz tih cisterni, prosirenja na rubu.
Mlade mame cesto kazu: "Nemam cime da dojim". Naravno da imaju. Postoje i odredjena pomagala, ali ako se pojave i ragade, znaci da mama ne doji u dobrom polozaju. Da bi uhvatila sto vise tog smedjeg kruga beba treba da bude polupodignuta, a bradavica se usmerava (ravna se ka bebinom nosu, odnosno prema gornjem nepcu.)"

Koji je najpogodniji nacin za izmlazavanje?
"Ja sam pristalica rucnog, pravilnog izmlazavanja, jer je tada ostecenje bradavice najmanje, a i ne moze se imati isti osecaj kao preko pumpica koje su skupe. Nikako ne treba raditi grubu masazu dojke, stiskati ih u skladu s onom poznatom "mleko se zgrusalo, pa ga treba razbiti." To je pogresno, jer se tako narusava njena nezna struktura, dolazi do pucanja kesica sa mlekom, ono se izliva u okolinu, pravi upalu i tako nastaje mastitis.
Ako se javi velika navala mleka, preko pelene ili krpe stavlja se led koji ne sme da se drzi duze od 15 minuta, a pred samo dojenje i topli oblozi da bi se mlecni kanalici opustili i mleko krenulo. Na taj nacin se uspostavlja regulacija, jer ako bi se majke mnogo izmlazavale to bi uticalo na povecano stvaranje mleka. Cim beba ojaca, ona ce tu vecu kolicinu sama da savlada."
Ako majke moraju da daju svoje mleko bebama na posredan nacin, kako se ono najbolje cuva?
"Zgodne su plasticne posudice, pogotovo one sterilisane. Mi cak preporucujemo one koje se koriste za urinokulturu, jer imaju i poklopac. To mleko se cuva u dubini frizidera, ne u vratima i moze da stoji 72 sata. Moze i da se zamrzava (duboko zamrznuto moze da stoji 3 do 4 meseca). Nikada se ne greje na plotni, niti se prokuvava vec se, zbog zivih celija i drugih zastitnih materija koje ne zelimo da unistimo, zagreva u toploj vodi."

Kako da budemo sigurni da je beba dovoljno jela?
"Gledacemo vlaznost bebinih ustasca, a ona beba koja je dovoljno sisala, mokrice 5 do 6 puta u toku dana, stolica ce biti lepo formirana, zlatnozute boje, mada neke bebe nece imati stolicu svaki dan, pogotovo u 2. mesecu. Prica o zelenoj stolici kao "stolici gladi" je jedna od fama. Ona koja nema nikakav sadrzaj, vec samo koncice i lici na zabokrecinu, to je stolica gladi. Ako je dobro formirana i malo je zelenkasta, to znaci da je oksidisala i da su zute boje bilirubina presle u biliverdin - zelenu boju."

Da li treba insistirati na uobrocavanju bebe?
"Beba ce se sama uobrociti. Insistiranje na tome moze da stvori nervozu i kod mame i kod deteta. Ima dana kada beba cesce trazi mleko, mozda zbog problema sa nicanjem zubica ili sa crevima. Suvise je rano u tim prvim mesecima nametati joj ritam. Kada bude bila jaca, beba sama nece traziti da sisa, pogotovo kada bude pocela da dobija drugu hranu, sto ce biti posle 6. meseca. Ne bih lako iskljucila ni nocni podoj, pogotovo kod beba koje su sicusnije i slabije napreduju. Neka uzimaju svoj obrok i nocu kada ima vise prolaktina, vise mleka a i mirnija je atmosfera.''

Voda- da ili ne?
Bebi koja se doji nije potrebno davati vodu, sem u slucajevima bolesti, temperature, proliva ili u izuzetno toplim danima. Majcino mleko ima najmanju gustinu od svih drugih hrana i davati detetu vodu na silu, preko flasice, moze da dovede do odbijanja ili sindroma koji je poznat kao "konfuzija bradavice" (niple confusion).
Kada beba dobije hranu preko cucle iz koje curi tecnost, ona radi samo usnicama, a ako sisa u ustima ima negativni pritisak i mora 60 puta jace da vuce da bi jela. Opsednutost cuclama je fascinantna, zato savetujem "rat cuclama i flasicama".
Da li postoji odredjena vrsta hrane koja mami nije dozvoljena tokom dojenja?
"Zena treba malo vise da jede u toku tog perioda, ali ne vise od 500 kalorija nego sto je to uobicajeno. Vazno je da uzima dovoljno tecnosti- sokova, cajeva, supe, mleka, ali ne vise od 1/2 litra dnevno. Pivo, koje se "preporucuje", nece stvoriti bog zna sta. U njemu ima odredjena kolicina B vitamina, ima vode, ali vise od jedne case dnevno, ne bi trebalo.
Najvaznija je uravnotezena ishrana. Zablude su da zelenis nadima, kao kupus, pasulj, salata. Neko ko ima normalnu probavu, ko je mlad, uravnotezeno se hrani, nema potrebe da pravi posebnu selekciju hrane.
Vazno je obratiti paznju na pusenje, jer se nikotin luci preko mleka i nije dobar saveznik. Cak od indirektnog unosenja dima, ako je beba bila u prostoriji u kojoj se pusilo, u njenom urinu ce se posle sat vremena naci tragovi nikotina!
Kofeina ima u kafi, cokoladi, koka koli i konzumiranje treba ograniciti na jednu soljicu kafe dnevno ili pola case-casu koka kole. I uopste sabirati. Ako se uzima mnogo, beba nece spavati.

