Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 4 5 ... 37
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Saveti za trudnice i novopecene mame  (Pročitano 400272 puta)
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia the best
Puzanje     
Pedijatri su misljenja da je puzanje neophodna etapa u detetovom razvoju

Da li je puzanje neophodna faza u motorickom razvoju bebe?
Mnogi pedijatri smatraju da je puzanje neophodna etapa u detetovom razvoju, jer beba postepeno pocinje da kontrolise svoje pokrete i odrzavanje ravnoteze. Bebe obicno pocinju da puze oko sedmog meseca, mada to ne mora da bude pravilo. Bebe shvataju da na taj nacin mogu brzo da napreduju - puzanjem ostvaruju svoju istrazivacku sposobnost i zelju za nezavisnoscu. Medjutim, neka deca ovu etapu jednostavno preskoce i odmah pokusavaju da hodaju.

Ne puze sva deca na isti nacin: jedna se oslanjanju na kolena i odbacuju napred, druga puze samo u krug ili na jednu stranu, neka samo unazad a pojedini malisani su sposobni da se krecu i sedeci sa jednom nogom vise ili manje podvijenom ispod zadnjice.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia the best
Bebini okreti
Prvi pokret koji liči na okretanje se javlja sa četiri meseca, kada se beba rukama i nogama ispred tela slučajno skotrlja na bok.
Kako još uvek ne može da održi ravnotežu, vratiće se ponovo na leđa. Od ovog trenutka će do pravog okretanja da prođe dva do tri meseca.
Krajem petog meseca, beba po prvi put voljno pokušava da se okrene, sa opruženom rukom iznad glave. U šestom mesecu ce sve cesce uspevati da se okrene na jednu stranu. Sa sedam meseci, bebe mogu da se okrenu sa leða na stomak na obe strane. Ovo, naravno, može da se javi i nešto ranije, u zavisnosti od brzine sazrevanja deteta, ali i nešto kasnije. Da bi se beba okrenula kada je za to motorički zrela, neophodna je odreðena stimulacija. Najbolje je da to bude omiljena igračka ili lopta, koja će svojom kretnjom podstaći bebu da se okrene. Pokreti koje beba pravi pri okretanju su od velike važnosti jer predstavljaju elemente hoda. Ako pogledamo faze ovog složenog pokreta kada se naðe na boku, sa podignutom glavom u vazduhu, osloncem na ramenu i na opruženu nogu - što odgovara osloncu pri hodu, dok je gornja ruka pružena ka drugoj strani, a gornja noga savijena kao da se kreće u napred... izgleda kao da beba korača.

U osmom mesecu, beba će naučiti da se sa stomaka okreće na leða, čime će u potpunosti da uvežba automatizam koračanja. U isto vreme se kroz okretanje sa leða na stomak i obratno angažuju svi mišići koji kasnije učestvuju u hodu, odnosno jačaju - što je neophodno za stabilan uspravan položaj. Tek kada u ležećem položaju savlada sve elemente potrebne za uspravan stav, beba će početi da se podiže.

Dubak i slična pomagala pomoću kojih roditelji uče decu da hodaju – bitno remete prolazak kroz važne faze kretanja kao što su podizanje u stojeći položaj i održavanje ravnoteže. Sprave za hodanje ometaju prirodno sazrevanje i ovladavanje hodom i mogu da dovedu do štetnih posledica.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia the best
Mala, dragocena pluca

kako se razvijaju pluca kod bebe?
Pluća vaše bebe su stvorena da traju ceo život. Međutim, mnogo toga i vi možete da učinite da ona budu i ostanu zdrava. Tanušni vazdušni putevi u plućima bebe je čine veoma osetljivom. Nudimo vam savete kako da je zaštitite.

Zamislite kako bi vama bilo da ste devet meseci proveli u tesnom, ali udobnom gnezdu gde ste bili ljuljuškani i paženi. A onda vas je neko naglo, kroz mračan prolaz, izbacio u potpuno nepoznati svet. I, naravno, plakaćete iz sveg glasa. A svi oko vas će komentarisati: “Ima dobra pluća!?” Međutim, bebina pluća su veoma osetljiva, naročito ako je prevremeno rođena. Izuzetno je važno da svaki roditelj da sve od sebe kako bi svom detetu pomogao da razvije zdrava pluća. Uspeće - ukoliko o tome počne da brine već u periodu trudnoće, a naročito tokom prvih 18 meseci života.

