Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Exit Through thr Gift Shop (2010)  (Pročitano 1035 puta)
13. Feb 2011, 18:06:22
Svedok stvaranja istorije


Damn Mad Cows !

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 21465
Zastava Trstenik, Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.63
mob
Samsung Galaxy Kevoje8ac


http://www.imdb.com/title/tt1587707/


Banksyjev dokumentarac zaviruje u svet ulične umetnosti



Exit Through the Gift Shop vas vodi kroz svet ulične umetnosti i pre nego što vam pokaže vrata, ostavljajući vas - poput svih pronicljivih grafita - oduševljenog, zabavljenog i pomalo zbunjenog u vezi cele prirode umetnosti.

Film je prava retkost. U pitanju je pokušaj dokumentarca o pokretu umetnosti, ali i istraživanje o tome zašto film ne uspeva na toj misiji. Film je snimio poznati britanski crtač grafita poznat kao Banksy, čiji se radovi tajnovito pojavljuju preko noći na zidovima širom celog sveta.

Banksyjevi radovi su često uvrnut komentar na pop kulturu: prikaz Samuela L. Jacksona i Johna Travolte iz film Pulp Fiction gde umesto pištolja drže banane; slika devojčice koja uzleće uz pomoć balona na West Bank zidu; britanske novčanice od 10 funti na kojima se umesto kraljice nalazi princeza Diana.
Osim toga što očigledno snima film iza kamere, Banksy se takođe povremeno i poljavljuje u njemu - ležerno zavaljen u fotelji, okružen mrakom, a njegov glas izmenjen. On nas uvodi u film, izvinjavajući se što film nije "Gone with the Wind", ali smatra da "tamo negde možda postoji moral."



Osoba u centru pažnje filma nije Banksy, već entuzijastični Francuz po imenu Thierry Guetta. Kao porodični čovek iz Los Anđelesa koji je opsednut slavnim ličnostima, Guetta opsesivno snima svoj život.

Kada Guetta dođe u kontakt sa uličnim umetnicima poput Invader-a i Shepharda Faieryja, on ubrzo zadobija njihovo poverenje i počinje da ih snima. "Čovek koji bi snimio bilo šta nabasao je na svet podzemlja," govori velški glumac Rhys Ifans, narator u filmu.

Guetta ne zna puno o umetnosti, a da ne govorimo o snimanju fulmova, ali pruža zabavu. On uzbuđeno prati ove umetnike (čiji se radovi sada na aukcijama cene i za nekoliko desetina hiljada dolara) dok se noću, poput provalnika, pentraju po krovovima.



Kako vreme prolazi, Guetta sakuplja veliku biblioteku snimaka. Veliki deo toga predstavlja redak prozor ka ljudima koji većinu energije troše na sakrivanje identiteta i zataškavanje svojih metoda.

Kada se Banksy i ostali grafiti umetnici proslave, govore Guetti da izmontira dokumentarac. Njegov odgovor je 90-minutni film Life Remote Control, bezumni haos bez zapleta. Uviđajući da su se obratili pogrešnoj osobi - "nekome sa mentalnim problemima sa kamerom," govori Banksy - Banksy odlučuje da preuzme stvar u svoje ruke, i kao rezultat imamo Exit Through the Gift Shop.

Međutim, tu je i preokret. Dok Banksy filtrira haotične snimke, on predlaže Guetti da se i sam oproba u uličnoj umetnosti - i tako nehotice izaziva stvaranje čudovišta. U Los Anđelesu, Guetta uzima pseudonim Mister Brainwash i - uz pomoć okoline i saveta Banksyja i Faireyja - predstavlja svoj ekstravagantni hit šou. Ogromna pažnja i novac koji dobija za svoje rukotvorine zatiču Banksyja i ostale.



Ostaju odmahujući glavama u neverici na pogled ovog "umetnika preko noći". U potrazi za porukom, Banksy sleže ramenima i kaže, "Možda to znači da je umetnost neka vrsta šale."

Zaključak koji smiruje strasti, a opet je i osećajan, naročito kada imamo u vidu da je u pitanju film koji proslavlja umetničku inventivnost. Takođe se uklapa u celu priču: Jedna od najpoznatijih Banksyjevih šala je postavljanje svog dela u muzeju Luvr.

Exit Through the Gift Shop započinje prelepom montažom o uličnim umetnicima na delu, dok se u pozadini čuje "Tonight the Streets are Ours" Richarda Hawleyja. Facinantno poput Guettine priče, niko ne može da odoli a da ne poželi da je ulična umetnost dobila dokumentarni film koji zaslužuje.


happynovisad.com
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.104 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.