Uz sve navedene, brojne su i ostale prednosti dojenja. Bebe koje efektivno sisaju mnogo redje imaju problema sa digestivnim traktom, redje povracaju, redje imaju upalu srednjeg uha, bolje vide i cuju, cula ukusa se formiraju na pravi nacin, regulacija apetita je bolja. Dojena deca redje obolevaju od teskih bolesti, kao sto je npr. secerna za koju se smatra da su glavni "okidaci" (uzrocnici) antitela na kravlje mleko! Mame koje doje svoju decu bice takodje zasticene od mnogih neprijatnosti, ali i tezih problema. Kaze se da svaka beba vraca mami jedan broj godina mladosti, obnavlja joj organizam."
Zato dr Savic-Abramovic smatra da je dojenje obostrana blagodet, i emotivno i zdravstveno:
"Tu se stvara jedan divan most ljubavi i sigurnosti za ceo zivot. Ako mozete detetu da date depo ljubavi za nastavak zivota, to je da krenete sa dojenjem."
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia the best
Stetne posledice ishrane beba neadaptiranim kravljim mlekom

Majčino mleko je najbolja hrana za odojče. Ono sadrži sve sastojke (sa izuzetkom vitamina D) potrebne za normalan rast i razvoj. U njemu se nalaze i antiinfektivni činioci: imunoglobulini, laktoferin, lizozim, makrofagi i limfociti.
Adaptirano mleko se preporučuje kada majka iz bilo kojih razloga ne može ili ne želi da doji svoju bebu. Ono je po sadržaju sastojaka približno majčinom mleku i zadovoljava sve nutritivne potrebe odojčeta u prvim mesecima života.

Kravlje mleko se po svom sastavu znatno razlikuje od majčinog. Sadržaj belančevina je u njemu (3.4g %) oko četiri puta veći nego u majčinom mleku (0.9g%). Veći deo belančevina kravljeg mleka čini kazein, a manji proteini surutke (80:20) dok se u majčinom nalazi više proteina surutke nego kazeina (60:40). U kravljem mleku se nalazi beta laktglobulin koga nema u humanom. Taurina ima znatno manje u kravljem nego u majčinom mleku. Količina masti je približno ista u obe vrste mleka. Međutim, lipidi majčinog mleka sadrže veću količinu poli-nezasićenih masnih kiselina (linolna, alfa linolenska, arahidonska i dokosaheksaenolna) nego kravlje. Arahidonska i dokosaheksaenolna su od posebnog značaja za razvoj mozga. Laktoza je glavni ugljeni hidrat mleka. Ima je više u majčinom (oko 7g%) nego u kravljem mleku (oko 4.9g%).

Ukupna količina minerala je višestruko veća u kravljem (0.7g%) nego u majčinom mleku (0.2g%). Natrijuma, kalijuma i magnezijuma ima tri puta više u kravljem mleku. Količina gvožđa je približno ista u obe vrste mleka. Ono se iz majčinog mleka apsorbuje u znatno većem procentu. Vitamina rastvorljivih u mastima i onih rastvorljivih u vodi ima dovoljno u humanom mleku, sa izuzetkom vitamina D. U kravljem mleku ima manje vitamina A i C.