Komplikovani splet se formira
Bebina pluća počinju da se formiraju već u prvim nedeljama trudnoće. Otprilike do sredine tog perioda razvija se komplikovani splet vazdušnih puteva koji će da raste sve dok to bude dovoljno da mogu samostalno da funkcionišu kada beba dođe na svet.

Dok je u materici, beba vežba pokrete disanja, iako su njena pluća bez vazduha. A od 28. nedelje, u plućima počinje da se stvara materija koja ne dozvoljava da se pluća “slepe”. Majkama, za koje se pretpostavlja da bi mogle prevremeno da rode, mogu da se daju steroidi kako bi se pomoglo da bebina pluća ranije sazre.

Vitalnost kroz plač
Pluća se poslednja razvijaju od svih velikih organa i počinju da funkcionišu nakon rođenja.
Prilikom porođaja, dok se beba kreće niz porođajni kanal, amniotička tečnost se istiskuje iz njenih vazdušnih kanala. U trenutku kada se pojavi napolju, beba udahne i prvi put svoja pluća napuni vazduhom.

Glasan plač na rođenju je znak da je beba vitalna. Ukoliko, pak, novorođenče plače tiho, ili se uopšte ne čuje, to je signal da nešto nije u redu. Šta može da bude podsticaj za prvi bebin udah još uvek nije sasvim sigurno. Kad novorođenče udahne prvi put, ono umesto posteljice počinje da koristi plućni krvotok za uzimanje kiseonika. To istovremeno označava početak samostalnog života u spoljašnjem svetu.

Pasivni pušač
Kod beba koje pasivno inhaliraju duvan postoji veći rizik da obole od virusnih infekcija, astme i drugih disajnih poremećaja.

Kako zaštititi bebina pluća?
Pluća su stvorena da traju ceo život, a roditelji mogu da pomognu da se ona razviju zdrava.

1. Nemojte da pušite
Ovo je najvažnija stvar koju možete da učinite kako biste zaštitili svoju bebu, s obzirom da pušenje može da prouzrokuje veoma ozbiljne probleme u razvoju bebinih pluća. Najbolje je da prestanete sa pušenjem onog trenutka kada se odlučite za roditeljstvo. Ali, ako ste već zatrudneli, nije kasno da odmah prestanete i svojoj bebi obezbedite zdrav početak života.

Pušenje u toku trudnoće može da prouzrokuje da beba ima uske plućne kanale, a u isto vreme je izlaže riziku od virusnih oboljenja koja prouzrokuju šuštanje u plućima. Prisutan je i rizik od prevremenog rođenja koje se uzima kao glavni faktor rizika kada se govori o problemu sa plućima.

Nakon što se beba rodi, potrebna joj je zdrava, nepušačka sredina, što znači da i tate treba da prestanu sa pušenjem. Kod beba koje pasivno inhaliraju duvan postoji veći rizik da obole od virusnih infekcija, astme i drugih disajnih poremećaja.

2. Zaštitite je od infekcija
Iako je teško da bebu držite dalje od osoba koje kašlju ili su prehlađene, posebno ukoliko imate stariju decu - vredi pokušati. Naročito ako je beba prevremeno rođena, pa zbog toga ima respiratorne probleme.

Ukoliko kod vaše bebe postoji rizik kada su u pitanju problemi sa plućima, izbegavajte mesta sa mnogo ljudi. Perite ruke pre nego što je uzmete, i vodite računa da to rade i drugi. Takođe je preporučljivo da operete igračke pre nego što ih stavite blizu bebe. Naročito ukoliko su ih prethodno koristila deca sa simptomima prehlade (s obzirom da virusi na igračkama mogu da prežive i po nekoliko sati).

3. Bacajte iskorišćene papirne maramice
Virusi koji napadaju pluća žive i razvijaju se u vodenim kapljicama, pa kada izduvate nos - u maramici ih ima u izobilju. Zato koristite papirne maramice koje ćete odmah nakon upotrebe da bacite.

Držite se ovih saveta, pa ćete tako na pravi način da brinete o neizmerno dragocenim malim plućima.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Juzna pruga,Stara skola...

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1532
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Samsung J6
mislim da ste vas dve poslednje koje bi trebale da zapocnu temu saveti majkama tj roditeljima koliko vidim ni jedna ni druga nije radjala ili mozda jeste?!
IP sačuvana
social share
ride till your legs go numb...
Pogledaj profil WWW GTalk Skype Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia the best
Vase dete od glave do pete

Svako novorodjence je prava zbrirka tajni za roditelje
... što zbog svog izgleda što zbog pojava koje prate njegove prve dane kod kuće. Prvih četrdeset dana možete očekivati razne promene u ponašanju i izgledu svoje bebe. Važno je da znate da je sve to potpuno normalno i očekivano i da vreme za prilagođavanje novim životnim navikama nije potrebno samo vama već i vašoj bebi

Svi znamo staru izreku «svaki početak je težak», pa tako i prvi dani sa bebom mogu roditeljima da donesu brige, strahove i nedoumice. Određene promene na njenoj koži, «neobično» ponašanje, neznanje kako postupiti u određenim situacijama zaista mogu idealno zamišljenu sliku života sa bebom potpuno da pokvare. Iako ste mislili da ćete sve znati i da će sve biti lako i spontano, i najobičniji ojed na bebinoj koži može vas izbaciti iz ravnoteže i zabrinuti.

«Neobicno» ponasanje bebe

Trzanje i drhtanje
Neke bebe se češće, neke ređe trzaju. Roditeljima je čudna ova pojava jer se veoma često beba trgne bez razloga, pa čak i u snu. Drugi razlog jeste reakcija na snažnu buku, drmanje ili osećaj pada - kada se mala beba naglo podigne ona ima osećaj da je izgubila oslonac, «tlo pod nogama». Takođe, ponekad se tako jako trgne da uplaši samu sebe, ili čak i probudi i zaplače. Ovo je normalna pojava, i znak da nervni sistem bebe dobro funkcioniše.

Drhtanje bebe (tremor) se često zapaža prvih dana po rođenju i to najčešće kada plače. Posebno je izražen tremor brade. Ova pojava je normalna i očekivana jer je deo razvojne faze nervnog sistema. Roditelji često pomisle da beba drhti jer joj je hladno, ali umesto da je utopljavate, uzmite je nežno i privijte uz sebe da osetu vašu blizinu.

Bljuckanje i povraćanje
Bebe često bljuckaju posle sisanja (hranjenja na flašicu), ali to nije ništa neobično. Neke bljucnu uvek posle hranjenja, neke ponekad. Važno je da bebu držite u pravilnom položaju dok je hranite, kao i da je posle svakog podoja (obroka) podignete da podrigne. Ako bljucne i nakon podrigivanja, to je takođe normalno. Nekada se može desiti da beba povrati ceo jedan obrok, ali to ne treba da vas zabrinjava. Ali, ako povraća konstantno, ili u mlazu, to je znak bolesti, pa je neophodno da što pre odete kod lekara.

Promene i «cudne» pojave

Plik na usni
Bez obzira da li beba sisa ili se hrani na flašicu moguće je da dobije na sredini gornje usne plik. On nastaje kao posledica snažnog sisanja, ali on bebi ne smeta i prolazi spontano.

Milie
Milie su normalna pojava na bebinoj koži u vidu belih tačkica veličine glave čiode, a najčešće se nalaze na bradi, nosu, obrazima i čelu. Nastaju zbog zapušenja lojnih kanala i nestaju spontano posle nekoliko nedelja.