Štetne posledice ishrane odojčadi kravljim mlekom
U prvim mesecima života odojčeta još je nedovoljno razvijena zaštitna funkcija crevne barijere. Ograničen je i kapacitet bubrega da koncentriše mokraću i da efikasno eliminiše produkte metabolizma belančevina i viška unetih minerala. Zbog toga u odojčadi, posebno mlađe od 6 meseci, koja se hrane kravljim mlekom mogu nastati različite štetne posledice: alergija, oštećenje sluznice creva, krvavljenje u creva, povećanje koncentracije pojedinih aminokiselina u plazmi, poremećaj acidobazne i vodenoelektrolitne ravnoteže.
Ovčje i kozje mleko mogu izazvati iste štetne posledice. Pored toga treba imati u vidu da kozje mleko ima veoma malo folne kiseline neophodne za stvaranje eritrocita.
Alergija na proteine kravljeg mleka je češća u odojčadi, posebno u prvih 6 meseci života, nego u starije dece i odraslih. Češća je u dece iz porodica sa alergijskim bolestima. Učestalost se procenjuje na 0.2 do 7.5%. Kliničko ispoljavanje alergije (preosetljivost) je veoma različito i zavisi od genske predispozicije, količine alergena ( strani proteini) koju dete unosi u organizam i njegovog uzrasta.
Najčešći su gastrointestinalni poremećaji. Usled oštećenja sluznice tankog creva nastaje»alergijska enteropatija». Javlja se akutni ili hronični proliv zatim povraćanje. Dete slabije napreduje. Zbog bola u trbuhu ono je razdražljivo i plače.
Ređe je oštećenje sluznice krajnjeg dela debelog creva, «alergijski proktokolitis». Karakteriše se hroničnim prolivom, nalazom krvi u stolici i veće količine sluzi.
Gubitak krvi u lumen gastroinestinalnog sistema se javlja uglavnom u odojčadi mlađe od 6 meseci koja piju 1 litar ili više kravljeg mleka dnevno. Krvavljenje je obično malo po količini, nekad je obilnije i krv je vidljiva u stolici.
Anemija nastaje zbog malog sadržaja gvožđa u mleku, njegove male apsorpcije i gubitka krvi u creva. Ona se ne može efikasno lečiti sve dok se ne ukloni uzrok, ne isključi kravlje mleko iz jelovnika odojčeta.
Promene na koži su i obliku urtikarije (koprivnjača) ili ekcema. Retko se javlja i otok usana. Te promene su najčešće udružene sa gastrointestinalnim poremećajima.
Ređe su poremećaji organa za disanje: obilno curenje iz nosa, kijanje, kašalj, promuklost i otežano disanje. Te smetnje su najčešće udružene sa drugim poremećajima.
Veliki unos belančevina mlekom koji premašuje kapacitet anabolizma (ugrađivanje u nove ćelije) može dovesti do povećanja koncentracije u krvi potencijalno štetnih produkata njihovog metabolizma ureje, amonijaka i pojedinih aminokiselina (metionin, fenilalanin). Klinički značaj tih poremećaja nije sasvim jasan ali postoji bojazan da mogu nepovoljno da utiču na razvoj i funkcije mozga. Usled ograničenog eksretornog (izlučivnje) kapaciteta bubrega i male mogućnosti da neutrališe kisele metabolite nastaje poremećaj acidobazne ravnoteže, metabolička acidoza. Veliki sadržaj minerala, natrijuma idr u kravljem mleku u mlađeg odojčeta može dovesti do poremećaja vodenoelektrolitnih poremećaja i najzad do hiperosmolarne dehidracije.
Iznete činjenice opravdavaju stav pedijatara da se kravlje mleko ne preporučuje u ishrani odojčadi, posebno ne u prvih 6 meseci života!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia the best
Nocno budjenje i hranjenje beba