Sor
Sor je površna infekcija sluzokože usne duplje, najčešće jezika, koja se dešava kod 2 do 5 % normalne novorođenčadi, a do nje dolazi najčešće preko majke. Naime, mame koje su u trudnoći imale probleme sa kandidom (u vidu vaginalnog sekreta), a nisu je izlečile do porođaja, mogu je preneti svom detetu u toku rađanja. Prolazeći kroz porođajni kanal beba dolazi u direktan kontakt sa sadržajima koji se u njemu nalaze, i gutanjem može preneti gljivicu u svoja usta. Do ispoljavanja kandidijaze dolazi 7 do 10 dana posle rođenja. Roditelji uglavnom primete da je jezik bebe beo. U tom slučaju je neophodno da se uzme bris iz usta, a rezultati će potvrditi ili isključiti postojanje gljivice. Ukoliko je nalaz pozitivan dete dobija odgovarajuću terapiju, koja se sprovodi oralno. Nekada je bilo «popularno» svakodnevno čistiti jezik bebe gazom koja je natopljena rastvorom sode bikarbone. Ova metoda imala je za cilj preventivu i lečenje sora, ali danas je potpuno prevaziđena, tako da su bebe pošteđene neprijatnog nadraživanja na povraćanje.

Temenjača
Temenjača nastaje taloženjem odumrlih ćelija na koži glave, i uglavnom se formira na temenu. Najbolji način da se temenjača ne pojavi je svakodnevno pranje glavice odgovarajućim bebi šamponom (koji se nanosi u malim količinama, bez preteranog sapunjanja) i dobro ispiranje pod mlazom mlake vode! Međutim, dešava se da se, iako roditelji redovno peru bebinu kosu, temenjača ipak pojavi, a najčešći razlog je strah od da se ne povredi bebino teme (zbog nezatvorene fontanele), pa se ne ispere naneti šampon.

Ukoliko se temenjača ipak stvori treba dobro natopiti taj predeo bebi uljem ili sterilnim parafinskim uljem, i to sat, dva pre kupanja. Zatim se bebi opere kosica, dobro ispere i češljem (koji ne sme biti oštar) se iščešljava u svim pravcima. Morate biti veoma pažljivi da ne oštetite nežnu kožu glave. Ako primetite da je dete sklono temenjači, promenite vrstu šampona.

Ojed
U predelu prepona i guze (a nekada i na pregibima vrata i pod miškicama) može se javiti ojed. Za bebu je on veoma neprijatan jer pecka, svrbi, a kod težih oblika i boli. Beba stalnim pokretima može još više da iritira kožu jer dolazi do trenja između nje i pelene. Glavni krivci za pojavu ojeda su mokraća i stolica. Zato je važna redovna higijena, što podrazumeva često presvlačenje pelena, kupanje- zapiranje posle svake stolice, posušivanje kože blagim pritiskom pamučnog ubrusa i mazanje pregibnih površina zaštitnom kremom u tankom sloju. Prilikom presvlačenja ostavite bebu malo golišavu kako bi se koža bolje prosušila.

Ukoliko su promene na koži veće i ojed ne prolazi odvedite bebu kod lekara, koji će pregledom utvrditi o čemu se radi i prepisati odgovarajuću terapiju.

Problemi

Zapušen i slinav nos
Bebe ne umeju da dišu na usta i zato im nos uvek mora biti čist. Nosić treba svakodnevno čistiti, a najlakše je to obaviti posle kupanja kada se sekret «razmekša». Tada ga treba pažljivo «izvući» vrhom maramice. Zimski period je poslebno «nezgodan» za disajne puteve kako odraslih tako i beba. Naime, prostorije se često pregrevaju pa je vazduh u njima suv što takođe utiče da se nos «zapuši». Zato je važno provetravanje prostorija više puta dnevno (naravno, kada beba nije u njima), a preporučuje se da se na grejna tela postave ovlaživači vazduha (posude u koje se sipa voda se zakače za radijator, ili se na TA peći stavlja vlažan peškir i sl.). Ukoliko se bebi pojavi sekret u nosiću, preporučuje se ukapavanje fiziološkog rastvora u nozdrve i to 1-2 kapi, tri puta dnevno. U apoteci ga možete kupiti u maloj plastičnoj boci ili ampulama. Ukapavanje se preporučuje bar 15 minuta pre dojenja, kako bi se disajni putevi pročistili na vreme i beba smirila. Ukoliko u nosiću ima više sekreta pokušajte da ga vrhom maramice nadražite i podstaknete bebu da kine. Na ovaj način ona će izbaciti jedan deo sekreta i nosić će biti čistiji. Ukoliko vam se učini da su joj disajni putevi i dalje neprohodni, obratite se pedijatru za savet.