Pedijatar ce vam dati uputstva kako da nastavite sa negom i ishranom
U prvih mesec dana mnoge bebe se bude nocu da jedu. Posle izvesnog vremena (verujte pravila nema, sve je individualno) beba ce nocno spavanje produziti, preskocice prvo jedan nocni obrok, a ubrzo i drugi. Sa 8,9 nedelja (ponavljamo nije nikakvo pravilo!) budice se u ranim jutarnjim satima da jede. Kako raste tako je aktivnija preko dana, cesce i duze je budna, a noc sve vise koristi samo za spavanje.
Posle prve kontrole u domu zdravlja, znaci sa navrsenih mesec dana, pedijatar ce vam dati uputstva kako da nastavite sa negom i ishranom. Ukoliko sisa i dobro napreduje savetovace vam da je bezbrizno pustite da spava celu noc, odnosno dok se sama ne probudi i ne zatrazi svoj obrok. Pretpostavlja se da se dete u ovom periodu vec uobrocilo, sto je zaista najbolje i sto neke mame cini srecnim i neverovatno naspavanim! Ali sta kad nije tako? Vec smo pomenuli da teorija tezi idealnom, sto je u praksi tesko sprovesti. Sta cete da radite sa svojom dvomesecnom, ili i starijom, bebom koja se nocu uporno budi (cak u isto vreme) i place? Ako pokusate da nadjete odgovor u literaturi namenjenoj roditeljima i kosultujuci se sa lekarima dobicete nekoliko potpuno razlicitih varijanti. Ne padajte u ocaj. Sve bebe ovog sveta imaju iste potrebe, ali ih ispoljavaju na razlicite nacine. Vas osnovni zadatak je da dozvolite svom majcinskom instinktu da radi u korist vase bebe i vas. Kako? Vremenom upoznajete svoje dete, prepoznajete njegove potrebe, navike. Tacno znate sta i u kom trenutku ocekuje od vas i uspevate da na to odgovorite. Zasto bi nocno hranjenje bilo drugacije?
Ako ste negde procitali da bebu treba da pustite da spava i da je ne hranite ukoliko se probudi i place, a ona radi bas to, zastanite i oslusnite svoj instinkt. Vi sigurno mozete da prepoznate plac koji kaze "Gladna sam!" Da li cete biti srca kamenog i pustiti bebu da place celu noc ili cete odgovoriti njenoj potrebi? Ako kmeci u snu kao da nesto sanja, ako je polubudna, opustite se i sacekajte. Nemojte je odmah uzimati, mozda se samo meskolji. Ako se probudi uznemirena, pridjite joj, pomazite ili uzmite u narucje dok se ne smiri. Neke bebe se bude i do godinu dana, pa i duze, jer su jednostavno takve, dok druge vec posle nekoliko nedelja "uhvate" ritam i puste roditelje da spavaju celu noc. Mozda nocno budjenje i jeste "losa" navika, ali koji roditelj nije pogresio. Dete nije vojnik koji se strogo pridrzava pravila. Zato, ako vase dete napreduje, ako je veselo, aktivno (koliko mu to uzrast omogucava) u toku dana, nemojte previse brinuti. Pre ili kasnije sve dodje na svoje mesto, potrebno je samo vreme, strpljenje. Naravno, kada ste u nedoumici obratite se lekaru. Posle detaljnog razgovora sa vama i pregleda vaseg deteta reci ce vam sta da radite.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia the best
Cime se obradjuje (neguje) pupcani patrljak?

Preporucuje se upotreba povidon jodida jer je on najefikasniji u borbi protiv bakterija I gljivica.
Posle detetovog rodjenja pupcana vrpca se podvezuje na nekoliko santimetara od koze i preseca. Taj deo koji ostane se naziva, malo grubo, pupcani patrljak. On se izmedju 7. i 10, a nekada i do 14. dana po rodjenju deteta, susi, a potom otpada. Nakon toga ostaje pupcana rana, koja, takodje, zasusuje posle par dana. Tada se formira pupak koji od tog trenutka vise ne predstavlja otvorena vrata za moguce infekcije.
Prva 3 do 4 dana, dok su majka i dete u porodilistu, o pupcanom patrljku se brine babica. Po dolasku kuci taj "posao" obavljaju roditelji. Da bi sto pre otpao i da ne bi doslo do infekcije, treba voditi racuna da se ne kvasi, ne maze i ne posipa antibiotskim mastima ili prahom. Antibiotske masti i prah se ne koriste u obradi pupcanog patrljka i pupcane rane! Naime, masti "potparuju" tu zonu koja mora da bude suva, a prah se lepi i vremenom talozi, prakticno se "zacementira". Ispod tog taloga mogu da se razviju otporne klice koje dovode do zapaljenja pupcanog patrljka i pupcane rane. Dozvoljena je upotreba povidon jodida (ili neki drugi rastvor antiseptika), jer je on najefikasniji u borbi protiv bakterija i gljivica. Koristi se tako sto se sterilna gaza ili stapic sa vatom (moze i stapic za usi) natopi povidon jodidom i blago i pazljivo se obrise vrh i koren pupcanog patrljka. On se ne dira i dok ne otpadne babica koja posecuje bebu treba da ga obradjuje. Za vreme kupanja majka ce ga sacuvati od kvasenja tako sto ce izmedju svoje ruke i detetovog stomaka staviti cistu i suvu pelenu ili sterilnu gazu.
Kada patrljak otpadne ostaje pupcana rana koja, takodje, treba pravilno da se neguje povidon jodidom. Centralni deo pupcane rane se blago ocisti i obrise tako sto majka prstima blago "otvori" pupcic i stapicem koji je natopljen jodidom blago obrise taj deo.
Zatim se preko pupka stavlja sterilna gaza ili tupfer, a beba se prepovija na uobicajen nacin. Tako ce patrljak i pupcana rana ostati sterilni i suvi.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia the best
Kupanje bebe
Dok se ne formira pupak beba se ne stavlja u kadicu sa vodom, vec se drzi iznad nje

Primprema za kupanje
Kupanje bebe mami i tati, a naravno i samoj bebi, treba da bude trenutak u kojem ce uzivati. Zato je neophodno pre toga izvrsiti neke pripreme. Za kupanje bebe potrebne su sledece stvari: kadica, termometar za vodu, posuda za ispiranje i blagi bebi sapun ili sampon. Na sto za prepovijanje, pre nego sto pocnete sa kupanjem, stavite peskir, pelene slozene tako da bebu mozete odmah prepoviti, benkice, kapicu, sterilnu gazu za pupak, stapice za usi. Voda za kupanje treba da bude zagrejana na 37 C. Sobu takodje treba zagrejati. Optimalna temperatura sobe je 22 stepena, a pred kupanje je mozete zagrejati i do 24 stepena.
Kupanje
Dok se ne formira pupak beba se ne stavlja u kadicu sa vodom, vec se drzi iznad nje. Majka treba dlanom da drzi bebu preko stomaka, kako bi zastitila pupcani patrljak ili pupcanu ranu i da nagne glavu i rameni pojas deteta napred. Bebi se prvo umiva lice blagim bebi sapunom i cistom vodom, a onda pregibi vrata, miskice, ledja. Posebnu paznju obratite na pregibe vrata i predeo iza usiju, jer se tu moze zavuci sadrzaj koji beba "bljucne". Zatim se dete naginje na dole (glava gore, noge dole) i pere se izmedju nogica, sa zadnje i prednje strane. Beba se ispira mlazom mlake vode koja je prethodno pripremljena u posudi namenjenoj za ispiranje. Posebnu paznju treba posvetiti higijeni polnih organa.

Kupanje devojcica
Kod devojcica su polni organ i cmar veoma blizu, sto bakterijama omogucava da brze i lakse dovedu do infekcije polnog organa. Naime, malim bebama se stolica razliva u svim pravcima (jer je uglavnom zitka) i zato je prvo treba pazljivo ukoniti sa pregiba nogica i sa polnog organa. Zatim se devojcice poloze na ledja i kupaju odozgo na dole, tj. od polnog organa ka cmaru. Na taj nacin se izbegava mogucnost infekcije.

Kupanje decaka
Decaci preko polnog uda imaju kozicu, koju prilikom kupanja treba povlaciti, ali veoma pazljivo, bez ikakve primene sile i samo onoliko koliko se to moze. Vrh uda se pere blagim bebi sapunom, bez preteranog sapunjanja, i ispira vodom. Izmedju uda i kozice postoji jedna veoma osetljiva zona kod koje, ako se redovno ne odrzava higijena, moze doci do infekcije. Ona se manifestuje crvenilom na vrhu uda, i u tom slucaju roditelji treba da se obrate lekaru koji ce prepisati odgovarajucu terapiju.

Oblacenje
Kada okupate bebu stavite je na peskir i to na ledja. Uvijte je u peskir i blagim pokretim utapkajte vodu. Glavicu brisite blagim kruznim pokretima i ne pritiskajte predeo oko fontanele. Dok je beba jos u peskiru okrenite joj glavicu na jednu (a zatim na drugu ) stranu i stapicem joj pazljivo i blago pokupite vodu iz usnih skoljki. Pupcani patrljak ili pupcanu ranu obradite i bebu prepovijte, obucite joj benkicu i stavite kapicu.
Ukoliko ste prvih dana nespretni dok kupate bebu ili se plasite da je ne povredite znajte da je svaki pocetak tezak i da ce vam kupanje ubrzo postati rutina. Da bi se i vasa beba osecala prijatno, pricajte joj dok je kupate i oblacite. Bebe vole vodu i nema razloga da vas pocetni strah i nervoza to promene.

Kako odrzavati higijenu polnog organa decaka?
Postoje dve "skole" koje zastupaju razlicite stavove o higijeni decaka
Kada je u pitanju higijena polnog organa decaka postoje dve razlicite "skole" koje zastupaju suprotne stavove. Prva (nova) skola propagira klasican nacin higijene odrzavanja cistoce organa - to jest redovno ispiranje polnog organa cistom vodom bez povalacenja kozice.
Druga (starija) skola smatra da je za odrzavanje higijene polnog organa decaka neophodno i povacenje koze organa uz obavezno ispiranje obicnom vodom.
Ukoliko se na polnom organu pojavi crvenilo, preporucuje se ispiranje 3% acidiboricima. U situaciji kada pedijatar preporuci mast, koristi se borna kiselina u obliku masti.
U svetu je poslednjih godina sve aktuelnije obrezivanje decaka. Ovaj metod primenjuje se kao prevencija od infekcija.