Lepljive oči
Veoma često bebe neposredno po rođenju imaju i infekciju očiju jer su izložene delovanju vaginalne flore dok prolazi kroz porođajni kanal. Zbog toga posle svakog kupanja oba oka treba prebrisati tupferima od vate koji su natopljeni prokuvanom i ohlađenom vodom. Stavite bebu na leđa, levom rukom joj fiksirajte glavu, a desnom brišite oči uvek samo jednim potezom, od spoljne ka unutrašnjoj strani oka (prema nosiću). Za svaki potez mora da se upotrebi novi tupfer, kako se eventualna infekcija ne bi prenela. Vodite računa da vam ruke uvek budu čiste kada ovo izvodite.

Ukoliko beba i dalje ima krmelje isti postupak možete ponoviti sa 3% rastvorom borne kiseline (acidi borici), u trajanju od 2 do 3 dana, ili se obratiti patronažnoj sestri koja će vas posavetovati kako da nastavite terapiju.

Pupak
Svakodnevna nega pupčanog patrljka i pupčane rane je od velikog značaja. Sve dok patrljak ne otpadne o njemu brine patronažna sestra koja je posebno obučena za to i ima potreban materijal za njegovu obradu. Važno je da se on prilikom kupanja ne kvasi kako ne bi došlo do infekcije (patronažna sestra će vam pokazati kako da kupate bebu i ujedno zaštitite patrljak i ranu od kvašenja). Ukoliko se pupčani patrljak i pupčana rana ne neguju na pravi način može doći do zapaljenja. Pojavljuje se crvenilo, otok, gnoj, dete gubi apetit, težinu, povećava se ili smanjuje telesna temperatura. Ukoliko primetite neki od ovih simptoma obavezno se obratite lekaru!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia the best
Tezina i visina vaseg deteta

Dobijanje u tezini je individualno, ali, u proseku, odojce u prvih sest meseci zivota dobija 150 - 200 g nedeljno, a od sestog meseca do navrsene godine, 100 - 150 g mesecno.

Treba ovoliko:
Izvor
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Apple iPhone SE 2020
mislim da ste vas dve poslednje koje bi trebale da zapocnu temu saveti majkama tj roditeljima koliko vidim ni jedna ni druga nije radjala ili mozda jeste?!

Mozda nismo radjale, ali to ne znaci da moramo da docekamo svoju trudnocu u potpunom neznanju...  Smile

News flash: Rode ne donose bebe!  Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Juzna pruga,Stara skola...

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1532
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Samsung J6
da je ovo sve znala moja zena kad je cuvala nasu prvu bebu pa nasa jana bi bila do sad barem 10 godina imala ili bi zavrsila fakultet. po meni suvise informacija nepotrebnih!
poenta je da majke treba da slede svoje instinkte i da ono sto njima odgovara nemora da znaci da i bebama odgovara.

praksa i poznavanje majki i ocheva koji su se vodili po uputstvima za cuvanje njihovih malisana(user manual,ma dajte bre ljudi) njihova deca nisu bas najbolje prosla  ili su suvishe razmazena ili su kenjkava tj non stop bolesna.


@ane  and @ glviki dal stvarno mislite da nam treba user manual za bebe,

pa da treba zene bi pored beba radjale i cd sa driverom za bebe!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
IP sačuvana
social share
ride till your legs go numb...
Pogledaj profil WWW GTalk Skype Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Juzna pruga,Stara skola...

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1532
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Samsung J6
News flash: Rode ne donose bebe!  ????

ljudska bicja se najbolje uce na svojim greskama!
IP sačuvana
social share
ride till your legs go numb...
Pogledaj profil WWW GTalk Skype Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia the best
Podstaknite razvoj vaseg deteta