Ojed kod bebe
Ojed je neprijatna promena na kozi, pracena crvenilom i svrabom
To je veoma neprijatna promena na kozi (obicno na pregibima nozica, oko anusa ili polnih organa), pracena crvenilom, ponekad svrabom i cesto bebinim placem. Do ojeda dolazi najcesce iz dva razloga. Prvi je nehigijena, sto ne mora da bude posledica nebrige roditelja, vec okolnosti (kao sto je visoka temperatura vazduha, ili nemogucnost da se beba na vreme presvuce). Tada mokraca i stolica iritiraju kozu, koja je bas na tim mestima nezna i osetljiva, pa dolazi do povredjivanja njene povrsine i infekcije (u nekim slucajevima moze doci do bakterijske ili gljivicne infekcije). Drugi je posledica trenja - nekada su pelene previse zategnute, pa dete pomeranjem nozica tare kozu o njih. Da bi se ojed sprecio potrebno je odrzavati higijenu i redovno presvlaciti bebu. Posle svakog prepovijanja treba je zapirati pod mlazom mlake vode ili je nezno obrisati vlaznom pelenom. Brisite je tapkanjem i u tankom sloju nanesite masnu kremu. Ukoliko se ojed pojavi nije na odmet posetiti lekara koji ce proceniti da li je dovoljna standardna nega ili je potrebno dopuniti je nekim od antisepticnih rastvora. Po zaceljenju promena na kozi, po povlacenju ojeda, nastavite negu kao i pre toga. Talk se ne preporucuje jer u pregibima moze da stvori fine kristale sto ce, opet usled trenja, dodatno ostetiti kožu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia the best
Dečji memorandum roditeljima   Smile

1. Nemojte me razmaziti. Vrlo dobro znam da ne mogu imati sve što želim. Ja vas samo iskušavam.
2. Nemojte se bojati biti strogi. To mi se sviđa. Pokazujte gde mi je mesto.
3. Nemojte sa mnom na silu. To me uči da se jedino sila uvažava. Radije ću reagovati na savet.       
4. Nemojte biti nedosledni. To me zbunjuje i tera me na to da pobegnem od svake obaveze.
5. Nemojte obećavati. Možda nećete moći održati obećanje, pa ću izgubiti veru u vas.
6. Nemojte verovati mojim provokacijama kad govorim i činim stvari samo da vas rastužim. Mogao bih pokušati doći do još koje "pobede".
7. Nemojte se previše žalostiti kad kažem da vas mrzim. Ne mislim ozbiljno, ali bih hteo da vam bude žao zbog onog što ste mi učinili.
8. Nemojte da se osećam manjim nego što jesam. Zbog toga ću glumiti "velikog lafa".
9. Nemojte umesto mene činiti stvari koje mogu učiniti sam. Zbog toga se osećam kao beba, a mogao bih vas početi doživljavati kao sluge.
10. Nemojte da moje loše navike obuzmu svu vašu pažnju. To me samo ohrabruje da nastavim.
11. Nemojte me ispravljati pred drugima. Bit ću mnogo pažljiviji ako sa mnom razgovarate tiho i nasamo.
12. Nemojte o mom ponašanju diskutovati za vreme svađe. Ne znam zašto onda slabo čujem, a i nisam sklon saradnji. U redu je da se preduzmu potrebne mere, ali diskusiju odložite za kasnije.
13. Nemojte da imam osećaj kako su moje pogreške zapravo gresi: Moram naučiti grešiti a da se ipak ne osećam zlim.   
14. Nemojte stalno prigovarati. Ako to budete radili moraću se početi praviti gluvim. Nemojte zahtevati objašnjenja za moje ponašanje. Ponekad zbilja ne znam zašto sam nešto učinio.
15. Ne precenjujte moje poštenje. Lako me je zastrašiti pa počnem lagati.
16. Nemojte zaboraviti da volim eksperimentisati. Ja iz toga učim, pa vas molim da budete strpljivi.
17. Nemojte me štititi od posledica. Moram učiti na iskustvu. 
18. Ne obraćajte previše pažnje kad sam lakše bolestan. Mogao bih početi uživati u lošem zdravlju, ako mi to bude donosilo veliku pažnju.
19. Ne odbijajte me kad tražim odgovore na normalna pitanja. Ako me odbijete, videćete da ću prestati ispitivati a informacije tražiti negde drugde.
20. Nemojte odgovarati na smešna ili besmislena pitanja. Ako me odbijete, videćete da samo želim da se bavite sa mnom.
21. Nemojte mi govoriti da ste idealni i nepogrešivi. S takvim je tako teško živeti. Ne brinite zbog toga što smo malo zajedno. Važno je kako smo zajedno.
22. Nemojte da moja strahovanja postanu vaša teskoba. Tada ću se još više uplašiti. Pokažite da ste hrabri.
23. Nemojte zaboraviti da ne mogu odrasti bez mnogo razumevanja i podrške; zaslužena pohvala ponekad izostane, ali prekor nikada.
24. Tretirajte me kao svoje prijatelje, pa ću ja biti vaš.
25. Upamtite: više učim od primera nego od kritike.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia the best
Ishrana

Prednost hranjenja na flasicu
Mleko u prahu se teze vari u odnosu na majcino jer ima grudvice koje se duze zadrzavaju u stomacicu. Na taj nacin se stvara osecaj sitosti koji moze trajati satima. Prilikom ovakve ishrane tacno u svakom trenutku znate koliko je mleka vasa beba unela u svoj organizam odnosno koliko je popila. Ukoliko morate da obavite poslove koji su van kuce bice vam lakse jer necete imati problem oko izmuzavanja.
Samim tim cete baki ili deki priustiti srecne trenutke u prisustvu unuka ili unuke. Naravno, da cete u nocnim satima biti postedjeni jer ce taj obrok i obavezu hranjenja otac verovatno preuzeti na sebe. Samim tim se on ukljucuje u neposrednu vezu o brizi i staranju bebe.
Ako imate stariju decu da bi olaksali period ljubomore ukljucite ih u pripremanje dnevnih obroka tako sto ce vam doneti flasice ili kutiju sa mlekom u prahu.
Znate da majke koje doje imaju problem sa gornjim delovima garderobe jer mleko vrlo cesto procuri. U vasem slucaju to nece biti problem. Majke koje ne doje mogu birati koja kontracepciona sredstva zele za razliku od majki koje doje. Narvano sada ne morate da jedete za dvoje i mozete se postarati kako da se oslobodite viska kilograma dobijenih u trudnoci.

Ako vasa beba ogladni prilkom popodnevne setnje kejom, opusteno cete je nahraniti uz pomoc flasice i necete privuci paznju radoznalih prolaznika. I naravno, sada mozete voditi ljubav bas kao sto ste to radili i pre trudnoce jer u vagini ne dolazi do hormnskih poremecaja pracenih laktacijom. Moze vas prekinuti samo beba ako place.

Prednost dojenja
Jos za vreme trudnoce sigurno ste razmisljali i postavili sebi bezbroj pitanja. Da li cu imati mleka, kako ce se uspostaviti laktacija? Vreme ce vam pokazati da su to prirodne pojave koNavescemo vam par razloga zasto je dojiti bebu vazno, bitno i zdravo za vase dete. Pedijatri, ginekolozi, cak i proizvodjaci adaptiranih formula vestacke hrane slazu se sa cinjenicom da je majcino mleko najbolji vid ishrane za vase dete. Majcino mleko sadrzi u sebi oko stotinu hranljivih sastojaka, shodno intezitetu dojenja sadrzaj mleka se menja. Mleko je drugacije ujutru nego uvece, razlikuje se po sastavu u prvom od naprimer petog meseca dojenja. Bebe nemaju razvijen sistem probave tako da im je lakes da svare majcino mleko od vestackog. Kao proizvod toga je rezultat ankete u kojima su ucestvovale bebe koje doje i one koje se hrane vestackim mlekom. Bebe koje doje manje pate od grceva, gasova i bljuckanja. Svaki put kada beba sisa putem mleka unese dovoljnu kolicinu zdravih antitela koje podizu otpornost njenog organizma. Takodje, poslednje studije ukazuju na smanjen rizik od pojave raka u decjem dobu kod beba koje sisaju.

Zasto i kako bebe podriguju
Prilikom plakanja desava se da beba proguta vazduh. Zato, bitno je podici da bi ga potisnula iz tela. Isto to se desava i prilikom hranjenja. U retkim slucajevima vazduh koji se nalazi u bebinom stomaku moze potisnuti hranu nazad. Tada ce vasa beba povratiti. U drugim slucajevima kada se beba uspravi ona podrigne.
Beba se moze nagutati vazduha i u toku samog hranjenja ukolko je halapljiva. Stoga vam preporucujemo da otprilke na pola obroka bebu podignete u uspravan polozaj. Pre toga uzmite pelenu i stavote je preko ramena jer beba moze istovremeno podrignuti i bljucnuti malo mleka. Da bi olaksali bebi mozete je po zavrsertku obroka potapsati par puta. Na taj nacin pomazete bebi da se oslobodi vazdusnog mehura iz zeluca. Najbolje je bebu prisloniti uz svoje rame a rukama drzite za ledja.