Vezbe za podsticaj psihomotornog razvoja od 10 - 12 meseci
Većina roditelja nakon rođenja svoga deteta pristupa procesu vaspitanja i obrazovanja na tradicionalni način. Ovo podrazumeva sprovođenje dijetetsko-higijenskog režima života u smislu brige da dete bude nahranjeno, čisto, adekvatno obučeno i obuveno. U slučaju eventualne bolesti ili zaostajanja u psihomotornom razvoju dete se odvede kod odgovarajućeg stručnjaka, i to je uglavnom sve. Mali broj roditelja ima dovoljan nivo edukacije da podstakne razvoj svoga deteta na prirodan i stručno verifikovan način. Zbog, upravo, navedene činjenice magazin MAMA i portal yumama.com (u saradnji sa prof. dr Miodragom Stošljevićem sa beogradskog Univerziteta i dr Mirjanom Stošljević iz Ordinacije “Stošljević”) je pristupio realizaciji seriala od deset tekstova koji će pomoći roditeljima da sami podstaknu razvoj svoga deteta u kućnim uslovima. U ovim tekstovima su prikazane vežbe koje podstiču razvoj deteta od rođenja do sedme godine života.

Sada ćemo prikazati vežbe za podsticaj psihomotornog razvoja odojčeta od 10-12 meseca, ali i pregled okvirnih karakteristika psihomotornog razvoja dece u ovom uzrasnom periodu.

Pregled psihomotornog razvoja odojčeta od 10-12 meseca
U desetom mesecu života dete se samostalno podiže u stojeći položaj, a može i da hoda uz pridržavanje. Kreće se horizontalno prema predmetu, napred-nazad. Prepoznaje mnoge predmete u svom okruženju. Razume nekoliko reči, a na verbalni nalog okreće glavu ka poznatoj osobi ili predmetu. Sluša i imitira zvukove iz okoline. Imitira i nekoliko glasova. Može da pije iz šoljice uz pomoć odraslog. Igračku pruža, ali je ne ispušta iz ruke.

Tokom jedanaestog meseca života hoda uz pridržavanje za jednu ruku. Namerno ispušta predmete u kutiju, a detalje predmeta ispituje kažiprstom. Imitira nekoliko glasova, a pri kraju ovog perioda zna i nekoliko reči kao što su mama, tata, baba i td. Tapše rukama na poznate pesmice. Na izrečenu zabranu reaguje prekidom započete aktivnosti.

U dvanaestom mesecu života prelazi nekolko koraka samostalno. Spušta se uz lagano pridržavanja da bi dohvatilo predmet sa poda. Intenzivno puže. Sitne predmete hvata opozicijom palca i kažiprsta. Ubacuje dugmad u kutiju, imitira šaranje olovkom po papiru. Traži predmet izvan vidnog polja i može da pronađe skriveni predmet. Na verbalni zahtev pruža predmet. Izvršava jednostavne naloge poput: ‘’Dođi’’, ‘’Nemoj’’ i td. Pomaže pri oblačenju. Samostalno prinosi hranu ustima. Oponaša jednostavne radnje ukućana. Pokazuje prstom u željenom pravcu. Pokazuje interes za decu i odrasle. Spava 13-15 sati.

Vežbe za podsticaj psihomotornog razvoja od 10-12 meseca
Dvanaest vežbi se izvode u kompletu, 3 do 5 puta dnevno u trajanju 15 do 20 minuta po jednom vežbanju. Poželjno je da majka i dete budu relativno izolovani kako drugi stimulusi (buka, graja, jaka svetlost, TV itd.) ne bi ometali proces vežbanja. Opšti uslovi vežbanja podrazumevaju psihofiziološku stabilnost deteta, tj. dete mora biti nahranjeno, presvučeno i naspavano.

Vežbe za deseti mesec života

Vežba br 1. – Dete sedne pored fotelje ili stolice na kojoj se nalazi njegova omiljena igračka, koju vidi, ali je iz sedećeg položaja ne može dohvatiti.Ono treba da se digne uz fotelju i da je dohvati. Pri ovoj vežbi, majka pruža odgovarajuću pomoć i verbalno ga stimuliše.

Vežba br. 2 – Dete sedi na podu. Majka se igra s njim i balonima različite veličine i različite boje, daje ih detetu u ruke u svim položajima (levo, desno, dole, gore).

Vežba br. 3 – Dete sedi na podu. Ispred njega se nalaze valjci (plastični ili drveni) različite veličine (po obimu i dužini) i boje. Kada uzme valjak, dete ga zadrži par trenutaka, dok ga majka ne uzme i ostavi u stranu. Tada poziva dete da uzme drugi i pokaže preostale valjke koji su ispred njega. Ukoliko dete ne može da izvede ovaj pokret samostalno, majka mu pomaže.