Bebe koje su dojene
Reci su nedovoljne da bi se njima mogao opisati osecaj materinstva. U odrastanju svoje bebe treba uzivati i radovati se svakom novom danu. Osnovni zadatak  svake mame je pravilna ishrana deteta. Skoro sve bebe imaju urodjeni instinkt za sisanje. Posebnu paznju treba obratiti na prve kontakte bebe i majke. U mnogim porodilistima sirom Srbije primenjuje se metoda `baby friendly`. U toj varijanti beba je smestena sa majkom u istoj sobi odmah po rodjenju. 
 
Za vreme dok su u porodilistu, beba se doji onoliko puta koliko to ona sama zeli. Izuzetno je vazno pravilno postaviti bebu na dojku, jer od toga zavisi napredak bebe. Svakako se preporucuje da budete uporni i istrajni u uspostavljanju laktacije, jer je majcino mleko od neprocenjive vaznosti. U anketiranju Svetske zdravstvene organizacije izveden je zakljucak da bebe koje sisaju imaju manje problema sa disajnim putevima, intelektualno su jace, imunitet organizma je mnogo bolji u odnosu na bebe koje se hrane drugacije. Bebi ponudite obe dojke pri svakom podoju, jer je to najbolji nacin za stimulaciju mleka. Savetuje se da, ukoliko je to moguce, bebu obavezno dojite prvih sest meseci. Posle toga primenjuju se podoji uz dohranu polu-cvrste odnosno nemlecne hrane. Podoje ne treba ogranicavati, niti po broju, niti po duzini. Bebe koje se hrane iskljucivo majcinim mlekom bolje se psihicki i fizicki razvijaju. Neke vrste hrane mogle bi izazvati alergijske reakcije kod tako male dece, stoga bi ih trebalo potpuno izbegavati.
 
Kravlje mleko  je česti alergen. Zvanični pedijatrijski stavovi u svetu a i kod nas su da je prehrana majčinim mlekom apsolutno najbolji način prehrane odojčadi, a da je, nakon toga, prehrana fabrički proizvedenim mlečnim preparatima mnogo bolja od prehrane adaptiranim kravljim mlekom.
Vaše mleko, naravno, i nakon godinu dana nastavlja biti bolji izbor od kravljeg mleka. Zapravo, jedino mleko koje je Vašem detetu potrebno je Vaše mleko. U nekim delovima sveta odrasli uopšte ne piju kravlje mleko, ali im, uz kvalitetnu prehranu, to ne smeta da budu sasvim zdravi.
 
Ako dete nije dojeno, kravlje mleko ne mora biti jedini izvor kalcijuma. I mlečni proizvodi uvedeni u prehranu s 10 meseci su isto tako dobar izvor kalcijuma. 100 ml kravljeg mleka ima nešto manje od 110mg kalcijuma. Osušeni peršun ga, na primer, ima čak oko 1400mg na 100g. Drugi dobri izvori kalcijuma su šipak, peršun, lešnik, kelj, suve smokve, beli luk, pasulj, suve kajsije, salata, praziluk, raž, susam.

Med nikada nemojte davati detetu mlađem od godinu dana. Med može da sadrži bakteriju koju dečji sistem za varenje i imunološki sistem ne mogu podneti i koja uzrokuje dečji botulizam.

Jaja Cela jaja izbegavajte tokom detetove prve godine. Počnite s tvrdo kuvanim žumancem nakon što dete navrši 10 meseci života. Belance je jaki alergen.

So može preopteretiti detetove nerazvijene bubrege. Osim toga, dete ne treba navikavati na ukus slanog jer to formira njegove prehrambene navike za čitav život.

U porodicama s istorijom alergija treba biti posebno oprezan sa hranom. Dohrana se tada može još malo odložiti, ali se nikako ne bi smela uvoditi pre navršenih 6 meseci života i majka bi trebalo da bude jako oprezna koju će hranu dati detetu. Visoko alergena hrana su: pšenica, kukuruz, svinjetina, riba, kikiriki, paradajz, luk, kupus, lešnik, orah, začini, citrusno voće i sokovi, čokolada i sva ostala hrana koja uzrokuje alergijske reakcije kod nekog drugog člana porodice ili se pokazalo da dete reaguje na nju preko majčinog mleka.

Hrana koja se ne bi smela uvoditi pre nego što dete navrši godinu dana zbog rizika od gušenja:

- lešnik, orah, kikiriki
- grožđe (cela zrna)
- kokice
- sirova šargarepa i sva ostala hrana koja se može slomiti u veliki zalogaj
- bombone
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 3 4 6 7 ... 37
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.124 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.