Vežba br. 4 – Majka iz sedećeg položaja diže dete u stojeći, drži ga ispod pazuha i kreće napred nekoliko koraka. Stopala deteta se samo oslanjaju na podlogu. Vežba traje kratko, jedan do dva minuta i uz muziku.

Vežbe za jedanaesti mesec života

Vežba br. 5 – Majka dete drži za ruku. Ono treba da napravi nekoliko koraka, a ako ne može, majka ga pridržava ispod pazuha i oslanja na noge samo toliko da dodiruje podlogu i izvodi pokretanje napred kao da hoda. Ovu vežbu treba izvoditi svakodnevno četiri do pet puta.

Vežba br. 6 – Dete treba da stoji, majka ga pridržava, a ispred njega je stavila raznobojne igračke. Dete treba da sedne i uzme igračku, a ako ne može ni da stoji ni da sedi, majka ga postavlja u sedeći položaj, a ispred nogu mu stavlja prvo igračku bele boje, zatim zelene, plave, žute, pa crvene, tražeći od deteta da ih uzima. Vežba se ponavlja nekoliko puta u toku dana.

Vežba br. 7 – Dete sedi u majčinom krilu za stolom, majka ili otac daje detetu deblju (tesarsku) olovku u desnu ruku, zatim ispred njega postavlja list čistog papira nadohvat ruke. Ako dete za minut-dva ne počne da šara, tada jedan od roditelja počne lagano da vuče linije po papiru, levo-desno, tražeći od deteta da izvodi isti pokret. Ako i tada dete ne može da izvrši ovaj zahtev, majka uzima dete za šaku u kojoj je olovka i izvodi prvo stimulativne pokrete u željenom smeru, a zatim reedukacione. Ovi pokreti se izvode svakodnevno par minuta, sve dotle dok se ne pojave voljni pokreti. Pri ovoj vežbi mogu se koristiti i deblji flomasteri u boji.

Vežba br. 8 – Majka stavlja dete da sedne ispred nje i igra se s njim otvaranja i zatvaranja očiju, dodirivanja nosa levom pa desnom rukom, podizanja i spuštanja ramena. Ova vežba može biti propraćena govorom, muzikom, fono i foto stimulacijom ili pevušenjem. Ako dete ne može izvesti ovu vežbu, tada je majka izvodi stimulativno i reedukaciono kako bi pomogla detetu da izvede traženi pokret. Vežba se izvodi tri puta u toku dana.

Vežbe za dvanaesti mesec života

Vežba br. 9 – Majka ili otac stave dete da sedne za sto na kojem se nalazi plastična boca sa većim otvorom, a sa strane je kutija sa klikerima, dugmadima ili nekim žetonima. Detetu se daje kutija u kojoj se nalaze klikeri. Ono bi trebalo da klikere odnosno žetone ubacuje kroz otvor u bocu i ako može da izvrši ovu vežbu, majka dodaje čep za bocu i dete treba da ga stavi u otvor boce. Ukoliko ne može da izvrši prvi zadatak, pa ni drugi, tada majka pomaže detetu da uradi ovu vežbu.

Vežba br. 10 – Za vežbe kinestetike i auditivne percepcije dete treba da raznobojne kocke stavlja u lončić, odnosno šolju iz koje se reprodukuje zvuk. Ova se vežba ponavlja nekoliko puta u toku dana uz majčino aktivno sudelovanje.

Vežba br. 11 – Majka postavi dete u sedeći položaj da se ne može prevrnuti u stranu. Kada pusti muziku koja je detetu poznata, majka počinje da pljeska rukama po ritmu muzike izvodeći istovremeno i pokrete telom. ko dete pokuša da imitira majku, ona mu reedukaciono pomaže, ali ako dete ne reaguje na muziku i majčine pokrete, tada majka izvodi stimulativne vežbe, opet prema ritmu muzike.

Vežba br. 12 – Majka postavi dete nasred sobe, gde se ne može osloniti, i traži od njega da joj priđe na rastojanju od korak-dva. Ova vežba se može izvoditi i uz majčinu pomoć.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4 5 ... 37
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.141 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.